Проблем с quick-link

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем с quick-link

Мнениеот herflick » Чет Фев 26, 2015 1:59 pm

Здравейте, със смяната на веригата ми възникна следният проблем - свързващото звено на веригата Shimano UG51 е с прекалено раздалечени нитове и както можете да видите от снимката - е невъзможно да се свърже без предварително да е имало груба намеса на клещи или друг деформиращ инструмент... Та въпросът ми е - аз ли не правя нещо както трябва, защото все пак quick-link-a не би следвало да изисква инструменти, или звеното, на което съм попаднал, е дефектно? :confused:
Прикачени файлове
DSCN98841.jpg
(149.97 KiB) 354 пъти
herflick
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Дек 03, 2014 6:06 pm

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот kaliopo » Чет Фев 26, 2015 2:20 pm

Понеже не се ориентирам много добре по снимката, ще задам два въпроса.
Ползвал ли си преди свързващо звено на Шимано?
Това на снимката ново ли е?

*Ако все пак съм разбрал достатъчно! Инструмент не ти трябва. Слагаш звеното върху двата края на веригата и го усукваш леко, като ползваш самата верига.
Последна промяна kaliopo на Чет Фев 26, 2015 2:28 pm, променена общо 1 път
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот herflick » Чет Фев 26, 2015 2:23 pm

Досега не съм ползвал каквото и да е свързващо звено, а това от снимката е чисто ново и си беше в комплект с веригата. Открих това упътване - http://www.niko-bikes.com/pdf/shimano/S ... 34B_EN.PDF и изпълнявам всички стъпки, описани в него, но когато стигна до точка 5 отново опирам до това, че нитовете са раздалечени и вторият няма как да влезе в разширението на процепа.
herflick
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Дек 03, 2014 6:06 pm

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот uBaH » Чет Фев 26, 2015 2:32 pm

Аз доколкото се ориентирам, точно това е идеята - да деформираш самото звено (пластична деформация де), огъвайки го с помоща на двете части на веригата, които в този случай играят ролята на един вид лост.

Иначе и аз не съм използвал такъв тип звено.
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот kaliopo » Чет Фев 26, 2015 2:35 pm

Упътването е добро. 5 става с малко повече сила, като внимаваш, да не прекалиш и деформираш трайно звеното. Никога не съм бил възхитен от звената на Шимано, не че другите марки нямат недостатъци, но техните се слагат наистина гадно. Пък за отваряне после...
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот herflick » Чет Фев 26, 2015 2:37 pm

Благодаря за бързите отговори. Получи се, просто наистина трябваше да приложа повече сила, което не смеех да направя преди това, за да не деформирам звеното. Още веднъж благодаря :beer:
herflick
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Дек 03, 2014 6:06 pm

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот herflick » Чет Фев 26, 2015 3:19 pm

DSCN9886.jpg
(493.79 KiB) 289 пъти
Тук идва и до болка познатия въпрос... дали определих правилно дължината на веригата... :eek3: Все пак ще бъда много благодарен ако дадете коментар.
На снимката веригата е на най-големите венци отпред и отзад.
herflick
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Дек 03, 2014 6:06 pm

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот uBaH » Чет Фев 26, 2015 3:28 pm

Изглежда добре, като за комбинация, която няма да се кара (почти) никога. Веригата минава почти вертикално между ролките.
Можеше да дадеш и една снимка, при малък - малък, но предполагам, че и там ще е ОК.
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот herflick » Чет Фев 26, 2015 3:44 pm

DSCN9892.jpg
(278.61 KiB) 202 пъти
Мерси :D Ето снимка и с вариант малък-малък венец.
herflick
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Дек 03, 2014 6:06 pm

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот zafirovp » Чет Фев 26, 2015 5:24 pm

Колеги, не трябват никакви деформаций на звеното. Поне тези на Срам стават, чрез натискане. Има много клипове във тубата , показващи как става. Препоръчвам на всички, понеже без това звено трябва да се махат пинове на всяко едно сваляне на веригата, а след това тези звена отслабват. Да не говорим, че при миене на колето например, откачам веригата за 2 секунди.

Едит: Сега обърнах внимание, че и 2та пина са от едната страна, така че може и да не съм прав. :dontknow:
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот gosh6o » Пет Фев 27, 2015 8:12 pm

Ще използвам темата.
Някой с quick-link на sram да му се е случвало ей така просто да си падне докато кара?
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот AmgBrabus » Пет Фев 27, 2015 9:43 pm

От 2 години карам с quick-link 9sp SRAM на Shimano верига и никога не съм срещал проблеми нито при каране, нито при монта/демонтаж...
AmgBrabus
 
Мнения: 16
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 06, 2015 1:35 pm

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот marsa » Съб Фев 28, 2015 2:39 am

На мен лично миналата година ми се отвори едно звено Sram на 9 скоростна верига (KMC, но не мисля че има значение) и го затрих, че беше в планината, но за щастие си нося резервно, за да не се налага да скъсявам верига за едното нищо. Преди това съм виждал два пъти да се отварят такива звена на шосе, мисля и двата пъти на 10-ки. Въпреки, че се случва супер рядко, човек никога не е застрахован и е добре да има резервно звено или поне машинка за верига.

Освен това някои марки (KMC със сигурност) имат и преизползваеми и еднократни звена, като вторите не могат да се разделят на ръка и е практически невъзможно да се самоотворят.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот MIKEY MOUSE » Съб Фев 28, 2015 8:51 am

Само -да допълня marsa с личен опит /ако желаете може да се приеме за съвет /:
1.Не виждам разлика м/ у Срам и Шимано
2 . Най-неприятни са двете крайности:
а/ много мръсна верига -Обиколка на Витоша, безкрайна кал, неграмотно спускане ,паднала и заплетена верига , нервна обстановка- един час борба и звеното не можа да се отвори.
б/ много чиста верига - шосе , преди кръчмата групата намали темпото, аз взех да въртя на зад и веригата се изсипа на асфалта - един час търсене - открихме го!
3. Послушайте марса - носете си резервно звено. :wavey:

ПП Поставянето на звеното става не със сила ,а с чалъм / не откривам по-точна дума от тази чуждица /. Практикувайте слагане и сваляне при спокойна обстановка. За половин час ще станете спец. :D
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот Yash » Съб Фев 28, 2015 12:14 pm

Със свързващо звено на КМС и аз имах проблем и вече не го ползвам. С оригиналните звена на Срам досега не съм имал никакъв проблем.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот nonkapo » Вто Юни 12, 2018 9:40 am

Да не отварям нова тема, това същото звено(моето е от 8 скоростна HG40) някой успявал ли е да го демонтира и ако да след това може ли да се ползва пак?
Благодаря.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот evilzet » Вто Юни 12, 2018 9:44 am

Какъв е проблема да го ползваш, системата му е достатъчно толерантна, за да позволява сваляне и слагане. Иначе за какво ти е .
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот nonkapo » Вто Юни 12, 2018 10:28 am

evilzet написа:Какъв е проблема да го ползваш, системата му е достатъчно толерантна, за да позволява сваляне и слагане. Иначе за какво ти е .


Основният въпрос е как се сваля. Някой по нагоре беше написал едно ехидно за отварянето та се попритесних. Из нета е пълно с обяснения за другите типове, но за този нъцки. Или не търся където трябва?
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот evilzet » Вто Юни 12, 2018 12:12 pm

Ако говориш за линка от първия пост, то използвай веригата като рамо, за да свиеш пиновете и съответно да извадиш скобата.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Проблем с quick-link

Мнениеот nonkapo » Вто Юни 12, 2018 12:58 pm

evilzet написа:Ако говориш за линка от първия пост, то използвай веригата като рамо, за да свиеш пиновете и съответно да извадиш скобата.


Благодаря, получи се. Така се и опитвах преди това, но явно от страх да не строша нещо не съм натискал достатъчно.
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта