Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот goryanov » Съб Окт 11, 2014 1:33 pm

Здравейте колеги! Преди около 2-е седмици си закупих нов байк Drag ZX5 Pro 2014. Почти веднага се появи проблем със задната спирачка. Спирачките са Shimano Deore BL-M615, монтирани върху преходници, а дисковете са 180мм. Проблема се изразява в това, че като прилагам нормално спирачно усилие, спирачката започва да скърца и изпада в резонанс цялата рамка. Ако в този момент увелича усилието, гумата започва да се влачи. При предната спирачка проблема го няма.
Моля Ви за съвет, какво трябва да се направи, за да се реши проблема.
goryanov
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 9:46 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот Lord_Demonizer » Нед Окт 12, 2014 1:26 am

Обратно в магазина и да я погледне механик. :agree:
SOFIA HARDCORE!
Lord_Demonizer
 
Мнения: 26
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 06, 2014 12:55 pm

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот djogobg » Нед Окт 12, 2014 7:26 am

Ситуацията, която описваш ми звучи като моята предна сега. При мен проблемът е, че е омазнена(ама са ми на 95% накладките и няма да ги сменям докато не планирам следващото по-сериозно каране).
За жалост ако е омазнен дискът, ще са ти омазнени и накладките, за да се получава такова силно вибриране.
Пробвай следното: обкрачваш колелото, вдигаш предницата леко(доколкото ти позволяват горната тръба и чаталът), натискаш спирачката силно и налягаш колелото, да върви назад. Ако върви - омазнена е 100%
warp 9.8
Аватар
djogobg
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1306
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 9:17 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот half » Нед Окт 12, 2014 9:48 am

Здравей, и при мен се получаваше така и от сервиза ми казаха, че е нормално. Сега мисля че го няма проблема или поне отдавна не съм го усещал (резонанса), може да е напасване на накладки и диск (в началото много ми скърцаше).
Споделям просто иначе не знам дали е проблем.
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Нед Окт 12, 2014 10:57 am

Развии леко монтажните болтове на апарата колкото да му е лесно да се мърда(не го сваляй), стисни лоста и натегни болтовете. При мен накладките не бяха успоредни на диска а поп този начин се оправя проблема.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот goryanov » Нед Окт 12, 2014 12:04 pm

Благодаря на отзовалите се за отговорите! :beer:
ЧестоНеадвкватен написа:Развии леко монтажните болтове на апарата колкото да му е лесно да се мърда(не го сваляй), стисни лоста и натегни болтовете. При мен накладките не бяха успоредни на диска а поп този начин се оправя проблема.

Това го изпробвах, може би 50-тина километра след като се появи проблема, но за съжаление не даде резултат.

djogobg написа:Ситуацията, която описваш ми звучи като моята предна сега. При мен проблемът е, че е омазнена(ама са ми на 95% накладките и няма да ги сменям докато не планирам следващото по-сериозно каране).
За жалост ако е омазнен дискът, ще са ти омазнени и накладките, за да се получава такова силно вибриране.
Пробвай следното: обкрачваш колелото, вдигаш предницата леко(доколкото ти позволяват горната тръба и чаталът), натискаш спирачката силно и налягаш колелото, да върви назад. Ако върви - омазнена е 100%

Тъй като скърцането се появи след едно каране в дъжда, възможно е да се е омазал диска от някъде. Ще пробвам това, което казваш. Предполагам ако изпръскам диска и накладките със обезмасляващ спрей за автомобилни дискове, ще се премахне омазняването?
half написа:Здравей, и при мен се получаваше така и от сервиза ми казаха, че е нормално. Сега мисля че го няма проблема или поне отдавна не съм го усещал (резонанса), може да е напасване на накладки и диск (в началото много ми скърцаше).
Споделям просто иначе не знам дали е проблем.

И на мен така ми казаха, но предполагам за толкова време вече трябваше да са се напасвали диска и накладките...
goryanov
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 9:46 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот djogobg » Нед Окт 12, 2014 1:34 pm

Потърси из темите за обезмасляване. Ако са нацапани накладките - няма спасение, трябва смяна. Диска е достатъчно с Мелио(Meglio) да го минеш и с топла вода след това. Важно е да не го пипаш с ръце, дори да са ти чисти и мити - пак има остатъчна мазнина по кожата, която създава проблеми в последствие.
warp 9.8
Аватар
djogobg
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1306
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 9:17 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот half » Нед Окт 12, 2014 2:10 pm

При влага и особено при дъжд скърца няма как, но не смятам че това е някакъв проблем (освен ако не скърца когато не е активирана спирачката). Това което са ми казали на мен е следното: при загряване дисковете може да се огънат малко, при мен понякога опира едната накладка и при много леко движение на велосипеда (бутане напред-назад с 5 см.) се чува друг вид скърцане. За това също са ми казали, че не е болка за умиране и едва ли не при всяко загряване диска си приема нова форма :D , но моят велосипед е по-нисък клас съответно и спирачките.
Не се притеснявай от скърцане при активирана спирачка то е като звънец, направо изправя на нокти пешеходците :evil:
"Доброто възпитание е умението да скрием колко високо мнение имаме за себе си и колко ниско мнение имаме за другите." - Марк Твен
Аватар
half
 
Мнения: 195
Рейтинг: 1293
Регистриран на: Вто Дек 03, 2013 9:09 am
Местоположение: Варна

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот goryanov » Нед Окт 12, 2014 5:45 pm

half написа:При влага и особено при дъжд скърца няма как, но не смятам че това е някакъв проблем (освен ако не скърца когато не е активирана спирачката). Това което са ми казали на мен е следното: при загряване дисковете може да се огънат малко, при мен понякога опира едната накладка и при много леко движение на велосипеда (бутане напред-назад с 5 см.) се чува друг вид скърцане. За това също са ми казали, че не е болка за умиране и едва ли не при всяко загряване диска си приема нова форма :D , но моят велосипед е по-нисък клас съответно и спирачките.
Не се притеснявай от скърцане при активирана спирачка то е като звънец, направо изправя на нокти пешеходците :evil:

Хехе, да пешеходците ме чуват от 50-тина метра, така резонира в рамката, че се чувам повече от електричката когато спира на централна гара... :D Лошото е, че влияе проблема и на спирането, когато започне тая вибрация задната спирачка просто си скрибуца и не спира адекватно, а натисна ли една идея повече, започва да се влачи гумата... Колкото до бутането в 5 см назад-напред, чува се звук, но това не е проблем. При загряване на спирачката, да кажем при продължително спускане, вибрацията и скрибуцащия звук изчезват и се чува само съскане... Но спра ли за 2-е минути, положението се връща на изходна позиция...
goryanov
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 9:46 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот zpaz » Нед Окт 12, 2014 9:15 pm

Подобен проблем със скърцани и вибраций на цялото колело при леко стискане на спирачката , бе решен със натягане на спичите на въпросната капла .Колелото беше гаранционно и след проба на всички възможви настройки , не застрашаващи гаранцията, проблема беше отстранен във фирмен сервиз по този начин :D
Да сме живи, щото много здрави си умряха!!!
Аватар
zpaz
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 8:35 pm
Местоположение: A-D hardcore

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Нед Окт 12, 2014 10:03 pm

Сигурен ли си че накладките имат пълен контакт с диска. На повечето места в нета колелото е с 160мм диск и по нисък клас спирачки. Тук вече е предположение.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот goryanov » Нед Окт 12, 2014 10:19 pm

Изглеждат ми нормално контактуващи с диска. Мога да постна снимки утре, за да ги погледнете и вие. В момента не съм вкъщи и няма да мога.
Иначе на модела на колелото от тази година се монтират BR-M615 и 180 мм дискове, при предишния са BR-M596 и задния диск е 160мм.
goryanov
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 9:46 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот evin » Пон Окт 13, 2014 5:10 am

Според мен също става дума за омазнени накладки. Нещо да си смазвал около спирачните апарати? Капка смазка е достатъчна да им разгони фамилията, защото попиват мазнина отлично. Сменят се с нови накладки, като първо дискът се обезмаслява добре с Мелио и/или изопропилов алкохол. И за в бъдеще ги пазиш много при смазочни дейности по байка, особено със спрей.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот goryanov » Пон Окт 13, 2014 2:50 pm

Нищо не съм пръскал и не съм смазвал все още. Явно в магазина при сглобяването и настройката са го омазали с нещо...
goryanov
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 9:46 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот zpaz » Вто Окт 14, 2014 7:47 pm

Да ти натегнат още малко спиците .Нищо не губиш.
Да сме живи, щото много здрави си умряха!!!
Аватар
zpaz
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1400
Регистриран на: Сря Май 03, 2006 8:35 pm
Местоположение: A-D hardcore

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот goryanov » Сря Окт 15, 2014 1:03 pm

Ще обезмасля диска и ще подменя накладките като начало, ако не се оправи ще трябва да намеря време да отида до магазина да го видят...
goryanov
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 9:46 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот penmark » Сря Окт 15, 2014 1:30 pm

Е ти до ся 100 пъти трябваше да си го обезмаслил вече... Едно бърсане на диск и накладки със спирт ти е 10 мин. После загряваш някъде за 10-15 мин и си готов.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот djogobg » Сря Окт 15, 2014 1:34 pm

Като обезмаслиш диска, ама хубаво като го обезмаслиш, сложи накладките от другата спирачка(предполагам, те не са омазнени, ако обезмаслиш добре диска няма и да се намазнят от него). Ако изчезне проблема - взимай нови накладки на мястото на омаслените(макар че аз моите на газовия котлон снощи ги изпекох добре и сега са чисти - сигурно зависи от смазката).
Ако проблемът остане - поне знаеш, че не е в накладките...
warp 9.8
Аватар
djogobg
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1306
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 9:17 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот goryanov » Сря Окт 15, 2014 1:53 pm

penmark написа:Е ти до ся 100 пъти трябваше да си го обезмаслил вече... Едно бърсане на диск и накладки със спирт ти е 10 мин. После загряваш някъде за 10-15 мин и си готов.

Вероятно трябваше да съм го свършил, но времето ми е много късо.. За тия неща само Събота и Неделя има време, работа какво да се прави... Ще пиша какъв е резултата като го свърша. :)
goryanov
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 9:46 am

Re: Проблем Със Скърцаща Shimano Deore BL-M615

Мнениеот goryanov » Пет Окт 24, 2014 9:05 am

Колеги, изглежда че проблема се оправи с обезмасляване на диска и комплект нови накладки. Поне в първите километри след операцията, всичко е наред. Ще видим как ще се задържи. Благодаря на отзовалите се още веднъж! :beer:
goryanov
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 9:46 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 119 госта