Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Пон Май 25, 2015 5:10 pm

Здравейте! Байка ми е Cross GRX8 26'' сравнително нов на 660км е.Имам го от март месец на 23.04 посети сервиз и нищо му нямаше и скоро пак му предстои и ето че се появи проблем при предната спирачка. От два дена го има този звук (който ще го чуете във видеото по-долу). То тъй тъй ще е на сервиз няма смисъл да ви питам как да го оправя, но моят въпрос е от какво може да е този проблем.. Нито роторът нещо омаслен, не е пипан..Обаче само предна спирачка ползвам и много рядко задна..Мисля, че съм прееб*л ротора, защото му излязоха едни петна (не е ръжда, поне не ми прилича на ръжда) роторът е 180мм.. Пречи ли ако карам така поне една седмица и то другата събота и неделя..(през седмица не го карам) Към края на видеото се фокусира камера и се виждат петната по диска :)
https://www.youtube.com/watch?v=gyUmfD3 ... e=youtu.be
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пон Май 25, 2015 5:24 pm

Докато караш чува ли се нещо? И при мен го има тоя звук ама само ако движа колелото много бавно. Предполагам накладките се трият поради лека кривина в диска, не мисля че е избежно.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Пон Май 25, 2015 5:27 pm

ЧестоНеадвкватен написа:Докато караш чува ли се нещо? И при мен го има тоя звук ама само ако движа колелото много бавно. Предполагам накладките се трият поради лека кривина в диска, не мисля че е избежно.

Да чува се докато карам бавно, също така няма и инерция..Забравих и това да кажа. Надявам се да не ми се налага да сменям ротора, но така като гледам на там отиват нещата
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот sonscp » Пон Май 25, 2015 7:14 pm

Развиваш болтовете на калипера, стискаш лоста и пак затягаш болтовете. Така диска ще се центрира между накладките.
Аватар
sonscp
 
Мнения: 651
Рейтинг: 1434
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 7:21 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Пон Май 25, 2015 7:23 pm

sonscp написа:Развиваш болтовете на калипера, стискаш лоста и пак затягаш болтовете. Така диска ще се центрира между накладките.

Ако говориш за болтовете, които държат диска към калпата (доста ми куца тая терминология :D ) там е с нитове. Би ли ми обяснил какво е калипера?
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот iFkata » Пон Май 25, 2015 7:44 pm

Калипер е това. По-точно казано, спирачният апарат. Разхлабваш болтовете, които държат калипера към ботуша на вилката, а другото го казаха вече.
Аватар
iFkata
 
Мнения: 608
Рейтинг: 1229
Регистриран на: Нед Дек 16, 2012 1:33 pm
Местоположение: Добрич

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот billclinton » Пон Май 25, 2015 7:48 pm

Djani_Varna написа:
sonscp написа:Развиваш болтовете на калипера, стискаш лоста и пак затягаш болтовете. Така диска ще се центрира между накладките.

Ако говориш за болтовете, които държат диска към калпата (доста ми куца тая терминология :D ) там е с нитове. Би ли ми обяснил какво е калипера?


Говори за болтовете които държат калипера към вилката
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Пон Май 25, 2015 9:11 pm

аха ясно. Ще се опитам :)
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот zafirovp » Пон Май 25, 2015 9:43 pm

Няма ротор фиксиран със нитове към каплата. Може да пробваш горния метод, но не винаги помага.

Това, поне според мен е по-правилното решение.


https://www.youtube.com/watch?v=wcqLdtk4-xk
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот kaliopo » Пон Май 25, 2015 10:00 pm

Djani_Varna написа:аха ясно. Ще се опитам :)

Нищо не се опитвай. Велосипеда ти е в гаранция. Занеси го в сервиза, когато имаш възможност. Ако спира и ти се налага да караш, не се тревожи - това е по-малката беля.
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Вто Май 26, 2015 5:40 am

kaliopo написа:
Djani_Varna написа:аха ясно. Ще се опитам :)

Нищо не се опитвай. Велосипеда ти е в гаранция. Занеси го в сервиза, когато имаш възможност. Ако спира и ти се налага да караш, не се тревожи - това е по-малката беля.

Добре. Няма да бутам нищо и ще го закарам в сервиза другата седмица. Просто се притеснявах дали може да станат по големи проблеми ако карам така до другата седмица. :agree:
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот ivcho3 » Сря Май 27, 2015 11:23 am

Djani_Varna написа:Здравейте! Байка ми е Cross GRX8 26'' сравнително нов на 660км е.Имам го от март месец на 23.04 посети сервиз и нищо му нямаше и скоро пак му предстои и ето че се появи проблем при предната спирачка. От два дена го има този звук (който ще го чуете във видеото по-долу). То тъй тъй ще е на сервиз няма смисъл да ви питам как да го оправя, но моят въпрос е от какво може да е този проблем..

Карам със същия ротор, само че 160 мм, калиперът е подобен на твоя, от по- стария модел. Та на тези ротори с фиксиране към главината тип senter lock, занитения държач на диска е изработен от мека алуминиева сплав. Нямаш си на идея колко лесно се криви, а оттам и цялата геометрия на ротора, при това колкото по- голям е неговият диаметър, толкова отклонението е по- голямо. Звукът, който се чува е точно от стържене на накладка в ротора на място с нищожна кривина. Може да се кара така без никакъв проблем, просто в сервиза ще калибрират калипера и няма да се чува този звук. Ако отклонението геометрията на диска е над допустимите граници, може да се пробва изправяне с ръка, което е успешно в много редки случаи (повтарям, когато това отклонение е нищожно). Другият тип на захват- с болтове към главината определено е за предпочитане пред center lock. Там отклонение може да има само в случай на силно ударен диск.
ivcho3
 
Мнения: 71
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Чет Сеп 12, 2013 2:48 pm

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Чет Май 28, 2015 6:13 pm

А може ли по някакъв начин да го поддържам..Смисъл да не се криви или такива неща? Има ли начин да го пазя повече? :D
П.П Офф-Топик И двете ми гуми са криви (гуми) гаранцията покрива ли гумите, смисъл ще ми ги сменят ли или да си приготвям към 60-70лв :bawling:
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Чет Май 28, 2015 8:21 pm

1. Не мисля, при мен си е така от край време, нито инерция губя нито нищо само като го свалям и качвам байка по стълбите от време на време чувам прискръцване но докато карам рядко освен ако не карам мноооого бавно.
2. Имаш пред каплите ли? Ако е така те се центроват от спиците и да ти излезне максимум 5-10 лева, напълно е нормално според мен да има малко кривина след некви километри особено при нов байк.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Пет Май 29, 2015 6:33 am

Не не имам предвид гумите
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот sonscp » Пет Май 29, 2015 6:56 am

Спадни ги и ги помпи пак. От време на време ги "тупвай" в земята за да се наместят в шината. И при мен понякога влизат на криво и така ги оправям. :dontknow:
Аватар
sonscp
 
Мнения: 651
Рейтинг: 1434
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 7:21 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Пет Май 29, 2015 8:47 am

sonscp написа:Спадни ги и ги помпи пак. От време на време ги "тупвай" в земята за да се наместят в шината. И при мен понякога влизат на криво и така ги оправям. :dontknow:

Да, но аз така си купих колелото с криви гуми пък нямаше друга бройка GRX8...Казах им миналият път да ми цетроват каплите и ми казаха, че не били криви обаче така халтаят двете особено задната направо не знам :smash: сега понеделника като си оставя байка в сервиза им ще се надявам поне да са цетровали каплите и да са оправили спирачката и скоростите
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот kobso1245 » Пет Май 29, 2015 11:01 am

Носиш го в сервиза да ти центрират каплите.Ако нищо не направят-всеки читав сервиз ще ги центрира като хората за 10-15лв.. Иначе гумите може и те да са криви, ама доколкото знам гаранцията не покрива тия неща(стига да не са ужасно криви, де...)
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Пет Май 29, 2015 7:32 pm

Да, но това им е работата..И аз до края ще настоявам да ми оправят каплите поне...
Ето видео може ли да ми кажете от какво е гума или капла, към края се вижда https://www.youtube.com/watch?v=CyAUIoZ ... e=youtu.be
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот floydogi » Съб Май 30, 2015 5:48 am

Обърни колелото. Сложи си пръста на оста за V-Brake спирачка като посочваш шината, и почти я докосни. Завърти колелото и ще усетиш дали бие шината.
floydogi
 
Мнения: 120
Рейтинг: 1260
Регистриран на: Сря Мар 05, 2014 6:09 am

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Съб Май 30, 2015 7:57 am

floydogi написа:Обърни колелото. Сложи си пръста на оста за V-Brake спирачка като посочваш шината, и почти я докосни. Завърти колелото и ще усетиш дали бие шината.

Благодаря за съвета..Не бих се сетил :agree: :D
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Съб Май 30, 2015 9:14 am

Съжалявам за двойният пост :)
Така..Оказа се, че каплата не е крива, а всичко е от гумите, относно темата:
Когато карам нямам голяма инерция заради предната спирачка и като натисна много малко лостчето спира да се чува тоя звук (звукът докато карам е как V-brakes сурка на крива капла :) ) Надявам се да не съм ви объркал, защото обяснението е доста объркващо :D
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот skulboy » Съб Май 30, 2015 10:54 pm

Според мен е крив диск => невъзможност за правилна настройка на спирачката и тя опира във една от двете накладки. Виж ако можеш да заемеш от някой приятел един хубав диск, настрой я на него и виж дали ще има проблем.
Нещо ме дърпа пак назад,
трудно ми е да се отскубна.
Ще го преборя щом съм млад
и държа съвестта си будна!
Аватар
skulboy
 
Мнения: 387
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Пон Фев 03, 2014 2:43 pm

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Djani_Varna » Нед Май 31, 2015 11:11 am

Няма смисъл :) Днес ще си го взема в града байка, ще покарам малко и утре ще го оставя в сериза :) Благодаря ви много за отговорите :beer:
JackHammer..Emperor
Аватар
Djani_Varna
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1259
Регистриран на: Вто Юли 31, 2012 9:32 am
Местоположение: Около Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот vencil » Нед Авг 23, 2015 5:28 pm

Да не отварям нова тема понеже става дума за същите спирачки Shimano BR-M39.

Получава ми си едно леко (даже не чак толкова леко) тресене на предната гума при спиране от 30 до към 12 км/ч.
Спирачките са на 500км. и май проблема си го има от самото начало. Колелото си има инерция, накладките не опират в диска той пък си изглежда идеално прав. Регулирах калипера но никакъв ефект :crap: , диска изглежда здраво затегнат, главината няма никакви луфтове, двете бутала се движат :dontknow: .
Някакви идеи от какво може да се получава това тресене :crazy: .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот Ozzie » Нед Авг 23, 2015 5:51 pm

Луфт в между краката и ботушите на вилката?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот ikovachev » Нед Авг 23, 2015 6:45 pm

Възможно ли е да е от накладките? Аз имах едни с които усещането беше ужасно като спираш при по-висока скорост - шум и вибрации в предницата.
ikovachev
 
Мнения: 59
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Юни 10, 2014 12:00 pm

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот kobso1245 » Нед Авг 23, 2015 7:23 pm

Имах същия проблем, само че на задната спирачка(вибрации при спиране по седалковата тръба, изобщо беше някъф ужас). И аз си мислех, че са накладки(защото принципно металните накладки правят нещо подобно), но вчера си сменях гумите и след като излезнах всичко беше перфе, та подозирам, че от затягането на qr-a се е оправило.
Друг вариант е може би доста нецентриран калипер и от това да става, ама тук само гадая...
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пон Авг 24, 2015 5:04 pm

Виж QR'a дали ти е стегнат дотатъчно, и дали нямаш луфт при бутушите на вилката и чашките. Също виж дали спирачния апарат е перпендикулярен на диска а не самите накладки, виж дали и буталата са се подали еднакво(смисъл едното не е 3мм навън а другото 6мм).
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Проблем с хидравлична спирачка Shimano BR-M395

Мнениеот vencil » Сря Авг 26, 2015 8:40 pm

ЧестоНеадвкватен написа:Виж QR'a дали ти е стегнат дотатъчно, и дали нямаш луфт при бутушите на вилката и чашките. Също виж дали спирачния апарат е перпендикулярен на диска а не самите накладки, виж дали и буталата са се подали еднакво(смисъл едното не е 3мм навън а другото 6мм).

QR'a мисля че е стегнат достатъчно, дори още малко го натегнах. Оглеждах, натисках и какво ли още не вилката ама не усещам никакъв луфт. Как мога точно да преценя дали спирачният апарат е точно перпендикулярен на диска :crazy: ? Изглежда си перпендикулярен, сега ако има 1°кривина не мога да го преценя. Буталата изглеждат еднакво излязли и луфта м/у накладките и диска е малък и почти еднакъв.

Пак регулирах апарата ама ефекта е същият :dontknow: . Прави ми впечатление че ако натискам съвсем леко спирачката почти го няма тресенето. При по силен натиск на спирачките загледах ботушите на вилката доста здраво се тресат на пред и на зад :crap: . Иначе никъде нищо не опира не задържа като повдигна предницата и завъртя колелото има перфектна инерция.

Всичко уж изглежда добре а пък. Възможно ли е от някакви шибани накладки да се получава това, или пък да има въздух в системата :banghead: .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта