Нормален ли е този празен ход на командата?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Нормален ли е този празен ход на командата?

Мнениеот borisfx » Пон Апр 17, 2017 8:53 pm

Снимах едно клипче - https://www.youtube.com/watch?v=4XGIHhQV5fU
Това е палеца на предния дерайльор, който вдига веригата нагоре по предните венци. Въпросът ми е - нормален ли е този, голям според мен, празен ход на този палец. Почти 1 см. че и повече, палеца се движи напред на празен ход и чак тогава сработва. Няма ли начин да се обере този празен ход, така че да не разкарвам насам-натам палеца, без да работи. Искам като натисна палеца веднага да сработва, а не да се мандахерца насам-натам на празен ход.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Нормален ли е този празен ход на командата?

Мнениеот stoyancha » Пон Апр 17, 2017 8:55 pm

Мисля, че е нормално, но виж все пак колко ти е натегнато жилото.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Нормален ли е този празен ход на командата?

Мнениеот marsa » Пон Апр 17, 2017 9:00 pm

Нормален е, вероятно е някакво ограничение на самият механизъм, което не са могли да преодолеят разработчиците. Има го във всякакъв клас команди.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Нормален ли е този празен ход на командата?

Мнениеот borisfx » Пон Апр 17, 2017 9:13 pm

Питам понеже колелото ми е ново и за пръв път карам с палцови команди. Досега бях с тези които се въртят на гриповете и не съм свикнал с палците. Специално този палец на вдигане на веригата на големите венци отпред ме дразни малко. За да вдигна веригата от първа на втора предавка отпред, се налага да го натискам доста напред и направо да си извивам цялата китка, за да мога да кача веригата от първа на втора предна предавка. Ходих в магазина от който купих колелото, да настроят скоростите и механика там каза, че това било нормално - предните скорости се превключвали по-трудно и с по-голям ход на палеца напред, докато веригата се качи на горния венец. На мен обаче не ми е удобно да превключвам с толкова голям ход на палеца и се чудя дали няма начин да се намали този ход за качване на предавките отпред. Отзад предавките се качват и свалят само с леко чукване на палците, не може ли и отпред така да стане?
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Нормален ли е този празен ход на командата?

Мнениеот Alexi » Пон Апр 17, 2017 9:34 pm

ХТ командата ми няма такъв празен ход .. но като цяло за да превключи плоча отпред си иска по голям ход от колкото отзад, леко извъртане на командата нагоре помага
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Нормален ли е този празен ход на командата?

Мнениеот autosvet » Сря Апр 19, 2017 8:13 pm

Напълно нормален е. Пробвай да завъртиш командите за да хващаш палчето от по-високо.
Аватар
autosvet
 
Мнения: 258
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 10:09 am
Местоположение: Edinburgh

Re: Нормален ли е този празен ход на командата?

Мнениеот borisfx » Сря Апр 19, 2017 10:27 pm

autosvet написа:Напълно нормален е. Пробвай да завъртиш командите за да хващаш палчето от по-високо.

ОК. Явно ще се свиква така с голям ход на палеца. Ще го завъртя да ми е по-лесно.
borisfx
 
Мнения: 160
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Съб Юли 20, 2013 10:46 pm

Re: Нормален ли е този празен ход на командата?

Мнениеот compira » Пет Апр 21, 2017 5:22 pm

И при мен си има малко празен ход на SRAM X7. Може да е една идея по-малко, но все пак няма начин да се проектират всички команди еднакво :). Колкото до по-големия ход си е нормално. Все пак за предните венци се изисква по-голямо преместване, а от там и по-голям ход на палеца (все едно вдигаш 2-3 предавки отзад наведнъж).
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron