Upgrade на ULTRA Gepard

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот kojuharov » Пет Юни 09, 2017 12:34 pm

Здравейте,

до скоро, карах велосипед с цел спорт и разтоварване. Последните няколко месеца, интересът ми се засили и започнах да карам по пресечени терени и да правя по-дълги преходи. Велосипедът ми е старичък, но за мен има сантиментална с-ст и не желая да го заменям на този етап.

Модела е ULTRA Gepard 18 на поне 15-на години. Днес по-късно и ще пусна реални снимки (приложената е на колега от форума, която случайно открих).
Към този момент има множество проблеми, които започвам да отстранявам поетапно, първо защото финансовия поток не е закономерност и второ са знанията по механика. Синът ми също е един малък ентосиаст и започва да се оглежда в мен, като повтаря. Разгледах чуждестранни форуми, в които има доста информация от типа DIY, но все пак бих се радвал на нашенска помощ.

015237731-big.jpg
(137.62 KiB) 236 пъти


Смятам да следвам следнта хронология, за да мога да използвам велосипеда междувременно:

1. Подмяна на задната капла, защото е осмица. Няма да имам възможност да закупя нещо скъпо, но ще е ново и временно ще свърши работа докато набавя по-скъпите компоненти. Тук все още търся подробна информация за видовете капли, с касета и ос без касета и ос, т.н.;
2. Цялостно разглобяване и почистване. По време на почистването на компонентите ще оставя рамката да бъде почистена с пясъкоструйка и да бъде боядисана прахово;
3. Подмяна на всички жила, защото са на по 15 години;
4. Подмяна на средното движение с касетъчно;
5. Подмяна на заден дерайльор;
6. Подмяна на командите с нови комбинирани със спирачките (в момента са палцови команди и много ме дразнят);
7. Подмяна на седалката;
8. Подмяна на курбели и педалите;
9. Искам да подменя средните венци с един, не знам дали е възможно.

Разглобяването на колелото ще е лесно, после за сглобяването ще трябва да съм наясно с детайлите, като сила на натягане и подобни. Технически съм грамотен и имам налични инструменти. Имам достъп до струг и при нужда ще нагаждам.

Може ли да ме насочите към литература, като за начало как да разпозная видовете венци, вериги и т.н., които стават за моето колело.

Благодаря Ви предварително !
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот evilzet » Пет Юни 09, 2017 1:59 pm

kojuharov написа: Велосипедът ми е старичък, но за мен има сантиментална с-ст и не желая да го заменям на този етап.

Ами действай тогава, но съм сигурен, че в този форум никой няма да те подкрепи да правиш ъпгрейд на метровски велосипед.Ти искаш да си запазиш гадната рамка и да накупиш всичко останало. Обикновено така се прави, ако имаш хубава рамка.
Щом си отделил време да търсиш литература и т.н. можеше да прегледаш обявите и за 200лв да си купиш някое втора ръка, което ще е класи над твоето. И пари ще ти останат...
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот kojuharov » Пет Юни 09, 2017 2:17 pm

Здравей,

аз с времето ще си купя и рамка, а тази ще прибера, просто защото ми е ценна.
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот evilzet » Пет Юни 09, 2017 2:22 pm

Освен, ако не гледаш на тази дейност като на едно забавление ( един вид Лего за възрастни), не виждам друг смисъл.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот Петър Велков » Нед Юни 11, 2017 9:33 am

kojuharov написа:Здравей,

аз с времето ще си купя и рамка, а тази ще прибера, просто защото ми е ценна.


Имай предвид, че частите за тази рамка няма да са съвместими с частите на която и да е читава такава.

И в крайна сметка, ако твърдо си решил да наливаш от пусто в празно - няма кой да те спре.
Успех :beer:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот kojuharov » Пон Юни 12, 2017 3:56 pm

Разкошно :)
Реших да правя нещо, Вие ме нахокахте и взех, че си направих беля.
Днес сутринта докато идвах, по някаква причина задната касета даде фира. Въртя и когато задържа педалите примерно по наклон, веригата започва да задържа и щракането се чува доста по-късно.
Не знам дали обяснявам правилно ? Когато си в движение и спреш да въртиш, трябва да започне празният ход. Веригата се задържа и задният дерайльор се опъва докато в един момент не се отпусне рязко и веригата тръгне.
По-неграмотно не мога да го обясня.

Както и да е ! Ще го ремонтирам на по-късен етап за да го кара жената, а аз ще купувам ново.

На този етап, нямам намерение да купя чисто ново, а употребявано. По-голямата част от карането е в градски условия, а събота и неделя по маршрути за начинаещи.
За момента съм се насочил на велосипед от порядъка на 200-250 лв.

Какво Ви е мнението за алуминиевите ?
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот bratlence » Пон Юни 12, 2017 10:31 pm

kojuharov написа:За момента съм се насочил на велосипед от порядъка на 200-250 лв.

Какво Ви е мнението за алуминиевите ?


Че няма да ти стигнат парите. Втора ръка 500 лева биха били достатъчни за покупка на добър велосипед, по мое мнение. За 200 лева ще трябва да е нещо с твърда рамка или без половината части. Според мен би било по разумно да изчакаш да се съберат малко повече пари и през това време да гледаш продавалник и да следиш за обяви във форума. Да не говорим, че в планината без хубава каска (шосейните и тези за скейтбордисти не ги броим) както и протектори, си е направо самоубийство... Втора ръка екипировка би могла да излезе на половината на колелото.

Не разбирам много от МТБта, но по мои наблюдения добро ново колело 1 500 лв биха стигнали, като това е нещо средно.
bratlence
 
Мнения: 82
Рейтинг: 1164
Регистриран на: Съб Юни 10, 2017 10:43 pm

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот Петър Велков » Вто Юни 13, 2017 5:58 am

bratlence написа:Че няма да ти стигнат парите. Втора ръка 500 лева биха били достатъчни за покупка на добър велосипед, по мое мнение. За 200 лева ще трябва да е нещо с твърда рамка или без половината части. Според мен би било по разумно да изчакаш да се съберат малко повече пари и през това време да гледаш продавалник и да следиш за обяви във форума. Да не говорим, че в планината без хубава каска (шосейните и тези за скейтбордисти не ги броим) както и протектори, си е направо самоубийство... Втора ръка екипировка би могла да излезе на половината на колелото.

Не разбирам много от МТБта, но по мои наблюдения добро ново колело 1 500 лв биха стигнали, като това е нещо средно.


1) За целите на човек, каращ колело от Метро, някой Shockblaze / Drag / евтин RAM върши чудесна работа - нов 800-1000 лв., втора ръка ще да е под 500;
2) Явно имаш предвид фулфейс каска - с което звучиш като 14-годишен самоубиец с 20-килограмово колело. Цялото изречение за каската и протекторите няма място в тази тема - за крос-кънтри последните са излишни, а "челадинка" за под 100 лв. е съвсем достатъчна.

До автора на темата - виж т.1 от този мой отговор и се оглеждай за такива колелета тук. За 200-250 лв. не е невъзможно да намериш нещо караемо, но не е никак лесно. Наскоро успях да намеря за мой братовчед колело, докарано от комшия-циганин от Германия за 100 лв. с читава алуминиева рамка, инвестирахме 40 лв. за нови V-brake спирачки, сменихме вътрешните гуми (външните бяха почти нови Schwalbe), сменихме педалите с някакви евтини VP-та и остана единствено кормилото да се смени с нещо по-широко. Общата сума е под 250 лв., а момчето вече кара наравно с мен по леки маршрути из планината.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот kojuharov » Вто Юни 13, 2017 8:21 am

Петър, благодаря ти за отговора.

А какво трябва да гледам в рамката ? Имам предвид употребяваната рамка задължително ли означава проблем ?
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Юни 13, 2017 8:30 am

kojuharov, bratlenze,
Момчета ,не ми се сърдете, но ми се струва,че трябва да влезете в час /поне за първи клас/ и след това да задавате въпроси... :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот kojuharov » Вто Юни 13, 2017 8:58 am

MIKEY MOUSE написа:kojuharov, bratlenze,
Момчета ,не ми се сърдете, но ми се струва,че трябва да влезете в час /поне за първи клас/ и след това да задавате въпроси... :wavey:


Не схващам как го реши това ... ама жив и здрав.
Ти от първото качване на колело ли беше запознат с всички качествени части ? Съмнявам се ?
Без лоши чувства !
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот Петър Велков » Вто Юни 13, 2017 9:40 am

kojuharov написа:А какво трябва да гледам в рамката ? Имам предвид употребяваната рамка задължително ли означава проблем ?


Гледаш да не е Drag C1 и да не я продава човек с фулфейс каска :D

Проблем е ако е пукната някъде. Съвестните продавачи упоменават такива "подробности", останалите като по образец пишат "няма пукнато и криво".

Гледай да е подходящ за теб размер - има калкулатори в нета, потърси, прочети и виж кой размер ще е правилен за теб. Също така, задължително да е с отделно ухо за монтиране на обтегача - сегашната ти няма такава екстра и при удар със страничен обект и/или падане можеш да останеш без рамка или (в по-лекия случай) без обтегач.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Юни 13, 2017 10:54 am

kojuharov написа:
Без лоши чувства !

Моите чувства са още по-добри и за това си позволявам да разсъждавам на глас:
1.Теоретици -дал Господ.Практиката е нещо друго, но и там стават грешки.
2. За съжаление ,всички сме се сблъсквали с реклама без покритие,а и още по -лошо...Добре е да сме по-критични към продавалници ,фейсбуци, форуми..
3.Последвай собственото си лого -не гледай в небето , а потърси на Земята- човек компетентен,разбиращ от велосипеди и на когото имаш доверие..
4. В момента пазарът е задръстен от велосипеди втора ръка докарвани с ТИР-ове от Европа...
5. При добро попадение за 150-250 лева можеш да се сдобиеш с велосипед превъзхождащ продаваните- на двойна цена в родните магазини...
6. Желая ти успех ! :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот kojuharov » Вто Юни 13, 2017 2:21 pm

Какво ще кажете за това ?

http://bikesport.bg/bg/products/2542-велосипед-shockblaze-r1-27_5__039___039_-2017-планински-велосипеди_
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот compira » Вто Юни 13, 2017 7:17 pm

MIKEY MOUSE написа:
kojuharov написа:

5. При добро попадение за 150-250 лева можеш да се сдобиеш с велосипед превъзхождащ продаваните- на двойна цена в родните магазини...


Абсолютно съм съгласен! Просто иска дебнене и обикаляне с някой който поне малко разбира... ако умееш и да се пазариш... :)
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот compira » Вто Юни 13, 2017 7:44 pm

.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот Петър Велков » Вто Юни 13, 2017 7:50 pm

kojuharov написа:Какво ще кажете за това ?

http://bikesport.bg/bg/products/2542-велосипед-shockblaze-r1-27_5__039___039_-2017-планински-велосипеди_


За същите пари можеш да си вземеш нещо по-читаво втора ръка, евентуално дори с дискови спирачки.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот kojuharov » Чет Юни 15, 2017 8:07 am

Здравейте,

направих избора, макар и да е бюджетен.

Това е новия ми велосипед:


Cross VIPER MDB 27,5" Черен мат
Рамка: 27,5 Alloy, за дискова спирачка
Вилка: ZOOM HL CH 386, 80мм ход, с алуминиева корона, стоманено тял и стержен 1 1/8"
Чашки за вилка: VP MH 308, полуинтегрирани, 1 1/8"
Кормило: HL MTB 153 стоманено, дължина 600мм, издигане 30мм, Ф25,4мм
Грипове: HERRMANS UDE, черни
Седло: ACTIVE FMB черна
Колче за седалка: HL SP, алуминиево, 350мм, Ф 31,6мм
Скорости: SHIMANO 21
Команди: SHIMANO REVO SHIFT RS 35
Курбели: PROWHEEL A 543, алуминиеви с троен венец 42/34/24, рамо 170мм
Ос касета: VP BC 73
Преден дерайльор: SHIMANO AFDTY 500
Заден дерайльор: SHIMANO AFDTY 300
Верига: KMC Z51
Венец - касета: SHIMANO TZ 21
Предна главина: JOYTECH DISC ALLOY
Задна главина: JOYTECH DISC ALLOY
Шини: CROSSER X2 36H
Гуми: KENDA 27.5 x 2.10
Педали: VP-467 PVC
Спирачки: ПРЕДНА/ЗАДНА SHIMANO мханични ABRT 805, ротор 160мм
Цвят: Черен мат
Размер: 560 мм
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот Петър Велков » Чет Юни 15, 2017 9:03 am

Шокблейзът беше по-добър избор.

Със здраве да си го караш и да го поддържаш редовно :)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот oduh » Чет Юни 15, 2017 9:07 am

kojuharov написа: ...
направих избора, макар и да е бюджетен.


Направен е изборът, остава със здраве да си го караш и дано да слуша :)
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот kojuharov » Чет Юни 15, 2017 9:21 am

Петър Велков написа:Шокблейзът беше по-добър избор.

Със здраве да си го караш и да го поддържаш редовно :)



Петър цената е с голяма разлика. Cross-т го взимам с намаление на приятел за 410.00 лв.
Сега следва да сменя само командите, защото тези зверски ме депресират :)

Благодаря за пожеланията и помоща.
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот Alexi » Чет Юни 15, 2017 9:34 am

размер 560 ( ХЛ ) е с курбел 170 мм това ако отговаря на истината е неприятно ,кой мозък от Крос го е мислил това ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Upgrade на ULTRA Gepard

Мнениеот kojuharov » Чет Юни 15, 2017 4:02 pm

Alexi написа:размер 560 ( ХЛ ) е с курбел 170 мм това ако отговаря на истината е неприятно ,кой мозък от Крос го е мислил това ..


Не, размера на курбела е 175, което мен повече ме учуди, защото не бях виждал, но това е най-малкият проблем.
Всъщност, има продължение по поръчката. Малко след като писах в отговор на Петър, ми звъннаха и заявиха, че рамка с 560 от моделът Viper няма налична, няма и да има, защото не се правели вече. Моделът бил произведен в много малко количество. Трябваше да отида за да си избера друг.

ибрах си, Cross GRX-7 29" цената е добра предвид, че модела е по-стар, което пък мен не ми пречи.

Параметри за велосипеди
Размери на рамката 22" ( 560мм.)
Материал на рамката Алуминий 6061.
Вилка Suntour SF15-M3030, ход 100мм., пружина.
Цвят Сив/бял мат.
Капли
Гуми Kenda, 29x2.1.
Шини Двустенни, X-Alt X2, алуминиеви.
Спици 32бр., алуминиеви.
Предна главина Joy Tech, алуминиева, на гайка.
Задна главина Joy Tech, алуминиева, на гайка.
Основни компоненти
Команди Shimano ST-EF51, 3x7 скорости.
Преден дерайльор Shimano FD-TX50.
Заден дерайльор Shimano RD-TX55, 7 скорости.
Курбели Shimano FC-M131.
Касета Shimano CS HG-20, 7 венеца.
Верига KMC Z72.
Спирачки V-brake, Promax TX115C, алуминиеви.
Ръкохватки Promax, алуминиеви.
Лапа Zoom HL TDS-D364, дължина 90мм., алуминиева.
Чашки FSA H2246A, полуинтегрирани.
Кормило Zoom HL MTB, дължина 680мм.
Колче Zoom SP-19, дължина 250мм., алуминиево.
Педали PVC.
Седло Selle Royal Shadow.
Грипове Velo VLG-311.
Тегло на велосипеда 14.3кг.
Артикулен номер 000000
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта