плетка за VBR и за диск

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

плетка за VBR и за диск

Мнениеот screamBoy » Сря Юни 09, 2004 9:47 pm

Хола
доколкото знам има малка разлика в посоката на спиците при оплитането на капла за VBR и на капла за диск
доколкото виждам (имам ги пред мен) разликата е в посоката оф кво ли съм взел да обяснявам, и без това питам за друго :)
какво ще е усещането при използване на диск на задно колело наплетено като за VBR (сещам се че не е фатално) ?
примерно при обикновено и технично каране, ниски скорости, в повечето случаи плавно спиране.

от отговорите зависи дали ще давам за 3ти път 12лв да ми пренаплитат колелото :(
благодаря предварително !
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот M1010X » Сря Юни 09, 2004 9:53 pm

ми при един приятел задната е така и като спира колелото (имам предвид гумата) се усуква и трие в рамката. предполагаме, че е от това, защото в началото като си я наплиташе, тони центровката му каза, че е за vbr и ако слага диск да я пренаплита.

моля следварително
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Чет Юни 10, 2004 10:14 am

[quote="screamBoy"]

Хола
доколкото знам има малка разлика в посоката на спиците при оплитането на капла за VBR и на капла за диск
доколкото виждам (имам ги пред мен) разликата е в посоката оф кво ли съм взел да обяснявам, и без това питам за друго :)
какво ще е усещането при използване на диск на задно колело наплетено като за VBR (сещам се че не е фатално) ?
примерно при обикновено и технично каране, ниски скорости, в повечето случаи плавно спиране.

от отговорите зависи дали ще давам за 3ти път 12лв да ми пренаплитат колелото :(
благодаря предварително !
[/quote]


Обърни внимание на инерционните моменти при спиране. С дискова спирачка първо спира да се върти главината/ротора, каплата и гумата се стремят по инерция да продължат и опъват сочещите напред (в горната половина на колелото) спици. При v-brake e обратното - първо спира каплата и се опъват сочещите назад спици. Но това опъване при vbr е нищожно на фона на опъването при дискова спирачка, защото теглото на главината е пренебрежимо на фона на капла+вътрешна+външна гума. Тоест ако караш с наплетена за диск капла, според мен не би трябвало да усетиш каквито и да било проблеми ако я караш с vbr. Виж обратното не е вярно. Не на последно място, ако си с капла за диск, тя е предвидена за тези опъни.

Щом задното колело ти е наплетено за vbr (говоря само за лявата половина на плетката), трябва да я пренаплетеш, иначе плетката ще омеква при достатъчно рязки спирания с дискова спирачка и в технични участъци е възможно да усетиш странично сучене. Казвам възможно е, защото може и да не стане, въпрос на компоненти и наплитане.

И накрая - що даваш по 12лв за наплитане и центровка? Наплети си я сам, елементарно е. После само ще ти я центроват...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Чет Юни 10, 2004 12:32 pm

[quote="bikerider"]


И накрая - що даваш по 12лв за наплитане и центровка? Наплети си я сам, елементарно е. После само ще ти я центроват...
[/quote]


Ами тя цената е една и съща, независимо дали е центровка или наплитане и центровка...:erm:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот did » Чет Юни 10, 2004 1:46 pm

[quote="PtD"]
Ами тя цената е една и съща, независимо дали е центровка или наплитане и центровка...:erm:
[/quote]


Остава да кажеш, че и ако е що годе добре центрована, само трябва да се свърши финната работа на стенда, пак ще вземат 12 лв??????? Къде е този обирджия, той срам няма ли?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот PtD » Чет Юни 10, 2004 2:10 pm

[quote="did"]


Остава да кажеш, че и ако е що годе добре центрована, само трябва да се свърши финната работа на стенда, пак ще вземат 12 лв??????? Къде е този обирджия, той срам няма ли?
[/quote]


Да.

Не знам има ли срам, няма ли, обаче много добре работи :)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот bestbg » Чет Юни 10, 2004 2:54 pm

а как се наплита калпа за диск? аз четох една статия в bourgas-mt за наплитане и по нея наплетох на едно друго колело (V-Brake) , но аз как да си наплета спиците? какво е по-различното? че искам да си сменям главината и сам да го наплета и да дам само за центровката
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот M1010X » Чет Юни 10, 2004 2:56 pm

е то при 12 кинта за центровка оставаше да не работи добре. аз ще се науча да правя шини за толкова пари :laugh:
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот velco » Чет Юни 10, 2004 3:15 pm

[quote="bestbg"]
а как се наплита калпа за диск?
[/quote]

Ми, калпаво :D:D:D

Предна се наплита точно както за V-brake. Задна се наплита точно както предна :D, с тази разлика, че от дясната страна leading спиците се слагат от вътрепната страна на фланеца.

Гледай тука, ако ти трябва да се учиш как да плетеш: http://www.sheldonbrown.com/wheelbuild.html

И две неща, за които да внимаваш:
а) спиците не трябва да застъпват главичките на другите спици
б) разгледай си много добре каплата за отмествания на дупките - може да не са в една линия, ами съвсеееееем леко (1мм) отместени наляво/надясно. Ако случаят е такъв (или пък са отместено толкова, че се вижда без специaлно взиране) гледай спиците в левите дупки да са отляво, я тези в десните - отдясно.

И то се подразбира, ама аз да си кажа - спиците трямва да съответстват по дължина на размерите на каплата и фланеца и по-добре да са леееекичко къси отколкото леко дълги (но при всички случаи 1-2мм разлика не е от голямо значение).
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Black » Пет Юни 11, 2004 12:16 pm

@велко много ти благодаря за този саит :^::):8D::D
BMW,колела,и некви руси каки с големи цици
Аватар
Black
 
Мнения: 868
Рейтинг: 1697
Регистриран на: Вто Яну 06, 2004 1:42 pm
Местоположение: Bulgaria,София,Лозенец

Мнениеот bestbg » Пет Юни 11, 2004 12:23 pm

велко , мерси
Аватар
bestbg
 
Мнения: 1240
Рейтинг: 1819
Регистриран на: Пон Май 17, 2004 8:13 pm
Местоположение: София / Младост

Мнениеот bikerider » Пет Юни 11, 2004 5:37 pm

[quote="PtD"]

[quote="bikerider"]


И накрая - що даваш по 12лв за наплитане и центровка? Наплети си я сам, елементарно е. После само ще ти я центроват...
[/quote]


Ами тя цената е една и съща, независимо дали е центровка или наплитане и центровка...:erm:
[/quote]


и кой е точно този "майстор", ако мога да попитам?
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Пет Юни 11, 2004 10:28 pm

[quote="bikerider"]

[quote][i]Originally posted by PtD[/i]
и кой е точно този "майстор", ако мога да попитам?
[/quote]


Кавичките тук не са уместни, майсторът си е баш МАЙСТОР - Тони Центровката.

Първия път ми центрова каплата, която имаше леееко странично биене, втория път сменях главина. И в двата случая цената беше една и съща... Обаче аз бих дал и повече, за добре свършена работа като в случая :^::thumb::spiny:

Оттогава са минали към 2 месеца на [b]ЯК[/b] тормоз, и съвсем леко бие странично... аз ако си бях каплата, щях да се предам на втората седмица :o)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот M1010X » Пет Юни 11, 2004 10:56 pm

мноо пари бе. на мен, пък и на другите, дето знам, че си правят каплите при него, ни взима по 6 или по 8 за центровка. мисля, че 10 или 12 беше за наплитане+центровка. може би зависи къде си го намерил да бачка. не знам де, не ща да му се меся...
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Пон Юни 14, 2004 3:52 pm

[quote="M1010X"]

мноо пари бе. на мен, пък и на другите, дето знам, че си правят каплите при него, ни взима по 6 или по 8 за центровка. мисля, че 10 или 12 беше за наплитане+центровка. може би зависи къде си го намерил да бачка. не знам де, не ща да му се меся...
[/quote]


мда, явно определено зависи за кого работи... визирам БайкЦентерМладостКоко ООД... :nuts::smash:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта