Износени ли са задните венци?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Сря Юни 05, 2013 8:26 am

Здравйте на всички , понеже съм новичък в тази област от гледна точка на поддръжка на велосипеди, защото през целия ми смислен живот само съм карал и не съм се интересувал от нищо, но сега като си купих по хубаво колело и в ерата на интернет взех да позачитам някои неща :) Вчера се зачетох за смазки и от там разбрах че веригата кара има няма 4000км и почва да износва венците, тази сутрин първата ми работа беше да я погледна (колелото е купено втора ръка КТМ Life Force-градско) но като не разбирам нощо реших да псотна 2-3 снимки на вас да си кажете мнението, някои легла между зъбите ми се виждат със странна форма, но пък самите зъби не са износени от горе (да са заострени). Ще съм ви благодарен и ако ми припомните дължината на веригата между 10 звена за да си я замеря, от вчерашното четене помня че за тези 10 звена не трябва да има повече от 0,6мм разтегляне, затова искам да знам колко е нормалното разстояние. (пусто не намирам от вчера темата там го беше писал колегата но нали съм много паметлив
(Съмнителните зъби на 1-вата снимката съм отбелязал с червена точка, но пак казвам не разбирам може и да са си така.) Обещавам още събота да измия касетата и веригата и да смажа с подходяща смазка :)
Прикачени файлове
DSCF5385.JPG
(365.94 KiB) 942 пъти
DSCF5384.JPG
(350.16 KiB) 695 пъти
DSCF5387.JPG
(434.38 KiB) 599 пъти
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот outfaced » Сря Юни 05, 2013 8:36 am

Tова като за 4000км изглежда направо галено :)
Все пак вземи си премери веригата ...
http://www.pinkbike.com/news/technical- ... -2010.html
https://www.google.bg/search?q=chain+we ... =Google+BG

Ако дълго време караш една верига с едни венци и двете се износват заедно. Смяната после само на едното не е възможна. Трябва да се сменят и двете.

Инак на теория могат да се карат докато вземат да ти влизат трудно скоростите и веригата да почне да прескача или да изтърва дори и при добре центрован дерейльор. Колко км са това завиди от много неща - какви са веригата и венците, ти колко тежиш и какво и как караш, колко се поддържат и т.н.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Сря Юни 05, 2013 8:54 am

Там е работата че не знам преди мен как е карано и колко, принципно е много запазено колело. Иначе аз карам само градско, тежа 85 кила, и навъртам за сезона има няма 2-3х.км от ходене на работа и евентуално ако врътна някои кръгче на гребната. Затова сега ми се ще да го обслужа и прегледам както си трябва, да знам на какъв хал е и съответно да сменям консумативи както си му е реда :) най ме притесни веригата да не е разтегната щото хич не ми се сменят курбели, много са готини сегашните, пък и никък не са евтини новите хубави :)

С две думи outfaced искаш да кажеш че венците са ок, и ако веригата не е разтегната след замерването мога да си я търкалям още, и когато стигне допустимото разтягане на износване мога да я сменя, за да не се налага да сменям и касети и вериги едновремено?
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот GOA » Сря Юни 05, 2013 9:22 am

Tук не трябва да пишеш, че това е по-хубаво колело. Ще те анатемосат всички разбирачи.

От снимките не се виждат признаци на обезпокоително износване на венците.
За веригата:
In metric measurement, 10 links of a new chain are 25.4 cm, or 15 links, 38.1 cm.

If the rivet is up to 25.5 cm or halfway between 38.2 cm and 38.3 cm, all is well.
If the rivet is a little bit past 25.5 cm, or approaching 38.3 cm, you should replace the chain, but the sprockets are probably undamaged.
If the rivet is approaching 25.7 cm or 38.5 cm, you have left it too long, and the sprockets (at least the favorite ones) will be too badly worn. If you replace a chain at this point, without replacing the sprockets, it may run OK and not skip, but the worn sprockets will cause the new chain to wear much faster than it should, until it catches up with the wear state of the sprockets.
More than that, and a new chain will almost certainly skip on the worn sprockets, especially the smaller ones.

По-добре прочети внимателно цялата статия:
http://sheldonbrown.com/chains.html

Максималното безопасно разтягане също не е константна величина, срещат се всякакви цифри. Трябва да си направиш сметка дали си заслужава да се фанатизираш, и колко, според използваните части. Теоретично и най-малкото разтягане на веригата започва да влошава нещата.
Както е описано и в статията, "живота" на веригата зависи от много неща и е глупаво да се уточнява на колко км. трябва да се сменя.
Трябва да се обръща внимание и на венците на курбела, особено ако са алуминиеви или от др. бързоизносващи се материали. В повечето случаи първо там стават "рампи" и започва прескачане на зъби.
На мен ми излиза по-изгодно да карам с по-евтините чаркове до последно, после сменям целия комплект.

Темата е изобилства от митове и легенди, но едно е сигурно: редовно чистене и смазване с "тънка" смазка значително удължава експлоатационния срок, и по-важното, има осезаема разлика при въртене и превключване.
Downhill by car.
Лопа ти прожината на амортесиора.

|-|
Аватар
GOA
 
Мнения: 732
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 11:56 am

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Сря Юни 05, 2013 9:40 am

Благодаря момчета, всичко е ясно, довечера ще я замеря и ще докладвам, а в събота ще измия всичко по тая част с меглуио, подсушаване, и смазване с подходяща смазка която съм набелязал от четенето тук в форума. НО се чудя между Финиш лаин зеленото шише и Финиш лаин керамичната. Вие какво ще препоръчате за градско каране в суха и уж не толкова запрашена среда. Имам предвид карам предимно по асфалт и тротоари, черни пътища не излизам :)

п.п.За анатемосването.... не се притеснявам, на всякъде го има, но като се има предвид какви колелета съм карал до сега тва направо ми е като мерцедес :)
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот PtD » Сря Юни 05, 2013 12:06 pm

pif4o77 написа:НО се чудя между Финиш лаин зеленото шише и Финиш лаин керамичната. Вие какво ще препоръчате за градско каране в суха и уж не толкова запрашена среда. Имам предвид карам предимно по асфалт и тротоари, черни пътища не излизам :)

За "чист" терен препоръчвам керамичната.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Сря Юни 05, 2013 5:54 pm

Така и така сте люезни с обясненията :) я ми кажете и за вилката, има ли някаква поддръжка. Вилката е SR suntour T890. Сигурно ще ми пратите тази тема http://www.mtb-bg.com/index.php/special ... -repair013 но пък моята не е такава, няма болтове от долу :dontknow: Е това е моята http://www.srsuntour-cycling.com/index. ... =754&sid=1
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот outfaced » Сря Юни 05, 2013 6:26 pm

pif4o77 написа: С две думи outfaced искаш да кажеш че венците са ок, и ако веригата не е разтегната след замерването мога да си я търкалям още, и когато стигне допустимото разтягане на износване мога да я сменя, за да не се налага да сменям и касети и вериги едновремено?

Чак ОК не ... просто моите на половината на тия километри вече бяха извън всякакви предписания за износване и удължаване :D
Което не им пречи да ги търкалям още градско, но си вървят комплект касетата с веригата.

Инак писали сме и в други теми. Според зависи от касетата е добре да въртиш 2-3 вериги в комплект с една касета. После се сменя всичко. Веригите се разтеглят по бързо, отколкото се скапва касетата.


Тая вилка надали може да се направи нещо друго освен да се почисти.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Сря Юни 05, 2013 6:59 pm

Я, ти си ми градски, драго ми е :)
Току що замерих веригата, ама понеже шублера ми е до 155мм (електронен) разделих 254мм на 10 звена и получих колко е едно звено, сметнах максималното което може да хване шублера и това са 6 звена х 25,4мм = 152.4мм , като замеря с шублера излиза 152,2 или макс 152,4мм( толкова финно трудно се мери с шублер), но за да съм сигурен че не греша добавих на шублера допустимото разтягане на веригата за тея 6 звена около още 0,6 десети от мм, и видимо шублера показва доста зад щифтчето. (меря като опра ухото на шублера в ръба на щифта и съответно гледам другото ухо при опъната верига дали стига пак до ръба на щифчето на 6 тото звено, от център до център по трудно се мери точно) Та според тея показания тая верига или е нова или е малко карана. А според вашите съвете не е лошо да си купя още една и да ги менкам чат пат за да се износва по равномерно касетата, и накрая да сменя всичко комплект. Макар че с моето каране тая верига ще ме изкара цял живот :)
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Чет Юни 06, 2013 9:21 am

Такааа, днес си купих керамична, мислех да взема и от зелената ама нямаше, та ще пробвам тази първо.
Използвах момента в магазина да искам от продавача един инструмент за мерене на верига, тои ми го даде да си я меря сам ама аз като не съм мерил и не знам кво да показва се ориентирах горе долу само по лепенката на него. Тои е парче желязо-пластина с по две уши, със сигурност го знаете но аз не знам точното му име :) двустранен е, от едната му страна пише 1мм от другата 0.75, за по сигурно мерих и от двете му страни и по двата начина не влиза което за мен значи че веригата е ОК, нали съм прав?
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот po_taka » Чет Юни 06, 2013 10:51 am

0,5% 0,75% и 1% са
ако влезе на 0,75, скоро ще сменяш верига
ако влезе на 1% - сменяш веднага

не съм сигурен дали за веригите за различни скорости не са различни тея тулчета, поне за 11 скоростните са различни от 7-8-9-10
Аватар
po_taka
 
Мнения: 561
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Вто Юни 02, 2009 2:21 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Чет Юни 06, 2013 8:08 pm

Такааа, ето каква я свърших, напръсках венците и веригата хубаво с Меглио, с една четка за зъби търках квото и къде можах, после с силна струя вода отмих мръсотията, бая мръсно си беше е гати. След като всичко светна заиграх с парцала, подсуших и с керамичната смазка смазах звено по звено цялата верига, развъртях я по всички венци и после забърсах :) Имам сега 1-2 въпроса :)
1. С тва плакнене с тази вода няма ли опасност вода да влезе в лагерите при движенията ?
2. Водата която е вътре в звената на веригата е явно че няма как да я подсуша, какво ли е станало с нея като накапах смазката?
3. С тази смазка мога ли да капвам на делаилорите и на жилата по осичките дето се кълчат ?
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот spirov92 » Чет Юни 06, 2013 8:25 pm

1. Дали може да влезе при лагерите, зависи от струята. Ако с мощна водоструйка пръснеш директно към тях, може и да влезе.
2. Все някаква вода си остава там, вероятно се смесва със смазката.
3. На дерайльора нищо няма да му стане.. с жилата е по-сложна тема... виж тук: viewtopic.php?f=4&t=50261
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Чет Юни 06, 2013 8:41 pm

Благодаря колега, плаканх с пистолет за поливане, не с водоструика, забравих да кажа че движенията са Деоре ако има значение. Сега ще чета за жилата да се образовам :)
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Вто Юли 02, 2013 1:27 pm

Такаааа, имам вече 50 тина км на новата верига, ама ми прави впечатление че се е появило едно леко пукане при повече усилие на въртене, трябва да е доста тихо около мен за да го чуя, чува се когато изкачвам по голям наклон и съответно използвам по голям натиск на педалите, но в никъв случаи не мога да кажа че се изправям на тях за да изкачвам наклона, изкачвам си го нормално седнал на седалката и със да кажем 3-4 пъти по голямо усилие на педалите от колкото когато карам по равно. Чува се едно такова леко препукване особено когато натискам с десния крак. Това може ли да е от новата верига????? нещо да не е съвместима с зъбите на венците или знам ли, само да вметна че при сваляне на старата и замерването и с оня инструмен не показа да е разтегната. Имате ли някъква идея дали може да е от верига и венци или нещо друго ще да пука. Инак като за начало си мисля да си сложа пак старата да пробвам с нея има ли го. Мисля че се появи от деня на смяна на верига и педали, ама кое от двете ще да е ....може би лагер в педала да препуква?
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Сря Юли 03, 2013 8:19 am

Пукането го открих от скапаните педали е, не стига че пукат ми и осите им криви, баси те не че са кои знае колко пари 25 кинта, ама те онея от 6 лева излезнаха по читави е гати боклуците. Отворих ги смазах ги, натегнах лагерите по мое усмотрение, ще видим днес как са.
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот pif4o77 » Съб Юли 06, 2013 9:52 pm

Такаа да не пускам нова тема да си питам тука, и без това си водя сам диалог, задавам си въпроси и после сам си намирам решения и си отговарям, но нека ви дам един шанс да ми помогнете и вие :)
Заразата расте и преди 2 дни купихме и на жената един дамски MARIN (Марин-чо) много готино колело :) съответно го налазих веднага с това което научих покраи моето (за обслужване де). Веригата му е на границата на разтягане и съм я свалил да я сменям, имам една която е от моето, мерил съм я, не е разтегната или ако е, то е минимално и има много хляб в нея, уж си я пазя за моето колело да я сменям с чисто новата която купих миналия месец и сега карам с нея, точно както ме посъветвахте да въртя две вериги. Та дали да сложа на Марин-чо моята стара предвид това че до сега то е карано с разтегната верига до максимално допустимата норма, пък някои ден като стане време за размяна на веригата на моето колело (докато е в допустими норми) да си купя пак нова, а старата от него да отиде пак на Марин-чо и така на татък. Венците на Марин-чо видимо са ок , не личи да са износени така че и с нова верига мисля няма да има проблем. Маи съм взел да се вманиачавам :D баща ми все вериги е сменял че и по две, та е станал на 80 години :D като се замисля маи исках само да питам как е наи удачно да се въртят вериги на две колелета. Гати можело е въпрос в един ред ма аз нали съм един подробен издумах сумати приказки :crazy:
pif4o77
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Май 07, 2013 6:59 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот krach » Сря Мар 29, 2017 12:32 pm

Да не отварям нова тема. Имам следното питане. Колко бързо е нормално да се износят задните венци, като цялото движение е сменено едновременно. курбели верига венци обтегач.
Предната с която си дойде колелото я карах 3 години (почти изцяло смазвана с тефлонова смазка на спрей). Миналото лято началото смених всичко, както писах и цяла година използвах смазка за сухо и за мокро време на Muc-off.
След пролетното почистване (накиснах веригата в бензин) изпада маса мизерии и почна да прескача. Смених веригата и понамаля, но при напън прескачаше пак. След което смених и венците и сега всичко е ток.
ТА след интродукцията, нормално ли е за под 1000 км да се износят венците. Предимно градско каране около 10 км средно на ден....целогодишно....дори и в големия сняг.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот Alexi » Сря Мар 29, 2017 2:55 pm

то че не е нормално не е ,трябва да намериш причината - може би не почистваш редовно венците и веригата
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот krach » Чет Мар 30, 2017 12:04 pm

Alexi написа:то че не е нормално не е ,трябва да намериш причината - може би не почистваш редовно венците и веригата

Абееееее то това едно на ръка, но не мога да кажа, че е повече от предните 3 години...ТРИ. Докато сегашните само за една. Иначе, след по - мръсните дни я зачиствах...не обстойно
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот Admin » Чет Мар 30, 2017 9:06 pm

Единствената касета, която съм износвал до степен, че да трябва да я сменям, беше на поне 10 000 км. Във всички други случаи съм сменял заради ъпгрейд.
За 1000 км е съвсем необичайно/ненормално да се износи касетата. Тя дори веригата не се износва (в нормални условия) за 1000 км.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Износени ли са задните венци?

Мнениеот krach » Пон Апр 03, 2017 11:44 am

Ами цяла зима карах, да кажеш малко повече боклук да е събирала, но преди това 3 години ( 3 зими няма проблем).
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта