Филтриране на масло за вилки?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот mbg » Нед Сеп 25, 2016 12:19 pm

Защо го правя?
- да проверя дали може и донякъде да не изхвърлям старото масло в канала.

Малко предистория:
гледал съм един съсед от поредицата "домашен майстор" - какво правеше от четено и гледано в нета... на един стар мерцедес 124 5-цилиндров дизелак колко му е живота като го кара на олио, преизползвано масло и биодизел собствено производство. Навъртя му над 400к километра за десетина години преди да изхвърли двигателя в кофата. А самия мерцедес е внос от Италия... още от преди да им излезне на италианките толкова лошо име :D Трансформаторното масло и олиото обикновено ги смесваше 50:50 с дизел, като всичко минаваше филтриране през дънков плат... същото процедираше и с маслото от двигателя. За цялото му ползване само е доливал. Миналата година вече беше започнал да пуши като нафтова печка - ама си се очакваше... лично аз го очаквах около година след експериментите да е така, ама силно надмина очакванията ми :D

По същество:
ползва се дънков плат, това, дето бях видял е филтриране на няколко нива, ако не се лъжа бяха поне 5 филтъра един след друг с място между тях за отлагане на боклуците. Един бидон с канелка, поставен на високо - да се създава някакво налягане и ниско долу филтрите. За такива количества като при нас няма да се налага чак такава разлика във височините...

- какво трябва да почистим от маслото? - твърди частици, грес и влага.

Засега имам около 300 мл масло, стоя на балкона около седмица в един буркан... На дъното се събра утайка гняс. Внимателно със спринцовка събрах видимо чистото масло вътре. Останаха около 50 милилитра черно и мръсно такова - с примеси от грес, кал и влага.

Самата влага мисля да пробвам да я махна с преваряване - трябва да намеря подходящ термостат, да се настрои на стотина градуса, маслото със сигурност кипи на по-висока температура. След достатъчно дълго варене очаквам всичката влага да изчезне. Ще се провери дали се получава... засега в чисто масло като няма влага, при енергично бъркане не се получават мехурчета. Като капна няколко капки вода и разбъркам... се получават. Това го виждам като разлика между чисто и умишлено овлажнено масло.

Самата система за филтриране, която скроих набързо -

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение


след малко ще добавя още 2-3 левъла филтрация, според колкото шишета от минерална вода намеря - режа и ги слагам едно над друго. Все пак като за първи опит реших да изсипя всичкото масло, заедно с утайката от дъното, да проверя колко е ефективна системата. След цялото упражнение и проверка на вискозитета по сравнителен метод ще реша дали да го пробвам и във вилка как се държи.

п.п. ето ги - Изображение


Някой да има по-добри идеи? Може да пробвам и с авто маслен филтър, той си е специално за това, но ще е по-нататък.


п.п2. ако някой също режи да го пробва - ДА ВНИМАВА С ВАРЕНЕТО НА МАСЛОТО! СИЛНО И ЛЕСНО ЗАПАЛИМО Е!!! НА СОБСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот Kobeto » Нед Сеп 25, 2016 1:40 pm

Един литър масло за вилки на Моторекс е 28 лева и ще те изкара няколко години. Ще ти спести време, вдишване на кофти изпарения и риск от пожар. Запалено масло, олио и каквото и да друго подобно не се гаси с вода - https://www.youtube.com/watch?v=PbgdRR4yj8Y
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот mbg » Нед Сеп 25, 2016 1:45 pm

Говори ми, че не се гаси с вода :D Като малък "гасих" запален фритюрник с кофа вода... нещо като на клипчето, ама за едно "бум" кухнята стана на черна дупка... Не съм казвал да се напича до чак такава температура, стотина градуса и малко отгоре са предостатъчни за да се изпари водата.


Относно маслото - има и Repsol, на цена около 12 лева литъра, все още има шанс да е по-добро от скъпо филтрирано.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот did » Нед Сеп 25, 2016 4:06 pm

Подобни теми бяха особено актуални преди 11 години, ама след миграцията на форума към нова платформа се четат трудно viewtopic.php?f=6&t=5188
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот evin » Пон Сеп 26, 2016 8:10 am

Проблемът с маслата е, че дори пълните синтетики имат живот максимум 24 месеца, минералните максимум година. Прецакват се като химия, като смазочни свойства, замърсяват се на молекулярно ниво. Пък ти филтрирай колкото искаш.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот mbg » Пон Сеп 26, 2016 9:37 am

А това сигурно ли е, има ли къде другаде да го прочета?
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот Kobeto » Пон Сеп 26, 2016 10:29 am

Не е ли логично употребяваното масло да е с променен химичен състав и физични свойства? Разбира се, вилката си е твоя и можеш да й наливаш каквото си искаш :D
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот Alexi » Пон Сеп 26, 2016 10:31 am

ботушите на съвременните вилки събират между 5 и 20 мл ,в масления патрон не се сменя толкова често но да речем на 2 години ,там около 100 мл .. за такива количества според мен не си заслужава занимавката то маслото си старее така или иначе както казаха и колегите
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот mbg » Пон Сеп 26, 2016 10:50 am

Ще го видим какво ще излезе, сега съм седмица почивка, докато се прибера трябва да е изтекло. Иначе като е такива количества наистина няма смисъл...
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот jungleraver » Пон Сеп 26, 2016 3:20 pm

Самите молекули на маслото се разкъсват при употреба, то и от читав автомобил каран с хубаво гориво можеш на 15000 да източиш маслото почти без разлика във външния вид, но това не значи, че си върши работата. Ако смяташ, че да смениш вилка, е по-евтино от това да смениш масло един-два пъти в годината, цеди си на воля. Ами ако трябва и грес за конкретната вилка, нея как ще я рециклираш? Дааа, знам че японците могат да рециклират човешко ла*но до стек Блек Ангъс, но ти, аз, и масовия потребител нямат достъп до такава техника и технология, и няма и да имат.
Един добронамерен съвет: ако пренасочиш тази мисъл, време и енергия, които изразходваш да мислиш разни мангасарски схеми, в това да работиш по повишаването на собствения си жизнен стандарт, гарантирано ще стане факт, и то не в далечно бъдеще, другото е компромис, компромис и пак компромис.
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот mbg » Пон Сеп 26, 2016 3:51 pm

Ако заниманието не ми костваше повече от 10 минути работа, хич нямаше да се занимавам. Ще кача снимки как изглежда другата седмица, ще изхабя още 15 минути да сравня вискозитета спрямо ново масло и толкова. Все ще му намеря приложение след филтрирането, даже и да не е по байка.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот compira » Пон Сеп 26, 2016 7:25 pm

Абе не знам какво масло филтрираш, но на мен ми прилича да си го източил в някоя кална локва и после да си я събрал за да филтрираш от нея маслото. Това разбира се обяснява и защо търсиш схеми да го изсушиш. А ако това масло ти е от вилката определено няма значение какво масло ще и сипеш след като го чакаш да придобие този цвят.

И все пак мога да ти дам идея за по-ефективно филтриране. Вземи си филтри за кафе машина (шварц) и ги подреди тях един след друг. Ще имаш по-голяма площ и ще е по-ефективен метода.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот autosvet » Пон Сеп 26, 2016 10:57 pm

Не искам да те обезкуражавам, но предназначението на маслото във вилката нито е да смазва, нито да бъде изгаряно и аналогията със старият двигател проектиран през 70-те е много неуместна.
Аватар
autosvet
 
Мнения: 258
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 10:09 am
Местоположение: Edinburgh

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот BlindVictim » Вто Сеп 27, 2016 8:41 am

Доколкото разбирам причината за филтрирането е не защото няма пари за ново масло, а за да не се изхвърля в канала. Някой има ли идея, къде може да се изхвърли старото масло без да замърсява? Има ли фирма, която рециклира?
Аватар
BlindVictim
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Пон Сеп 22, 2008 3:29 pm
Местоположение: София

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот Brave » Вто Сеп 27, 2016 11:58 am

Всеки пункт за смяна на масла би трябвало да събира подобен отпадък. Вече съществуват фирми, които изкупуват и преработват отработени масла до вторични продукти, така че всъщност дори маслата събирани в България са недостатъчни - говорил съм с подобна фирма, във връзка с работата ми и се оказа, че те внасят отработени масла от Холандия и Германия, защото в България няма достатъчно материал. А, няма материал, защото автосервизите го горят цяла зима за отопление, което е почти толкова зле колкото изхвърлянето му в канала, но това е друга тема.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот evin » Вто Сеп 27, 2016 12:48 pm

+1 за сервизите, и аз съм ги забелязал. И няколко месеца дишат тоя канцерогенен дим вътре. Откачени хора. Някой умен беше казал, че първи умират простите хора...

Иначе и аз имам 1 туба от 5 литра с отработено масло от косачката за трева и се чудя къде да го предам.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот Kobeto » Вто Сеп 27, 2016 1:11 pm

The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот mbg » Пон Окт 03, 2016 10:26 pm

Kobeto, благодаря за линка :beer:

след седмица "филтриране" са се отфилтрирали 50мл масло. Утайката на дъното на шишето (на капачката в случая) е направила около 3мм филм, който е блокирал маслото. Има още половин милиметър във втората капачка и в третата почти нищо. На дъното на вече филтрираното масло отново се вижда утайка, но е много малко и не мога да преценя дали е същия цвят. Тази от първата капачка е сиво метална, като абразив от водна шкурка. Виждат се и лъскави стружки в нея. Като гледам този резултат ми се струва, че би било достатъчно да оставим маслото в тънък и дълъг съд, да си направи утайка от тежките включения, след което едно филтриране "колкото да не е без нищо". Ако се и превари както писах по-горе... би било достатъчно добро за ползване или доливане с вече отписани вилки - течащи и с груби дефекти по стеншъните. Смених набързо и трите филтъра... и го пуснах отново.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково

Re: Филтриране на масло за вилки?

Мнениеот mbg » Съб Яну 28, 2017 8:44 pm

След толкова време, успях да му намеря приложение :D :D :D

Хванах и измих един ребаунд патрон за 888 с обезмаслител и вода, че маслото вътре беше... виждали сте как изглежда - със сивкав метален абразив. С няколко промивки патрона спря да хвърля боклуци. Но ударих греда със сушенете - две вечери пред духалката... и още има влага вътре. Ето и приложението на маслото - топвам патрона и го измивам с маслото, с няколко напомпвания съдържанието на масло ще е много по-голямо от това на влагата вътре в патрона. След това оставям патрона да окапе... и така. Предполагам ще мога да го използвам поне 4-5 пъти преди да спре да маже. И така.
Аватар
mbg
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1302
Регистриран на: Сря Май 25, 2016 12:14 am
Местоположение: София / Хасково


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта