Центровка на колела

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Мнениеот PtD » Пон Май 17, 2004 4:48 pm

Във връзка с наплитането и спиците, какво мислите за таз идея:
[url]http://www.rbdesign.sk/en/nab_trac_tf2_bot.htm[/url]

При тази главина спиците не са с извити глави, което (теоретично) увеличава здравината на колелото и дълговечността на спиците, защото те се товарят само на опън, не и на срязване, а като страничен ефект могат да се натегнат повече, което пък води до по-"твърдо" колело.

:?:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот rujiru » Пон Май 17, 2004 4:51 pm

@TOYAGA - ако толкова искаш да се пробваме кажи каде и кога за да мога и аз изпитам лично удоволетворение изливаики неодобрението към нервашкото ти писане

@velco - да велко е изключително прав, подобни простотии не са за четене от всички, ако @TOYAGA има желание можем да се разберем на четири очи

съжалявам за препирнята която стана.
rujiru
 
Мнения: 313
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Съб Май 01, 2004 1:00 pm
Местоположение: Vietnam

Мнениеот bikerider » Пон Май 17, 2004 5:12 pm

[quote="rujiru"]

@TOYAGA - ако толкова искаш да се пробваме кажи каде и кога за да мога и аз изпитам лично удоволетворение изливаики неодобрението към нервашкото ти писане

@velco - да велко е изключително прав, подобни простотии не са за четене от всички, ако @TOYAGA има желание можем да се разберем на четири очи

съжалявам за препирнята която стана.
[/quote]


Доколкото мога да чета, разговора се превърна в простотия, след ТВОЯ пост. И доколкото мога да преценя, ти си този който е опериран от чувство за хумор. Освен това, TOYAGА постна на предишната страница ДООООСТА информация, формули и така нататък. Така че, ако обичаш първо НЕ ПОСТВАЙ ОФФТОПИЦИ щом не можеш да поддържаш нормален тон (щото твойто включване с извинение беше дива селения без нищо общо с темата, само с его-то ти), и второ НЕ СЕ ЗАЯЖДАЙ на лична основа освен ако нямаш да кажеш нещо по темата. Заяждането мина на лична основа благодарение на теб. Лични забележки към TOYAGA - не и в този раздел. Имаме си "бла-бла".

Мисля, че модераторите ще ме подкрепят. Пиша това, защото ме дразнят такива неща също като вас, но още повече ме дразни, че се изкарваш невинна жертва след тъпата ти провокация към TOYAGA...

Аман от селении :})::})::})::}):

Цитирам:
[quote]
Еи Бабо Яго ама много нагъл кестен си ти ма ??

ти да не си от софия ?? [ този въпрос беше зададен на брат ми на морето след като попита един рибар 3-4 пъти дали може да доиде с него ]
[/quote]


Баси пичовете сте, като ви се поднася информация на тепсия и четете и се учите без нищичко да давате в замяна (щото човека е чел доста) сте суупер щастливи. Като ви се каже нещо малко по-така и реввате като обрани евреи... Аре малко сте стегнете...
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот velco » Пон Май 17, 2004 5:33 pm

Аре, стига глупости, нямаме нужда от пъдари, всеки да си изтрие offtopic-ите !!!
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MOD » Пон Май 17, 2004 5:36 pm

Да, нещата са тръгнали да излизат извън контрол май :}):
@rujiru - наистина от твоя пост тръгва препирнята ( мисля, че нямаше никаква нужда от него - в крайна сметка диалога беше между @TOYAGA и @Velco - и в никакъв случай не беше излязъл извън добрия тон ... да , малко хаплив - ДА, но не и груб ) ... в крайна сметка е наистина прекален ...

@TOYAGA, @Velco - и Вие се увлякохте малко ( някога да сте си премълчавали заради добрия тон ? ) ...

Надявам се това да е бил само един спонтанен изблик на напрежение и искрено вярвам , че скоро няма да ми се налага пак да чета такива постове ...

И не на последно място Ви препоръчвам да прочете това, което пише под името ми ;):D:D:D
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Май 17, 2004 6:49 pm

@ bikerider

[quote]Струва ми се, че преувеличаваш ценността на информацията, която може де се сдобие със 5мин търсене в google.[/quote]


Случаят е ясен и не се нуждае от коментар... :D:D:D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот velco » Пон Май 17, 2004 7:07 pm

[quote="TOYAGA"]

@ bikerider

[quote]Струва ми се, че преувеличаваш ценността на информацията, която може де се сдобие със 5мин търсене в google.[/quote]


Случаят е ясен и не се нуждае от коментар... :D:D:D
[/quote]

Няма да споря.:D:D:D
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Пон Май 17, 2004 7:19 pm

Та относно наплитането и центровката:

http://www.sheldonbrown.com/wheelbuild.html
- начини за наплитане, как се центрова, няколко линка към калкулатори

http://www.stormpages.com/spokeanwheel/
- какво и как да се измери, формули за дължината на спиците, начини за наплитане, особености при задните колела, наплитания, които да се избягват

http://tinyurl.com/3cy76
- резултати от търсене в google на "spoke length calculator"
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот КапитанПланета » Пон Май 17, 2004 7:25 pm

[quote="velco"]

[quote="TOYAGA"]

@ bikerider

[quote]Струва ми се, че преувеличаваш ценността на информацията, която може де се сдобие със 5мин търсене в google.[/quote]


Случаят е ясен и не се нуждае от коментар... :D:D:D
[/quote]

Няма да споря.:D:D:D
[/quote]


Ако можеш да сравняваш повече от 2 петилетки ЛИЧЕН ОПИТ и ПРАКТИКА с 5 минути търсене в Google - добре, давай. За мен първото има много по-голяма стойност. На Тоягата по отношение на байковете Google му е в главата (както и много неща, които няма да намериш там). Съжалявам че съм пристрастен, но познавам и двамата (Тояга и Google). Абе не ми се задълбава щот ми се образуват нерви :(!:...
Four wheels move the body, Two wheels move the soul.
КапитанПланета
 
Мнения: 1102
Рейтинг: 1705
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 10:52 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Пон Май 17, 2004 7:32 pm

[quote="КапитанПланета"]
Ако можеш да сравняваш повече от 2 петилетки ЛИЧЕН ОПИТ и ПРАКТИКА с 5 минути търсене в Google - добре, давай.
[/quote]

Би ли цитирал информацията, която я няма във горните два линка ?
[color=red]Edit:[/color](свива рамене) Всъщност не ме интересува. Google не е индивид, а средство да се стигне до публикациите на хора, които имат десетилетия опит. Смятам да го ползвам и занапред.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот hlebarka » Пон Май 17, 2004 8:23 pm

Ха-ха, каква препирня, жалко, че за мен спиците са мистерия и не мога да се включа.

Velco, ако искаш да наречеш някого идиот, защо го правиш по такъв блудкав начин - с връзката между поста ти и изречението отдолу.

Пък и в случая човека е всичко друго, ама идиот не е.

Да, Гугъла не е индивид и затова в доста отношения не върши работа, мързи ме да сравнявам хора с гугли сега

едит1: добре де, ама така изглежда, сори
едит2: вече не се вижда
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Мнениеот velco » Пон Май 17, 2004 8:53 pm

[quote="hlebarka"]
Velco, ако искаш да наречеш някого идиот, защо го правиш по такъв блудкав начин - с връзката между поста ти и изречението отдолу.
[/quote]

Ами всъщност защото не искам да нарека никого идиот :D. Колкото и да си го просят. Баси, к'ва стана тя, като се съглася с някого или пък не споря, понеже хич не ме интересува, излиза, че съм го нарекъл идиот.:(

Разбира се, че Google е безполезен често. И не само той ...
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Пон Май 17, 2004 9:11 pm

[quote="hlebarka"]
Пък и в случая човека е всичко друго, ама идиот не е.
[/quote]

Разбира се, само дето се отнася с другите като с идиоти.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Пон Май 17, 2004 11:00 pm

[quote="velco"]

Разбира се, само дето се отнася с другите като с идиоти.
[/quote]

Ами като понякога си го търсят :}): Разбира се може и да се замълчи, но това по никакъв начин не помага на питащите... не знам за теб, но аз лично предпочитам пиперлив отговор пред никакъв изобщо.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот velco » Пон Май 17, 2004 11:04 pm

[quote="Windstream"]

[quote="velco"]

Разбира се, само дето се отнася с другите като с идиоти.
[/quote]

Ами като понякога си го търсят :}): Разбира се може и да се замълчи, но това по никакъв начин не помага на питащите... не знам за теб, но аз лично предпочитам пиперлив отговор пред никакъв изобщо.
[/quote]

Ама, разбира се, само да не ми ронят два реда сълзи и два реда сополи после като им отговоря в същия стил ...
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Windstream » Пон Май 17, 2004 11:17 pm

[quote="velco"]

Ама, разбира се, само да не ми ронят два реда сълзи и два реда сополи после като им отговоря в същия стил ...
[/quote]

Тюу, не видя му се и бързака :D Ми значи вече всичко е точно - някой те сдъвква (не теб конкретно де), ти му се озъбваш пропорционално и сте квит [:p]

Сега да се върнем на темата: наплетох си дясната половина на задното колело следвайки обясненията на Шелдън Браун, лявата обаче я направих не огледална, а абсолютно същата като дясната - причината е че като се гледа от съответната страна, въртящия момент от венците и дисковата спирачка е в една и съща посока, по посока на часовниковата стрелка. Така по идея при предалиране ми се втвърдява дясната половина на колелото (тази до венците), а при спиране лявата (тази до диска). Правилно ли съм постъпил?
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот velco » Пон Май 17, 2004 11:37 pm

[quote="Windstream"]

[quote="velco"]

Ама, разбира се, само да не ми ронят два реда сълзи и два реда сополи после като им отговоря в същия стил ...
[/quote]

Тюу, не видя му се и бързака :D Ми значи вече всичко е точно - някой те сдъвква (не теб конкретно де), ти му се озъбваш пропорционално и сте квит [:p]

Сега да се върнем на темата: наплетох си дясната половина на задното колело следвайки обясненията на Шелдън Браун, лявата обаче я направих не огледална, а абсолютно същата като дясната - причината е че като се гледа от съответната страна, въртящия момент от венците и дисковата спирачка е в една и съща посока, по посока на часовниковата стрелка. Така по идея при предалиране ми се втвърдява дясната половина на колелото (тази до венците), а при спиране лявата (тази до диска). Правилно ли съм постъпил?
[/quote]

Ами според Shimano - да :D
http://www.shimano-europe.com/cycling/p ... 80G-EN.pdf
[color=red]Edit:[/color] Да, ама ако си прекарал leading спиците отляво от външната страна на фланеца, аз отдясно - от вътрешната, което се различава от описанието на Дядко Браун.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот MOD » Вто Май 18, 2004 8:35 am

Ураааа .... връщането към основната дискусия е чудесно !
Благодаря на всички за разбирането ...
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот velco » Вто Май 18, 2004 8:46 am

[quote="PtD"]

Във връзка с наплитането и спиците, какво мислите за таз идея:
[url]http://www.rbdesign.sk/en/nab_trac_tf2_bot.htm[/url]

При тази главина спиците не са с извити глави, което (теоретично) увеличава здравината на колелото и дълговечността на спиците, защото те се товарят само на опън, не и на срязване, а като страничен ефект могат да се натегнат повече, което пък води до по-"твърдо" колело.

:?:
[/quote]

На мен пък ми изглежда точно обратното - при тази главина спиците ще се натоварват на срязване, докато при конвенционалните главини те ще се извъртят във фланеца.

Освен това буди недоумение и по-големия диаметър на фланеца около диска, по-добре да го бяха направили от другата страна, така че човек да може де използва еднакви по дължина спици, еднакво опънати.
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Вто Май 18, 2004 11:36 am

@Windstream:
Спирачката няма въртящ момент, тя има спирачен момент. Тоест спиците сочещи напред (leading), се опъват при спиране.
При венците е точно обратното - при въртене се опъват сочещите назад спици (trailing).

Втвърдяване на плетката се получава точно заради опъването на единия вид спици.

Тоест би трябвало да си наплетеш спирачната половина така че leading спиците при опън да втвърдяват плетката, a "двигателната" :D половина наопаки - trailing спиците при опън да я втвърдяват.
Така е на теория - аз на практика плета и дясната страна (венците) както и лявата - никога не съм имал отхлабване или омекване на плетката при педалиране, а въртя немалко, но това е сигурно щото са ми доста стегнати спиците по принцип.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Вто Май 18, 2004 11:40 am

[quote="TOYAGA"]

@ bikerider
[quote]Струва ми се, че преувеличаваш ценността на информацията, която може де се сдобие със 5мин търсене в google.[/quote]


Случаят е ясен и не се нуждае от коментар... :D:D:D
[/quote]


мда, имах предвид само rujiru, но... и ти си прав. спирам с оффтопика, че нали ние сме лошите сега... :D:D:D:8D::8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот PtD » Вто Май 18, 2004 3:43 pm

[quote="velco"]


На мен пък ми изглежда точно обратното - при тази главина спиците ще се натоварват на срязване, докато при конвенционалните главини те ще се извъртят във фланеца.
[/quote]


Е де го видя това срязване бре? Спиците са прави открай докрай и се натоварват само по посока на собствената си ос, навън от средата. Туй си е жив опън. За сравнение - нормалните извити спици се натоварват на опън и срязване при опъването на спицата, щото фланецът упражнява усилие перпендикулярно на оста на спицата. Затова и най-често се късат при извивката.

То бива да съм забравил съпромата, ама опън и срязване все да ги помня!

:}):
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот velco » Вто Май 18, 2004 3:53 pm

[quote="PtD"]
Е де го видя това срязване бре? Спиците са прави открай докрай и се натоварват само по посока на собствената си ос, навън от средата.
[/quote]

Искаш за кажеш, че на тази главина не се наплитат нормални извити спици, а прави като пирони ? В този случай съм съгласен.
[quote]
То бива да съм забравил съпромата, ама опън и срязване все да ги помня!
:}):
[/quote]

Поклон пред корифеите, аз съм само със средно образование ...
[color=red]Edit:[/color]
"... Blades linked with STRAIT spokes guarantee perfect transfer of the brake power ..."
Аха, аз това STRAIT го помислих за марка/модел или нещо подобно ...
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Вто Май 18, 2004 9:12 pm

Е сега, като се изяснихме, какво мислите за тази система? Освен че в България няма откъде да се намерят такива спици :8D:

Айде, експертите да дават мнения, че съм хвърлил око на тая главина :D
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот тучо чучо » Сря Май 19, 2004 11:55 am

[quote="PtD"]

Е сега, като се изяснихме, какво мислите за тази система? Освен че в България няма откъде да се намерят такива спици :8D:

Айде, експертите да дават мнения, че съм хвърлил око на тая главина :D
[/quote]

Любо от Веломания има предна главина Vuelta с такава система на наплитане, но е за 24 спици (много е лекичка).
Наплетена е със спици DT, черни, прави. Но преди седмица докато излизаше от вратата, в старанието си да не удари широкото кормило в касата на вратата стисна по-силно предната спирачка и се чу едно "пук" и едната спица замина. Скъса се от долу, при фланеца. Което ме навежда на мисълта, че не е добра идея да се комбинират силна дискова спирачка и 24 спици![:p]
Иначе тази система за наплитане вероятно има доста плюсове щом Shimano направиха така XTR колелата си. Знам ли?!
Аватар
тучо чучо
 
Мнения: 1403
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:32 am
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Съб Май 22, 2004 9:44 am

@ bikerider
Естествено, че ще сме лошите... И още по-лоши ще ставаме - процесът ще тече с темпове, правопропорционални на темповете, с които снасяш знания и опит във форума. Припомни си какво говорехме преди време за ненаказаното добро...:D:D:D Но нейсе, просто не ми се връща на предишните страници, за да не разравям бунището.

BTW, ако се придържаме към правилната терминология, спирачният момент също е въртящ момент, само че с обратен знак в случая. След като има сила и има рамо, значи има и въртящ момент. Твоят начин на наплитане (отзад) определено има смисъл при много голям ротор, който формира сили, пред които силите, предизвикани от касетата са пренебрежими. В такъв случай (и яко натягане) определено е по-добре и дясната страна да се втвърдява при спиране.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Съб Май 22, 2004 10:01 am

@ Windstream

Абсолютно правилно си постъпил. Препоръчваната от Shimano (пък и не само от тях) плетка просто функционира, за разлика от доста други екзотични пинизи, които може би вършат работа в частни случаи (тегло на карача, вид на спирачките/размер на роторите, приложение на велосипеда, вид на спиците, каплите и т.н.), но едва ли могат да се препоръчат за масова употреба.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Съб Май 22, 2004 10:18 am

[quote="PtD"]

Е сега, като се изяснихме, какво мислите за тази система? Освен че в България няма откъде да се намерят такива спици :8D:

Айде, експертите да дават мнения, че съм хвърлил око на тая главина :D
[/quote]


Тази система (с прави спици) се ползва от години при "системните колела" на Mavic (Crossmax, Deemax) и използва предимствата на радиалното наплитане (къси спици) без да страда (според Mavic) от недостатъците му. Най-голямото дърво в цялата история са специалните спици - първо трудно се намират, щото са екзотичен продукт, който рядко някой държи на склад, второ са скъпи - пак по същата причина. Ако непременно държиш да ползваш такава система, аз бих ти препоръчал да си вземеш направо Crossmax Enduro или XL (вършат работа за АМ/Trail) или Deemax (за по-зверско блъскане). И при тях спиците са уникални (даже и ниплите се стягат със специален звездообразен ключ, деба тяхната мама френска) и струват мама, тате и бате, но поне се намират... Не знам доколко бях ясен, ама ако има още нещо - питай.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот TOYAGA » Съб Май 22, 2004 10:32 am

@ тучо-чучо

[quote]Любо от Веломания има предна главина Vuelta с такава система на наплитане, но е за 24 спици (много е лекичка).
Наплетена е със спици DT, черни, прави. Но преди седмица докато излизаше от вратата, в старанието си да не удари широкото кормило в касата на вратата стисна по-силно предната спирачка и се чу едно "пук" и едната спица замина. Скъса се от долу, при фланеца. Което ме навежда на мисълта, че не е добра идея да се комбинират силна дискова спирачка и 24 спици![:p][/quote]


:D Случват се такива неща при леките колела.:D:D:D Затова дедо Тояга се отказа отдавна от секаквите разни пинизи и си плете колелата по бабиния начин с 32 спици и три кръста...

[quote]Иначе тази система за наплитане вероятно има доста плюсове щом Shimano направиха така XTR колелата си. Знам ли?![/quote]


Системата на Shimano пък е още по-засукана... При нея спиците си имат L-образна кука, но са обърнати наопаки - закачени са на страничната стена на каплата, а ниплите са на главината. Тяхната идея е малко по-друга, защото се кръстосват срещулежащите спици и в крайна сметка се получава колело с много добра странична устойчивост с малък брой къси спици. Не съм карал такива колела и не мога да съдя точно, но ми се струва, че тази конструкция жертва устойчивостта при въртене за сметка на тази на сучене...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Съб Май 22, 2004 6:10 pm

[quote="TOYAGA"]

Най-голямото дърво в цялата история са специалните спици - първо трудно се намират, щото са екзотичен продукт, който рядко някой държи на склад, второ са скъпи - пак по същата причина.
[/quote]


Така си и мислех... :V:

[quote]


Ако непременно държиш да ползваш такава система, аз бих ти препоръчал да си вземеш направо Crossmax Enduro или XL (вършат работа за АМ/Trail) или Deemax (за по-зверско блъскане).
[/quote]


Ами всъщност системата изобщо не ме касае, искам главината, с Rollin' Roll зацепването, това закачане на спиците за мен е страничен ефект от главината ;)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Предишна

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта