Резба на спици

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Резба на спици

Мнениеот patricii » Пет Авг 17, 2012 7:42 pm

Търся информация -може ли да се намери инструмент за валцоване резбата на спиците. Става въпрос за нестандартни размери спици и направата на резба при домашни условия /или скромна работилница/. Моля Ви ,ако имате информация по темата -споделете я. Благодаря Ви предварително! :wavey:
SPIRITUS PROMPTUS EST,CARO AUTEM INFIRMA!- ДУХЪТ Е СИЛЕН, ПЛЪТТА-НЕМОЩНА!
+Станислав Стратиев-ТОЛКОВА МНОГО НИ ПРАВЯТ НА МАЙМУНИ,ЧЕ ВЕЧЕ ВЯРВАМЕ В ТЕОРИЯТА НА ДАРВИН
Аватар
patricii
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 6:48 pm
Местоположение: От 0 до 2925 м н.в.

Re: Резба на спици

Мнениеот Шлек_народен » Пет Авг 17, 2012 8:20 pm

http://www.youtube.com/watch?v=ETLq_HsqJqk
Мисля, че бях виждал в "ebay" да се продават. Но, доколкото помня, бяха около 3500-3600$
Ако случайно се засилиш да купуваш, ето една:
http://www.pinkbike.com/buysell/656213/
Предполагам и по-евтино може да се намери, ако се разрови човек.
А относно стандартни и нестандартни - ми те се продават през 2-3 мм разлика в дължината, поне в диапазона 240-300мм дължина. За нормални, 2мм, кръгли спици говоря , но и за други има избор голям.
Незнам обаче, какви нестандартни идеи имаш, все пак :)
Шлек_народен
 
Мнения: 323
Рейтинг: 1518
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 7:44 pm

Re: Резба на спици

Мнениеот patricii » Пет Авг 17, 2012 8:40 pm

Шлек_народен написа:http://www.youtube.com/watch?v=ETLq_HsqJqk
Мисля, че бях виждал в "ebay" да се продават. Но, доколкото помня, бяха около 3500-3600$
Ако случайно се засилиш да купуваш, ето една:
http://www.pinkbike.com/buysell/656213/
Предполагам и по-евтино може да се намери, ако се разрови човек.
А относно стандартни и нестандартни - ми те се продават през 2-3 мм разлика в дължината, поне в диапазона 240-300мм дължина. За нормални, 2мм, кръгли спици говоря , но и за други има избор голям.
Незнам обаче, какви нестандартни идеи имаш, все пак :)


...мм, с тая цена целият ми ентусиазъм заглъхна. Свирни , ако откриеш нещо с по народна цена. Благодаря! :wavey:
SPIRITUS PROMPTUS EST,CARO AUTEM INFIRMA!- ДУХЪТ Е СИЛЕН, ПЛЪТТА-НЕМОЩНА!
+Станислав Стратиев-ТОЛКОВА МНОГО НИ ПРАВЯТ НА МАЙМУНИ,ЧЕ ВЕЧЕ ВЯРВАМЕ В ТЕОРИЯТА НА ДАРВИН
Аватар
patricii
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 6:48 pm
Местоположение: От 0 до 2925 м н.в.

Re: Резба на спици

Мнениеот qwerty42 » Пет Авг 17, 2012 10:11 pm

Само резба ли искаш да си направиш или цяла спица? :?
SB R 3.14 ^^
Аватар
qwerty42
 
Мнения: 183
Рейтинг: 1250
Регистриран на: Вто Апр 06, 2010 12:32 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Резба на спици

Мнениеот tisho » Пет Авг 17, 2012 10:24 pm

patricii написа:
Шлек_народен написа:http://www.youtube.com/watch?v=ETLq_HsqJqk
Мисля, че бях виждал в "ebay" да се продават. Но, доколкото помня, бяха около 3500-3600$
Ако случайно се засилиш да купуваш, ето една:
http://www.pinkbike.com/buysell/656213/
Предполагам и по-евтино може да се намери, ако се разрови човек.
А относно стандартни и нестандартни - ми те се продават през 2-3 мм разлика в дължината, поне в диапазона 240-300мм дължина. За нормални, 2мм, кръгли спици говоря , но и за други има избор голям.
Незнам обаче, какви нестандартни идеи имаш, все пак :)


...мм, с тая цена целият ми ентусиазъм заглъхна. Свирни , ако откриеш нещо с по народна цена. Благодаря! :wavey:


Човекът е отговорил по темата, ти го прати да продължава да ти търси... :thumbd:
Защо не кажеш какво точно искаш да постигнеш, за да ти помогне някой?
Каква точно дължина спица ти трябва и с каква точно резба?
Аватар
tisho
 
Мнения: 622
Рейтинг: 1628
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 3:49 pm
Местоположение: U picku materinu

Re: Резба на спици

Мнениеот Vaklin » Съб Авг 18, 2012 3:55 pm

Резбата на спиците е най-обикновена. Т.е., не е нито конус нито нещо необичайно. Май да беше 2 мм метрична, но това лесно се проверява. Купуваш си плашка за такава резба, спици с дължина над необходимата ти. Там резбата вече е започната и има как да я продължиш. Режеш колкото ти трябва. Скъсяваш спицата с малка ножовчица или с друг режещ инструмент, различен от секачки, секач, манара, тесла и т.н. Запилваш за да се оформи началото на резбата....

Изобщо, започвам да се притеснявам, че в този форум всички са милионери. Предложенията за помощ варират между "отиди на сервиз" все едно, че там са извънземни с титанични умствени възможности (на първо четене съм видял точно обратното) или да си купи инструмент за много К долари, евра или нещо друго.
Vaklin
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 2:58 pm
Местоположение: София, Враца, Козлодуй

Re: Резба на спици

Мнениеот bdz43r » Съб Авг 18, 2012 4:02 pm

Резбата на спиците е с по-голям диаметър от останалата част, не може да се донареже, особено с плашка. Може де, но резултатът ще е неизползваем.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Резба на спици

Мнениеот Vaklin » Съб Авг 18, 2012 4:06 pm

Това ще да е на някакви специални спици. На моите въртиш нипела, стига до края на резбата .... и не пропада надолу.

Възможно е и да не съм прав де ...

резбата е 2.2 милиметра на 56 tpi. Това я прави особена и скъпа за изработка. Другото е, че машинките са пресово режещи, с което се избягва усукване на самата спица. Под никакъв предлог не става да са хиляди долари. В иБей има за по стотина долара или около...

Алтернативата е в направата на метрични нипели по някакви стотинки бройката ...
Vaklin
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 2:58 pm
Местоположение: София, Враца, Козлодуй

Re: Резба на спици

Мнениеот bdz43r » Съб Авг 18, 2012 5:15 pm

И на моите е 2,2 мм, но спицата е 2,0 мм, което е достатъчно нипела да не пропада надолу, но ако пробваш да дорежеш с плашка, ще стане хем ужасно криво, хем резбата ще е плитка и няма да хваща както трябва.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Резба на спици

Мнениеот Vaklin » Съб Авг 18, 2012 5:47 pm

Съгласих се още в предишния си пост. "Резбата" е пресова, а не рязана. От там идва "издуването".

Пропуснал съм да анализирам този нюанс. От велосипеди се заинтересувах преди около месец, след "избоядисването на всички други бои". Но ще наваксам. ;)
Vaklin
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 2:58 pm
Местоположение: София, Враца, Козлодуй

Re: Резба на спици

Мнениеот patricii » Съб Авг 18, 2012 7:42 pm

Момчета ,дайте да се разберем! На мен това ми трябва- не съм пуснал темата да се учим какво е резба и как се нарязва. Без да се обиждаме -знам достатъчно и търся инструмент на достъпна цена. Някой ,ако може нека да ми помогне, иначе на приказки и аз съм не надминат. Ясен ли съм?! Благодаря Ви! :wavey:
SPIRITUS PROMPTUS EST,CARO AUTEM INFIRMA!- ДУХЪТ Е СИЛЕН, ПЛЪТТА-НЕМОЩНА!
+Станислав Стратиев-ТОЛКОВА МНОГО НИ ПРАВЯТ НА МАЙМУНИ,ЧЕ ВЕЧЕ ВЯРВАМЕ В ТЕОРИЯТА НА ДАРВИН
Аватар
patricii
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 6:48 pm
Местоположение: От 0 до 2925 м н.в.

Re: Резба на спици

Мнениеот Vaklin » Съб Авг 18, 2012 8:10 pm

Обичайно след фрази завършващи с "?!" следва да се разотиваме, но гледам, че светът е станал нервен и трябва да сме толерантни.

http://www.ebay.co.uk/itm/Cyclo-Spoke-Thread-Rolling-Head-13G-TL07839-/200715559986?pt=UK_Spots_Leisure_Cycling_Tools_RepairKits&hash=item2ebb946432
25 паунда, достаквата да е 5

http://www.ebay.co.uk/itm/Cyclo-Spoke-Thread-Rolling-Tool-Not-Inc-Rolling-Head-TL07836-/200715560639?pt=UK_Spots_Leisure_Cycling_Tools_RepairKits&hash=item2ebb9466bf

Станокът е скъп, но пък може и да си го направи човек сам.

С други думи може да се стартира с едни 50 лева, което следва да е приемлива цена.

И за коментарите... Ами да, коментираме. Учим се. Изясняваме си нюанси. Кое беше лошото в случая, че да образува нерви у човека?
Vaklin
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 2:58 pm
Местоположение: София, Враца, Козлодуй

Re: Резба на спици

Мнениеот Шлек_народен » Съб Авг 18, 2012 9:00 pm

Надявам се да не отнеса "похвалите" , но малко да се върна на резбите.Това 12G, 13G, 14G, опредля р-ра на резбата. Може би обяснявам ясни неща , ама да няма изненади. Та 14G е за резбата на тия спици, дето са 2 мм.
или по ISO вървят така диаметрите на спиците :
U.S./British 13 gauge is 2.3 mm
U.S./British 14 gauge is 2.0 mm
U.S./British 15 gauge is 1.8 mm
U.S./British 16 gauge is 1.6 mm
Ако ще си купува някой такива глави - да е наясно, все пак, кво купува.
И отново да попитам, че не разбрах - какъв размер спици трябва да се правят, ако не е тайна? В смисъл - заслужава ли си далаверата с всичките тия истории? Не е ли по-разумно, да се купят готови спици, или наистина са толкова нестандартни, та не се произвеждат и продават по магазините? Все пак, не знам някъде заготовки да продават(сигурно има някъде, но аз не знам). Та, пак готова спица трябва да се преработва....
Шлек_народен
 
Мнения: 323
Рейтинг: 1518
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 7:44 pm

Re: Резба на спици

Мнениеот joropc » Съб Авг 18, 2012 9:39 pm

:offtopic:
Vaklin написа:Резбата на спиците е най-обикновена. Т.е., не е нито конус нито нещо необичайно. Май да беше 2 мм метрична, но това лесно се проверява. Купуваш си плашка за такава резба, спици с дължина над необходимата ти. Там резбата вече е започната и има как да я продължиш. Режеш колкото ти трябва. Скъсяваш спицата с малка ножовчица или с друг режещ инструмент, различен от секачки, секач, манара, тесла и т.н. Запилваш за да се оформи началото на резбата....

Изобщо, започвам да се притеснявам, че в този форум всички са милионери. Предложенията за помощ варират между "отиди на сервиз" все едно, че там са извънземни с титанични умствени възможности (на първо четене съм видял точно обратното) или да си купи инструмент за много К долари, евра или нещо друго.

Жив да си!Така кат' те "слушам", явно можеш да направиш и моите спици.Много ще съм ти благодарен, защото последния път си купих четири броя за 25 долара.Още по-неприятното беше, че си ги купувах от щатско, защото в Европа не се предлагат.Та ако имаш по-евтини решения, спокойно можеш да налазиш европейският пазар.Доста хора У европата карат с такива колела, а резервни части....само в щатите, демек можеш да вземеш работата на разни сервизи и дийлъри.Взимаш "ножовчицата" и плашката и си ти. :magnify:
Изображение
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Резба на спици

Мнениеот Vaklin » Нед Авг 19, 2012 11:22 am

Всичко може да се направи. А всъщност, какво значение има цената? Да, една спица може да ми стъпи 100 лева и да ми загуби 3 дни, но ако ме кефи ше си играя докато стане.

И ако четеш наред ще забележиш, че проведох процедура по вникване в проблема, коригирах се, и се спряхме на варианта за 25 паунда. Което ако има тонове желаещи е повече от стотинки. Обаче, вярвай ми, ако ще протокол от изпитания на образци да дам и сравнителни анализи с правените и оригиналните, пак ще си купите оригинални. Лайфстайл му казват. При вас той е с нюанси.
Vaklin
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 2:58 pm
Местоположение: София, Враца, Козлодуй

Re: Резба на спици

Мнениеот patricii » Пон Авг 20, 2012 8:02 am

Момчета , стойте си, не си разотивайте./Ваклине, впечатлен съм от стремиглавото ти развитие в сферата на -рязане на спици. :clap: /
Сега -по същество.., само че на фона на велосипеда с гуми FET ALBERT,ротор над 200мм и спици по за над 4 долара бройката, моите занимания са като игра на клошарче- /най нежно казано/.
Но -предлагам да не навлизаме в сферата на политикономиката /за мен е особено вредно и опасно даже и да докосвам дори с клечка подобни области/ и да се съсредоточим единствено и само върху материята за спиците.
Накратко, направих си един работещ модел на превозно средство- главината му беше захваната с 36 спици-2,2мм на капла 26 инча. Аз го карам с капла 16инча, 24 спици,2мм, 130 мм. Предстои модернизация и ми трябват подходящите спици. Дано да съм бил ясен до тук./Ако успея ще кача клип на превозното ми средство за градски условия/
Благодаря Ви за разбирането и прощавайте , ако има обидени. :wavey:
SPIRITUS PROMPTUS EST,CARO AUTEM INFIRMA!- ДУХЪТ Е СИЛЕН, ПЛЪТТА-НЕМОЩНА!
+Станислав Стратиев-ТОЛКОВА МНОГО НИ ПРАВЯТ НА МАЙМУНИ,ЧЕ ВЕЧЕ ВЯРВАМЕ В ТЕОРИЯТА НА ДАРВИН
Аватар
patricii
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 6:48 pm
Местоположение: От 0 до 2925 м н.в.

Re: Резба на спици

Мнениеот Vaklin » Пон Авг 20, 2012 8:10 am

Поне снимка ... Ще е интересно. Винаги съм уважавал такива начинания. :agree: Аз самият съм пълен клошар в това отношение, което е в пълен контраст на доходите и възможностите ми. Ама много обичам да си правя и най ме е яд да купувам готово. Купеното не е "мое".
Vaklin
 
Мнения: 91
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 2:58 pm
Местоположение: София, Враца, Козлодуй

Re: Резба на спици

Мнениеот bio » Пон Авг 20, 2012 12:44 pm

защо просто не се опиташ да направиш глава .... вместо резба. и на каква плетка ще ги правиш ... с колко пресичания.
потърси за детски велосипеди .... например това 125mm и 135mm
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Резба на спици

Мнениеот krazz4o » Пет Ное 23, 2018 4:51 am

Здравейте, гледам старичка е темата ама до къде стигнахте с валцоването на резба върху спиците? И аз имам проблем със спиците, че правя разни щуротии но спиците са пръта в колелетата ми!
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: Резба на спици

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пет Ное 23, 2018 9:21 am

krazz4o написа:Здравейте, гледам старичка е темата ама до къде стигнахте с валцоването на резба върху спиците? И аз имам проблем със спиците, че правя разни щуротии но спиците са пръта в колелетата ми!


...ами , до никъде...Едно решение /но само за по-нормални спици / е -различни видове плетки -радиално /без кръстосване /, с 1, 2 ,3 ,4 кръстосвания ...разликата е около 7 мм /за 28 "/...така можеш да получиш размер, който се намира на пазара...
Друг вариант / Споменат от колегата BIO /-старите майстори огъват и изчукват глава...
...и накрая ,продължавам да търся валцоваща глава... :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Резба на спици

Мнениеот damon » Пет Ное 23, 2018 4:25 pm

krazz4o написа:Здравейте, гледам старичка е темата ама до къде стигнахте с валцоването на резба върху спиците? И аз имам проблем със спиците, че правя разни щуротии но спиците са пръта в колелетата ми!


Какви спици търсиш? Спици има във всякакви размери на пазара (не задължително нашият). Машинки за нарязване на резби също има но са скъпи, струва си само ако ти ти трябва за работа, т.е. изкарваш пари от нея. Тук някъде във форума май marsa беше писал, че има и може да навие резба на произволно отрязана спица. Друг е въпросът, че тия машинки се ползват по-скоро за подмяна на скъсани спици, когато не можеш да намериш нужната дължина, а не за цяло колело, щото нарязването е бавно и износва инструмента.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Резба на спици

Мнениеот Alexi » Пет Ное 23, 2018 4:46 pm

според мен пък е задължително на нашия пазар да има избор от прави спици ( в момента няма ) коя година сме .. то няма висок клас капла дето да не е с прави спици кажи речи ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Резба на спици

Мнениеот damon » Пет Ное 23, 2018 5:46 pm

Alexi написа:според мен пък е задължително на нашия пазар да има избор от прави спици ( в момента няма ) коя година сме .. то няма висок клас капла дето да не е с прави спици кажи речи ..


Пазарът е пазар - има това, което се продава. :) Явно прави спици се търсят само като се скъсат. Иначе аз си купувам от тук китайски спици пилар по 10-15 стотинки. Като ми трябват по-хубави - някой от чуждите магазини. Преди години късах права спица и си спомням, че беше сложно да се намери. Затова вече не ми и минава през акъла да ползвам такива, отделно че са и по-скъпи, че и главините даже са по-скъпи. Та така де, нашият пазар си е особен. Има евтини неща, за всичко останало - големите онлайн търговци в чужбина.
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Резба на спици

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Ное 23, 2018 6:32 pm

Всеки (почти) производител си слага негови прави спици, които не стават на други главини. Имат и други минуси, но не е за това темата.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Резба на спици

Мнениеот sailman » Съб Ное 24, 2018 12:10 pm

MIKEY MOUSE написа:
krazz4o написа:Здравейте, гледам старичка е темата ама до къде стигнахте с валцоването на резба върху спиците? И аз имам проблем със спиците, че правя разни щуротии но спиците са пръта в колелетата ми!


...ами , до никъде...Едно решение /но само за по-нормални спици / е -различни видове плетки -радиално /без кръстосване /, с 1, 2 ,3 ,4 кръстосвания ...разликата е около 7 мм /за 28 "/...така можеш да получиш размер, който се намира на пазара...
Друг вариант / Споменат от колегата BIO /-старите майстори огъват и изчукват глава...
...и накрая ,продължавам да търся валцоваща глава... :wavey:

Има инструмент за целта. В София такъв има при Любо Бирата в Драгзоната на бул. България.
И в Амазонът има само глава, примерно... Бе Гогол може сичко!
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Резба на спици

Мнениеот krazz4o » Сря Дек 05, 2018 8:26 am

Оооох, мойта работа е по-специална/ да не кажа изгъзена/! Ще правя ремарке за круизър с динамо в главините. Каплите са 12 цола а динамото си е нормално динамо на "Шимано" . Та спиците ще са доста късички!
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: Резба на спици

Мнениеот krazz4o » Съб Дек 08, 2018 8:16 am

Решението пътува към българия! https://www.ebay.com/itm/Cyclo-Spoke-Th ... :rk:7:pf:0
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Re: Резба на спици

Мнениеот compira » Съб Дек 08, 2018 5:35 pm

Уви ще трябва да си вземеш или да си направиш нещо подобно https://www.ebay.com/itm/Cyclo-Spoke-Th ... ctupt=true за да може да ползваш главата която си поръчал!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Резба на спици

Мнениеот damon » Пон Дек 10, 2018 2:23 pm

Искаш да слагаш 13G спици (2.3 мм) ?
damon
 
Мнения: 150
Рейтинг: 1445
Регистриран на: Пон Юни 09, 2014 4:09 pm

Re: Резба на спици

Мнениеот krazz4o » Сря Дек 19, 2018 7:44 pm

damon написа:Искаш да слагаш 13G спици (2.3 мм) ?
Да имам излишни. Пък и все пак е ремарке с малки гуми и по неравностите ще има удари а не обичам по път да правя ремонти.
Аватар
krazz4o
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Съб Окт 24, 2015 12:06 pm
Местоположение: Филибето майна

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта