Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот nonkapo » Пет Авг 04, 2017 7:30 pm

Добър вечер.
Въпреки че доста изчетох за различните характеристики на вилките и тук и из други форуми, много ми се ще да съм сигурен че вземам каквато трябва. Все пак е сериозна инвестиция.
За да не пиша глупости ще ви извадя данните за рамката ако може да ми кажете какво мога и какво не мога да сложа, а също плъг енд плей ли ще е или трябват някакви преходници.
Jamis Parker I 2008 е стандартно с Rockshox Recon 351 U-turn с пружина. Челото е 1 1/8 Aheadset Zero stack.
Какви параметри вилка ми трябва, като игнорираме размера джанти, спирачките, хода и оста с които съм наясно?
Oсновно ме занимава дали мога да сложа вилка с конус долу(tapered), защото такива се намират повече, особено по актуалните модели.
Благодаря.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот Ozzie » Нед Авг 06, 2017 2:53 pm

nonkapo написа:Oсновно ме занимава дали мога да сложа вилка с конус долу(tapered), защото такива се намират повече...


След като челото ти е за Zero Stack чашки, ще можеш да боднеш конусна вилка. Само ти трябва друга долна чашка, която изнася лагера извън челната тръба и т.н. Има писано.

Виж и резултатите от гуглето
https://www.google.bg/search?q=from+Zer ... e&ie=UTF-8
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот nonkapo » Нед Авг 06, 2017 5:44 pm

Благодаря за отговора. Точно за това става дума. Тъкмо ми просветна че ще стане и се забих в сайта на Cane creek, след което посърнах. Тотална обърквация за човек с техническо образование, но само основни познания по велосипеда. На първо четене не намерих Паркър. След това се сетих че Дакар и Паркър от него време(2008) са почти идентични и воала - сложили са го като Дакар-Паркър. Нататък съвсем се оплетох, понеже се избират разни неща дето не са ми ясни.
Освен това докато търсих видях няколко алтернативи на Cane Creek та не знам на кого да заложа. Вярно че от всички само за Cane creek съм чувал и все пак?
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот nonkapo » Пон Авг 21, 2017 9:10 pm

След писане тук и там разбрах какво точно ми трябва. Вилката също дойде, но ми се струва че тръбата е доста по дълга. Да я режа ли или има по цивилизован начин?
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот suprisethe » Сря Авг 23, 2017 2:20 am

Ако имаш предвид стержена доколкото знам използват спейсъри ако е прекалено дълъг.
suprisethe
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Авг 18, 2017 10:13 pm
Местоположение: Пазарджик,България

Re: Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот nonkapo » Сря Авг 23, 2017 1:10 pm

suprisethe написа:Ако имаш предвид стержена доколкото знам използват спейсъри ако е прекалено дълъг.


Да прав си че се ползват спейсъри(дистанционни втулки), но това не може да се прави без край. Това което прочетох из другите форуми е че производителят препоръчва максимум 2см втулки. Вярно, че над лапата също може да се сложи но изглежда грозно. Оказа се че може да се реже,но трябва да се внимава. Като приключа с този въпрос ще пиша как съм се справил. За сега чакам долната чашка от Cane Creek.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот Вилката » Сря Авг 23, 2017 1:24 pm

Рязането е елементарно, но не бързай, преди да си набил чашките, тъй като долната ще ти удължи челната тръба.
Дори след това не режи точно като по учебник, а остави и един спейсър над лапата, с идеята да можеш докато се напаснеш към колелото да имаш възможности за промяна.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот nonkapo » Сря Авг 23, 2017 2:56 pm

Вилката написа:Рязането е елементарно, но не бързай, преди да си набил чашките, тъй като долната ще ти удължи челната тръба.
Дори след това не режи точно като по учебник, а остави и един спейсър над лапата, с идеята да можеш докато се напаснеш към колелото да имаш възможности за промяна.


Благодаря. Когато налагах старата върху новата вилка, почти не видях разлика в разстоянието корона - ос, въпреки че новата е 27,5. Стержена обаче е почти 4 см. по дълъг. И аз за това си мислех, понеже лагера излиза извън челната тръба, конуса на стержена ще слезе поне едни 5 до 10 мм надолу. Ако оставя спейсър, няма да е повече от 5мм иначе ще ме дразни :lol:.

P.S. Още нещо, звездата с гайка отделно ли се купува или върви с лапата? Гледам, че в комплекта на вилката няма?!?
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот SStoeV » Чет Авг 24, 2017 7:44 am

Звездата с гайка или по-познато като пеперудка обикновено върви в комплект с чашките за вилка, но се продава и като отделна част. Тя се монтира след като си изрязал стержена на необходимата дължина със специален инструмент, за да се вкара правилно в стержена. Най-добре отиди в някой сервиз да си купиш и да я монтират. :beer:
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Re: Каква вилка да търся за Jamis Parker I 2008

Мнениеот nonkapo » Вто Сеп 12, 2017 3:22 pm

Няма да стигна до сервиза. Поръчах си ето това и се надявам да се справя сам.
http://www.chainreactioncycles.com/ae/e ... -prod10224
Ще се монтира след 20ти че още не съм го получил.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта