Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Мнениеот TENDER » Чет Авг 17, 2017 12:20 pm

Изчетох всичко което изхвърли търсачката във форума, но имам нужда от малко помощ. Вилката е с 85 мм ход и трябва да я настроя като за дете тежащо 30-32 кг. Минималното psi дадено в таблицата на левият ботуш на вилката е 70 psi за колоездач до 63 кг., затова при при по-ниско налягане рибаунда на вилката е много бавен. Според този Oil Chart https://sram-cdn-pull-zone-gsdesign.net ... -_2008.pdf маслото в рибаунда е 15W и си мисля да опитам с 7.5W. Може ли по-ниския вискозитет в рибаунда да доведе до някакви проблеми във вилката? Какво масло да купя, Motorex или Motul? Не намерих service manual за този модел, в сайта на Sram няма нищо за моделите под 2009 г. Ще се радвам на компетентни мнения, препоръки и насоки относно последователност на разглобяване, на какво трябва да обърна внимание и с какво да внимавам.
TENDER
 
Мнения: 793
Рейтинг: 1823
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 5:41 pm

Re: Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Мнениеот bio » Нед Авг 20, 2017 11:00 am

според този мануал само SID RACE e с 15wt в upper leg-a, всичко друго е с 5wt. евнуално може да пробваш с 2,5wt, но според мен едва ли ще стане толкова бърза. би трябвало да има описания за тази вилка, но трябва да дадеш отметката SHOW ARCHIVE ... ако няма за конкретната година, търсиш най-близката (те не си сменят често устройството на вилките).
ще помисля по-късно.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Авг 20, 2017 10:12 pm

Имах такава вилка преди доста години - според мен маслото в рибаунда е толкова малко, че по-малкият вискозитет надали ще промени нещо. По-скоро експериментирай с негативната камера. Можеш да махнеш travel spacer-и, за да имаш повече ход и да сложиш повече налягане в негативната, за да има чувствителност в началото находа - съветвам увеличаване на хода, тъй като си мисля, че при повече налягане в негативната губеше малко ход (не съм сигурен обаче дали си спомням правилно). Другото с което може да експериментираш е нивото на маслото при компресията - по-малко пак с цел повече чувствителност. В момента има детски колела за МТБ, но нямам идея вилките им как са - 2008 беше проблем да настроиш вилка за някой по-лек от 60 кила.

Вилката е много лесна за разглобяване - трябват зегер клещи:
https://www.youtube.com/watch?v=Yl0GdF0w5hI
https://www.youtube.com/watch?v=kGUxMFckXKk
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Мнениеот Admin » Чет Авг 24, 2017 8:53 pm

Pr3d4t0R написа:...тъй като си мисля, че при повече налягане в негативната губеше малко ход (не съм сигурен обаче дали си спомням правилно).

Правилно си спомняш. И аз още си спомням каква играчка беше да се нагласи тая Dual Air пружина...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Мнениеот penmark » Чет Авг 24, 2017 11:45 pm

Зор си е настройката. И понеже долната камера е малка, и се помпи с голямо налягане, и като се развърта накрайника на помпата се губи от налягането. Трябва си помпа с клапанче на накрайника. Да натиска и пуска игличката мигновенно.
https://cdn.bike-discount.de/media/org/ ... 619070.jpg
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Мнениеот TENDER » Пет Авг 25, 2017 3:04 pm

Брагодаря на включилите се в темата.
Направих кратък градски тест на вилката настроена като за мен - 73кг. с 10-15 psi повече в негативната пружина. Вилката не беше чувствителна на малки неравности (паваж). В края на карането (около 40км.) беше малко по-пъргава, но пак беше много далече от очакванията ми. Ще се прави профилактика като купя масло. Утре ще пиша подробно, сега съм на работа.
TENDER
 
Мнения: 793
Рейтинг: 1823
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 5:41 pm

Re: Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Мнениеот compira » Пет Авг 25, 2017 7:31 pm

За най-добър резултат с такава вилка трябва първо да се спадне напълно като се махне и въздуха в ботушите с помощта с една свинска опашка и вилката се сгъне докрай. След това помпаш положителната камера на необходимото налягане и тогава отрицелната с 10-на бара отгоре за да е по отзивчива на леки неравности. Имал съм такава вилка, а сега съм с revelation с dual air и двете само в този ред като се процедира работят добре. :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Мнениеот evilzet » Съб Авг 26, 2017 3:41 pm

Подкрепям и аз така правех, само тук посмали малко
:D
compira написа:с 10-на бара отгоре
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Настройка на Rock Shox Reba Race Dual Air 2008

Мнениеот compira » Съб Авг 26, 2017 6:02 pm

Ами то Коцето нали сложи ръка върху правата на пси-то (онова вътрешното) и останаха само барове да се въртят в главата ми.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron