Микро пукнатина на рамката

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Микро пукнатина на рамката

Мнениеот sakrayaami » Вто Мар 29, 2016 6:41 am

Здравейте колеги!

Преди 2 месеца купих една Carеrra Vulcan втора ръка за приятелката ми.
До тук всичко добре, веднага се захванах с подобряване на окомплектовката и вчера стигнах до вилката .
След като я смених с ужас и болка на сърцето открих микро пикнатина от задната страна на челото на рамката.
Качил съм снимките в ето тази галерия http://imgur.com/a/QDYIE с цяла резолюция.
Все пак ще ги пусна и тук, можете ли да ме посъветввате следните неща.
1. Колко живот би имала тази рамка с въпросната пукнатина?
2. Има ли как да се предотврати разразстването?

Благодаря ви ! Ето и снимите:

Изображение

Изображение
sakrayaami
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 11:40 pm

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот dexter_lab » Вто Мар 29, 2016 7:31 am

Кофти. Некачествени лагери. Всичко зависи колко екстрмно ще го кара. Личен опит с друга рамка и доста по голяма пукнатина, пробива се с ф1 мм накрая за да не продължи, зачиства се и се заварява от човек който знае какво прави. Лично аз продължих да блъскам рамката, след 2,3 години се цепна на друго място и я подарих
dexter_lab
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1198
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 11:04 pm

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот jungleraver » Вто Мар 29, 2016 10:16 am

Точно каквото е написал колегата, ф2-3 на края за да не се разраства, и заварка на аргон от двете страни, после шлайфане и нови чашки (поне долна, ако искаш да се презастраховаш, нека е по-дълбока). Би трябвало да изкара вечно, и заварката не би трябвало да е повече от 5-10лв.
Между другото имах същата на вид, на същото място на една Кона, и се оказа, че всъщност е само боята, но това се разбра след като избих чашката и изшкурих старателно отвън, така че те съветвам преди да си разглобил каквото и да е, да изшкуриш мястото внимателно.
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот sakrayaami » Вто Мар 29, 2016 3:19 pm

Благодаря ви за информацията колеги !
Можете ли да ми препоръчате човек който би могъл да направи въпросната заварка, разбира се само ако се наложи след изшкурването.
sakrayaami
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 11:40 pm

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот djogobg » Сря Мар 30, 2016 8:56 am

На улица Франсис де Пресансе има един заварчик - заварява и алуминий(не всеки заварчик работи с всички метали). Разбира си от работата и няма просто да ти вземе парите - за безнадеждни неща ме е връщал. За жалост не си спомням точния адрес, но телефонът му циркулира из форума. Казва се Юлиан, доколкото си спомням.
warp 9.8
Аватар
djogobg
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1306
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 9:17 am

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот MIKEY MOUSE » Сря Мар 30, 2016 7:22 pm

sakrayaami написа:Благодаря ви за информацията колеги !
Можете ли да ми препоръчате човек който би могъл да направи въпросната заварка, разбира се само ако се наложи след изшкурването.


При всички случаи въпросната заварка ще наруши геометрията на челото. Налага се последващо фино пилене или фрезоване. Лично мнение - по-добре е алуминиева втулка със стегнатост и заварка от горната страна. За твое успокоение карам със заварено чело/имаше много повече цепки от показаното на твоята снимка/. Все пак -новото си е ново, но при интерес мога да Ви покажа и снимки. :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот coleman » Чет Мар 31, 2016 8:53 am

djogobg написа:На улица Франсис де Пресансе има един заварчик - заварява и алуминий(не всеки заварчик работи с всички метали). Разбира си от работата и няма просто да ти вземе парите - за безнадеждни неща ме е връщал. За жалост не си спомням точния адрес, но телефонът му циркулира из форума. Казва се Юлиан, доколкото си спомням.

https://goo.gl/maps/4fXEUgic93K2
Юлиян, работилницата му е във вътрешния двор (има табела)
Аватар
coleman
 
Мнения: 13
Рейтинг: 1217
Регистриран на: Чет Май 19, 2011 11:07 am

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот Brave » Чет Мар 31, 2016 12:40 pm

MIKEY MOUSE написа:
sakrayaami написа:Благодаря ви за информацията колеги !
Можете ли да ми препоръчате човек който би могъл да направи въпросната заварка, разбира се само ако се наложи след изшкурването.


При всички случаи въпросната заварка ще наруши геометрията на челото. Налага се последващо фино пилене или фрезоване. Лично мнение - по-добре е алуминиева втулка със стегнатост и заварка от горната страна. За твое успокоение карам със заварено чело/имаше много повече цепки от показаното на твоята снимка/. Все пак -новото си е ново, но при интерес мога да Ви покажа и снимки. :wavey:


Юлиан си знае работата - преди години е заварявал чейнстея на РАМ-а на жената, който беше сцепен точно на леглото на лагера при средното - когато заварява легло за лагер, слага подходяща втулка за да не се получи изкривяване. Ако говориш за промяна на съосието на горната и долната чашка - много трудно ще е значително, а лагерите имат известни възможности за корекция на съосността. Отделно, че това не е вал на някоя машина, да се върти с хиляди обороти в минута. На практика чашките заминават от подбивания или корозия, никога от износване.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот compira » Пет Апр 01, 2016 7:17 pm

Според това което се вижда от снимките според мен е само боята, но за твое испокоение мойе леко да притъркаш бочта с едно ножче и да огледаш под нея. Ако наистина има пукнатина един добър аргончик ще я капне и без да избиваш чашките. А и да има там пукнатина за да се случи нещо кофти от нея трябва да се блъснеш с 50км/ч челно в някоя пейка... тогава няма да ти пука за рамката! Моя съвет е не си играй да търкаш боята... босле ще се вкараш във филм за боядисване!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот sakrayaami » Съб Апр 02, 2016 11:04 am

Много ви благодаря за изчерпателните отговори!

Събирам смелост да изтъркам част от боята на рамката около потенциалната пукнатина, ще постна как е минало.
sakrayaami
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 11:40 pm

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот L&R » Съб Апр 02, 2016 11:37 am

Вземи погледни с една прилична лупа преди да стържеш :deal:
Аватар
L&R
 
Мнения: 163
Рейтинг: 1310
Регистриран на: Нед Юли 12, 2015 9:01 pm

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот sakrayaami » Пон Апр 04, 2016 6:44 am

Здравейте,

Послушах съветите ви и погледнах с лупа. Всичко на всичко пукнатината се оказа реална а не просто одраскване на боята :(

Одрасках с ножче горния слой на боята и от долу си пролича пукнатия алуминий...

Следваща стъпка - Аргон.
sakrayaami
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 11:40 pm

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот Speedmaster™ » Пон Апр 04, 2016 7:44 am

В моя град има един човек който продава велосипеди втора употреба внос от вън и повечето са с различни пукнатини по челата и ги възстановява с някакви втулки изработени на стругар и ги набива на челата от вън.Мога да ви дам негов телефон за повече информация на лични или пробвайте както ви съветват в форума.
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот Xoce2 » Съб Ное 24, 2018 5:20 pm

Здравейте, забелязах въпросната пукнатина в седалковата тръба на колелото ми. Въпросът ми е поправимо ли е и ако да, кой е най-добрия вариант да подходя към проблема?
Благодаря!
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Xoce2
 
Мнения: 69
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пон Юни 15, 2015 8:35 am

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот КоlЮ » Съб Ное 24, 2018 6:44 pm

Xoce2 написа:Здравейте, забелязах въпросната пукнатина в седалковата тръба на колелото ми. Въпросът ми е поправимо ли е и ако да, кой е най-добрия вариант да подходя към проблема?
Благодаря!


Изшкури боята и виж до къде е пукнатината , ако не е много голяма , уголеми стресовия отвора ( дупката на края на цепката снимката). И бих предложил да си вземеш друго колче за седалка с точния размер и да не го вдига повече от предназначената дълбочина +1 см .
20181124-170438.jpg
(97.23 KiB) 138 пъти
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Микро пукнатина на рамката

Мнениеот Xoce2 » Пон Ное 26, 2018 9:58 am

Благодаря за жокера :) не беше много голяма пукнатината, разширих отвора една идея :) :beer:
Аватар
Xoce2
 
Мнения: 69
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Пон Юни 15, 2015 8:35 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 42 госта


cron