На какво е симптом скъсана нипла?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот galio » Вто Сеп 27, 2016 9:55 am

Здравейте, за втори път късам нипла на капла Mach1 X-lite Disc 26", този път - предна, и се затруднявам да открия проблема, понеже явно такъв все пак има. Сред възможните причини, за които се сещам:

- пренатегната нипла - спиците ми са олекотени, като ниплите са алуминиеви;
- голяма разлика между ширините на шината и гумата - шината е17с, като едната гума е Schwalbe CX-Comp 26x2.10, а другата е Schwalbe Big Apple 2.15;
- високо (отпред 3.0 Bar) или ниско (отзад 2.0 Bar) налягане на гумата;

Вероятно има и неща, за които не се сещам, но е добре да знам, за да избегна потретване на инцидента.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот bio » Вто Сеп 27, 2016 10:13 am

на колко време са шините, спиците и ниплите ...
веднъж ми се наложи да смяна всички нипли на едно колело, защото при натягане на спици .... скъсах 2 или 3 нипела ЕДНОВРЕМЕННО. ниплите се късаха откъм главата ... при нятагане ясно се търкаха в шината, загряваха и се късаха.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот marsa » Вто Сеп 27, 2016 10:22 am

Животът на алуминиевите нипли е няколко години, през това време корозията ги унищожава постепенно и резултатът е налице. Това разбира се е относително, в зависимост от средата на употреба и съхранение.

Следващата причина за късане на алуминиеви нипли е неподходяща дължина на спиците (прекалено къси). При употреба на алуминиеви нипли е от ключова важност спиците да достигат до края на ниплите. Това не е задължително условие при месинговите нипли.

Третата причина може да е ниско качество на изработката на сглобката.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот galio » Вто Сеп 27, 2016 11:47 am

bio написа:на колко време са шините, спиците и ниплите ...


Всичко е една сглобка, вземани за съвсем нови, като едната капла е от април, другата е от юли.

... ниплите се късаха откъм главата ... при нятагане ясно се търкаха в шината, загряваха и се късаха.


И тези така, но не се карат толкова дълго време, по-скоро след удар в бордюр се късат, което ме хвърля към размисли за размера и налягането на гумите.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот Vorac » Вто Окт 11, 2016 1:27 pm

galio написа:- пренатегната нипла - спиците ми са олекотени, като ниплите са алуминиеви;


Това можеш да го провериш. Първо да минеш по спиците и стискайки двойки паралелни спици да потърсиш някои, които са много по-натегнати от други. После средната натегнатост на спиците да сравниш с такава на ново колело в магазин, примерно.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот evilzet » Вто Окт 11, 2016 1:30 pm

Ако ти е трудно да прецениш равномерно ли са натегнати, ги дърпай една по една все едно са струни на китара. По височината на тона ще се ориентираш доколко равномерно са натегнати. Ако има много разхлабена направо дрънчи в кръстосващата я спица.
evilzet
 
Мнения: 1483
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот marsa » Вто Окт 11, 2016 3:32 pm

Vorac написа:После средната натегнатост на спиците да сравниш с такава на ново колело в магазин, примерно.
За да се направи такова сравнение трябва насреща да има спици със същото сечение. По-тънки спици се усещат по-меки съпоставено с по-дебели при еднакъв опън и е честа грешка да се прави извод че са по-хлабави, отколкото всъщност са.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот compira » Вто Окт 11, 2016 8:09 pm

На предното ми колело и аз късах нипли много. Бяха много леки (сваляха 50гр само от спици на колело) и се късахо от към главата им при по-голямо натоварване. При оглед ми изглеждаха като от някаква сплав която много наподобаваше цам и изглеждаха като корозирали на мястото на скъсването. След обикаляне да си търся нипли М1.8 и намирането им си реших проблема като смених всичките. Според мен тези олекотени версии са за някое ХС колело което ще се кара само по равни и леки терени. Давай някъде да ти ги сменят или сам ми ги сменяй и ще избегнеш потретването (почетвъртване, попетване... много :beer: станаха)!


ПП: При мен ставаше въпрос за DT Swiss ??? (нещо си), брандирано за Specialized търкало.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот Fujitzo » Съб Окт 15, 2016 4:48 pm

DT са прехвалени. Аз преди 2 години наплетох DT шини с DT спици (не помня точните модели) и novatec главини от али-то , за да спестя 100тина лева от комплект DT капли и само ядове. 2 дена след като ми ги наплетоха скъсах спица отпред. Според мен са сложили грешния размер спици (просто такива са имали) От тогава каплите през 3 месеца ги изправях (а съм 65кг неагресивен карач) . Истината е във високия клас капли - Mavic crossride и нагоре или Easton фабрично наплетени. Сега съм с РАМ HT3 29" и за ~2000 km не съм пипал каплите.. седят си прави пущините. Easton са

Та, към автора на темата предполагам че с нисък клас като mach1 при малко несъответствие с най-правилните параметри (опън , дължина на спиците и т.н) проблемите са на лице.
Fujitzo
 
Мнения: 281
Рейтинг: 1303
Регистриран на: Чет Апр 08, 2010 11:11 pm

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот Петър Велков » Съб Окт 15, 2016 11:33 pm

Fujitzo написа:DT са прехвалени.


И пак единичен случай се ползва за генерални изводи за производител. Ами, аз съм агресивна свиня 110 кила с твърдака от подписа ми с DT Swiss X1600 SplineTwo капли 29" - бях тръгнал да изправям едната веднъж и се оказа криво легнала гума. А карам tubeless, отлепвал съм външни при криви приземявания, млатил съм шините в какви ли не камънаци (потенциални snakebite-ове) и като цяло ама ГРАМ не ги жаля. И не съм седнал да обяснявам, че DT са по-по-най.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: На какво е симптом скъсана нипла?

Мнениеот galio » Вто Ное 01, 2016 12:55 pm

Реших проблема с месингови нипли, благодаря за отговорите.
Аватар
galio
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1340
Регистриран на: Съб Авг 25, 2012 2:45 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта