дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот bio » Сря Авг 06, 2014 10:06 am

дай някакви снимки да видим ?!?
оста може да я провериш върху някакво стъкло как се търкаля ... ако има кривина ще се усети.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: SUPERSTAR.

Мнениеот vpravov » Сря Авг 06, 2014 12:44 pm

bio написа:поредна чуденка имам.
главина: Superstar EVO
спукано тяло на freehub-a подобно на това:
http://ep1.pinkbike.org/p4pb7090771/p4pb7090771.jpg

НА КАКВО СЕ ДЪЛЖИ ТОВА ?!?
Ясно, че при леглата на кученцата тялото е много слабо, ама чак пък толкова ...
Имам една теория, че първо заминават лагерите на freehub-a (всички се оплакват от слабите лагери на главината) ... кученцата не се натоварват равномерно и пр-а-а-а-с.

Ха! Това колко прилича на това:
Изображение
Май е направо еднакво. За мен се дължи на инженерна недомислица. Твърде малко материал на ключово място, а и качеството на материала не е ясно.
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот bio » Сря Авг 06, 2014 1:27 pm

това откъде е ? каква е главината ?!?
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот vpravov » Сря Авг 06, 2014 5:32 pm

На предишната страница... :agree:
vpravov написа:Уффф...камък ми падна от сърцето! :look:
Нещата си опират до инженера, смятал натоварванията в главината и типа конструкция и качеството вложил производителя след него. С риск, мнението ми да е почти системен hate... това вече съм го писал във форума: предишната ми главина беше NS Bikes Rotary Cassette Rear hub. На тази главина се наложи да сменям лагери, след по-малко от три месеца експлоатация. След още около година се случи това!!! Сиреч пропаднало каране в планината. Мързи ме да описвам още примери и с техни рамки, но братята поляци ДА ГО ДУХАТ!!! NS....Dartmore... Тея две компании("търговски марки", защото подозирам, че са под една шапка), даже бяха на един адрес в някакъв момент! Не че подобни случки не знам и с продукти на HOPE, Nuke Proof и др. При тези главини, проблемите не идват от принципа на лагеруване, а от "сметките" зад конструкцията им. За quad-a те питах(купих я зя около 130лв., доколкото си спомням), понеже смених NS-а с такава главина(след като NS поискаха малко над 50 евро за ново free hub body) и за момента (две години експлоатация)даже лагерите не са за смяна. А си я проверявам редовно, заради случката с NS-a. Иначе факта е, че при повечето съвременни главини с набити лагери, лагеруването не е в двата края, но пък оста е по-здрава и компенсира.
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот whitewater » Чет Авг 07, 2014 7:45 pm

bio написа:оста може да я провериш върху някакво стъкло как се търкаля ... ако има кривина ще се усети.

Човече изобщо не се бях сетил афектиран онзи ден от проблема.Одеве обиколих всички маси и плотове в нас и оста не дава никакви отклонения(след като я избих пак с чука).Сложих малко смаска и мн внимателно пробвах да я вкарам и взе че стана.Да не би да се е била наблъскала с някви боклуци от тия водоструйки,щото влиза адски плътно,както и трябва да е,предполагам?Не съм имал до сега 12 ос и незнам какво да очаквам.Иначе сичко си ок :)
Последна промяна whitewater на Чет Авг 07, 2014 7:46 pm, променена общо 1 път
flesh bike team
Аватар
whitewater
 
Мнения: 173
Рейтинг: 1277
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 3:07 pm
Местоположение: bulgaria

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот Petar_vn » Сря Дек 24, 2014 11:09 pm

bio написа:
hlebarka написа:Доколкото разбирам счупването на това място е свързано с разположението на лагерите, а не с това, как се монтира оста.

Да прави си, но в моят случай само оста държи задницата събрана, докато при главините с QR и той предава допълнителна коравина (предпазва оста от счупване).

А няма ли вероятност при главините с QR, той да се скъса от умора на метала по време на движение и цялата капла да излети?
Аватар
Petar_vn
 
Мнения: 164
Рейтинг: 1182
Регистриран на: Чет Фев 20, 2014 2:59 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот Келеша » Чет Дек 25, 2014 10:44 pm

Всичко е възможно но ако се стяга а не пренатяга едва ли ще ти хвръкне предната гума. Относно механизмите за свободен ход алуминиевите сплави са леки и отстъпващи на евтините стоманени по здравина. Да не забравяме че това е индустрия целяща да бълва неща ремонтно непригодни и това е в световен мащаб. Не на всички главини лагерите са радиално аксиални уж натоварванията били само радиални за това шимано си оставиха конусите еднакво добре справящи се и с двата вида натоварвания, друг е въпроса вече с уплътненията, решено при по високия клас но не е ефикасен от водоструйки това се отнася и за главини с машинни лагери така и конусни версии :D и трябва профилактика която за някой хора е табу. Проблем в случая няма има само потърпевши. Да са блажени вярващите амин :beer:
Келеша
 
Мнения: 119
Рейтинг: 1282
Регистриран на: Нед Сеп 19, 2010 8:49 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот b.m. » Съб Апр 08, 2017 5:32 pm

Здравейте колеги,
днес установих , че на древният ми шосеен велосипед са му се споминали конусите на оста на предната главина.
та въпроса ми е от къде мога да намеря ос на която да закича индустриални лагери ?
гледах клипчета и братушките го правят.
b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот bio » Съб Апр 08, 2017 5:39 pm

b.m. написа:Здравейте колеги,
днес установих , че на древният ми шосеен велосипед са му се споминали конусите на оста на предната главина.
та въпроса ми е от къде мога да намеря ос на която да закича индустриални лагери ?
гледах клипчета и братушките го правят.

по-евтино ще ти излезне да купиш цяло предно колело с нова шина и главина с индустриални лагери.
иначе такова животно не продават - директно да закичиш лагерите на някаква ос, първо трябва да им направиш легла. няма.
http://www.bikewheels.run-bg.com/bg/index.pl
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот b.m. » Съб Апр 08, 2017 6:33 pm

b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот bio » Съб Апр 08, 2017 7:31 pm

питаш, казват ти. накрая пак си правиш каквото баба знае.
тази ос е с лагери, но при теб няма легла за тези лагери. имаш чашки за съчмите, в тях няма как да вкараш лагер без предварителна механична обработка (фреза или струг). навремето са се правили такива гяволии, защото са липсвали главини с индустриални (каспуловани) лагери. в момента почти никой не се занимава с това.
ако си гледал видео/форум с инфо за това ми прати линк и ще ти дам обяснение.
лека вечер.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот b.m. » Съб Апр 08, 2017 9:03 pm

https://www.youtube.com/watch?v=6djxvbk7aVc
чашките се махат
https://www.youtube.com/watch?v=HDG9MAbsNLw
и те така те. велосипеда ми е феникс китайски...ранните 80 :)
b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот bio » Съб Апр 08, 2017 11:05 pm

направо се изблещих ... чупи конусите и директно му пасват лагерите, засечки ... всичко е ОК.
не знам, наистина нямам обяснение за този феномен. съмнявам се да можеш да го повториш, но от опит глава не боли.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот b.m. » Съб Апр 08, 2017 11:29 pm

цял живот се учим и ...
b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот marsa » Нед Апр 09, 2017 8:15 am

Аз доколкото видях не му пасват, а напротив. Напиня, не става и след определено време се включва отново с вече фрезованата главина. Според мен това си струва да се опитва ако само ако имаш достъп и знания да използваш необходимите инструменти и машини.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот bio » Нед Апр 09, 2017 8:26 am

marsa, и аз видях, че зорлян върви работата ама момчето има много мерак да стане. що да му чупя хатъра ?!?
дори да стане ... пак може да се наложи да се центрова шината. вземи си едно нова колело за 30-35лв и да ти е мирна главицата ...
няма смисъл да се обяснява понякога.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот b.m. » Нед Апр 09, 2017 8:29 am

Аз пък имам един уред казва се шублер. винаги съм се чудел за какво служи.
Мисля да пробвам да премеря гнездото и да потърся подходящи лагери за гнездата и за оста.
Чувал съм ,че имало различни.
b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот bio » Нед Апр 09, 2017 8:53 am

Виж ние също ползваме измервателни инструменти.
Като си наясно с различните размери лагери също си наясно, че те не вървят през 10-ти и 100-ни от милиметъра, а през 1-2mm. задната ос е 10mm, евентуалмо може да ползваш лагер за 12mm ос и после оста да ти тръгне 10mm. това свежда изборът на лагери до 4-5 размера. освен ако тази главина не е била предварително подготвена да поеме лагери и след това са сложени чашките НЯМА КАК ДА МОНТИРАШ ЛАГЕРИ и цял ден да млатиш с чука. Отделно дори да ги монтираш тея лагери ще ти трябват разни втулки за да си осигуриш необходимите 130/135mm за задната главина.
Не че е невъзможно, но без необходимите инструменти и машини резултата от подобно начинание ще "майка плаче".
Както ти обясних в началото, преди са се правили подобни експерименти, защото са нямали друг избор.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот b.m. » Нед Апр 09, 2017 9:32 am

Както казах велосипеда е възрастен ...съответно не искам да му развалям винтидж имиджа.
Размера на колелата е 27'' . Така ,че тия мурафети с новата капла не вървят.
Главините също са специфични. Ще снимам после.
п.п.
Това за ''момчето'' ми хареса :)
b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот compira » Нед Апр 09, 2017 10:20 am

bio написа:направо се изблещих ...

Абе и аз така... тази братушка е машина, не му требва чук на момчето! :)
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот Петър Велков » Нед Апр 09, 2017 11:33 pm

Защо, аджеба, като се гони автентичност, просто не се сменят конусите, щом те са дали фира?!
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот b.m. » Пон Апр 10, 2017 10:08 pm

Ам защото освен автентичен външен вид е хубаво и да се търкалят колелата.
Веселото е ,че оста е 8мм. И проблема е следния
Резбата е прецакана и конусите не могат да се натаманят на правилното място.
Прикачени файлове
20170410_105541.jpg
(385.93 KiB) 131 пъти
20170410_105549.jpg
(354.02 KiB) 109 пъти
20170410_105602.jpg
(389.66 KiB) 97 пъти
b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот Alexi » Пон Апр 10, 2017 10:21 pm

бих сменил главината с читава аз .. такива с ретро вид има в изобилие , нови
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот b.m. » Вто Апр 11, 2017 6:09 am

Ще потърся. Ако не измисля нещо.
b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот Katana » Съб Апр 22, 2017 11:15 pm

Продълцжавам да спамя форума! :beer: Може би трябва да си отворя нова тема "нови компоненти" :D
И все пак...решил съм да сменям предната и задната главина с нови по читави.В момента карам с тези http://quaxarengineering.com/p1104.html . Понеже си нямам никаква престава от главини разчитам отново на вас за съдействие.От това което изчетох по форума понаучих доста, но не достатъчни че да рискувам и да си взема нещо което дори няма да мога да го монтирам.Тези Quaxar са супер леки главини 130 гр предна и 250гр. задна :eyebrow: .Гледам някакви дължини ама ми се размазва всичко като се задълбоча. :D Разбрах, че предпочитаните марки са Hope ,Nukeproof , DT Swiss Shimano т.н. ...като цяло всеки си хвали своята :) Нормално!
И така...бюджета ми за предна е около 100 лв. за задна 200 +-. Мога ли за тия пари да си купя главини, които да са сравнително леки и здрави? Колкото до тракането на задната главина....се ми е тая..за мен е важно да не стане на пастет.Като цяло какво трябва да гледам като дължина на задната примерно ...гледам че на моята пише 135мм O.L.D ....абе тъмна индия ми е хахаха.Искам да уточня че искам главините да са нови! Това 12x135мм и 12x142мм също нямам идея каква дължина е. :dontknow: На кратко...помагайте хора нищо не разбирам! :D
Давам примери за главини които ми предлоциха ,но както споменах по-горе ....нямам идея дали въобще ще станат!
http://allmountain.bg/shop/hubs/35-blac ... 135qr.html
http://allmountain.bg/shop/hubs/37-blac ... 12-al.html това 142 предполагам е дължината на главината :beer:
П.С. Някой ден ще се смея на постовете си!!! :D :D :D
Забравих да добавя че главините ми трябват за планинско каране...казвам го защото вече съм избрал шини, а старите главини и шини ги оставям за в града :)
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот bio » Съб Апр 22, 2017 11:30 pm

въобще не ги сменяй тея главини.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот Katana » Съб Апр 22, 2017 11:36 pm

Защо смятащ така? Да не би да са висок клас...ще издържат на каманяка и чукарите, паданията и изобщо на това на което мисля да подложа велосипеда си това лято? :D :beer:
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот Petar_stoychev » Нед Апр 23, 2017 12:35 am

Katana написа:Защо смятащ така? Да не би да са висок клас...ще издържат на каманяка и чукарите, паданията и изобщо на това на което мисля да подложа велосипеда си това лято? :D :beer:


Аз не виждам какъв е зора толкова да ги сменяш.Главините са ти лекички и движат,едва ли имаш проблеми с тях за момента.Покарай ги пък ако успееш да ги скапеш тогава ги сменяй.Според мен ако искаш да надграждаш над тези главини ще трябва да се изръсиш с повече от 200лв. за задна главина от рода на DT 240/350 ,Hope :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот Alexi » Нед Апр 23, 2017 8:08 am

главините ти са прилични ,не ги сменяй .. леки са ,единствено внимавай с каква касета караш ,че си с алуминиев фрихъб .. което значи ,че касетата ти трябва да е с такъв паяк ,примерно ХТ, или СЛХ ( на нея само половината е алуминиев ) инак ще се врежат венчетата в него след време
Изображение
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6308
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: дискусия - задни главини с капсуловани лагери.

Мнениеот Katana » Нед Апр 23, 2017 9:50 am

Всъщност идеята ми е по скоро да сглобя нов сет, който да се ползва в планината, а с този мисля да си карам из града, като за начало мисля да спретна предната част.Също така мисля да го направя Tubeless.Вече имам гумите.Шините съм ги избрал..останаха само главините.Иначе цялото ми задвижване е срам GH 1x11 скорости.За това се чудя какви да бъдат, тъй като има специфики от към дължина...размер...милиметри и т.н с които не съм наясно.Представям си варианта как си поръчвам главина за 150 долара и тя не пасва :banghead:
Мисля че трявба задната ми главина да е широка 125мм. а предна 90мм.
Последна промяна Katana на Нед Апр 23, 2017 10:14 am, променена общо 1 път
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта