Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот billclinton » Чет Юли 20, 2017 8:50 pm

Здравейте,
Пренатегнах в повече притягащата пластмасова капачка на левия курбел и я скъсах - сега една част остана завита в оста на курбела.
Ако някой има идея как да я махна.
Също така знае ли някой къде продават - алуминиеви такива капачки. На курбелите на планинския ми байк бях сложил алуминиева и се стагяше отлично,обаче на шосейните курбели се оказа друг размер(дупката на курбела е по тясна) и алуминиевата ми капачка не влиза.
Не помня обаче от къде я купих(алуминиевата капачка)
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот marsa » Чет Юли 20, 2017 9:02 pm

Шимано ползват два размера резба при различни модели - M20 е по-разпространената, а M15 е по-рядко срещаният размер. На алуминиевите оси е малкият размер. Отделно и главата на болта (периферията) има няколко различни размера и форма, така че не е сигурно че всеки болт ще ти пасне без необходимост от запилване например.

Има разнообразие на метални еквиваленти по знайни и незнайни сайтове тип Алиекспрес, Ибей и т.н.

Малкият размер 15мм може да се замести с болт от Octalink курбели, който е същата резба. При някои курбели на Sram/Truvativ също се ползва M15 захващащ болт. Споделям тези подробности като евентуални алтернативи и посока за размисъл и импровизации.

Оригинални болтове за някои модели Шимано има например във Веломания на цеин от 5-6лв.

Старият болт може да разпробиеш с бургия или поялник, като му направиш ексцентрични отвори, чрез които да можеш да го развиеш.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот billclinton » Чет Юли 20, 2017 9:21 pm

ОК
Мерси
Ще пробвам с болт от Octalink курбели - надявам се да стяга по яко от пластмасовата капачка
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот Alexi » Чет Юли 20, 2017 10:05 pm

какво значи да стяга яко ,тоя болт не се ползва за яко стягане .. за това е и пластмасов
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот billclinton » Чет Юли 20, 2017 10:27 pm

Alexi написа:какво значи да стяга яко ,тоя болт не се ползва за яко стягане .. за това е и пластмасов


Лесно се самоотвива и при постоянно затягане или се къса или се разваля резбата към инструмента за затягане - с алуминиева капачка такива проблеми не съм имал + това се стяга със шестограм
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот marsa » Пет Юли 21, 2017 7:34 am

Ролята на този болт е само да регулира луфта преди да се притегнат двата метални болта които му се падат напречно, те държат сглобката. Също както е болта на капачката над лапата. Стяга се с два пръста, затова е и пластмасов, също както и оригналният инструмент.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот billclinton » Пет Юли 21, 2017 9:38 am

marsa написа:Ролята на този болт е само да регулира луфта преди да се притегнат двата метални болта които му се падат напречно, те държат сглобката. Също както е болта на капачката над лапата. Стяга се с два пръста, затова е и пластмасов, също както и оригналният инструмент.


Знам го това.Но в моя случай ако не затегна капачката по яко курбелите почват да скърцат - излизам да карам 100-тина километра и капачката вече се разхлабила.Както написах по горе накрая или късам главата на капачката или повреждам резбата,затова търся алуминиева капачка(по здрава е ,а и шестограма ми е в чантичката и мога да я затягам по всякко време)
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот HHristov » Пет Юли 21, 2017 9:59 am

Има нещо грешно в тази постановка. Както казаха по-горе, капачката е за регулиране на луфта в лагерите. След като се затегнат болтовете на курбела, системата трябва да работи нормално и с извадена капачка, камо ли да я дозатягаш по време на каране. Търси причината другаде. Болтовете не могат да фиксират добре сглобката. Вероятно оста или отвора в курбела е повреден.
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот billclinton » Пет Юли 21, 2017 10:34 am

@HHristov

Ами уж всичко си е наред - може би пък да съм прекалено тежък за тия курбели(98кг)
Но,същия проблем го имах и с курбелите и капачката на планинския ми байк - понеже почиствах байка на няколко дена и курбелите ги свалях често, на няколко пъти чупих пластмасовата капачка - след като сложих алуминиева такава проблемите спряха
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот HHristov » Пет Юли 21, 2017 11:33 am

В такъв случай вероятно не стягаш достатъчно двата болта на курбела. Трябва да се затягат последователно по няколко пъти до достигане на въртящ момент 12-15 Nm
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот penmark » Пет Юли 21, 2017 7:07 pm

Като скърца, мажеш с грес. Пластмасовата капачка само обира луфта. Като стегнеш курбела той стяга капачката и няма как да се отвие сама.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот billclinton » Чет Юли 27, 2017 7:54 pm

Нещо съм "Марко Тотев" от месец насам.Тъкмо си купих нова капачка ,слагам завъртам капачката и при стягането на болтовете на левия курбел се скъса единия болт и сега няма махане(остана вътре в курбела - не стърчи от никъде и няма за какво да се хване и да се отвърти)
Някой да е изпадал в подобна ситуация
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот Ozzie » Чет Юли 27, 2017 9:34 pm

Не знам Марко ТотеФФ ли си, що ли си, но някой по- горе каза, че постановката ти е грешна.
Значи, монтажа на левия курбел е следния:
- При разхлабени двата болта за щестогран 5 мм. нанизваш курбела на оста.
- С пластмасовата гайка обираш курбела да влезе навътре към лагера. Без да прекаляваш. То затова си и пише 5 Nm. Както каза marsa, обира се на ръка. Без да ползваш други инструменти. Щом си ~ 100 кила, то би трябвало да имаш достатъчно сила в пръстите.
- Затягаш двата болта, последователно и си готов.

Сега да позная ли, че си тръгнал да завививаш капачката, без да си разхлабил двата болта, които държат курбела към оста?

P.S. Колкото до вадене на скъсания болт, късметлия си, че курбела е разпробит изцяло. Вземаш дрелка, тънко свредло (до 3 мм. максимум) и от срещуположната на главата на болта страна, почваш да го разпробиваш на ниски обороти. Ако си късметлия, остатъка от болта ще се увлече от свредлото и ще излезе. В крайна сметка, щом главата е скъсана, резбата вече не е под напрежение и би следвало остатъка от болта да се развие лесно.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот billclinton » Чет Юли 27, 2017 10:49 pm

@Ozzie

Мерси за отговора и за съвета как да извадя скъсания болт.
Както писах и преди, често ми се налага да свалям курбелите така че съм добре запознат с процедурата по монтирането и демонтирането им.
Просто бях свикнал с алуминиева капачака и явно съм пресилил с натягането на пластмасовата и я скъсах(случват се такива работи)
Що се отнася до скъсания болт - на оригиналния болт беше почнала да се преебава главата и шестограма попревърташе леко,та реших да го сменя и завих такъв какъвто имах под ръка(но явно се оказа по слаб и се скъса - моя грешка че не огледах по внимателно болта който слагам)
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот evilzet » Пет Юли 28, 2017 8:18 am

Преди да си прецакаш курбела, отиди някой да ти извади болта. Като нищо ще изплюе свредлото към мекия алуминий.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот billclinton » Пет Юли 28, 2017 8:55 am

evilzet написа:Преди да си прецакаш курбела, отиди някой да ти извади болта. Като нищо ще изплюе свредлото към мекия алуминий.


Така и мисля да направя :agree:
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот Brave » Пет Юли 28, 2017 8:57 am

Наистина случая със стоманен болт в алуминий е проблемен за разпробиване, особено ако нямаш много точно усещане за перпендикулярност и много стабилна ръка, защото тръгне ли свредлото настрани и курбела ще е за кофата. Отделно че 3 или 4 мм свредла са доволно гъвкави и е трудно самото започване на пробиването. Моя съвет в случая е да се посети сервиз с опитен механик и добро оборудване, но ако все пак опиташ сам е добре да използваш много агресивно заточен свредел с идеята да не пробиваш болта, а както Ози казва, свредлото да заклини в болта и да го развие. Още по-добре ще е, ако си намерш центрово свредело - с такова е много по-лесно да започнеш пробиването без да ти изплесне, защото е късо и не се огъва. И във всеки случай трябва да имаш прилична дрелка, на която патронника няма голямо биене и шпиндела няма луфт в лагерите.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот Вилката » Пет Юли 28, 2017 9:19 am

Не е нужно пълно разпробиване на скъсания болт. За изваждането му е необходим екстрактор за скъсани болтове. Парчетата се вадят елементарно, екстракторите не са скъпи, но повечето автомеханици имат комплекти от тях, така че автосервиз е най-бързото решение.
:beer:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот Brave » Пет Юли 28, 2017 10:25 am

По принцип си прав, но в случая не е нужен екстрактор, защото болта не е завит в глух отвор и ако се започне разпробиване от към задната част най-вероятно болта да се саморазвие от вътрящия момент на пробиването, особено ако свредела се подостри "хаплив". Ако трябва да се се работи с екстрактор, поради това, че те са с лява резба, първо трябва да се обработи (заравни) повърхността където е станало скъсването на главата, което може да е много трудно в случая на отвор за резба М6, особено след като билклинтън казва, че нищо от болта не е останало да стърчи, след това да се направи отвор по дължина на болта и чак тогава да се навие екстрактора. Разбира се, може да се подходи с екстрактора и от към другата страна, но това крие известен риск, защото скъсания болт може да има някое останало ръбче от главата, или края на резбата на болта да се е разтеглила и да е сменила винтовия си ход и при опит да се прекара през целия отвор, болта да скапе резбата на курбела. Все пак говорим за стоманен болт в алуминиев детайл.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот Вилката » Пет Юли 28, 2017 11:45 am

А докато "избутваш" с боргия парчето откъм обратната страна, не е ли опасно като потъне малко навътре боргията, с нея да нараниш алуминиевата резба? Аз определено ще го сваля с екстрактор откъм скъсаното. В някои комплекти екстрактори има къса лява боргия, много вероятно е още тя да извади парчето, а ако не стане, екстракторът няма да му прости.
А заравняване на скъсаното не се прави. Екстрактор се ползва, когато парчето не се показва, а тогава заравняване би било по-трудно от самото вадене.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот Brave » Пет Юли 28, 2017 12:22 pm

Не можеш да центрираш свредела за да направиш отвора за екстрактора с ръчна дрелка на неравната челна повърхност на скъсан болт, особено такъв с резба М6 (светлия отвор е около 5мм) освен ако си нямал голям късмет да се е скъсал така че да е оставил правилна добре центрирана ямка. Би могло да се направи, ако курбела се свали (ако е възможно), захване се в менгемето на фреза или колонна бормашина и се пробие с центрови свредел, ама предполагаме, че билклинтън няма под ръка подобно оборудване. Иначе на въпроса ти - разбира се, че е опасно да нараниш резбата като развиваш болта. Трябва да си внимателен и да не кривнеш и да задереш резбата странично. От друга страна, тръгне ли болта, можеш да го развиваш въртейки с ръка патронника на дрелката така че шанса да направиш беля е по-малък. От трета страна, екстракторите не са панацея, особено тези за подобни размери. Те са закалени и сравнително крехки, а счупи ли се закален инструмент в болта, приключението изведнъж става хардкор.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Скъсана капачка за ляв курбел (куха ос)

Мнениеот billclinton » Пет Юли 28, 2017 10:12 pm

Така
Проблема е решен.Признавам си че никога не бих се справил сам с ваденето на скъсания болт.Както каза някой по горе - нямам нужното оборудване.
Курбела го бях свалил - като се скъса болта ,отвих другия болт и свалих курбела - така че беше възможно слагането му в менгеме.
На механика в Bike-house в Надежда му отне около 20-тина минути да го извади(за което му благодаря).
Благодаря на всики включили се в темата - сигурен съм че тя би била полезна и за други колеги със сходен проблем
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта