Разглобяване на задна главина

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Разглобяване на задна главина

Мнениеот borisfx » Пет Юни 02, 2017 9:58 pm

Искам да ви попитам какви инструменти ще са ми необходими за разглобяване на задна главина модел Shimano Deore afhm615bzbl. Това е на колело Крос. Написах модела в Гугъл, но не ми даде резултати за този модел. Колелото ми е ново все още, но искам отсега да се подготвя с необходимите инструменти. Знам само че със сигурност ще ми трябва т.нар. камшик за развиване на касетата с венците. А другите инструменти които ще ми трябват какви са.
И ако може да ми дадете някакъв линк към клип в Ютуб за това как се разглобява този модел задна главина, ще съм ви благодарен.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Разглобяване на задна главина

Мнениеот marsa » Пет Юни 02, 2017 10:35 pm

Главината е Deore FH-M615, това е схемата:
http://si.shimano.com/pdfs/ev/EV-FH-M615-3513.pdf

Камшик и ключ за венци ти трябват за да свалиш венците, а за самата главина ти трябва тънкостенен гаечен ключ 15мм и обикновен 17мм. Главината се разглабя от лявата страна. Трябва да разхлабиш сглобката (6) с ключовете. Тънкостенния е за конуса. Ако искаш да я почистиш добре и обслужиш с нова грес е желателно да извадиш уплътненията (7) и (10), като внимаваш да не ги повредиш - те са метални пръстени с гумена обвивка и лесно може да ги покривиш. Трябва да премериш точно на каква дълбочина е дясното (10), защото ако избяга в коя да е посока няма да уплътнява добре, или ще трие прекомерно в други части. Лявото (7) се притиска до дъното на отвора. Дясната законтрена сглобка (3) най-добре не я разглабяй, но може да провериш дали е стегната. При необходимост сменяш сачмите (стандартен размер), които би трябвало първи да покажат признаци на износване. Конусите също се намират, макар и да не са лесно достъпни, а леглата в главината не се продават. При затваряне на главината трябва да оставиш минимална хлабина (луфт), която се обира при стягане с QR механизма към рамката. Може да провериш как се отразява луфта като тестваш с две по-големи гайки на мястото където би легнала рамката, или като поставиш главината на самата рамка и я стегнеш с QR-а. При проблем с механизма на свободното движение (11) най-добре се обърни към по-запознат.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Разглобяване на задна главина

Мнениеот borisfx » Съб Юни 03, 2017 10:04 am

Благодаря за подробното обяснение. :beer:
Под тънкостенен ключ това ли се разбира -
Capture.PNG
Capture.PNG (343.63 KiB) Прегледано 2465 пъти

А това ще ми свърши ли работа за сваляне на касетата с венците
Capture1.PNG
Capture1.PNG (275.85 KiB) Прегледано 2466 пъти
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Разглобяване на задна главина

Мнениеот krach » Съб Юни 03, 2017 9:43 pm

За приставката за отвиване на касетата има едни които имат ос и тази ос влиза там където е QR. Препоръчвам понеже седи по стабилно при работа. Не че другото е някакъв проблем, но пък за никаква разлика в парите си е от дребните радости в живота.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Разглобяване на задна главина

Мнениеот borisfx » Съб Юни 03, 2017 11:03 pm

OK благодаря за съвета за оста. :)
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Разглобяване на задна главина

Мнениеот uBaH » Пон Юни 05, 2017 9:39 am

Доколкото се вижда на снимката, инструментът за венци, е за такива на резба, а не на шлици и едва ли ще ти свърши работа.
Пиша го, защото и аз имам такъв :D
Диаметъра на този е една идея по-малък, както и ширината на шлиците му. Влиза, но има голяма вероятност да превърти в локринга на касетата, ако е стегната повечко.

ПП. Ако съм намерил правилната снимка, изглеждат горе-долу така:
Изображение
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 64 госта