Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот Петър Велков » Пон Май 01, 2017 8:13 pm

Симптомите: преди около една-две седмици нещо взе трудно да качва на големия венец отпред. Бях твърдо убеден, че жилото се е разтеглило, тъй като от доста време не е сменяно. В петък заминах за Родопите и в събота сутринта покрай смазването на веригата и другите редовни процедури преди каране, реших да почистя и гресирам средното, тъй като при много прахоляк започва да пука - не съм се вглеждал, но не забелязах нищо странно. Докато не направих 300-400 м. катерене и десният курбел не "изпадна" барабар с лагера си (press fit).

Тъй като нямаше какво друго да направя насред гората, затягах - първо на всеки километър, после на всеки 100-200 метра, накрая бутах близо 10 км. до лагера.

Quick fix, няма да повярвате колко тъп и прост:

Изображение Изображение

Оста изглежда ОК, но шлиците на левия курбел са "капут". Има луфт, който не може да бъде обран, колкото и да затягаш болтовете - при въртене левият курбел се размърдва от луфта и лека-полека "изпада". Натоварването от оста върху десния лагер пък го "избива" щом се заформи и луфт по дължината на оста. Самите лагери изглеждат абсолютно перфектни и нямат луфт нито откъм оста, нито откъм рамката.

Възможни причини:
1) Недозатягане при профилактика - съмнява ме, тъй като отделям значително внимание на тези детайли и гледам да затягам всичко колкото и както трябва/пише.
2) Яко напиняне - доста катерене е видяло това колело, но не виждам как току-така, без начален луфт, би стигнало до това състояние.
3) Багажникът ми за велосипеди, който ги стяга за курбелите - най-малко вероятният според мен вариант, тъй като от есента колелото не беше качвано на тоя багажник, а трудното качване на големия венец (признак на тръгнал да се вади десен лагер) се появи преди пътуването от този уикенд.

Озадачен съм, писах на Canyon, сега ще им пратя и снимки. Дори да не признаят проблема за гаранционен, със сигурност колелото тия дни ще се сдобие с нови лагери и курбели. Чак се замислям дали това не е перфектният момент за миграция към 1х10/11 с елипса отпред......

ПП: Детайлни снимки на шлиците мога утре да направя, но след опитите да се прибера до лагера със затягане, вече изглеждат наистина трагично.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот Admin » Пет Май 05, 2017 12:02 am

QuickFix-ът ме впечатли, достоен е за кратка статия. :D Но ми изниква един въпрос - откъде взе в планината QR комплект, носиш си резервен ли?
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот Петър Велков » Пет Май 05, 2017 8:51 am

Двама от водачите имаха, а аз нямах само защото нямам капли с такива QR-и. В групата, с която редовно караме (с "Байкария", да вкарам ненадейно продуктово позициониране) сме няколко души, които си пътуваме с куфарите с инструменти и части, като аз лично нося резервни накладки, спирачни дискове, SPD парчета, педали, лагери за средното, жила, брони, скоба за седалка и всичките си инструменти. За съжаление, не нося резервни курбели (point taken) :D

Още нямам отговор от Canyon, а честно казано бих се разочаровал ако откажат гаранционна смяна на курбелите. Тъпото е че през това време колелото е "в бокса", защото не ми се дават едни пари "залудо". Друг въпрос е че междувременно обмислях миграция към 1х11 с овален венец, но нещо не намирам излишни ~700-800 кинта по джобовете си....
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот Admin » Пет Май 05, 2017 3:36 pm

Мдаа, и по дърветата реколтата от кинти е слаба... :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пет Май 05, 2017 6:31 pm

...не ,че си прося минуси , ама - КОМПЕТЕНТНАТА ПРОФИЛАКТИКА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПРЕДИ ВСЯКО ГОЛЯМО КАРАНЕ !!! Имал съм подобни грижи , но никога не ми е идвало на ум да виня производителя... :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот evin » Сря Май 10, 2017 2:35 pm

По-скоро едно мейлче до Shimano, че да имат едно наум от каква кашкавалена сплав леят XT курбелите
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот evilzet » Сря Май 10, 2017 2:54 pm

Споко, те са си вързали гащите. На холоутека пишеше да се притяга контролно на не знам си колко часа, но беше нещо супер малко.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот Петър Велков » Сря Май 10, 2017 3:05 pm

При положение, че съм по-добре оборудван от половината "сервизи" в София и от 4-5 години си сервизирам сам велосипедите (с изключение на вилките - те ходят при Пацо и това не мисля, че ще се промени скоро) - струва ми се, че профилактиката ми спокойно би влязла в категория "компетентна" - поне в сравнение с повечето софийски "механици", за разлика от които съм и инженер.

Иначе май споменах вече, че последните две затягания на тези курбели са били непосредствено преди "фаталното" каране и преди предното такова (една "врътка" на Кътина). И при двете затягания не бях забелязал аномалии, въпреки че явно вече е имало оформен малък луфт, който с напинянето по склоновете на Чеч съм "тотализирал".

Малко ми е странно, но още нямам отговор от швабите. Нямам нищо против да ми кажат "майната ти, сам си ги преебал", но поне да пратят някакъв отговор, че без курбели не се живее...
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот marsa » Сря Май 10, 2017 3:52 pm

На мен ми се искаше да видя детайлните снимки и да опитаме да анализираме причината за повредата. За жалост историята на тотализирани компоненти понякога трудно се разгадава, а и сам казваш че си ги довършил с ясното знание, че вече са приключили. Но от опит знам, че човек колкото по-уверен се чувства, толкова по-лесно е да пропусне или обърка нещо.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот Петър Велков » Пет Май 12, 2017 7:32 am

Гледах го вчера, умувах го... Файда от детайлни снимки нЕма, требе си да се пипне луфта, че да го усетиш.

Проблемът е решен генерално:

Изображение

Сега еднин SunRace 11-42 отзад.... и няма да му се размине и овалчето отпред ;)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот evilzet » Пет Май 12, 2017 7:57 am

Тия СънРейс защо ги купувате - заради цената ли?
Преди години имах на шосейката, много локумени ми се видяха, зъбите не се износват, а се разплескват.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот Boyan1984 » Пет Май 12, 2017 8:06 am

Що бе? Бая народ доволен от тех без оплаквания :dontknow:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот evilzet » Пет Май 12, 2017 8:22 am

Е, вероятно са се подобрили нещата, но моите вехти впечатления са такива.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот tihuana » Съб Май 13, 2017 12:44 am

evilzet написа:Тия СънРейс защо ги купувате - заради цената ли?
Преди години имах на шосейката, много локумени ми се видяха, зъбите не се износват, а се разплескват.


Ако караш по-рязко , а не плавно нормално да се сплескват. Погледни задните венци, и те са така, а са стоманени.

Към автора не темата.
Нормално като видя ли от коя държава им пишеш сигурно са те блокирали :D
Културата е заключена!
tihuana
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1202
Регистриран на: Пон Юли 22, 2013 12:19 am

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот evilzet » Съб Май 13, 2017 5:47 pm

Карам особено рязко, като дизел без маховик :D
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот Петър Велков » Съб Май 13, 2017 6:54 pm

evilzet написа:Карам особено рязко, като дизел без маховик :D

И аз така, затуй скъсах каре и ми изпадна полуоска! :rofl:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот bgbikeriv » Вто Юни 06, 2017 8:56 am

Петър Велков написа:
evilzet написа:Карам особено рязко, като дизел без маховик :D

И аз така, затуй скъсах каре и ми изпадна полуоска! :rofl:


Същият. Трима са дружина, както се казва във Властелина ;)
Feel the freedom of biking!
Аватар
bgbikeriv
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 22, 2017 9:12 am

Re: Прее*ани курбели. Quick fix и евентуални причини

Мнениеот Петър Велков » Вто Юни 06, 2017 11:26 pm

Ами, то тя гаргата ако не е рошава...

Изображение

Чакам от швабите касета 11-42, овалчето е с 32 зъбчета.

Другия викенд заминаваме за Рила на проби :eyebrow:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 24 госта