Пукане от главините

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Пукане от главините

Мнениеот asl » Пет Май 13, 2016 7:50 pm

Здравейте.Имам следния проблем.Не съм сигурен дали от там е шума,но е като пукане.Например вдигам колелото и завъртам задната гума.Чува се като пукане,или все едно има пясък или мръсотия.Та въпроса ми е дали просто е мръсно или са за смяна лагери,конуси или не съм сигурен точно как се казват.Едни топчета са.
Предварително благодаря.Извинявам се ако има друга такава тема.
asl
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 02, 2016 3:54 pm

Re: Пукане от главините

Мнениеот spirov92 » Пет Май 13, 2016 11:52 pm

Щом звучи като да има пясък или мръсотия, доста вероятно е да е така. Особено при нисък клас главини със слаби или никакви уплътнения. Ако дълго е карано така, може и цялата главина да е за смяна.
Разгледай тук: http://www.mtb-bg.com/index.php/special ... -repair003
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Пукане от главините

Мнениеот chaveto » Съб Май 14, 2016 6:04 am

Можеш да разбереш като почистиш и смажеш наново лагерите.
chaveto
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 06, 2016 8:52 am

Re: Пукане от главините

Мнениеот asl » Съб Май 14, 2016 6:43 am

Трябва ли нещо да разглобявам,или може с пароструйката да ги измия?Ако трябва да слагам нови главини,направо да сложа нови капли,така или иначе на места черната лента се е изтъркала и мога да ги продам на един приятел.
asl
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 02, 2016 3:54 pm

Re: Пукане от главините

Мнениеот Alexi » Съб Май 14, 2016 8:03 am

трябва да ги разглобиш ,те са на конуси огледай леглата на лагерите за наранявания зачисти всичко гресирай сглобяваш без луфт но и без усилие при въртенето .. внимавай със съчмите че те без сепаратор и понякога изпадат вътре в главината особено задната и зор се вадят
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Пукане от главините

Мнениеот Vorac » Съб Май 14, 2016 10:28 am

asl написа:Трябва ли нещо да разглобявам,или може с пароструйката да ги измия?Ако трябва да слагам нови главини,направо да сложа нови капли,така или иначе на места черната лента се е изтъркала и мога да ги продам на един приятел.


Крива работа са това главините. Сервизирането струва колкото нова главина, ремонта в къщи иска инструменти и умения, смяната иска пренаплитане и нови спици. За мен най-мързеливия ремонет са едни нови капли на Крос - малко под 100 пари излизат и ще карат две години из калта, докато ситуацията се повтори.

Иначе аз, и сигурен съм поне половината хора от форума, си ги сервизираме сами - 15ина пари са ключовете за конуси и около polowin ден да се научиш на процедурата. Ето това е най-трудната част: https://www.youtube.com/watch?v=uQJm43eCpWo
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Пукане от главините

Мнениеот Dokihristo » Съб Май 14, 2016 6:37 pm

Може да е от педала...прегледай го
Dokihristo
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 04, 2016 8:26 pm
Местоположение: Plovdiv

Re: Пукане от главините

Мнениеот toni_pl » Нед Май 15, 2016 8:23 pm

Най - добре отиди на сервиз. От самостоятелно ремонтиране само ще си хвърлиш парите на вятъра .От поста ти разбирам , че си съвсем бос по темата.
toni_pl
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1190
Регистриран на: Чет Май 01, 2008 6:06 pm
Местоположение: Плевен

Re: Пукане от главините

Мнениеот fu4ko » Нед Май 15, 2016 10:13 pm

Най вероятно са накопани конусите и са за смяна.Карам с главини на резба и на МТБ-то съм сложил задна фабрична главина с машинни лагери.За предна главина съм сложил задна алуминиева главина,престъргана при стругар и сложих ос с лагери.Главините са без чашки и лагерите влизат направо в главината.Скоро сложих и на желязна главина с резба лагери на резервната ми капла без стъргане само с набиване.първите лагери заминаха,че ги вкарвах с гайките и нещо взеха да пукат.Явно след това главината е разпуснала и вторите ги набих внимателно и стана.До сега нямам проблем да се е изкривила ос.Хвърля по някой лагер,който се сменя лесно и ремонта излиза по евтино от ос с конуси.Карам само градско по шосе.
Cross Sprinter
fu4ko
 
Мнения: 298
Рейтинг: 1344
Регистриран на: Нед Ное 22, 2015 9:25 pm

Re: Пукане от главините

Мнениеот krach » Сря Май 18, 2016 7:24 am

Vorac написа:
asl написа:Трябва ли нещо да разглобявам,или може с пароструйката да ги измия?Ако трябва да слагам нови главини,направо да сложа нови капли,така или иначе на места черната лента се е изтъркала и мога да ги продам на един приятел.


Крива работа са това главините. Сервизирането струва колкото нова главина, ремонта в къщи иска инструменти и умения, смяната иска пренаплитане и нови спици. За мен най-мързеливия ремонет са едни нови капли на Крос - малко под 100 пари излизат и ще карат две години из калта, докато ситуацията се повтори.

Иначе аз, и сигурен съм поне половината хора от форума, си ги сервизираме сами - 15ина пари са ключовете за конуси и около polowin ден да се научиш на процедурата. Ето това е най-трудната част: https://www.youtube.com/watch?v=uQJm43eCpWo

Това е крайно несериозно...
Да ти отворят главината изчистят смажат не би трябвало да струва повече от 20-30 лева. Ако все пак ти искат повече значи сервиза са смотаняци и отиваш при следващия.
За ремонт във вкъщи наистина ти трябват инструменти но в крайна сметка не са нито толкова скъпи нито толкова кът, че да е проблем да си ги намериш, разибра се ако смяташ да си го правиш сам. Всеки с малка техническа грамонтност ще може да си обслужи главината, първия път за повече време после за по - малко.

Относно главината, ако караш доста е по - добре да инвестираш в читава главина от колкото след година две, както каза да имаш същия проблем. Смяната на фабричната главаина на крос GRX8 (от преди 4-5 години) ми струва 120~ лева, като смених главината с novatec. Сваляне на старата главина пренаплитане на новата със нови спици. Така, че ако дава 100 лева по - добре да даде 120 и да е му е мирно на главата.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Пукане от главините

Мнениеот Vorac » Сря Май 18, 2016 10:29 am

krach написа:Да ти отворят главината изчистят смажат не би трябвало да струва повече от 20-30 лева.


Ми тъй де, колкото нова главина.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Пукане от главините

Мнениеот krach » Сря Май 18, 2016 2:42 pm

Vorac написа:
krach написа:Да ти отворят главината изчистят смажат не би трябвало да струва повече от 20-30 лева.


Ми тъй де, колкото нова главина.


Зависи колко и как кара, както и зависи от колелото. Ако е такова за 120 лева наистина няма сми повече да дава. :beer: Но иначе.... :smash:
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Пукане от главините

Мнениеот sakrayaami » Сря Май 18, 2016 3:47 pm

Здравейте,

Наскоро бях в бай сервиза в кв. Изток, София и там механика ми обясни че сервизиране на главините е 10 лв + 2-3 лв за втулки, конуси и лагери ако има нужда да се сменят.
sakrayaami
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 11:40 pm

Re: Пукане от главините

Мнениеот asl » Чет Май 19, 2016 2:05 pm

Благодаря за мненията.
asl
 
Мнения: 42
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 02, 2016 3:54 pm

Re: Пукане от главините

Мнениеот mtbmas » Пон Ное 14, 2016 11:59 pm

Здравейте!
Виждам близка тема и реших да не пускам нова такава.Накратко купих капла на старо с главина на Specialized(свалена от оригинално колело Specialized).Обаче се оказа, че леглото на лагерите или как се нарича точно не знам, е наранено доста.Имаше шум и задиране като я купувах, но си мислех, че е е от конусите или съчмите.Каплата е Weinmann с неръждаеми спици и не ми се сменя главината, защото една добра такава е доста скъпа, а нямам и възможности.Въпроса ми е биха ли могли да се сменят тези чашки дето лягат сачмите, защото ми се струва че там не е струговано, а е стои като набито!
Благодаря предварително!
mtbmas
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Ное 08, 2016 4:04 pm

Re: Пукане от главините

Мнениеот TheGeek » Вто Ное 15, 2016 1:58 pm

98% съм сигурен че не може или и да може няма да намериш такава част или би било безсмислено скъпо. Понеже и моята почна да се наранява, пълня я с много гъста грес, но това е само временно решение докато сложа нова.
TheGeek
 
Мнения: 92
Рейтинг: 1227
Регистриран на: Сря Май 09, 2012 5:52 pm

Re: Пукане от главините

Мнениеот m0nss7erKill » Вто Дек 13, 2016 1:16 pm

И аз да си изкажа моята мъка по темата...
Преди около месец си взех нова задна главина за диск formula на шлици с капсуловани лагери (не знам точният модел, но беше около 60лв). Още от първия ден когато я взех, главината беше почти безшумна и почти не се чуваше цъкане. Помислих си че това може да е нормално за тази главина, докато не се наложи да лепя гума и не махнах каплата от колелото. Каплата я изкарах трудно (трябваше да се удари от страни на гумата, за да може да излезе от рамката). Това не ми се стори много нормално но след като не разбирам много, няма какво да направя. След като сложих каплата обратно, главината започна да цъка много повече и бях доста объркан. И така главината си цъка и не си цъка когато си иска. Другият и по-голям проблем е, че се чува едно леко хрупане когато се върти свободно. Оставих си колелото от където взех главината да я погледнат, смениха лагерите но това хрупане забелязах че пак го има, но не винаги (също както преди). Не знам дали е възможно това хрупане да бъде причинено от касетата (7ца), а главината е за 8/9. Хрупането е съвсем леко и не се чува докато се кара.
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Пукане от главините

Мнениеот marsa » Вто Дек 13, 2016 11:11 pm

Ако се монтират венци 7-ца на главина за 8 скорости, преди венците трябва да се постави спейсър, който да запълни излишното място, в противен случай венците ще се движат свободно. Можеш да го провериш като побутнеш венците странично.

Виждал съм главина Формула с машинни лагери да се разконтри (разхлаби сглобката на оста). На конкретната главина дясната контрагайка беше с "обратна" (лява) резба и точно тя се разконтряше, което ми се стори странно, но е факт. В следствие ако контрагайката продължи да се развива и това не бъде забелязано при свалането на колелото се получава ефективно разширяване на главината, при което трудно се вади и напъхва в ушите на рамката. Съответно и сглобката на главината се нарушава и се отваря нежелана хлабина. Лесно можеш да разбереш дали такова разхлабване се случва при теб, като свалиш каплата и опиташ на ръка да завъртиш контрагайките спрямо оста (обърни внимание на посоките на резбите).

И двата описани проблема ще влошават смяната на скорости, особено първият. Невероятно е механика да го е пропуснал, но не пречи да провериш. Може да е поставен по-тесен спейсър от необходимото.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Пукане от главините

Мнениеот m0nss7erKill » Сря Дек 14, 2016 9:29 am

Този филм с разхлабването го гледах вече. Докато си мих колелото видях че въпросната гайка се движи свободно, след което на следващия или по-следващия ден, колелото беше при механика с описаните болежки. Иначе спейсър не виждам да имам сложен.
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Пукане от главините

Мнениеот m0nss7erKill » Сря Дек 14, 2016 9:35 am

Май излъгах... Тс тс тс тс. :D
http://prikachi.com/images.php?images/265/8988265d.jpg
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Пукане от главините

Мнениеот marsa » Сря Дек 14, 2016 9:44 am

В такъв случай не виждам какво повече може да се каже по описание без да се чуе и види. Възможно е също така и звука който чуваш да е естествен за велосипеда.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Пукане от главините

Мнениеот invet » Пон Яну 16, 2017 3:35 pm

Здравейте!!! Имам подобен проблем с предната главина.Като завъртя гумата се чува тихо стържене, все едно има песъчинки. Отворих и извадих оста, лагери, конуси.След, което почистих всичко внимателно след това сложих стабилно количество грес в главината (там където лягат лагерчетата) и наредих внимателно лагерите.Но след като сглобих всичко това стържене си остана. На пръв поглед главината нямаше някакви наранявания, нито по конусите, а и лагерите бяха в добро състояние.Въпросът ми от какво може да е това стържене и какво бихте ми препоръчали да правя
invet
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Яну 14, 2017 4:32 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта