Стержен, чашки и лапа

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Стержен, чашки и лапа

Мнениеот sMarto » Чет Апр 03, 2014 1:37 pm

Здравейте,

Сглабям си колело и за момента съм си взел рамка, вилка, кормило и лапа втора ръка.
Рамката е Drag ZX-4 TE, вилката Suntour XCT v3

Наскоро си взех чашки VP Components полуинтегрирани и се оказва, че май имам проблем. :look:
Стержена явно е по-къс от необходимото и като сложа чашките, без най-горния пръстен (виж снимките), лапата не се хваща на 100%, а има около 1 см празно пространство.
Другото, което малко ме дразни е, че "пеперудката" от старите чашки все още стои във вилката, а аз искам да си сложа новата, но не съм особено сигурен как да махна старата и респективно, как да сложа новата :)

Какво бихте ме посъветвали да направя?

Не мисля, че съм объркал нещо по поставянето на чашките, но може ли да ми кажете дали всичко изглежда добре?

Линк за снимки:
https://www.dropbox.com/sh/e168asbl9dqqnti/7YdBozUtg1#/

Благодаря предварително!
sMarto
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 12, 2013 3:43 pm

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот anton_k11 » Чет Апр 03, 2014 2:05 pm

Здрасти,

Струва ми се че не си набил до край леглото по което се търкаля долния лагер. Поне от снимка изглежда като има доста място между короната на вилката и долната чашка.
Аз бих си оставил стара пеперудка, ако пасва новия болт например. Тя така или иначе не се вижда.
anton_k11
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 7:48 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот mrdaka » Чет Апр 03, 2014 2:07 pm

Чашките не са монтирани правилно. Най-добре иди в някой сервиз и там ще ти го направят. Монтажа на чашки изисква специалзирани инструменти и трудно (за мен лично невъзможно) се прави в домашни условия.
Изображение
Аватар
mrdaka
 
Мнения: 632
Рейтинг: 1865
Регистриран на: Пон Авг 23, 2010 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот bio » Чет Апр 03, 2014 2:14 pm

ами на мен ми изглежда все едно си сложил новите чашки върху старите чашки ...
или рамката има някакви пластмасови предпасители и не си махнал тях ...
или не си ги набил ...
отиди в сервиз както е казал mrdaka иначе могат да се монтират с винтова преса, но трябва да знаеш какво правиш !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот uBaH » Чет Апр 03, 2014 2:18 pm

+1 за сервиз, особено ако не са ти ясни нещата.

ПП. Монтирал съм полуинтегрирани лагерни легла, в челната тръба на рамка, с подръчни материали и това е едно от малкото неща, които не бих повторил :smash:
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот sMarto » Чет Апр 03, 2014 2:41 pm

bio написа:ами на мен ми изглежда все едно си сложил новите чашки върху старите чашки ...
или рамката има някакви пластмасови предпасители и не си махнал тях ...
или не си ги набил ...
отиди в сервиз както е казал mrdaka иначе могат да се монтират с винтова преса, но трябва да знаеш какво правиш !!!


Явно не съм ги набил както трябва и наистина не съм сигурен в това, което правя :)
От предварително прочетено, бях останал с впечатление, че не е толкова голяма философия да се сложат едни чашки, но след този неуспешен опит и мненията на всички, реших да отида при веломеханик.

Благодаря за коректните и бързи отговори.

Поздрави,
Марто
sMarto
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 12, 2013 3:43 pm

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот Vorac » Чет Апр 03, 2014 2:47 pm

uBaH написа:+1 за сервиз, особено ако не са ти ясни нещата.

ПП. Монтирал съм полуинтегрирани лагерни легла, в челната тръба на рамка, с подръчни материали и това е едно от малкото неща, които не бих повторил :smash:


Хаха, и аз съм го правил веднъж - с дъска и почукване в кръг отгоре с чук. Станаха на криво ;Р
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот Ozzie » Чет Апр 03, 2014 6:36 pm

Някой да беше се сетил да избие леглата на старите чашки...

uBaH написа:ПП. Монтирал съм полуинтегрирани лагерни легла, в челната тръба на рамка, с подръчни материали и това е едно от малкото неща, които не бих повторил

Аз пък съм го правил неколкократно и никога не съм имал някакви притеснения. Скоро процедурата пак ще бъде повторена.
Чук 300 гр., парче полиамид, което вече не помня от къде и от кога е у дома, дървено трупче за подложка и малко внимание.
Нищо повече, въпрос на ръка и умения. :P :P :P
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот arwen » Пон Апр 07, 2014 7:15 am

Наистина не си махнал старите чашки. Махането на старите е по-сложно от монтирането на новите. Става с някое по-здраво дърво, например дръжка от нещо и леки удари през противоположния отвор на рамката. Монтирането на новите е елементарно. Вземи си шпилка 20-22мм от железарията, 4 по-голями на размер шайби и 2 гайки. За всеки комплект чашки на VP на сайта им има снимка на компонентите в комплекта, която снимка показва правилната им подредба. Хубаво е стрежена да е 2-3мм по-къс от лапата, за да се монтира добре капачката. Има и още някоиелементарни тънкости, които спомагат за лесното настройване на вилката и чашките. И въпреки това ако не си сигурен в себе си най-добре е на веломеханик/сервиз да отидеш :)
arwen
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 17, 2014 11:52 pm

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот sMarto » Пон Апр 07, 2014 11:55 am

В крайна сметка викнах бащата да погледне за какво става въпрос и наистина старите чашки си бяха още там. Като майстор с далеч по-голям стаж и прецизност в ръцете, махна старите чашки, чрез леко почукване с тръба малко по-голям диаметър от стержена. Смазахме, набихме новите лагерници с дървено трупче и леко почукване. Паснаха идеално.
Нещо височината пак не ми излизаше като хората и на другия ден пак го разглобих и видях, че си стои долен лагерник на вилката от предишния собственик. Намазах с грес и с една отверка чрез леко надигане от 2те страни успях да измъкна старото парче. С тръбата, която използвахме за махането на чашките от челната тръба и едно парцалче за да не нараня новия компонент успях успешно да набия лагерника във вилката и вече всичко си е като хората.
Дори старата пеперудка успях да измъкна и прецакам от пренатягане, та и нея смених.
Центровах и натегнах достатъчно, че кормилото да се върти свободно, но докато не сглобя цялото колело не мога да съм сигурен в пълния успех :)

Реално, не очаквах толкова зор за едни чашки и не ми се мисли как ще се оправя като ми дойдат другите компоненти :D

Като помагало за хора с моя проблем бих препоръчал това видео, което много ми помогна: http://www.youtube.com/watch?v=eiDFzyANRlI

Поздрави,
Марто
sMarto
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юни 12, 2013 3:43 pm

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот gosh6o » Съб Апр 12, 2014 5:46 pm

Малко ще използвам темата. Имам един XCM, който има 20мм стержен. Имам едно пасати (passati touareg). С чашките челото е някъде към 17см и 2-3мм. Лапата е с 2 болта и е някаква супер дебела и масивна. Висока е 5см. Проблема е, че някой е решил челото на тези рамки да е метър (преувеличаване) и стержена идва до средата някъде на лапата. Колелото си се кара доста лежерно в стил xc. Дали ще стане? За едно приятелче питам на което ще давам вилката. Удължители и заварки не са идея. И смяна на лапата с по-ниска не е идея. Сегашната вилка се захваща с резба. Като краен вариант виждам навиване на резба в стержена ако е възможно. Дали бих могъл да монтирам всичко както съм си намислил?
http://storage4.album.bg/7cf/pic_1227_0 ... 288149.jpg
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот bio » Нед Апр 13, 2014 1:22 am

това монтирал ли си го или само си го мерил?
чашки на резба и 1 1/8 ... звучи малко странно.
отделно в цялата сметка ти липсва височината на чашките./а видях, че е 17 с чашките/
иначе на собствена отговорност всичко е възможно.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот sonscp » Нед Апр 13, 2014 1:38 am

Нищо няма да стане. Казах ти го вече, и снимки ти показах, ти пак не чуваш. Xcm-а ти аз ще го взема ти казах, няма отърване. ;)
Все пак ще постна снимката и тук.
Преди време продадох старата си вилка на човек със същия модел пасати, стержена беше точно колкото на въпросния Xcm и работата стигна до тук.
http://prikachi.com/images/814/7254814y.png
Старата вилка на момчето беше същата като на твоя авер на пасатито, палата също не беше ниска.
В крайна сметка нищо не стана. :dontknow:
Аватар
sonscp
 
Мнения: 651
Рейтинг: 1434
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 7:21 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот kawasuna » Чет Фев 02, 2017 2:42 pm

20170202_134706-600x1067.jpg
(120.47 KiB) 126 пъти

20170202_134311-768x1365.jpg
(169.71 KiB) 118 пъти

20170202_134242-768x1365.jpg
(200.58 KiB) 117 пъти

Здравейте колеги!Имам следния проблем и мисля ,че темата е подходяща за целта.Днес реших да си сменя кормилото и лапата,възникна следния проблем.Отстраних старите без проблем,новите също монтирах лесно,но след монтажа останових,че в стержена на вилката се появи радиален луфт(цялата вилка мърдаше спрямо рамката)Според мен проблема е,че не съм монтирал правилно тия чашки,или шайби,или както там се казват.Наредих ги по същия ред по който ги махнах.Ще пробвам да кача някоя снимка.Тая бялата шайба която е на пръста ми е скосена от единия край,който влиза в челната тръба,тя стоеше най-отдолу,след нея се нареждаха другите.Та белия пръстен не успях да го вкарам в челната тръба,дори незнам дали трябва да влиза в нея,но си мисля,че оттам идва проблема с тоя луфт.Ще съм много благодарен ако помогнете!! :bowdown:
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот kawasuna » Чет Фев 02, 2017 5:03 pm

:dontknow:
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот marsa » Чет Фев 02, 2017 6:15 pm

Някой от пръстените изглежда е преди белият, вероятно това е най-ниският. Съответно трябва да е с по-голям отвор и реално да се нанизва на белият пръстен.

Като гледам снимките, вероятно реда е: първо най-тънкият пръстен от общата снимка (вероятно обърнат), после белият, после този с надписа, с което чашките са сглобени, а останалото са универсални спейсъри.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот kawasuna » Чет Фев 02, 2017 6:22 pm

Май така беше.
1.беше една тънка шайба с голям диаметър,която лесно преминава през белия пръстен(уплътнителна шайба май се казва)Аз искам да разбера този бял пръстен трябва ли със сила да го набивам в челната тръба,или по-скоро,май това е наботия лагер
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот marsa » Чет Фев 02, 2017 6:37 pm

Белият пръстен е правилно поставен на снимката на която е нанизан на стержена. долната му конусовидна част има задачата да обере луфта между стержена и лагерите.

Може би не си запознат как се обира луфта на чашките. Важен е реда, в който притягаш болтовете. Виж този клип дали ще помогне:
https://www.youtube.com/watch?v=ZK5u5ioZU8M

Другото важно е стержена да не се подава над лапата, защото тогава не може да се обере луфта. В такъв случай трябва да добавиш спейсъри, или да скъсиш стержена. Стержена трябва да е поне 1-2мм под горния край на отвора на лапата. В някои специфични случаи горната капачка има част, която влиза в самата лапа и това трябва да се съобрази с допълнителен толеранс надолу.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Стержен, чашки и лапа

Мнениеот kawasuna » Чет Фев 02, 2017 6:45 pm

Благодаря много ми помогна.Нямам такъв ключ за притягане на лагери затова ще го закарам утре на сервиз,да ми го направят както трябва. :beer:
Иначе е както го каза 1, 2мм лапата е над стержена
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 47 госта