Непостоянен дерайльор

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Непостоянен дерайльор

Мнениеот filiar » Пет Юни 16, 2017 6:33 pm

Здравейте.

Напоследък задният дерайльор започна да се държи доста непостоянно от 4-ти до 6-ти венец. Превключването в двете посоки на тези венци в поне 20-30 % от случаите (двупосочно) или не се случва или се случва след замисляне.

На останалите венци работата е гладка.

Отделил съм доста време в настройки и мога да кажа, че не става въпрос за неправилна такава.

Ще съм благодарен, ако дадете някакви насоки за допълнителна профилактика и евентуална причина за това поведение.. На къде да се насоча? Команди, Дерайльор или евентуално нещо с жилото..???

Дерайльорът е SHIMANO SLX KRD M670 SGS
Cross Legend Man M; 3x10; 28x1.6 (29x2.1); Rockshok Recon Silver TK 29 100mm
Аватар
filiar
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 1:04 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот pancho_villa » Пет Юни 16, 2017 10:01 pm

Здрасти,скоро имах подобен проблем.В средата на касетата скоростите или не превключваха или се сменяха по две на веднъж даже май за да преместя на следваща трябваше да мина през две позиции на командата. Аз направих следното: опънах жилото горе от врътката на командата ,май по часовниковата стрелка беше..http://www.mtb-bg.com/index.php/special ... -repair009
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот zmey_gorqnin » Пет Юни 16, 2017 10:10 pm

И аз имам подобен проблем. Напоследък често не знам на коя скорост карам, задният дерайльор е непредсказуем.
Модела е rd-m360:
http://si.shimano.com/pdfs/um/UM-5Y40A-002-00-ENG.pdf
http://si.shimano.com/pdfs/dm/DM-GN0001-18-ENG.pdf

Закарах го на ремонт, без особен резултат. Веломеханика ми каза, че е направил някакви настройки, но останах с впечатлението, че не е разбрал причината. Каза ми да намалявам напрежението във веригата, когато сменям скоростите (това аз си го знам, и без да ми го казва). Спомена, че има връзка и с теглото ми (аз съм 120кг.), защото той като карал колелото, си сменяло добре.

Не знам какво да правя.
Може ли някой да ми препоръча веломеханик във Варна?
zmey_gorqnin
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Авг 28, 2011 11:19 am

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот Alexi » Пет Юни 16, 2017 10:17 pm

Нико байкс
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот b.m. » Пет Юни 16, 2017 10:34 pm

Ако са ви нови колелата или жилата или броните...с времето се понаместват нещата и трябва да се натегне жилото чрез врътката горе до командата.
:beer: При мен го имаше същото...вече го няма. :D
b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот filiar » Съб Юни 17, 2017 12:16 am

Не е толкова ново моето - скоро ще затвори втората година.

Това за врътката също не е. Отделих доста време да нагласям. От неправилен опън на жилото следва затруднено превключване в една от двете посоки - на ВСИЧКИ венци.

При мен проблемни са единствено средните (4-ти, 5-ти и 6-ти) и то в двете посоки. При останалите, превключването е, като по мед и масло.

Niko Bikes не са ли Варненци?
Cross Legend Man M; 3x10; 28x1.6 (29x2.1); Rockshok Recon Silver TK 29 100mm
Аватар
filiar
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 1:04 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот filiar » Съб Юни 17, 2017 12:20 am

pancho_villa написа:Здрасти,скоро имах подобен проблем.В средата на касетата скоростите или не превключваха или се сменяха по две на веднъж даже май за да преместя на следваща трябваше да мина през две позиции на командата. Аз направих следното: опънах жилото горе от врътката на командата ,май по часовниковата стрелка беше..http://www.mtb-bg.com/index.php/special ... -repair009


Да.. същото е и при мен. Много точно си описал моя проблем, но за жалост, това решение не свърши работа
Cross Legend Man M; 3x10; 28x1.6 (29x2.1); Rockshok Recon Silver TK 29 100mm
Аватар
filiar
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 1:04 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот pancho_villa » Съб Юни 17, 2017 7:28 am

На миналият пост бях ти изпратил линк към статийка за настройка на дерайльора. Към края е описано,че има значение дерайльора на кво отстояние е от касетата. Погледни да не би там да има нужда да се настрои.
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот filiar » Съб Юни 17, 2017 9:13 am

pancho_villa написа:На миналият пост бях ти изпратил линк към статийка за настройка на дерайльора. Към края е описано,че има значение дерайльора на кво отстояние е от касетата. Погледни да не би там да има нужда да се настрои.


Ще погледна.. дано е това. Благодаря! :agree:
Cross Legend Man M; 3x10; 28x1.6 (29x2.1); Rockshok Recon Silver TK 29 100mm
Аватар
filiar
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 1:04 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот largo_hs » Нед Юни 18, 2017 6:54 pm

Аз го имах същия проблем, забавено превключване после при превключване не ставаше нищо, след още едно натискане прехвърляше направо два венеца. С настройки горе от врътката на шифтъра втория проблем го реших, но първия остана. Прави го в 30-40% от случаите не винаги. Според мен проблема е във веригата, защото е на повече от 3000км. и мисля че е разтегната вече. Тия дни ще взема уред да я премеря и ще пиша какъв е резултата. Системата ми е Шимано XT 3/10.
largo_hs
 
Мнения: 177
Рейтинг: 1125
Регистриран на: Чет Мар 26, 2015 7:42 pm
Местоположение: Хасково

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот Боян Бановски » Пон Юни 19, 2017 4:35 pm

Най-вероятното решение на проблема- нови брони и жила! Хубави!
Аватар
Боян Бановски
 
Мнения: 351
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 5:33 pm
Местоположение: София

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот largo_hs » Пон Юни 19, 2017 5:55 pm

Боян Бановски написа:Най-вероятното решение на проблема- нови брони и жила! Хубави!

Моите са нови, тефлонови и го прави!
largo_hs
 
Мнения: 177
Рейтинг: 1125
Регистриран на: Чет Мар 26, 2015 7:42 pm
Местоположение: Хасково

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот filiar » Пон Юни 19, 2017 9:01 pm

largo_hs написа:Аз го имах същия проблем, забавено превключване после при превключване не ставаше нищо, след още едно натискане прехвърляше направо два венеца. С настройки горе от врътката на шифтъра втория проблем го реших, но първия остана. Прави го в 30-40% от случаите не винаги. Според мен проблема е във веригата, защото е на повече от 3000км. и мисля че е разтегната вече. Тия дни ще взема уред да я премеря и ще пиша какъв е резултата. Системата ми е Шимано XT 3/10.

Моята също мина 3000 км. Утре, ако сколасам с времето мисля да я сменя и ще пиша за резултат.
Cross Legend Man M; 3x10; 28x1.6 (29x2.1); Rockshok Recon Silver TK 29 100mm
Аватар
filiar
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 1:04 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот Yash » Пон Юни 19, 2017 9:13 pm

filiar написа:
largo_hs написа:Според мен проблема е във веригата, защото е на повече от 3000км. и мисля че е разтегната вече. Тия дни ще взема уред да я премеря и ще пиша какъв е резултата. Системата ми е Шимано XT 3/10.

Моята също мина 3000 км. Утре, ако сколасам с времето мисля да я сменя и ще пиша за резултат.

Знаете, че е хубаво да се смени и касетата, нали?
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот Alexi » Пон Юни 19, 2017 9:51 pm

нищо и няма на касетата за 3000 км .. след още толкова трябва да се прегледа
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот Yash » Пон Юни 19, 2017 10:04 pm

Не е въпросът дали й има нещо. Верига и касета се износват заедно.
Но в тази връзка проблемът може да е и в някой венец на касетата. Видимо може да не си личи, но зъбите да са се износили достатъчно, че веригата да не може да премине нормално от едни на друг. Ако в това състояние се сложи нова верига, съвсем скоро ще се стигне отново до същия проблем.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот Admin » Вто Юни 20, 2017 10:08 am

Освен всичко споменато, проверете (поне визуално, а може и в сервиз чрез подходящия инструмент) дали не се е изкривило нещо ухото за дерайльора. На мен ми се е случвало някои предавки да излязат от строя, а други не, заради леко изкривено ухо.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот largo_hs » Вто Юни 20, 2017 8:06 pm

Проверих веригата с уреда, разтягането е 0,75 максимума на уреда е 1мм. Не знам дали това е причината, но със сигурност веригата е за смяна.
largo_hs
 
Мнения: 177
Рейтинг: 1125
Регистриран на: Чет Мар 26, 2015 7:42 pm
Местоположение: Хасково

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот pancho_villa » Сря Юни 21, 2017 9:17 am

Един новобрански въпрос: ако веригата е захабена,че да прави проблем при смяна на скоростите, то не можели това да се компенсира чрез опъна на жилото. Не че така трябва да се прави,но ако е възможно колегата все пак си е играл с настройките на жилото а проблемът е останал
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот Вилката » Сря Юни 21, 2017 9:19 am

Настройката на местоположението на дерайльора с b-tension винта влияе най-вече на работата на двете малки венчета от касетата - отдалеченият дерайльор влошава контакта верига-венец и се получават "прескачания" при по-сериозно натискане на педалите(не при превключване). При проблем само при по-големи венци, явно причината е друга.
Вече беше споменато за подмяна на жила и брони. При хубави брони аз не минавам направо към смяната им. Поне 2-3 пъти чистя бронята вътрешно и меня само жилото. Чистя като впръсквам вътре WD40 и после с едно жило раздвижвам хубаво и обирам мърсотията от жилото с парцал. Тая процедура няколко пъти.
Старата верига също пречи на превключването, и то не толкова заради разтягането, а заради страничен луфт при осите на звената. Точно тоя луфт води първо до забавени реакции и в двете посоки на превключване, а после и до отказ на някои предавки. Ниският клас вериги се разлуфтват преди да са износени, така че това не може да се измери с уреда. Просто се усеща, като огъваш веригата странично (перпендикулярно на равнината на венците). Трябва да вземеш стара и нова верига и ще усетиш разликата.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот filiar » Сря Юни 21, 2017 9:33 am

Вчера смених веригата. За 12-на километра до работа, които минах сутринта, изглежда, че дерайльора работи нормално. Един или два пъти не успя да превключи гладко, което сравнено с предната верига е пренебрежимо малко, а и е възможно да е от недобутване на палчето.

Продължавайки да разсъждавам, си мисля, че освен веригата, която видно е била износена, явно би трябвало да има и някакво износване на касетата, което е най-осезаемо на средните венци (като най-използвани), от където е произтичало и странното поведение само при тях. И докато някак това ми звучи логично при превключване на по-голям венец, където критично е състоянието на палчетата (или както се казват пъпките, подпомагащи качването на веригата), все още ми е странно, защо го правеше и при сваляне на предавка (междувременно виждам коментара на Вилката за луфта).

Естествено, поведението може да е и с натрупване на различни дребни неизправности от различните компоненти.

П.П. Никой на спомена командите да имат нещо общо. Там дали трябва да се прави някаква профилактика?
Cross Legend Man M; 3x10; 28x1.6 (29x2.1); Rockshok Recon Silver TK 29 100mm
Аватар
filiar
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 1:04 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот filiar » Сря Юни 21, 2017 9:38 am

pancho_villa написа:Един новобрански въпрос: ако веригата е захабена,че да прави проблем при смяна на скоростите, то не можели това да се компенсира чрез опъна на жилото. Не че така трябва да се прави,но ако е възможно колегата все пак си е играл с настройките на жилото а проблемът е останал


Колега, забравих да спомена, че опитах с промяна на опъна, но нямаше резултат. Благодаря, все пак за съвета.
Cross Legend Man M; 3x10; 28x1.6 (29x2.1); Rockshok Recon Silver TK 29 100mm
Аватар
filiar
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 1:04 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот Вилката » Сря Юни 21, 2017 9:56 am

filiar написа:П.П. Никой на спомена командите да имат нещо общо. Там дали трябва да се прави някаква профилактика?

Като съм отварял команди, вътре съм заварвал хубава чиста фабрична грес, липса на прах... абе фабрично състояние. Те на кормилото не са подложени на много тормоз, прах, кал... и ако са добре влагозащитени, вътре си остава направо "стерилно". Предполагам, че рядко може те да доведат до подобни проблеми. По-скоро бих очаквал директен отказ, а не проблем с прецизността им.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот filiar » Пет Юни 23, 2017 10:12 pm

Бих искал да потвърдя, след още 50-на навъртени километри, че след смяната на веригата, превключването на задните венци се случва гладко и проблемът е напълно решен.

Благодаря за мненията и помощта. Аз лично не бих предположил, че подобно странно и доста дразнещо поведение при превключване, би могло да се дължи на захабена верига.

Дано това решение помогне и на други, които имат подобни мистериозни симптоми.
Cross Legend Man M; 3x10; 28x1.6 (29x2.1); Rockshok Recon Silver TK 29 100mm
Аватар
filiar
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 1:04 pm

Re: Непостоянен дерайльор

Мнениеот zmey_gorqnin » Съб Юли 08, 2017 10:52 pm

Niko Bikes свършиха добра работа в моя случай. Настроиха нещо, смениха жило и броня (каквото и да е това), и сега скоростите коват.
Освен това бяха много любезни, и не ми се присмиваха за леймърските въпроси. Всичко това за смешни пари.
Изключително много съм доволен.
zmey_gorqnin
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Авг 28, 2011 11:19 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron