Алуминиева рамка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Алуминиева рамка

Мнениеот zhelyazkov » Нед Апр 30, 2017 7:19 pm

Позачетох се напоследък в някакви стари форуми (не тук, тук не намерих нищо по темата) за алуминиевите рамки. Имали около 10 години живот, поради умората на метала. Напоследък обаче доста марки предлагат доживотна гаранция на рамките си, което се противопоставя с идеята за 10те години живот. Интересно ми е какво мислите.
Благодаря за вниманието!
zhelyazkov
 
Мнения: 29
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Авг 30, 2015 8:07 pm

Re: Алуминиева рамка

Мнениеот veskoz » Пон Май 01, 2017 7:40 am

Какво те притеснява? Ти доживот ли искаш да караш една рамка? ;)
Имай в предвид, че всяка една алуминиева рамка минава термична обработка. С напредването на технологиите живота на повечето от заобикалящите ни материали е увеличен неколкократно. Всичко се променя. Материали, покрития, взискателност на клиента. Фактори пряко свързани с качеството на крайния продукт.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Алуминиева рамка

Мнениеот Speedmaster™ » Пон Май 01, 2017 9:29 am

Изображение
https://youtu.be/7QAWdKBGRw4
До сега съм имал над дванадесет велосипеда с алуминиеви рамки и три от тях се пукнаха в диапазон три-седем години, виж червените зони по снимката. Главно се карат в града, бревети, дълги преходи без черни пътища. По моя грешка се пукна в зоната на спирачките защото бях монтирал голям диск и при спиране се пукна рамката, в областа на седалковото колче и ос касетата се получи от моето тегло 122кг. и педалиране прав и умора стечение на усукване в тези зони. Всеки си е играл с кен и когато го свие два-три пъти и се чупи на две?
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Алуминиева рамка

Мнениеот Admin » Пет Май 05, 2017 12:11 am

Умората на материала е едно, гаранционните условия са друго.
Първо, имай предвид, че подобни доживотни гаранции обикновено важат само за първия собственик. Аз лично не познавам много хора, които да си пазят, че дори и да карат рамки на по над 10 години, но вероятно има такива. За подобни ревностни клиенти всеки реномиран производител със сигурност би предпочел да предостави подобна гаранция, за да му погали кефа.
Като цяло гаранционното обслужване има нещо сходно със застраховането - производителят се задължава да поправи определени щети, но за да му излезе сметката, вероятността те да настъпят при описаните в гаранцията условия трябва да е достатъчно малка. При реномирани производители това би трябвало да е лесно постижимо. Горе човек с тегло 120 кг сподели своя опит със спукани рамки, а пък моят (на 65-килограмов човек) е точно обратен - досега никога е съм пукал рамка. Така че от гл.т. на производителя важното е дали повечето потребители (сред тези, които изобщо ще могат да ползват доживотна гаранция) ще са като мен или като Speedmaster™. ;)
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта