Свирене на задна хидравлична спирачка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот blqblq1 » Пет Мар 20, 2015 3:00 pm

На какво може да се дължи свиренето на задна хидравлична спирачка Avid Juicy 3 , при движение без да се натиска спирачката, ако я натисна спирачката спира да скърца.Накладките са чисто нови органични Ice stop.
blqblq1
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Мар 07, 2015 1:02 am

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот evin » Пет Мар 20, 2015 3:06 pm

Настроил ли си спирачката след смяната на накладките?
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот zafirovp » Пет Мар 20, 2015 3:14 pm

Трябва да центрираш калипера. :agree:
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот half » Пет Мар 20, 2015 3:16 pm

Може да опира диска леко в някоя накладка или да е леко изкривен и само в една част от оборота да се допира. По принцип не е най-големият проблем, но можеш да го отстраниш като: 1) развиеш леко спирачния апарат 2) задържиш спирачката 3) затегнеш на ново апарата. Ако обаче е крив ротора това може да не помогне, него можеш да пробваш да го поизправиш (аз не успявам) 1) ЧИСТ парцал и клещи 2) слагаш парцала на диска и с клещите захващаш диска и леко го гънеш на където ти трябва. Друга причина за звука не ми е известна на мене, пак ти казвам не е болка за умиране препоръчвам ти да не се занимаваш с диска.
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот zafirovp » Пет Мар 20, 2015 5:18 pm

Това със задържането на спирачката е често използван, но грешен метод. Калипера се размества при затягане на болтовете или едното бутало се движи повече от другото. От там странни звуци, лошо разпределение на спирачната сила и други такива. Правилният начин е:
https://www.youtube.com/watch?v=wcqLdtk4-xk
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот half » Пет Мар 20, 2015 6:47 pm

Нещо ново всеки ден :)
Две неща са ми малко съмнителни. Първо с отвертка не е ли рисковано за накладките и буталата и второ дали пък има чак такова значение за качеството на спирането, все пак разминаването е рамките милиметри или по-малко.
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот Vorac » Пет Мар 20, 2015 6:52 pm

И аз съм чувал критики към метода със задържане на лостчето. Най добре си е на стенд да се настрои. Ноооо аз си го ползвам, пък когато не стане, настройвам на ръка.

За отдръпване на буталата съм чувал пластмасова щангичка за гуми да се препоръчва.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот zafirovp » Пет Мар 20, 2015 11:05 pm

Разминаването във буталата, даже и половин милиметър е много. Така едното бутало ще върши повече работа от другото. От както открих този метод, не съм има нито скърцане, нито странно усещане във лостчето. При смяна на накладки, те са на 100 % еднако износени. Мерил съм със шублер.
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот compira » Съб Мар 21, 2015 8:41 am

half написа:Нещо ново всеки ден :)
Две неща са ми малко съмнителни. Първо с отвертка не е ли рисковано за накладките и буталата и второ дали пък има чак такова значение за качеството на спирането, все пак разминаването е рамките милиметри или по-малко.

Не е рискова отвертката, тук само леко подпираш между накладката и диска колкото да накараш едната накладка само тя да се движи. Отделто отвертката е като клин и може да подпираш в различна степен.
За разминаването направо си в голяма гришка. Първо луфта общо от двете страни на диска е около милиметър... а ти си мислиш за милиметри. Второ като докосне едната накладка по рано диска тя само го загрява без да спира, от там спирачките няма кога да се охлаждат. Трето като се комбинира лекото кривене на диска и неговото загряване това води до неизбежно изкривяване. Затова може да видиш диск износен по 5-6-7 десети които си е перфектно прав и диск на 300 км който е крив. Четвърто като се криви диска накладките контактуват също под някакъв ъгъл и съответно с по-малка контактна площ. От там накладките се разработват много по-дълго време и спирачката не хваща както трябва... и малко след като са се разработили едната си отива и почва да стърже на метал... нови вакладки... нови разходи.
... Абе накратко: За да се кефите на спирачките си просто ги центровайте добре!!!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот half » Съб Мар 21, 2015 1:10 pm

Е това за милиметрите по-скоро образно го казах, но необмислено. Определено ще бъда по-внимателен за в бъдеще след като си видях старите накладки (едната почти два пъти по изядена).
Да ви питам, кога трябва да се сменят накладките? Старите съм сигурен, че имат още много живот по-запазената не е и на 1/2 от нова. От магазина ми казаха като остане найстина малко материал, но колко?
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот outfaced » Съб Мар 21, 2015 1:51 pm

Като почне да опира металния разделител в диска ... чува се :) Накладки все още има, колкото да се прибереш от някъде, но първо опира той.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот zafirovp » Съб Мар 21, 2015 2:39 pm

Ако имаш електронен шублер си ги мери. Би трябвало да пише във упътването колко е минималното. След време ще се научиш ''на око''. :D
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот half » Съб Мар 21, 2015 8:21 pm

Благодаря!
Шублер нямам и обикновен даже :D
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот shapala » Вто Авг 22, 2017 11:20 am

20170822_114126-893x505.jpg
20170822_114126-893x505.jpg (92.98 KiB) Прегледано 2660 пъти
Здравейте след последното каране в много кал, задната хидравлична спирачка Текто започна да издава странен шум. Измих колелото и спирачките с водоструйка, но пак свири и спира лошо. Замених накладките с нови и раздвижих буталцата. Като тръгна в началото не свири и не спира много добре, но след 5-6 натискания почва да свири яко и пак не спира добре. Спирам изчиствам диска с мокра кърпа и като тръгна пак същото. Възможно ли е да съм прегрял диска и от там да идват проблемите? Чистих диска и с обезмаслител за всеки случай, но няма промяна. Прилагам снимка на диска.
shapala
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Сря Сеп 02, 2015 2:16 pm

Re: Свирене на задна хидравлична спирачка

Мнениеот Lucky Loser » Вто Авг 22, 2017 11:21 am

shapala написа:Измих колелото и спирачките с водоструйка

По-добре не го прави повече.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта