Моля за компетентни съвети

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Моля за компетентни съвети

Мнениеот MIKEY MOUSE » Чет Сеп 15, 2016 7:36 pm

-2.jpg
-2.jpg (158.44 KiB) Прегледано 3295 пъти
.jpg
(234.99 KiB) 366 пъти


Сдобих се с въпросната рамка чрез бартер и смятам да я използвам за реализация на старо желание-хибрид-трекинг -за стръмни пътища ,2-3 дневни преходи и не добра настилка.На рамката -задна вилка 125 мм,муфа на средното 68 мм-беше монтирана японска 7 степенна главина с контра, отпред една плоча и касета 111.5 мм. Моите намерения: Оборот -триплекс 48-38-28 зъба, вече е закупен, от зад-касета осмица 12-32 /34/.Въпросите ми ,за които се обръщам към Вас:
1.Как да определя размера , на средната касета-до сега/ при подобни случаи/използвах метода-проба,грешка, проба...след третия опит улучвах -сега искам да уцеля размера от първия път.
2.Какъв декланшьор да избера - горно ,или долно теглене-среден клас шимано ?
3. Какъв обтегач -шимано за касета -осмица е най-подходящ?. Рамката има монолитно ухо.
Очаквам компетентните Ви мнения. Благодаря. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот Speedmaster™ » Пет Сеп 16, 2016 9:17 am

Ос касетата за квадрат средното в диапазон 113-118mm,но най добре се преценя на място според рамката и линията на веригата повече клоня към 118mm.Виждам че броните минават от долу на рамката за предния дерайльор и може да ползвате Claris FD-2403,ако размера на седалковата тръба позволява да се монтира.За от зад дерайльор Claris RD-2400GS,който е за 11-32 касета осмица.Рамката ви е за главина 126mm и може да преправите шосейна шимано 130mm на този размер ако нямате такива оригинални капли с главини рамер 126mm,Ако е нужно ще опиша как се постига това,но ви трябва шмергел и инструменти за разглобяване...също ако рамката не ви допада в този цвят може да се боядиса прахово за 7-8лв.

п.п.На снимката не си личи точно за колко брони за скорости има място,може и да не се получи с предния дерайльор или трябва да се преправя друг захват за тях.Трябва да имате подобен водач за скорости или рамката е пригодена за една плоча от пред.
http://velo-m.net/product/4620/vodach-z ... ramka.html
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот Speedmaster™ » Пет Сеп 16, 2016 10:47 am

Загледах се по рамката и не се вижда възможност за монтиране на спирачки,примерно шосейни.Предполагам модела е бил с контра без други спирачки,ако е така всичко се променя.Дано отворите по рамката са за челюстни спирачки за шосеен велосипед,снимките не са ясни.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот carmo » Пет Сеп 16, 2016 12:12 pm

И аз не съм оптимист, а вероятно господ вече се е посмял на плановете ти (справка розовия ти слоган). На тая рамка не случайно е имало вътрешни скорости и контра. Ако можеше да се сложат поне такъв http://velo-m.net/category/527/shoseyni ... yusti.html тип спирачки, на горната тръба щеше да има стопери или поне водачи за броня/жило. Отделно задното горно мостче не трябва да е обикновена тръбичка с отвор. Иначе водачи/стопери могат да се запоят или да се монтират допълнителни скоби като тази https://www.amazon.com/Origin8-Alloy-Ca ... B00RNFTZQA (ако диаметърът и пасне с този на тръбата), но като няма пивоти за Ви-брейк или уши за диск, тази рамка става само за сити/ърбън с вътрешни скорости и контра, или сингъл спийд фикси. Да не говорим че геометрията на хибрид/трекинг рамките е по-различна и са за гуми с балон 38/42 който е големичък за шосейни спирачки. Мисля че е по-добре да търсиш друга рамка.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот b0n40 » Съб Сеп 17, 2016 10:27 am

Аз съм оптимист :) Ще падне работа, но пък ще имаш уникален велосипед.
Като цяло този тип рамки са страхотни - здрави и удобни при каране по пътища с някаква настилка. Колелото от което е взета е било най-вероятно със задна главина с контра и с вътрешни скорости от типа на Шимано Нексус.
От тук идват два пробема - Фабрично няма възможност за задна спирачка и Фабрично няма възможност за жилото на декланшора.
И двата проблема са решими.
Проблема със спирачката може да се реши по три начина:
1. проверява се възможността да се пробие задното мостче /дето е под седалката/, да се набие стоманена втулка и да се монтира шосейна спирачка. Много вероятно е да не пасне на височина т.к. фабрично не е разчетено за такава - така че първо проверка как ще застане спирачката спрямо каплата и после интервенции.
2. заваряват се пивоти за Ви-брейк или уши за дискова спирачка отзад. За прекарването на жилото/маркуча начини има - от свински опашки до гъзарски скоби с лого.
3. Купуваш си и си монтираш един ей такъв кит https://www.youtube.com/watch?v=-FsgaR2uTeE&list=PLQ0W7E1Mr1Z2a4KMgM9GR03aTe4xwzhwW - най-бързо, най лесно и най-скъпо.
Предполагам, че ще наложи задната главина да е с плътна ос, а не с QR.

Относно декланшора жило може може да се преведе лесно - Speedmaster™ и carmo са си направили труда да намерят водачите и стоперите. Имай предви че за водача за жило "под рамка" трябва да се пробива рамката, да се прави резба и предполага декланшор с долно дърпане. За такъв с горно дърпане може да се монтира стопер дето е като скоба за тръбата за да се избегне заваряване.

Аз лично на твое място бих си монтирал скоростна система от типа "1Х...." с един венец на средното и примерно 8 венеца отзад. От една страна избягваш монтажа/заваряване на водачи за жило на декланшор, не купуваш/монтираш команда, олекотяваш колелото и практически не ти трябва. При трекинг каране по стръмно, колкото и предавки да имаш рано или късно каталясваш и слизаш да буташ. Предавките за баир вършат работа за кратко.

П.П. На твое място първо бих проверил дали размера на рамката ми е подходящ. Силно разочароващо е да се хвърли толкова труд за преправяне на колело дето не ти е по мярка и после ще ти е неудобно.
b0n40
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Мар 09, 2012 2:38 pm

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот MIKEY MOUSE » Съб Сеп 17, 2016 11:31 am

Уважаеми господа ,благодаря ви за вниманието.Естествено очаквам още от Вашите съвети.
Имам още един допълнителен въпрос:/по-рано го зададох за друга рамка /със същата цел/ и не успях да получа отговор.Къде да открия пивоти за V-брейк-заваряеми на алуминиева рамка.


carmo,надявам се до един месец да ти покажа две щастливи усмивки -моята и на Господ. :wavey: Можеш да се присъединиш, ако желаеш. :D



от carmo » Пет Сеп 16, 2016 1:12 pm

"...И аз не съм оптимист, а вероятно господ вече се е посмял на плановете ти..."
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Сеп 17, 2016 11:47 am

Изображение
http://ratrodbikes.com/forum/index.php? ... kes.71078/
Разгледайте тази тема,има и други методи за поставяне на пивоти за ви-брейк.Като знам какви майстори са по заваряне в БГ на алунинии ще се претрепите някъде при спиране.В Пловдив има магазин на Лидер и там гледах ретро челюсни спирачки за шосеен велосипед,може да се получи с тях с монтиране на сегашните отвори.Те са на друг принцип и позволяват за по дълбок захват по шината,на предната вилка може да се измисли и монтаж на динамо главина с роторна спирачка.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Сеп 17, 2016 5:16 pm

http://youtu.be/7yPb62gdOm0
Това е принципа на ролерните спирачки,за от пред мисля ще се получи с подходящо закрепване на вилката.За от зад не мисля че ще стане защото сте 125mm,а и не знам за такива главини с зъбен блок касети.Почти всички са за вътрешни скорости с този тип спирачки roller brake.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот fena7 » Съб Сеп 17, 2016 11:34 pm

Колега, гледам снимката която сте побликувал и виждам че има отвор за спирачки с челюсти като на шосейните велосипеди както на вилката така и на рамката отзад, все си мисля че няма смисъл да се вкарваш в такива приключения със заварявания и тем подобни. Може и да греша и за това най добре пробвай да вземеш от някой приятел спирачка за проба, чак тогава ако не стане го мисли. Поздрави и :beer:
Аватар
fena7
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1325
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 4:45 pm
Местоположение: Видин / Белоградчик

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот carmo » Пон Сеп 19, 2016 10:57 am

@MIKEY MOUSE

Няма невъзможни неща. Просто смятам упражнението ти за нерентабилно, освен ако нямаш нужда от предизвикателство. Не знам дали си наясно с промените които трябва да направиш и начина по който ще ги случиш, но мнозина в разни области са постигали слава именно незнаейки първоначално с какво ще се сблъскат. Ще се радвам да се похвалиш с успех, но подводните камъни са доста. Стискам палци, а и варварите не са знаели че римската империя е непобедима :)
Такива детайли (пивоти за V-брейк-заваряеми на алуминиева рамка) не съм срещал в свободна продажба защото са номенклатура на производителите на рамки и заваряването им не е въпрос на технология, а на точно позициониране. Прави се на стенд и със шаблон. Растоянието между двата трябва да е 80мм, и от горните им краища (там където са резбите) до оста на задната главина (при теб тя е малко "плаваща" заради ушите) трябва да е 283мм. Как ще постигнеш тая точност и перпендикулярност на осите? При теб тръбите на задния триъгълник са правоъгълни и може това http://www.on-one.co.uk/i/q/FSOOCBS/on- ... -m6-thread да ти свърши работа -стига да завариш преходни детаили с отвори и резби и да гониш правилната позицияна всичко това. По добре търси нещо такова
http://fcdn.mtbr.com/attachments/vintag ... -plate.jpg или това https://www.danscomp.com/products-PARTS ... Plate.html а монтажът -в отвора на мостчето и ако имаш късмет накладките ще паснат върху джантата. Иначе наистина е по-добре първо да пробваш дали шосейни спирачки ще станат точно. Ето ти малко упътване http://www.sheldonbrown.com/calipers.html -намери джанта и провери. За дискова едва ли ще стане понеже трябва да "разчекнеш" задницата, планките отзад трябва да се изкривят за да са успоредни и растоянието помежду им да е 135мм. Това е рисково за материала и геометрията и чак после идват ушите за сп. апарат които трябва да изработиш и завариш. Принципно може и отделно монтиран -както ти е предложил колегата -нещо такова http://www.ebay.com/itm/New-Adjustable- ... 1925633943 (а има и други модели), но предишните процедури остават. За стопери може и такъв тип да ползваш http://www.ebay.com/itm/191476990953 -със нитоване.
По-важно е да си сигурен че рамката е за твоя ръст, а че не е с трекинг геометрия е ясно, но ще се мъчиш върху нея ти. Пак премисли -дали не е по-удачно да си намериш "правилна и подходяща рамка.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот Speedmaster™ » Вто Сеп 20, 2016 7:23 pm

Изображение
Ако се получи с спирачките и нямате главини стандарт 126mm може да преправите шосейни шимански 130mm на този рамер,разглобяват се и се слага по тясна шайба от оригиналната или се престъргва наличната,оста също се скъсява.Ако нямате шмергел в велосервизите имат по тясни такива от счупени и разглобени главини но все пак ще ви е нужен за оста или за оста на автомата ако излиза.Но винаги имате избор за рамката,може да сложите и главина нексус с три вътрешни скорости+контра,откриват се стандарт 135mm и 127mm втория ще е поджодящ.От пред ще е с една плоча или се измисли смяна при две или три плочи курбел стига веригата да не пада.Все пак имате имате ухо на рамката и може да се сложи обтегач на веригата и да се сменят скоростите при предните плочи с преден дерайльор,но това е като предложение между другите.Лично бих ползвал рамката само за града и къси дистанции с само 3 вътрешни скорости и контра,максимално изчистено.
http://youtu.be/RMnsfB9a30I
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот hrnik73 » Чет Сеп 22, 2016 3:57 pm

Аватар
hrnik73
 
Мнения: 188
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 6:45 pm

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пет Ное 04, 2016 7:44 pm

-1.jpg
-1.jpg (113.84 KiB) Прегледано 5208 пъти


Вървим към приключване на темата: Показвам Ви хибрида,предстои му тестване , доискусурявяне и придаване на вид за VIP карач. Благодаря за отзивите и съветите Ви.
Моля за поредната /надявам се -последна / консултация: Харесах си и си монтирах едно много секси кормилце /на снимката/- с гравирани надписи и отвори-викам си това е върхът -здраво и леко. После се сетих ,че това кормило е демонтирано от един велосипед на приятел-ел,18 цола и макс. скорост-до 25 км за човек до 80 кг. Въпросите и съмненията ми:Ще ме издържи ли /95-100 кг/, навици от шосейния велосипед-при каране на педали-напред и цялата тежест върху кормилото. Да си го оставя ли,или да търся друго и какво. Благодаря Ви. :wavey:
Прикачени файлове
-3.jpg
-3.jpg (49.2 KiB) Прегледано 5235 пъти
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот Speedmaster™ » Пет Ное 04, 2016 8:55 pm

http://youtu.be/fNNWH2C-Muc
Да кажем че съм 22кг.над вашите и се мъчех известно време с такъв велосипед с право кормило pazzaz с тегло 170гр.и три пъти по тънко от всяко друго алуминиево и нямах проблем с здравината,рамката не издържа и се пукна на две различни места но не и кормилото.Също ако се ползва за дълги преходи би следвало да ви е неудобно само в този захват,вече сте монтирали скорости и може да измислите някакви рога ако помогнат за целта.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот carmo » Вто Дек 13, 2016 3:17 pm

Брей, бях забравил къде е темата ти, но адмирации за ентусиазма и упоритостта с които си довел нещата до успешен финал. Сега съм резервиран относно приноса си в делото ти, но поне извини ме за песимизма изразен в началото (който бе с най-добри намерения). :agree: :clap:
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Моля за компетентни съвети

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Дек 13, 2016 4:50 pm

carmo написа:Брей, бях забравил къде е темата ти, но адмирации за ентусиазма и упоритостта с които си довел нещата до успешен финал. Сега съм резервиран относно приноса си в делото ти, но поне извини ме за песимизма изразен в началото (който бе с най-добри намерения). :agree: :clap:


.jpg
.jpg (292.63 KiB) Прегледано 2985 пъти
2.jpg
2.jpg (185.81 KiB) Прегледано 2987 пъти
1.jpg
1.jpg (194.78 KiB) Прегледано 2977 пъти


Благодаря за вниманието ! :wavey: В неделя трябваше да приключат тестовете. За съжаление ,природата се оказа по-силна от желанието ми. :dontknow:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта