Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот DKI88 » Вто Дек 26, 2017 5:18 pm

Здравейте, преди около 3 години си купих мини помпа Syncros HV1.0 Mini-pump и както си помпах наскоро гумите с нея, маркуча се разлепи. Дали заради некачественото лепило, с което са лепили от Syncros, дали от топлината, когато се помпа, дали от налягането, дали от всички фактори взети заедно, незнам, но искам да е оправя, защото бях дал над 40 лв. за нея. Първия път е залепих с обикновено секундно лепило, мисля че беше "Капчица", но след няколко месеца се разлепи отново на същото място, маркуча дори се беше напукал и втвърдил от "Капчицата". Моля ако можете да дадете съвет, с какво лепило е най-удачно да се залепи гумения маркуч към пластмасовия детайл в тоя случай? Нека се има впредвид, че като се помпи продължително, от налягането и триенето - в помпата температурата се покачва до към около 50-60°C градуса. Ето как изглежда маркуча и пластмасовия детайл:
Изображение Изображение

Благодаря за съвета "vankata_78", само да вметна, че проблема не е във винтила, а между буталото и маркуча, ето снимка: Изображение
Последна промяна DKI88 на Вто Дек 26, 2017 6:17 pm, променена общо 3 пъти
Scott Scale 970 2015 M
Аватар
DKI88
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 19, 2016 1:38 pm

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот vankata_78 » Вто Дек 26, 2017 5:43 pm

Ако помпата е за автомобилен вентил,защо не пробваш вместо да лепиш сегашния накрайник да вземеш от магазин за авто части-аксесоари друг накрайник който не се изплъзва.Нанизва се към мъркча и може да го стегнеш с опашки,тел или малка скобичка.Ето снимка на такъв тип накрайник.
Прикачени файлове
1.jpg
1.jpg (60.72 KiB) Прегледано 4487 пъти
Аватар
vankata_78
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Ное 12, 2017 7:49 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот КоlЮ » Чет Дек 28, 2017 12:30 am

Привет колега , аз лично бих го залепил с лепило за PVC тръби, като първо изкуря мръсотията и остатъците от предишни манипулации и измия с ацетон , с цел по-добра адхезия или съответно лепило за гума и метал.

П.П прикачвам и снимка на лепило от което аз лично съм доволен за лепене. Изображение
Изображение
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот compira » Чет Дек 28, 2017 8:52 am

Тази работа на мен ми се струва малко безмислена освен ако целта не е да се позакърпи помпата и след това да се продаде. Тази връзка за да се залепи ще ти трябва лепило, а то струва 4-5 лева минимум... и това лепило ще е някакво. Лепило което би ти свършило работа наистина със сигурност трудно ще намериш по конвенционалните магазини, което значи че отиваш на про-лепила кудето цената е повече от полпата ти (просто защото разфасовката няма да ти допадне). По-добъро (а и надеждено, понеже не знаеш залепеното точно кога пак ще те предаде) решение е да си купиш евтина помпа от този вид : https://i.ytimg.com/vi/A8izvVMB3Sg/maxresdefault.jpg Намират се за 7-8-10лв (е някъде и за над 15 но това си е спекула), помпат идеално до към 4-5 bar (при ентусиазум и повече) и са големи кучета... отделно и са доста леки!
Иначе за най-евтино може да пробваш с епоксидна смола. Със сигурност ще стане здраво, но не знам как ще му се отрази температурата. За епоксидната смола на МОМЕНТ знам, че се размеква при над 60 градуса, но обикновенната епоксидна мисля държи повече.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот Admin » Чет Дек 28, 2017 9:38 pm

Не съм сигурен, че епоксидната смола ще залепи гумен детайл към пластмасов, по-скоро не. Аз лично бих пробвал със специализирано потребителско лепило за гума и/или пластмаса, пък колко ще е трайно, времето ще покаже. За жалост е вярно това, че без професионално лепило, едва ли може да се разчита на твърде дълготраен резултат.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот evilzet » Пет Дек 29, 2017 10:11 am

Пробвай с полихлоропреново лепило, все ще изкара още.
полихлоропреново - Хелми, Прома, Хелметекс и т.н.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пет Дек 29, 2017 12:45 pm

Не откривай топлата вода -най-добър резултат ще получиш, ако потърсиш добър обущар ,специализирал се в лепене на маратонки. Другото е проба, грешка, проба ...и нова помпа. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот Alexi » Пет Дек 29, 2017 1:50 pm

лепене ,продаване .. 10 - 15 лв е такава помпичка не се занимавайте ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот DKI88 » Нед Яну 28, 2018 3:18 am

И така, нека разкажа какво се получи. Първо искам да благодаря за отговорите(съвети, препоръки, опит, знания) на всички.

Бях при кварталния обущар(явно трябва и при друг да пробвам също) , питах го с какво да лепя, каза че той работил с монтажно лепило, което се отлепвало при нагряване 40 градуса по целзий... т.е. не знае с какво да лепя в моя случай.
Отидох в Praktirker на щанда с лепилата, взех ВИНИЛНО ЛЕПИЛО BISON(9лв.), Лепило за пластмаси Bison(6лв.) и ЛЕПИЛО ЗА ГУМА И КОЖА DRAGON(2.29лв) Взех Dragon-а, в случай, че другите две лепила не помогнат. Нарочно не взех Dragon, за гума и метал, защото ми се стори, че метала е твърде малък детайл и контакта м/у гумения маркуч и метала е по-малък, отколкото пластмасата с гумения маркуч. Спазих указанията за лепене на листовката към лепилата, изрязах напукания маркуч и почистих с лакочистител и спирт.

При първото разлепване лепих с капчица, резултат ------- Държи няколко месеца, но напуква маркуча, където е лепено и отново отлепва/не издържа на налягането.
Залепих с винилно лепило Bison, резултат --------------------пълен провал(9 лв. на вятъра)
Залепих с Dragon за гума и кожа, резултат ------------------- пълен провал(2 лв. на вятъра)
Залепих с лепило за пластмаси Bison, резултат ------------- пълен провал(6 лв. на вятъра)

Чудя се тая шибана помпа аз ли съм помпил до прекалено голямо налягане, че да даде фира или просто инженерите им са си оставили ръцете с тая толкова скапана тип връзка, залепена със скапано лепило. Да ти пикам и на помпата! :shooter: Яд ме е, че такова просто и малко нещо не ще да се залепи.

Видях ги и тия пластмасови помпи, за които споменава compira, мисля че бяха по 11 лв. в Praktiker, но ми се видяха много пластмасови и ненадежни, поне така изглеждат. При наличие на достатъчно финанси, ще си взема една хубава/качествена помпа с манометър, в порядъка на 30-70 паунда, поне ще знам до колко бара си помпам, а до тогава ще си помисля дали да пробвам с епоксидни лепила / лепило за твърдо PVC / хелми.

Ще имам напредвид и темата "Залепване на гума към пластмаса", нищо че е от 2006 г. - http://hardwarebg.com/forum/showthread. ... 1%81%D0%B0 . С черния силикон някой има ли опит?
Scott Scale 970 2015 M
Аватар
DKI88
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 19, 2016 1:38 pm

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот КоlЮ » Нед Яну 28, 2018 4:29 am

По-добре преди да набиваш повече пари, прочети какви видове пластмаси съществуват и как се лепя и защо лепилата за гума не хващат по нея. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот fu4ko » Нед Яну 28, 2018 10:18 am

Тия помпи дет спомена компира са ми казвали,че се трошат палците на накрайниците.Казвал ми е човек дето ги продава в магазин.Лично на една се е чупил в ръцете му да ги пробва.За тия пари дето си дал за лепила да си взел една помпа Beto с манометърче за 15-17лв.Аз ползвам такава и съм доволен.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот DKI88 » Нед Яну 28, 2018 4:04 pm

КоlЮ написа:По-добре преди да набиваш повече пари, прочети какви видове пластмаси съществуват и как се лепя и защо лепилата за гума не хващат по нея. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0


Обичам да чета, да научавам нови неща и да си обяснявам неща, които не разбирам, благодарение на питане/четене/мислене, обаче щом от Syncros не са я залепили както трябва, не е редно аз да го правя и да инвестирам време, средства, усилия, макар че ще ми е от полза и опит, пък и на някой в бъдеще ако му се случи да има ситуация, като моята, ще може да прочете всичко наготово и да си спести цялата проблематика. Прочетох какви видове пластмаси има. Как се лепят, трябва да чета другаде, не в линка от Wikipediа, поне не в българския превод, защо не хващат по нея(пластмасата) също не разбрах от линка в Wiki. Може и да е обяснено в контекста, с научна терминология и индиректно споменато.

Каква пластмаса/гума са използвана в помпата, не пише в сайта на производителя. Нито пък мога сам да я определя, нито смятам да я карам в лаборатория, за да ми кажат. Може и да са споменали някъде по опаковката /листовката на помпата(което ме съмнява), но не я пазя. Може и да им пусна един e-mail със запитване до компанията, също ще поровя и в нета дали някъде не е споменато какъв материал, освен алуминия е използван в "HV 1.0". Благодаря още веднъж на всички включили се в дискусията, смятам темата за изчерпана, някой ако има конкретен опит, познания/практика в лепенето на пластмаса-гумен маркуч, като в моя случай, ако желае, може да помогне.

На гърба на BISON Винилно Лепило пише: Не е подходящо за полиетиленово фолио(PE).
На гърба на BISON Лепило за пластмаси пише: Не е подходящо за полиетилен(PE), полипропилен(PP) и P.T.F.E.(тефлон).
Scott Scale 970 2015 M
Аватар
DKI88
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 19, 2016 1:38 pm

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот marsa » Нед Яну 28, 2018 7:56 pm

Колега, според мен не си разбрал правилно устройството на тази сглобка. Може и аз да бъркам, но ето какво разбирам от снимките ти. Маркуча не свършва там, където е отделен на снимките. Всъщност маркуча продъжава още 1-2 см и е нанизан на тръбичката на металното бутало, а по-широкият пръстен в който го пъхаш и се опитваш да го залепиш, всъщност е кожух, който притиска маркуча към металната тръбичка на буталото. Ако изобщо е имало някакво лепило, то е имало само подпомагаща функция, реално маркуча се държи от триенето между него и металната тръбичка на буталото. Въпросната тръбичка трябва да има нарези като стандартен фитинг за маркучи. Реално маркуча не се е разлепил, а се е скъсал в натоварената точка.

Вариантът за ремонт е да извадиш и почистиш ако е възможно кръглото кожухче. Да премахнеш откъснатото парче маркуч. Да скъсиш наличния маркуч до здрав и чист край. Нанизваш притискащия кожух на маркуча, след което и металното бутало. Ако маркуча ти дойде къс може да го смениш изцяло.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот DKI88 » Пон Яну 29, 2018 4:13 am

marsa, мисля, че си абсолютно прав, поздравления. Като прочетох поста ти внимателно и като разгледах цялата помпа отново, всичко изглежда е така, както си написал. :thanks: :usclap: При първото скъсване/разлепяне/гръмване на маркуча, личеше съвсем лек слой от лепило. Личи си и металния фитинг, но се вижда само последното звено/нарез, предполагам има и още 1-2-3-4 нареза, скрити по-назад в оставащите 1-2 см от маркуча. Ще видим дали ще успея да я поправя или ще я съсипя, ще пиша след време до къде съм я докарал. Помпата е до 80PSI / 5 bar, обичам да карам с доста добре напомпани гуми и ги помпя повечко, лошото е, че без манометър незнам дали прекалявам с помпането и дали не надвишавам допустимите граници на налягане на вътрешните/външните гуми и на помпата, помня че когато се скъса/гръмна/разлепи маркуча за пръв път, трудно се помпаше, заради голямото налягане.
Последна промяна DKI88 на Пон Яну 29, 2018 4:31 am, променена общо 3 пъти
Scott Scale 970 2015 M
Аватар
DKI88
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 19, 2016 1:38 pm

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот КоlЮ » Пон Яну 29, 2018 5:16 am

Я някой разгледа ли маркуча колко е напукан ?
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Лепило за отлепен гумен маркуч на помпа?

Мнениеот compira » Пон Яну 29, 2018 8:35 pm

DKI88: Не слушаш и изсипа едни бири по земята! :beer: :beer:


КоlЮ написа:Я някой разгледа ли маркуча колко е напукан ?


Той е напукан от канаколита.

fu4ko написа:Тия помпи дет спомена компира са ми казвали,че се трошат палците на накрайниците.Казвал ми е човек дето ги продава в магазин....


Колкото и да е странно на тези помпи има и ментета, но те си личат от разтояние по лошата им изработка. Мойта помпа е от 5-6-7 години и не е мръднала!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта