Колче за кормило

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Колче за кормило

Мнениеот Drake » Пет Юни 30, 2017 8:51 pm

Здравейте,

Приятелката ми кара велосипед Ferrini Faster Lady (подобно на това) и се оплаква от твърде наведена стойка. Предполагам, че този проблем може да се реши с повдигане на кормилото. В тази връзка гледам някакви колчета за кормило, например това. Не намирам обаче информация как се монтира това нещо и какви технически изисквания към колелото има.
Първо, дали такова колче ще реши проблема? Трябват ли ми някакви допълнителни компоненти (шайби, чашки...)? Какво е английското наименование на колчето, че да потърся допълнителна информация в интернет?
Drake
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Апр 19, 2008 12:18 pm

Re: Колче за кормило

Мнениеот marsa » Пет Юни 30, 2017 10:30 pm

Показаният велосипед ползва различен стандарт от колчето, което си показал. Това, което е на велосипеда се нарича "лапа" или "stem", а колчето от линка на английски се среща като "quill stem". Разликата е в диаметъра на тръбата на вилката и в начина на захващане - лапата обхваща тръбата отвън, а колчето се пъха в тръбата.

За стандарта от линка с велосипеда (по-разпространен в съвременните велосипедни, с изключение на най-ниския клас) лапата обикновено не е с прав ълъл спрямо захващането към вилката и това ползволява да се промени височината на кормилото с обръщането и в обратна посока (нагоре или надолу). Също така може да се монтира по-ниско или по-високо като се премахнат и добавят пръстени (спейсъри) като тези, които се виждат на снимката (3 бр.), но след като вилката е скъсена до определена дължина това се явява ограничение. Продават се лапи с по-голям ъгъл - 40-50 градуса, което дава значително издигане. Също така има и удължители за вилката (ако е скъсена прекалено), но не винаги са приложими.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Колче за кормило

Мнениеот Drake » Съб Юли 01, 2017 10:50 pm

Благодаря много за информацията. Значи няма да стане, имах такива подозрения.
Лапата на нейния велосипед позволява регулиране на издигането, но в момента е нагласена на максимално такова. За следващото колело ще гледаме да съобразим този момент :)
Drake
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Апр 19, 2008 12:18 pm

Re: Колче за кормило

Мнениеот marsa » Съб Юли 01, 2017 11:10 pm

Просто трябва да вземете различна част - лапа с голямо издигане. Ето примери:
https://www.google.bg/search?q=high+rise+stem
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Колче за кормило

Мнениеот Ozzie » Нед Юли 02, 2017 9:07 am

@Drake
А дали не му е прекалено дълга лапата на Феринито?
Снимка на велосипеда можеш ли да покажеш?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Колче за кормило

Мнениеот Drake » Пон Юли 03, 2017 10:11 am

Според мен лапата не е дълга
Изображение

Оказа се, че може да се вдигне още малко след отбелязката за 50 градуса, сега май е на 55 :) Мисля, че няма да намеря лапа с по-голямо издигане.
Изображение

След интервенцията покарахме 10-ина километра, приятелката ми каза, че било осезаемо по-добре...

Както се вижда от снимките, в момента под лапата е сложен един спейсър, добавянето на още един според мен няма да е удачно, тъй като лапата ще захване много малка част от тръбата. Ето до къде стига тя (тръбата) спрямо горния ръб на лапата
Изображение

Изглежда, че това е максимума без смяна на вилката или адаптери

A иначе ето снимка на цялото колело:
Изображение
Drake
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Апр 19, 2008 12:18 pm

Re: Колче за кормило

Мнениеот marsa » Пон Юли 03, 2017 11:46 am

Може би е прекалено голям велосипеда. Евентуално подобно градско кормило би решило проблемите:
Изображение
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Колче за кормило

Мнениеот ЕAngel » Пон Юли 03, 2017 3:19 pm

Може да потърсиш и подобно колче:

https://goo.gl/SVY4mZ
ЕAngel
 
Мнения: 178
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Сря Юни 19, 2013 8:58 am

Re: Колче за кормило

Мнениеот Brave » Сря Юли 05, 2017 2:57 am

Ако съдя по снимката, кормилото вече е предостатъчно като височина, поне спрямо седалката. Мисля, че по-добър съвет можеш да получиш ако снимаш приятелката ти в профил докато кара колелото, защото проблема може да е съвсем друг.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Колче за кормило

Мнениеот Admin » Сря Юли 05, 2017 6:32 am

Подкрепям Brave. На снимките в момента лапата и кормилото са "абсурдно" високи от гледна точка на общоприетото за планинско колоездене.
Виждам, че колелото все пак е за асфалт, че с него очевидно не се гони спортно/агресивно каране, т.е. за приложението, за което се ползва, сигурно е ОК, но наистина като височина на кормилото едва ли има какво повече да се постигне. Ако проблемът е в отдалечеността, може да се помисли за извито градско кормило като показаното от marsa.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Колче за кормило

Мнениеот Brave » Сря Юли 05, 2017 10:23 pm

Освен, че може да се сложи извито кормило (което за мен е много неудобно, миналата година се придвижвах малко из Холандия на един от техните класически градски велосипеди и ми беше страшно търсене - нито ми е удобно да се изправя на педали, нито имам добро усещане за спирачките, ама си е въпрос на вкус), може и да се смени колчето на седалката, с такова, което няма изнасяне назад или да се сложи къса лапа с малко издигане, ако проблема се окаже прекалено дълъг кокпит. Дори смяната на рамката не е чак такъв проблем - доста по-лошо е човек да се мъчи на колелото си при всяко каране, отколкото да даде малко пари и да си реши проблема. Но всичко е въпрос на анатомия, размери и т.н., затова смятам, че няколко снимки могат да са доста полезни.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Колче за кормило

Мнениеот evilzet » Чет Юли 06, 2017 10:57 am

А може би тя просто не е свикнала с малко по-спортната стойка на байка. Ако не желае да свиква, има други типове велосипеди, където шофьора е разположен по-панорамно ;)
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта