Проблем с дължина на спици

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с дължина на спици

Мнениеот Rick Grime » Вто Ное 01, 2016 4:04 pm

Здравейте.
Предварително искам да се извиня за това че задавам този въпрос при наличието на доста калкулатори.
Преди време реших да се пробвам да наплета сам своите капли. Шините са Mach 1 MX V-brake 36 дупки, главините са ( нисък клас ) 36 дупки joytech D142 за диск задна и предна joytech D042 за диск и спиците са хромирани с месингови нипли. Изчел съм преведената статия на Шелдън Браун и разбрах, че спиците не са качествени, но това не е проблема. Проблема идва от там, че не съм взел правилния размер спици :banghead: . Плетох, разплитах и пак плетох, но не става.
ERD-то ми е 537 мм. , а разтоянието от центровете на дупките на фланците е 58 мм. Това са двете характеристики, които са еднакви относно двете главини. За предната цялата дължина е 100 мм, а за задната е 135 мм. За предната главина средата е 50 мм. и разтоянието от левия край ( диск ) до левия фланеца е 30 мм. , а от левия фланец до център 20 мм. От дясната страна разтояние от край до фланец е 15 мм и от фланец до център 35 мм. За задната средата е 67,5 мм. , разтояние от ляв край ( диск ) до ляв фланец е 35 мм. а от десен край до десен фланец е 50 мм. Разтоянието от ляв фланец до център е 32,5 мм. , а от десен фланец до център е 17,5 мм.
Това са до колкото знам всички нужни данни, за да се определи дължината на спиците. Аз взех спици с дължина 258 мм. и при наплитането на каплата ( предната ) главината се усуква от едната страна, когато вече съм наплел носещите спици и съм започнал да плета водещите. Изчислението го правех в http://www.wheelpro.co.uk/spokecalc/
там след въвеждането на тези данни ми изкарва тези данни със следните таблици.
14954513_575665592639091_701811988_o.jpg
(477.16 KiB) 187 пъти

14881561_575665529305764_1317961664_o.jpg
(450.59 KiB) 136 пъти

Може би тук идва объркването за мен с тези няколко стойности.
Молбата ми е да ми кажете дали 258 мм са правилни и трябва да продължавам с наплитането или трябва да вземи по-големи или по-малки. Бих отишъл до някой сервиз, но мерака ми е сам да ги наплета.
Благодаря.
Rick Grime
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 13, 2016 9:05 pm

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Ное 01, 2016 5:44 pm

Мнениеот hlebarka » Пон Юни 08, 2015 2:31 pm

R = радиус на шината ( половината ERD)
H = радиус на фланеца на главината до центъра на отворите за спиците (A/2, B/2 на картинката)
F = разстояние между фланеца на главината и средата ( C,D на картинката)
X = брой кръстосвания на спиците
h = брой дупки за спици на шината
ф = диаметър на отвора за спици на главината

КОД: ИЗБЕРИ ЦЕЛИЯ КОД
___________________________________
Дължина на спицата (mm) = √ R²+ H² + F² - 2*R*H*cos*((720/h)*X) - ф/2

ПП При мен ,горната формула се оказа абсолютно точна. При нормален чадър-разликата на спиците е 2 мм. :hai:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот Rick Grime » Вто Ное 01, 2016 7:40 pm

Благодаря за формулата, но имам няколко въпроса. Може би е малко глупаво, но всички спици еднакви ли са на дължина или от лявата страна са по-дълги или по-къси и обратното? Също така кръстосвания имаш в предвид спиците, които пресича дадена спица в пътя си от фланеца до дупката в шината? А относно формулата R на 2-ра, H на 2-ра и F на 2-ра са под корен или само R на 2-ра е?
Благодаря.
Rick Grime
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 13, 2016 9:05 pm

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Ное 01, 2016 10:34 pm

viewtopic.php?f=4&t=174753

С тази тема се борих и аз преди повече от година, препращам те на моите консултанти - точни са. Разгледай! :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот bio » Сря Ное 02, 2016 1:18 pm

258mm НЕ СА ПРАВИЛНИЯТ РАЗМЕР СПИЦИ !!!
ако питаш дали може да се наплете с тях, ДА МОЖЕ .. но отново не са правилния размер спици. още повече, че изчисленията, които си направил са за 12mm нипли, а ти най-вероятно ползваш 14mm. демек са ти необходими още по-къси спици от закупените от теб супер дълги 258mm
калкулатора, който си използвал се базира на същата формула, която е приложил MIKEY MOUSE.
в този сайт се продава една много хубава книжка, струваща около 20 лв и даваща много полезна инфомация за наплитането на капли и всички свързано с тях. аз я имам и не съжалявам, че съм дал пари затова.
при теб трябва да се получи нещо подобно, като дори спицата трябва да излезне доста отгоре:Изображение
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот Rick Grime » Сря Ное 02, 2016 10:40 pm

Благодаря ви за информацията.
bio погледнах ниплите и както каза моите са 14 мм.
Колкото до калкулатора явно аз бъркам нещо, защото доста го хвалите този, но при повторните ми измервания пак ми изкарва размер приблизителен до 258 мм. ( 254,6 мм.) . Хубавото е, че сметнах по формулата и ми изкара спици с размер 227 мм. , което мисля, че е по реална стойност от сегашните.
Едно нещо има, което не съм сигурен дали съм разбрал точно. Това е измерването на ERD-то. Използвам един метод демонстриран в клипче с 2 спици отрязани на точно 200 мм. всяка, които са сложени в противоположните отвори на шината като ниплите за завити за тях. Свързал съм ги с един ластик спиците и измервам единствено разтоянието от единия край на отрязаната спица до другия. Тази стойност я събирам с 400 мм. и така намирам ERD-то ми. Правилен метод ли е това понеже забелязах и други начини?
А за снимката която си показал не се подава спицата извън нипела ( може би, защото са 14 мм. ).
А статията, която ми даде MIKEY MOUSE ми беше доста полезна. Искрени благодарности :)
PS. И аз съм скаран с тези калкулатори като гледам :rofl:
Rick Grime
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 13, 2016 9:05 pm

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот marsa » Чет Ное 03, 2016 12:27 am

Не съм чел темата детайлно, но в обобщение за класическа капла 26 цола със стандартна плетка, размерите са около 255-260мм, в зависимост от дълбочината на шината. Абсурд е размер 227мм да се ползва за 26", освен ако не направиш радиална плетка (без кръстосване), която има много малко приложение, особено в планински байк.

Мисля че трябва да отделиш повече време на теорията, преди да прибегнеш към практиката. Научи се да си взимаш размерите правилно и се увери, че разбираш значението на всичко, което изисква калкулатора. След това вземи едно изработено от професионалист колело, изследвай и опитай да разбереш плетката и докато правиш своето по инструкции, сравнявай двете колела за се предпазиш от грешки.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот bio » Чет Ное 03, 2016 2:21 pm

аз ползвам този метод за измерване на ERD на шините. 14mm нипел ти позволява да ползваш по-късни спици. при теб е обратното спиците, които си купил са по-дълги от изчислените и трябва да се пренавият и да надстърчат над ниплите, което от своя страна изключва изпозването на nipple driver. спицата и нипела контактуват с по-малък брой резби, евентуално плетката може и да не е много стабилна (това си го измислих).
послушай marsa, ако искаш да направиш прилична плетка ти трябва малко повече теория, а после и практика.
лично мое мнение е че с правилна дължина спици много по-лесно се работи.
успех ти желая.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот Rick Grime » Нед Ное 06, 2016 9:15 am

Ще наблегна сериозно над теорията и осмислянето и тези дни. Ще ви държа в течение с всичките ми действия.
Благодаря ви за ценните съвети до сега.
Rick Grime
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 13, 2016 9:05 pm

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот Rick Grime » Пон Ное 07, 2016 1:34 pm

Първо искам да се извиня, че ви загубих от времето, защото размера спици се оказа правилен. Грешката идва от там, че не бях до осмислил начина на плетене. Прочетох теорията отново и разбрах, че съм слагал първата спица на неправилно място. Bio оказа се че наистина повечето ми спици излизат извън нипела.
Останаха обаче няколко довършителни въпроса, на които се надявам да ми дадете отговор.
1. Каква е причината главините ми да не се движат свободно ( нови са ) ? Допускам, че им трябва известно време каране и след това ще се обработят, но има вариант и да са си така имайки в предвид ниската им цена.
2. Относно предната капла трябва ли да бъде изнесена към диска?
3. Относно задната капла изнасянето остава ли към касетата въпреки наличието на дисковата спирачка?
4. Освен гресиране на осите на главините трябва ли и на шлица на задната да се сложи грес?
Rick Grime
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 13, 2016 9:05 pm

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот bio » Пон Ное 07, 2016 2:04 pm

1. много сложен въпрос зададе. какво значи, че не се въртят свободно ?!? с шината или без нея ?!? като хванеш оста и завъртиш усещаш ли търкане/задържане/задиране ?!? може да се нуждаят от регулиране, но не и от разработване. иначе е нормално само главината да не се върти като луда, но ако и с шината на нея се върти малко и бързо спира, значи има нужда от регулиране на луфтовете.
2 и 3. ами те самите изчисленията ти показват (по-малката дължина на спиците) накъде трябва да е изнесена шината. НО ШИНАТА ТРЯБВА ДА Е В СРЕДАТА НА ГЛАВИНАТА !!! ползвай dishing tool - потърси dishing tool diy -> http://ride-or-pie.blogspot.bg/2015/02/ ... wheel.html
4. не, на шлица не трябва грес.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Проблем с дължина на спици

Мнениеот Rick Grime » Пон Ное 07, 2016 5:52 pm

За 2, 3 и 4 разбрах. Колкото до 1 усещаше се преди, когато главините не бяха на каплата при хващане на оста и завъртане се усещаше задържане и опиране. Сега когато завъртя каплата ( все още без диск и нищо да я спира ) спира, не веднага, но при нормално завъртане на каплата след 12 секунди горе долу. Това трудно мога да ви го обясня и за това ще мина по скоро през някой сервиз, за да се види на място. Лично според мен такива са си главините, ментеливи :D
Rick Grime
 
Мнения: 23
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 13, 2016 9:05 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта