Ъпгрейд на компоненти MTB 26

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Ъпгрейд на компоненти MTB 26

Мнениеот anthill » Сря Юли 12, 2017 4:20 pm

Здравейте, ще съм благодарен на всеки споделил мнение и знания!
имам следните питания във връзка с подмяна/ъпгрейд с по висок клас компоненти на велосипед.
Имам Kona Lanai 2014г.26" - 15" (аз съм 170/75кг) - прилично към хубаво колело, доста удобно ми е но е с нисък клас компоненти и вече ме дразни, че са поизносени и мисля да вдигна качеството на каране като подменя част от тях.
В същото време ще ми е приятно сам да се занимавам с подмяната и избирането, но не ми е ясно кое с какво може да се смени и дали си струва всъщност.
Например искам да си сложа хидравлични спирачки - трябва ли да сменям и дисковете? към какво да се насоча?
Също за смяна на вилката, какво да гледам? има доста размери - стержен и т.н?
При смяна на обтегачите мога ли да сложа например Deore XT или подобно и какво да гледам за да пасне? примерно 3х9 става ли за моята касета с 8 венеца? или тр да се сменя и тя? има ли смисъл да се сменя предния обтегач?
Трябва ли да се сменят и командите?
като бюджет мога да отделя около 500-700лв - тоест втора употреба части най вероятно.
Карам велосипеда по леки пресечени терени, пътеки и асфалт - 50/50
това са му компонентите в момента: http://2014.konaworld.com/lanai.cfm
FRAME MATERIAL Kona 6061 Aluminum Butted
SIZES 15",
FORK Suntour XCT 100mm
CRANKARMS Suntour XCE 312 170
CHAINRINGS 24/34/42t
B/B CH 52
PEDALS Wellgo Platform
CHAIN KMC Z72
FREEWHEEL Shimano HG31 11-32t 8 spd
CHAINGUIDE n/a
F/D Shimano Altus
R/D Shimano Altus
SHIFTERS Shimano Tourney EZ Fire Integrated
BRAKE CALIPERS Tektro Novela
FRONT BRAKE ROTOR Tektro Novela 160mm
REAR BRAKE ROTOR Tektro Novela 160mm
BRAKE LEVERS Shimano Tourney EZ Fire Integrated
HEADSET ZDT No.10
HANDLEBAR Kona Aluminum Riser
STEM Kona Control
SEATPOST Kona Thumb
SEAT CLAMP Kona QR
GRIPS Kona Race Light
SADDLE Kona XC
FRONT HUB Joytech
REAR HUB Joytech
SPOKES Stainless 14g
RIMS Shining MT20
FRONT TIRE Vittoria Saguaro 26x2.2"
REAR TIRE Vittoria Saguaro 26x2.2"

Тнкс!
anthill
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 11, 2011 5:29 pm

Re: Ъпгрейд на компоненти MTB 26

Мнениеот IvanTheMan » Чет Юли 13, 2017 4:06 pm

Колега, не мога да си обясня как човек, висок 170 см, кара 15 инчова рамка. Оборудването на тази Кона изглежда възможно най-евтиното. Моя личен съвет е, пии си питието, и не се тормози да правиш ъпгрейд на тва нещо....Продавай и си вземи готов 17 инчов велосипед, с монтаж, съответсващ на финансовите ти възможности.....
IvanTheMan
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1110
Регистриран на: Нед Май 29, 2011 10:27 am

Re: Ъпгрейд на компоненти MTB 26

Мнениеот anthill » Чет Юли 13, 2017 9:20 pm

:) и аз си го мислех и даже съм харесал велосипед - Kona Blast 2016 със 17ка рамка (или cinder cone). Но пък това колело ще остане за сина ми и ще го стегна така или иначе.
А защо мислите че е малка рамката? по принцип като го прекрача остават 3-4 см което мисля че е ок?
странното е че 17ка рамка на моделите 27,5 инча (2016) е с по ниска тръба от моделите 26 инча 2014 - 15ки рамки :dontknow:
:beer:
anthill
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 11, 2011 5:29 pm

Re: Ъпгрейд на компоненти MTB 26

Мнениеот Kobeto » Чет Юли 13, 2017 10:24 pm

Не е важна само височина на седалковата тръба и разстоянието, което ти остава от горната тръба до слабините. Важна е и дължината на горната тръба, т.е дължината на самата рамка. Аз имах подобен проблем с един DRAG, който по същия начин ми беше добре на височина, но ми беше къс, дори с дълга лапа. 18' ми беше рамката. Като избираш велосипед обърни внимание на тези неща. Ако е леко дълга рамката, може да се компенсира с къса лапа, което си е един плюс. Но къса рамка да компенсираш с лапа не е добре. Тая дължина оказва влияние на стойката ти върху велосипеда и разпределението на тежестта към задницата и ръцете. От там и към удобството. Някъде из МТБ сайта имаше статия за избирането на точния размер велосипед. На въпроса за ъпгрейда - ще излезе много скъпо да купуваш цялостна окомплектовка, защото на практика ще трябва да смениш всичко. Отделно ако се налага в сервиз да разглобяват и да сменят всичко ... Не е оферта.
Щом си харесал велосипед, ако можеш иди на място и го виж, пипни, мери, покарай ... Ако не си сигурен за височина и дължина, от онлайн магазините може да има изненада, т.е, да не уцелиш размера.
Ако все пак си решил да е от нета, мери някое колело в магазина и виж с каква височина и дължина е и да знаеш какво да купуваш после. Всеки продавач ще ти помогне
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Ъпгрейд на компоненти MTB 26

Мнениеот lastborn » Съб Юли 22, 2017 6:28 pm

Като гледам бюджета ти 500-700 лева, според мен е най-удачно да го продадеш цялото и да вземеш нещо ново :) Но това си е моя преценка, не знам колегите какво биха казали.
Аватар
lastborn
 
Мнения: 362
Рейтинг: 1169
Регистриран на: Нед Юли 05, 2009 9:38 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта