Крива шина спед спукване на вътрешна

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Boyan1984 » Съб Май 20, 2017 9:47 am

Случи ми се нещо интересно озни ден. Както си карах по една пътечка нагоре, вътрешната гума така се пръсна, че директно изкара външната от борда на шината, все едно съм я свалил за смяна. Такова нещо досега не бях виждал - вътрешната беше разпрана като парцал.
Взех си нова вътрешна, монтирах си гумата и като се качих - цялата гума ходи на ляво, на дясно. Спиците осезаемо са "омекнали", та предполагам от спукването са се разхлабили и каплата е за центровка.
Според вас от това ли е кривенето?
Днес ще я занеса в сервиза, но ми беше чудно дали нанякой му се е случвало подобно нещо.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Kobeto » Съб Май 20, 2017 10:16 am

Ти с какво налягане си напомпал гумата, че си се издокарал така? На външните гуми е написано с какво налягане трябва да бъдат карани - От - До
При гърмеж не рядко се поврежда и външната гума. Отиди да ти оправят каплата в сервиза и пробвай с тая външна гума. Помпай по-кротко. Ако самата гума е вече изкривена или е получила някаква друга повреда (примерно по борда), по-добре сложи нова.
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Boyan1984 » Съб Май 20, 2017 10:38 am

може би я бях напомпал повечко. Възможно е и външната гума да се е деформирала. Дееба....
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Yash » Съб Май 20, 2017 10:40 am

Повече от две атмосфери е безсмислено.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Май 20, 2017 11:45 am

Щом са омекнали със сигурност е за центровка - иначе много лесно можеш да провриш състоянието на шината:
- обръщаш колелото и слагаш пръст така, че почти да опира шината - завърташ и ще разбереш дали се е закривил и тя на някъде.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3973
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Alexi » Съб Май 20, 2017 1:00 pm

Yash написа:Повече от две атмосфери е безсмислено.

е зависи колко кила си ,ако си 120 примерно идва малко мека на 2 бара :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот compira » Съб Май 20, 2017 1:18 pm

Yash написа:Повече от две атмосфери е безсмислено.


Това е много неточно и заблуждаващо което си написал. Налягането зависи от размера на гумата, от теглото на колоездача, от стила каране, от лични предпочитания... може да се измислят още фактори... В общия случай налягането на една велосипедна гума варира в големи граници от 1 bar при (fat байковете) до 8-10 bar при шосейките!

По темата... освен да се е изкривила гумата може и шината да е поддала, тогава лошо! Ако е така не се занимавай да я караш на центровка, парите за която по-добре да ги добавиш за нова шина.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Boyan1984 » Съб Май 20, 2017 1:48 pm

Оказа се, че гумата си е ОК, а самата шина си е крива, но от удар. Все пак човека каза че ще я изправи, има си там машинариите и каквото е необходимо.
Ще видя какъв ще бъде резултата другата седмица.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Boyan1984 » Съб Май 20, 2017 3:23 pm

Всичко е както преди :) Все пак, за най-добър резултат е репоръчително да се наплете наново шината, но за сега нямам такива намерения :D
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот marsa » Съб Май 20, 2017 5:06 pm

Съветвам те да се увериш на 100% лично, че не си получил следната повреда, която би била фатална за шината ти:
Изображение

https://postimg.org/gallery/2nsj51i7e/

Симптомите са точно описаното от теб.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Boyan1984 » Съб Май 20, 2017 5:10 pm

Не ми се вярва. Ти знаеш за кои шини става въпрос, съмнявам се да са толкова меки.
А и трябва да махам бандажчето...но в сервиза каза човека че каплата си е ок.
Между другото човека каза че спиците са си били ОК, аз понеже не съм навътре в нещата си мислех че нещо не наред и с тях. Просто шината си беше леко кривичка, все пак неведнъж съм я удрял в камъни и тн....
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Yash » Съб Май 20, 2017 8:28 pm

compira написа:Това е много неточно и заблуждаващо което си написал. ... 8-10 bar при шосейките!


Човекът си е казал, че е карал по пътека. Затова го написах. Едва ли е тръгнал с шосейка нагоре. Принципно си прав. А съм виждал хора да карат с по 4 - 6 атмосфери в планината и се оплакват, че им е некомфортно...
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот borisfx » Съб Май 20, 2017 10:54 pm

Чета и не мога да разбера - каква е тази "шина" дето се е изкривила. За каплата ли става въпрос или за нещо друго по велосипеда? Ако е за каплата, кажете че каплата се е изкривила, какви са тези шини, говорете на български да ви се разбира.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот compira » Нед Май 21, 2017 10:15 am

borisfx написа:Чета и не мога да разбера - каква е тази "шина" дето се е изкривила. За каплата ли става въпрос или за нещо друго по велосипеда? Ако е за каплата, кажете че каплата се е изкривила, какви са тези шини, говорете на български да ви се разбира.


?!?!! Има google той ще ти каже какви са тези шини!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот borisfx » Пон Май 22, 2017 9:23 am

compira написа:
borisfx написа:Чета и не мога да разбера - каква е тази "шина" дето се е изкривила. За каплата ли става въпрос или за нещо друго по велосипеда? Ако е за каплата, кажете че каплата се е изкривила, какви са тези шини, говорете на български да ви се разбира.

?!?!! Има google той ще ти каже какви са тези шини!

Написах в Гугъл "шина за велосипед" и Гугъл ми показа велосипедни капли?????
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Boyan1984 » Пон Май 22, 2017 10:12 am

Шина е самият обръч без спиците, капла е наплетената шина със спици и главина. Така ги разбирам аз нещата.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2434
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот compira » Пон Май 22, 2017 6:56 pm

borisfx написа:
compira написа:
borisfx написа:Чета и не мога да разбера - каква е тази "шина" дето се е изкривила. За каплата ли става въпрос или за нещо друго по велосипеда? Ако е за каплата, кажете че каплата се е изкривила, какви са тези шини, говорете на български да ви се разбира.

?!?!! Има google той ще ти каже какви са тези шини!

Написах в Гугъл "шина за велосипед" и Гугъл ми показа велосипедни капли?????

не си писал правилно или не си гледал внимателно...

https://www.google.bg/search?q=%D1%88%D ... 0%B5%D0%B4

https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D ... 00&bih=791

сам ще видиш!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Крива шина спед спукване на вътрешна

Мнениеот Admin » Вто Май 30, 2017 11:19 pm

Всъщност шина и капла е едно и също, като по-правилно е капла.
Наплетената с главина и спици капла се нарича колело и това е правилният термин изобщо за този съставен компонент.
За да не започваме отново грандиозен спор и офтопик, просто прочетете тази тема: viewtopic.php?f=3&t=107843. Много е интересна, гарантирам! :)
Ако стигнете до края, ще разберете, че неправилната терминология се е наложила най-вече заради това, че на никого не му пука и не иска да я подобри към правилна, просто с оправданието "ами те всички така ги наричат нещата". :(
А още по-лошото е, че на никого в индустрията и търговската мрежа не му пука, а точно те най-лесно биха могли да наложат правилна терминология.
На мен ми пука от самото начало на сайта, т.е. вече почти 16 години, ама явно не е достатъчно. Когато аз започвах да карам и да се интересувам, нещата бяха може би 50/50. Причината аз още оттогава да знам, че металният обръч се нарича капла, освен че го знаех още от дете така, е и в това, че когато си превеждах статии от английски език, ползвах речници, а не сервизи и магазини, и в речниците срещу rim (на англ.) винаги съм намирал "капла" на български. :) Сервизите и магазините може да са много компетентни в ремонтите или в продажбите, но за жалост по български език и ползване на речници явно хич ги няма...
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: tbk515 и 53 госта