въпрос за скорости

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

въпрос за скорости

Мнениеот MacLeod » Чет Дек 29, 2016 1:40 am

Здравейте,
имам един велосипед с 3x9 движение. В последно време взе да се случва едно странно поведение, с което до сега не съм се сблъсквал.
Като карам на средния венец отпред, ако е стръмно нормално отзад на касетата включвам към по - големите венци ( не на най - големия, просто към по - големите ). Обаче се случва така, че веригата от предния среден венец пада на най - малкия от само себе си. Някак успява да се провре през декланшора, който е позициониран на средния венец и пада на най - ниския. По този начин съм принуден като катеря по - стръмно отпред да съм винаги на най - малкия венец, за да си нямам проблеми.
Подозирам, че просто предните венци са ми изхабени и не успяват да удържат веригата, защото е леко усукана, тъй като на касетата съм към по - големите венци.
Каква може да е причината според вас ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: въпрос за скорости

Мнениеот IvanTheMan » Чет Дек 29, 2016 8:45 am

Много правилно подозираш
IvanTheMan
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1110
Регистриран на: Нед Май 29, 2011 10:27 am

Re: въпрос за скорости

Мнениеот MIKEY MOUSE » Чет Дек 29, 2016 9:14 am

...ми ,само споделям личен опит-иска се нова настройка на декланшьора. От друсането /няма нищо вечно/...та ,голяма играчка трябва -да не пада веригата и да не стърже по дакланшьора -това са двете крайности, иска се фина настройка.Предните венци се износват по-рядко от задните /там това с падането е по-често...Сменял ли си задната касета ,без да сменяш предните венци?! :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: въпрос за скорости

Мнениеот MacLeod » Чет Дек 29, 2016 9:28 am

Смених предните и задните венци заедно. Докато въртя няма опиране на декланшора във веригата. Това го проверих.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: въпрос за скорости

Мнениеот marsa » Чет Дек 29, 2016 10:04 am

Ако си с курбели с квадратна ос или окталинк може да има подобна тенденция ако оста е прекалено дълга от необходимото (неправилна линия на веригата).

Закачи велосипеда на някаква стойка и върти бавно като гледаш от близо какво се случва при плочите и следи за необичайно прищракване. Може да е ударен зъб на плочата или изкривено звено на веригата.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: въпрос за скорости

Мнениеот MacLeod » Чет Дек 29, 2016 12:43 pm

Курбела е шимано хт хололтех 3x9. И аз подозирам веригата или плочите. Уж гледах, ама трудно се вижда нещо. Те са доста карани, ще трябват скоро нови.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта