Q-r ос и вилка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Q-r ос и вилка

Мнениеот mtbmas » Сря Ное 09, 2016 6:56 pm

Здравейте, простете за лаишкия въпрос, но ми е нужно!Имам старо японско колело Kyoso, на което предната капла е с Q-r захват, а задната не е.Искам да сменя задната капла също с Q-r захват.Въпроса ми е има ли някакви специални изисквания за вилката, която в моя случаи е с плътна ос и без Q-r захват.Питам ви защото един майстор така ми каза....
Благодаря предварително! :D
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Brave » Сря Ное 09, 2016 7:28 pm

Ако говориш за ушите на рамката - да, за куикрилийз трябва да са вертикални. Ако са хоризонтални, препоръчително е да караш с плътна ос с гайки. Дай снимка на задницата на колелото ти, за да ти дадем конкретен съвет.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот mtbmas » Сря Ное 09, 2016 7:47 pm

ето това е задната вилка.като гледам е хоризонтална.дали има някакъв вариант.смяна на оста сложно и скъпо ли е?
CIMG0300.jpg
вилка
(345.65 KiB) 501 пъти
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Brave » Сря Ное 09, 2016 8:36 pm

Самата смяна не е нищо особено - само трябва да намериш ос със съвместими конуси. Проблема с ушите е следния - куикрилийза няма достатъчно сила да спре оста да се хлъзне напред по дължината на ухото когато натиснеш педалите здраво, особено от дясната страна. Този тип уши са слагани с идеята, че колелото може да бъде без заден дерайльор, т.е. да трябва да се настройва опъна на веригата.
За твоя случай - от една страна рамката е стоманена и търпи модификация, от друга - не знам дали си заслужава. Иначе с шлосерска работа и малко заварки може да се преработи.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Speedmaster™ » Сря Ное 09, 2016 8:51 pm

mtbmas написа:скъпо ли е?

Кухите оси с конусите са 10-15-20лв.+QR автомат за 2,80лв.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот mtbmas » Сря Ное 09, 2016 9:36 pm

Благодаря за отговорите !!!Само последно.Дали мога сам да си сменя оста и има ли такъв специален ключ за сваляне на венеца и оста или по-добре на майстор.И има ли различни дължини и варианти на оси и лагери там :)

Поздрави!
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Speedmaster™ » Сря Ное 09, 2016 9:43 pm

http://www.velozona-bg.com/shop/398455
Трябва ти ключ от линка или нещо преправено за целта за конусите и нормален за гайките на оста.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот mtbmas » Сря Ное 09, 2016 9:57 pm

Само да кажа, че главината е на шлици.Той ключа един и същ ли е за шлици и резба.А за венеца има ли нещо специално ако трябва да се маха......
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Speedmaster™ » Чет Ное 10, 2016 5:52 am

mtbmas написа:главината е на шлици.

https://youtu.be/a9mAHypsjdo
Може да действате според видеото с смяната на оста като внимавате да не изпаднат съчмите на лагерите.Щом сте с зъбен блок на шлици а не свободен венец на резба би следвало да не се маха при смяна на оста.Предполагам сте с главина 135mm и лесно ще намерите такава куха ос,цялата операция си заслужава при разтягане и късане на плътната ос до сега или смяна на каплата без инструменти.Ако не се получи без сваляне на зъбния блок ще ви са нужни инструменти за него.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Brave » Чет Ное 10, 2016 9:20 am

Ключа за касета на шлици и касета на резба са различни. Много си приличат, но имат малка разлика в размера. Ако сваляш касетата ще ти трябва и камшик за касета - ако не знаеш - изглежда така - Изображение
Този инструмент се прави лесно от парче стара верига и 30-40 см. стоманена шина - примерно моя е от шина 20х5, но можеш да ползваш каквото ти е удобно. Пробиват се три отвора в шината и се занитва веригата през тях, както на картинката. Машинката за верига, разбира се, помага много.

Пак ти казвам - недей да подценяваш проблема с ушите, защото ще дадеш 20 лв за ос и ще бъдеш силно разочарован, когато стъпиш на педалите и задното колело се извърти и задере в задния триъгълник.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Speedmaster™ » Чет Ное 10, 2016 10:55 am

https://youtu.be/gsdxS046jpo
Аз сменях плътна ос с куха на драг маратон защото се късаха и разтягаха често,тогава действах подобно на видеото като напасвах различните шайби от двете главини за да се получи размера.Тогава свалях свободния венец на резба защото по спомен капачките на лагерите вървяха с конусите и не излизаха без сваляне.Но може да пробвате,при вас може оста да излиза свободно без сваляне на зъбния блок,ключ за чашките може да направите от лист ламарина чрез ножовка или шмергел на нужния размер,ако трябва да взимате други инструменти по добре да ви я сменят в сервиз.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот mtbmas » Чет Ное 10, 2016 11:37 am

Speedmaster™ написа:
mtbmas написа:главината е на шлици.

https://youtu.be/a9mAHypsjdo
Може да действате според видеото с смяната на оста като внимавате да не изпаднат съчмите на лагерите.Щом сте с зъбен блок на шлици а не свободен венец на резба би следвало да не се маха при смяна на оста.Предполагам сте с главина 135mm и лесно ще намерите такава куха ос,цялата операция си заслужава при разтягане и късане на плътната ос до сега или смяна на каплата без инструменти.Ако не се получи без сваляне на зъбния блок ще ви са нужни инструменти за него.

Не знам каква е главината, освен, че е стара Shimano и няма части за нея(так някакви кученца ли били)И за това съм принуден или да я сменя с нова главина или да сменя цялата капла!!Предложиха ми капла с шимано касета, НО с куха ос, а на мен вилката ми е за плътна ос.Ако взема тази капла, трябва да сложа мойта плътната ос на новата капла.Дали може и дали става(един майстор ми каза ,че може , но иска сума ти пари там....Дайте насока и последователност.Аз съм умно момче, но като до сега не съм си играл с такива неща...Едно време си оправях велосипеда, ама беше от ония старите с контра и тем подобни :rofl:
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Speedmaster™ » Чет Ное 10, 2016 12:31 pm

Изображение
Примерно може да смените само главината с плътна ос или такава с qr автомат.Има шимански по 21,90лв.в двата варианта и ви трябват 10-12лв.за ново наплитане.При куха такава и проблем с задържането в каналите на рамката може да се направят някакви тънки планки за задържане,оста на автомата ще влиза в тези отвори.Може би ще се получи?
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Brave » Чет Ное 10, 2016 3:04 pm

Знаеш ли, мисля, че е по-добре да ни обясниш всичко наведнъж, а не така - на час по лъжичка и можем наистина да ти дадем по-добър съвет.
Каква е старата ти главина? За колко скорости е - на шлици има варианти за 7, 8-9, 10 и т.н.
Купил ли си вече нова главина? Ако да - каква е?
Мисля, че можем да ти спестим доста разходи, ако ни разясниш тези неща. Защото смяната на главина, освен другото е свързано и с пренаплитане, което изобщо не е безплатно. Кученца може и да не се продават, но очудващо много шимано главини използват еднакви свободни движения, които се сменят много лесно - държи ги само един кух болт, през който преминава остта, който се развива с шестогран 10мм.
И последно - доколкото разбирам, ти е все едно дали си с куик или на гайки, проблема е в изтървалите кученца на свободното движение.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот mtbmas » Чет Ное 10, 2016 5:47 pm

ОК момчета, аз по-горе направих някакъв опит, но ще почна пак.
Велосипеда е някакъв японски, втора ръка съм го вземал от Холандия.Старо куче, здраво и що-годе добре изглеждащо за годините си и парите :) Започна да ми превърта задното движени от 2-3 години, но по-малко, докато скоро съвсем превъртя.Касетата е със седем скорости и на шлици!Ходих на 2-3 майстори, викат това е стара главина и части за нея няма.Ако пък, като явидите и кажете, че може да се смени нещо по нея, още по-добре!Вариант казват - да се сложи нова главина само.Но така или иначе най-евтиния вариант 30-35 лв за главина и пренареждане на спици става 50 минимум.Така...Оста на главината ми е плътна, и ако сменя главината, после трябвало да се смени и оста, щото щяло да изскача....Добре, можело и моята ос, ама за смяната й на мястото в новата главина трябвало нещо си играчка и там поне 10 лв!..........Така....Предната ми главина е с Q-r(куха) и има една планка с едно ухо(ще приложа снимка) дето застопорява оста.За задната вилка колегата по-горе намекна( посочи на снимката отвори), че би било възможно да се сложи същата такава и да се кара с куха ос, като предната.Не знам обаче дали има такива планки?Та по принцип ми предлагат други капли с Шимано главини и Q-r захват, но дори и да ги взема, въпроса е как и колко ще ми коства това заместване на кухата ос със плътна(дали моята старата или друга)И дали могат да се купя планки, като на предната ос и те да застопорят главина с куха ос, бе за да се налага да бъде замествана с плътна ос!....За това ви питах, дали мога да се справя първо сам(гледах видеата и мисля, че бих могъл донякъде, но пък инструменти ми трябват!!!)Второ, къде има Шимано за 22 лв, С доставка(от Пловдив съм) и пренареждане на спици става към 40 лв, може би(това при положение, че мога без проблем да си сложа на вилката куха главина, а дали има нови главини с плътни оси, вие ще кажете)Или да търся капла направо с главина на шлици и да ми сложат венците от моята стара капла.Не го карам колелото много и не ми се дават много пари от една страна.От друга пък не искам лоши варианти, та утре пак да имам проблеми.Трето задната ми капла е алуминиева еднослойна, но е права, като конец след толкова години каране, а аз съм над 100 кг.!!!Просто си е японче истинско!Ще ми се да я запазя, но пък ако има по-добър варинат, по-добре да купя друга капла на старо.Предлагат ми едни чифт Weinman(нещо подобно, двуслойни с шимано глави, с кухи главини и двете за 50 лв.Не знам колко са читави, може пък и да са добри!Та момчета това е.Дано да бях изчерпателен да ме разберете.Ще приложа и снимки да за по-голяма нагледност :D :beer:

CIMG0304_11.jpg
CIMG0304_11.jpg (158.52 KiB) Прегледано 4145 пъти

CIMG0309_11.JPG
CIMG0309_11.JPG (249.26 KiB) Прегледано 4152 пъти

CIMG0312_11.JPG
CIMG0312_11.JPG (224.85 KiB) Прегледано 4136 пъти

CIMG0309_111.JPG
CIMG0309_111.JPG (286.93 KiB) Прегледано 4140 пъти
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Speedmaster™ » Пет Ное 11, 2016 9:15 am

Изображение
Може би вашата главина разглобена изглежда така,най изгодно би било да се разглоби и да се погледне къде е износването,при кученцата или при фрихъба.Могат да се напаснат примерно от скицата номер 15 от по нови или при минимални разлики да се престържат други с шмерхел като се внимава да не се откалят при загряване.Всички други манипулации ще са по скъпи и крият много неизвестни.Трябва да откриете търговци на велосипеди втора употреба,те са като стара къща и имат всички части разглобени от развалени главини и могат да се напаснат нещата.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот mtbmas » Пет Ное 11, 2016 9:49 am

Благодаря за отговорите.Бяха много полезни за мен, като лаик! :beer:
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот evilzet » Пет Ное 11, 2016 10:03 am

Отваряно ли е свободното движение? Може да е счупена пружината на кученцата, може да са клеясали, все неща които не са плашещи.
evilzet
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Brave » Пет Ное 11, 2016 12:50 pm

Доколкото разбирам, в момента имаш шимано главина с фрихъб за 7 венеца. Майстора при който си ходил, разполага ли с главина на шлици за 7 венеца, или ти предлага такава за 8/9? Ето една табличка с размерите, за да видиш къде се намираш ти. Казвам това, защото, вероятно ще трябва да си намериш или направиш спейсър за 7-те венеца. И последно - от къде си?
Изображение
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот mtbmas » Съб Ное 12, 2016 11:25 am

evilzet написа:Отваряно ли е свободното движение? Може да е счупена пружината на кученцата, може да са клеясали, все неща които не са плашещи.

В интерес на истината, не е.Но казаха, че можело да се пренаредят, ама ако имало счупено нищо не можело да се направи.
А пък исках и доста пари само да констататират и аз се поколебах ... :dontknow:
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот mtbmas » Съб Ное 12, 2016 11:28 am

Майстора ми предлага да ми смени главината с Shimano -35 lv. Смяната -15-20 лв. и смяна на куха с плътна ос още 10-или 15.
Много идва за това колело, пък и по принцип. А иначе съм от Пловдив!
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот compira » Съб Ное 12, 2016 2:46 pm

Първо е добре да провериш колко ти е разтоянието между ушите на рамката 126, 130 или 135мм. Ако е 135мм ето ти вариант: http://velo-m.net/product/7508/zadna-gl ... i-36h.html или http://velo-m.net/product/7401/zadna-gl ... i-32h.html според това шината с 32 или 36 дупки (спици) е. Магазина е до моста на адата. Там не знам колко е наплитането, но не вярвам да е повече от колкото от другата страна на моста на руски където последно ми взеха 12 лева. Така математиката става 30 лева (в тях е включена и една бира докато чакаш). Винаги може да смениш кухата ос с плътната с гайките ако се наложи. Друг вариант е направо да си потърсиш цяло задно колело барабар с венците втора употреба, не вярвам пак да е повече от 30 лева.
:beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Q-r ос и вилка

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Ное 12, 2016 3:41 pm

http://www.dobrevbike.com/shop/glavini- ... m30-7.html
Тази е за седем скорости открива се и с плътна ос и гайки,при главина за 8/9 скорости трябва да си намерите спейсър да убере разликата,ако имате износена касета може да я разглобите и да ползвате един от нейните спейсъри закрепени с нитове.С нещо остро ги избивате в задния край на най голямото венче според модела.Друг момент е дали вашата зъбна касета ще стане на новата главина,има такива с резба на шлиците и стандартно вътре в фрихъба.Вашата рамка при размер 126 и 130 може да направите главина 135mm на този стандарт.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта