Колче за седалка "направи си сам"

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Колче за седалка "направи си сам"

Мнениеот did » Съб Май 15, 2004 11:32 am

Пускам тая тема, защото се сдобих с едно парче тръба, което, когато го търсих преди време, ми отне доста време и обикаляне по складовете за цветни метали да го издиря. Тогава успешно си направих едно дълго колче (40см) с диаметър 29.4мм за смешната сума от 3-4лв, от което съм много доволен и като здравина, и като тегло. Сега пак ми се наложи да си майсторя подобно нещо и отидох и купих последното такова налично парче тръба в Пловдив. Става въпрос за някаква Al-Si-Mg сплав, тръба с вътрешен диаметър 24мм и външен 30мм. Около 1.40м от нея тежат 0.9кг!!! Може да послужи за направа на всякакви дължини колчета с диаметър в диапазона 29-30мм. Може и за по-голям диаметър, ако се изрови отнякъде подходяща уплътнителна втулка. Просто трябва от какво да е друго старо алуминиево колче да се вземе горната част, да се изкара на струг до 24мм, да се набие, завари и шлифова по заварката.
Тъй като от тая тръба аз ще използвам само 25см, остават ми 1.10м, които ще си стоят в гаража с цел правене на добро на изправени пред подобен проблем сродни души. Печалба не ща и ако на някой му трябва такъв материал, нека се обади!
Ориентировъчна цена: 5лв/м !!!
P.S. А някой случайно да знае рецептата на технологията за дълбока оксидация или анодизация на дуралуминия, с която го правят твърд и черен??? Само питам, щото ми е любопитно! Разполагам с всякакви химикали и галванична вана, но не съм се занимавал с подобно нещо.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот axelmax » Съб Май 15, 2004 1:47 pm

malko offtopic
znachi nagrqvash trabata i posle potapqsh vav maslo i stava cherno ,no ne i zdravo
:Dofftopic
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот did » Съб Май 15, 2004 1:56 pm

[quote="axelmax"]

malko offtopic
znachi nagrqvash trabata i posle potapqsh vav maslo i stava cherno ,no ne i zdravo
:Dofftopic
[/quote]


Не се бъзикай, бе пич! Тука не е бла-бла. Ако е целта да го омърлям в някаква боза, np! Имам предвид да се постигне ефект от [url=http://www.focuser.com/atm/anodize/anodize.html]този[/url] тип, но без разтвори със секретен състав, сложно патентовано име и трицифрена цена в USD.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот TOYAGA » Съб Май 15, 2004 3:28 pm

[quote]А някой случайно да знае рецептата на технологията за дълбока оксидация или анодизация на дуралуминия, с която го правят твърд и черен??? Само питам, щото ми е любопитно! Разполагам с всякакви химикали и галванична вана, но не съм се занимавал с подобно нещо.[/quote]


did, не те съветвам да прибягваш до подобен процес, освен ако не го извършва някой професионалист в индустриални условия. Не казвам, че не можеш да опиташ и сам, но е много малко вероятно да постигнеш поне отчасти задоволителен резултат...

По принцип нещата седят така - има два основни типа процеси за електролитно окисляване (анодизация) на алуминий, като двата си приличат само по това, че за електролит се ползва киселина и че обработваният детайл играе ролята на анод (оттам идва и името анодизация). За да постигнеш качествено покритие, на теб ти трябва по-финия метод, при който се използват слаби киселини (най-често борова, която не може да разтвори окиса), но при който от най-голямо значение за качеството и дебелината на окисното покритие е финото дозиране на ампеража и напрежението на тока във ваната. С този процес можеш да постигнеш всякакви цветове (цветът зависи от дебелината на слоя, тъй като различните дебелини поглъщат различни части от спектъра на светлината - черното покритие е най-дебело), но пак ти казвам - работата с тока и концентрацията на електролита е суперпипкава работа, правят се рецептурници за различните сплави и въобще си е е.ало мамата...

Има и друго нещо - оксидационият слой най-често не е по-твърд от самия материал! Е, има и много меки сплави, при които не е така, но твоята тръба не е от тях... Повърхностната твърдост се постига с други методи, предхождащи анодизацията.

Тва се сещам засега, ако имаш други въпроси - питай, макар да усещам, че съм позабравил доста от нещата, които с години се опитваха да ми набиват в тъпата тиква:xx(:
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот axelmax » Съб Май 15, 2004 8:05 pm

@А ТОЪАГА ти какво си заварсхил:?:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот MAN6 » Нед Май 16, 2004 6:05 pm

moje oshte da ne e zawyrshil :)
xund
Аватар
MAN6
 
Мнения: 4227
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Сеп 19, 2003 10:03 pm
Местоположение: 4-ти километър

Мнениеот did » Пон Май 17, 2004 8:33 am

[quote="TOYAGA"]
...
[/quote]


10X! Просто любопитствах! За времето, дето бих го отделил да се боря с нЕкакви си бози и тоци, колко километри могат да се изтъркалят само...;). Хич и не смятам да опитвам. Ама пусто любопитство...
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот TOYAGA » Пон Май 17, 2004 10:16 am

@ аьелмаь

ma[inno invenerstwo

@ MAN6

може, може... Всичко може!

@ did

[quote]За времето, дето бих го отделил да се боря с нЕкакви си бози и тоци, колко километри могат да се изтъркалят само...[/quote]


Именно;)
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта