Поведение на заключена вилка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Поведение на заключена вилка

Мнениеот didonch » Чет Юли 20, 2017 9:51 am

Моята вилка е Manitou Marvel Comp 27.5 100mm има си дистанционно заключване на кормилото, което признавам си не бях го ползвал до сега... но след едно излизане с приятелчетата шосейкаджии реших да го цъкна и да видя има ли разлика в поведението. Така с голямо очудване установих че заключена, отключена - вилката все си работи по един и същ начин. На равно като се изправя на педалите си потъва доволно със същото темпо както и при отключена. Та сега голямата дилема е работи ли това чудо или не. Какво трябва да е поведението на вилката когато е заключена?
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Поведение на заключена вилка

Мнениеот teh_policer » Чет Юли 20, 2017 10:26 am

Логичното.
Не трябва да потъва. Все едно нямаш амортисьор.
teh_policer
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 22, 2017 2:46 pm

Re: Поведение на заключена вилка

Мнениеот didonch » Чет Юли 20, 2017 10:54 am

И аз така си мисля че трябва да работи, ама не бачка по този начин. Или ако евентуално потъва то би трябвало да потъва доста по малко от колкото когато е отключена ...
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Поведение на заключена вилка

Мнениеот Admin » Чет Юли 20, 2017 10:25 pm

Със сигурност, ако работи, трябва да усетиш разлика, т.е. или трябва да стане съвсем твърда, или да може да се сгъва много трудно и бавно, т.е. близко до твърда. Не знам при този модел как е, но обикновено това са вариантите. При някои вилки остава малък начален ход, но не повече от 1-2 см, т.е. те покриват началното сгъване и не се усещат обикновено.
Така че ако не усещаш съществена разлика, най-вероятно не работи както трябва.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Поведение на заключена вилка

Мнениеот didonch » Пет Юли 21, 2017 7:42 am

Admin, благодаря за съветите. Постарах се да прегледам или по-точно казано да се вгедам по детайлно в поведението и, в крайна сметка се оказа трудно движение на жилото за дистанционното заключване. На моменти не може да завърти до край "врътката" на ботуша. А аз си мислех че е нормално да остава малко ход до края и не му обърнах достатъчно внимание, но явно времето през което не е раздвижвано или липсата на смазка си е казало думата. И така след обстойно почистване на жило и броня нещата се нормализираха: в заключено положение става твърда - все едно няма работеща вилка, а в отключено си работи както преди.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта