Питане за курбели и шини.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Питане за курбели и шини.

Мнениеот Rockera89 » Съб Яну 21, 2017 8:48 pm

Здравейте. Бих искал да Ви попитам за препоръка на сайтове от които мога да си закупя само ръцете от курбелите.
Мисълта ми е, че мисля да се прехвърля към 1x11 и съм решил да си купя Race Face Narrow Wide плоча и ми трябват ръце. Диаметърът на окръжността в която лежат центровете на отворите за болтовете е 104mm /4 болта/
Друго което съм си намислил е да сменям капли само че на части най- вероятно. Та идеята ми е да купя шини и спици а главината /която обмислям да е качествена/ да я оставя за близкото бъдеще. Бих искал препоръка и за това- какви шини да взема.. Бюджетът за тях е около 120-130 за едната шина. Главно карам XC.
Искам да Ви благодаря предварително и да Ви пожелая лек/а ден/сутрин/вечер или нощ!
Rockera89
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 3:18 pm

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Admin » Нед Яну 22, 2017 9:02 am

Честно казано, не разбрах на кое казваш "ръце"? :dontknow: Имаш предвид рамената ли, т.е. самите курбели? Или може би "паяка", т.е. носача за венците?
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот marsa » Нед Яну 22, 2017 10:03 am

Най-практичното решение е да с купиш използвани курбели без плочи или с износени такива. 104мм е най-популярният размер за средна и голяма плоча в близкото минало (още се използва), така че повечето курбели с 3 плочи ще ти свършат идеална работа от към съвместимост. В Ebay съм срещал оферти и за нови курбели без плочи. По магазините ще са изключение поне от популярните марки.

За шините има огромен избор, а и ти не си дал никакви подробности - размер, колко тежиш, какво целиш (леки или здрави колела), допълнителни изисквания - безкамерни и др. Като предложение на сляпо бих казал да си вземеш нещо от средния клас на Mavic или DT Swiss с тегло не по-малко от 500гр за 29" или 450гр за 26" размер.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Rockera89 » Нед Яну 22, 2017 10:48 am

Относно курбелите и очевидно грешното ми изказване става въпрос за това:
http://imgur.com/a/iUkbR
Може би наистина се наричат рамена, а аз само знам наименованието на английски "crank arms"
А относно шините- 26" аз тежа 65 кг, не се целя нито към много леки, нито към мега здрави, но път 1 тонни колела, така че предпочитам да е нещо балансирано м/у двете. Не мисля на този етап да се прехвърлям към безкамерни, но пък знае ли се какво ще ми хрумне след половин година.
И за да не отварям нова тема. Много стара главина /може би 10 годишна/ , която в момента носи Shimano венец със 6 скорости би ли била съвместима на първо време с венец /11 скоростен/.
Благодаря Ви още веднъж за полезните съвети и насоки!
Rockera89
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 3:18 pm

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Ozzie » Нед Яну 22, 2017 10:51 am

Венец с шест скорости, от преди 10 години, вероятно е монтиран към главина с монтаж на резба. Ако е така, няма как да сложиш венец с 11 зъбчатки.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Alexi » Нед Яну 22, 2017 1:22 pm

като гледам с какви главини разполагаш направо се насочи към цели капли а не само шини .. в тоя бюджет 120лв на шина можеш да си купиш прилична капла за 26
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Rockera89 » Пон Яну 23, 2017 6:54 pm

Ясно. Благодаря ви за инфото относно каплите и венците. Бихте ли ми предложили някакъв модел/марка/сайт към нещата които малко или много засегнахме в темата?
Rockera89
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 3:18 pm

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Alexi » Пон Яну 23, 2017 7:51 pm

погледни и тука в Продава има интересни капли .
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Rockera89 » Съб Яну 28, 2017 2:57 pm

Разглеждах определено време за капли /готови, както ми препоръчахте/ и засега съм се поспрял на това
http://www.pumpmybike.eu/Wheels/wheels-custom/wheels-custom-26/Formula-sealed-X-lite-26-wheels?sort=p.price&order=ASC
Пускам го тук, за да огледате и да си кажете мнението /задна ще вземам на този етап/ Не знам колко малоумна е идеята да взема само задна, която ще е по- различна, но вие ще кажете :D
Другото което искам да Ви попитам е за какви външни и вътрешни гуми е, понеже в сайта на Mach пише 17C което си нямам и на идея с какво е съвместимо. По принцип се ориентирам за гуми не по големи от 2.2", понеже предполагам, че рамката /Cross Grip 127 M/ не поддържа по- големи от 2.2"
Rockera89
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 3:18 pm

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Admin » Съб Яну 28, 2017 5:39 pm

17С означава, че вътрешната широчина на каплата (между вътрешните ръбове на бордовете) е 17 мм. Това си е ХС капла, т.е. става точно за гуми до 2.2 горе-долу. Принципно аз бих предпочел 19С, но пък с тази колелото сигурно е по-леко.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Rockera89 » Съб Яну 28, 2017 6:26 pm

Благодаря Ви много за препоръката. Ще видя какво мога да намеря което да е 19С, макар че не знам как стоят като цяло нещата с каплите. Никога не съм ги разбирал много, но предполагам, че до към 100-120 лева може да се намери нещо нормално.
Rockera89
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Юли 25, 2016 3:18 pm

Re: Питане за курбели и шини.

Мнениеот Admin » Нед Яну 29, 2017 5:27 pm

Доколкото съдя по темата за какъв велосипед става дума, колелото, което си харесал, би трябвало да ти върши работа. Аз казах, че предпочитам по-широки капли, защото карането ми и велосипедът ми обикновено го налагат. Ако ти ще се придържаш към ХС каране и то повече към любителски разходки (поне ако правилно съм разбрал какъв е велосипедът, едва ли ще е подходящ за друго), тези колела от PumpMyRide са си достатъчно добри.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта