Заместител на изопропилов алкохол

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот evilzet » Сря Май 09, 2012 9:05 am

Здравейте,
Ще си чистя вилката и по инструкциите на Rock Shox това става с изопропилов алкохол. Не можах да намеря във Варна това чудо на химията, но разполагам с Meglio. Знам , че гумените детайли обичат алкална среда и си мисля , че Meglio-то е подходящо да си изчистя семеринги и уплътнения. Да ползвам ли или има опасност нещо да разваля?
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот hp_5935g » Сря Май 09, 2012 9:13 am

Аз съм от малък град и си чистя вилката с червена нафта ,тя е epicon от новите и вече една година нямам проблеми.Един парцал и го топиш в нафтата и чистиш и готово. :beer: Не им става нищо на семерингите.
hp_5935g
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1052
Регистриран на: Пет Мар 30, 2012 11:24 am

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот idaivan » Сря Май 09, 2012 9:36 am

hp_5935g написа:...чистя вилката с червена нафта...
До колкото знам с такава нафта може да разполагаш само ако ти или твой познат работи в БДЖ и краде нафта от локомотива. :evil:
Еverything is possible!!!
Аватар
idaivan
 
Мнения: 236
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 10:43 pm

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот did » Сря Май 09, 2012 10:09 am

evilzet написа:Здравейте,
Ще си чистя вилката и по инструкциите на Rock Shox това става с изопропилов алкохол. Не можах да намеря във Варна това чудо на химията, но разполагам с Meglio. Знам , че гумените детайли обичат алкална среда и си мисля , че Meglio-то е подходящо да си изчистя семеринги и уплътнения. Да ползвам ли или има опасност нещо да разваля?

Ползвай какъвто и да е обезмаслител.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот hp_5935g » Сря Май 09, 2012 10:38 am

Само че меглио-то ,не разлага масла на нефтена основа.Пробвай и виж.Сложи една капка масло и я напръскай с меглио и нищо.Ако е нещо ,като дот и такива става ,както и за растителни мазнини ,но не и за това.Затова ти казвам нафта.Във всяка железария имат...
hp_5935g
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1052
Регистриран на: Пет Мар 30, 2012 11:24 am

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот evilzet » Сря Май 09, 2012 11:12 am

Мерси,
Значи смело ще чистя. Очаквайте и тунинг от 100 на 120мм, за агресивни симпатизанти на ПВ6 :D

П.С. Това за Meglio-то ме озадачава и задължително ще пробвам на минерално и на синтетично масло да видим.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот tanya » Сря Май 09, 2012 12:49 pm

evilzet, ти каква вилка си беше взел? Имам някои спомени за Реба...
Моята Реба също претърпя тунинг от 100 на 120 преди около месец и с ново новеничко масло така мазно заработи, както и като нова не е била :D А тези допълнителни 20мм много добре се отразяват при преминаваните на по-големи камънаци.
Успех с тунинга :D
Изображение
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот did » Сря Май 09, 2012 12:51 pm

hp_5935g написа:Само че меглио-то ,не разлага масла на нефтена основа.Пробвай и виж.Сложи една капка масло и я напръскай с меглио и нищо.Ако е нещо ,като дот и такива става ,както и за растителни мазнини ,но не и за това.Затова ти казвам нафта.Във всяка железария имат...


А защо има масла на нефтена основа във вилката ти?
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот evilzet » Сря Май 09, 2012 1:21 pm

Таня, Reba Team (Blackbox Motion Control).
Я да попитам преди да е късно - за 5W съм купил Кастрол за вилки, но за 15W (което е в малки количества) съм нагласил едно автомобилно от Шел ( предполагам е минерално). Става ли така ?
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот did » Сря Май 09, 2012 1:42 pm

Става. 15-ката само държи уплътнението на dual air камерата. Не е много важно какво ще е.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот zero knowledge » Сря Май 09, 2012 4:30 pm

did написа:Става. 15-ката само държи уплътнението на dual air камерата. Не е много важно какво ще е.
Не е баш така по ред причини.

А кое масло ще смазва бушингите? За там "15W ... автомобилно от Шел" ще дойде гъстичко. Отделно не е ясно какви добавки има в него и как те ще повлияят на бушингите и разните там уплътнения. Ако ще слагате двигателни масла в ботушите, синтетични 0w-20/5w-20/0w-30/5w-30 са по-близо като cSt до препоръчаното 15w fork oil.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот evilzet » Чет Май 10, 2012 9:37 am

Е то колата я карам със синтетично 5 w, но нали пише 15w , такова сложих. Само не разбирам защо синтетично 5w е по-близо от минерално 15 w до 15 w fork oil.
Иначе вдигнах хода на 120, всичко вътре свети, няма надирания, единствената мръсотия беше по дунапренчетата на семеринга. Като видях за каква изработка и технология става дума, вече не мисля, че вилката е скъпа, а просто , че си струва парите :) .

И BlackBox Motion Controla си остана Black Box - скрит зад надупчения патрон и разни пружинки, не можах да схвана как работи.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот zero knowledge » Чет Май 10, 2012 2:52 pm

evilzet написа:Само не разбирам защо синтетично 5w е по-близо от минерално 15 w до 15 w fork oil.

Различни означения за различни неща! rtfm.

http://www.peterverdone.com/archive/lowspeed.htm
http://www.peterverdone.com/archive/bikesuspension.htm

Torco RFF 20 - 42.80 cSt@40°C - оттам и препоръката за 0w-20.
19.6.16.6
Аватар
zero knowledge
 
Мнения: 721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 29, 2002 10:40 pm
Местоположение: 02139

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот evilzet » Чет Май 10, 2012 3:50 pm

Прегледах диагонално линковете и видях, че RS използват смес от синтетични и минерални масла. T.e. да се надявам, че минералното няма да ми разруши семерингите и гумите. А в инструкцията за сервизиране, не говорят никъде за cSt като параметър. И аз като обикновен юзър си сипах 15w.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот Esoteric » Пон Май 14, 2012 5:33 pm

на никой не препоръчвам да използва изопропилов алкохол. или по-точно, ако не знае как да борави с него.
като дипломиран инженер химик, смея да твърдя, че е силно канцерогенен и има голям риск от появата на алергични реакции.
лично аз съм работил точно с изопропилов алкохол, в предишната си работа и усещането при допир с кожата не е особено приятно, както и последващия ефект (изсъхване и напукване на кожата). не знам с кой акъл производителя го препоръчва, за почистване...
Veni, vermini, vomini.
Аватар
Esoteric
 
Мнения: 1148
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Пет Апр 15, 2011 1:03 pm

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот tisho » Пон Май 14, 2012 7:57 pm

обезмаслител? Меглио е супер скъпа хава!!! никогиш!
http://www.meik98wines.com/%D0%B5%D0%B2 ... D0%BB_8065
дис ис да шит!
може си го делнеш с няколко приятели, а върши страхотна работа и в домакинството.
препоръчително съотношение на концентрат към водата за упорита мазнотия - 1:10.
или 50 литра силен обезмаслител за 50 лв ;) меглиото излиза към 3 пъти по-скъпо
Аватар
tisho
 
Мнения: 622
Рейтинг: 1628
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 3:49 pm
Местоположение: U picku materinu

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот evilzet » Вто Май 15, 2012 8:25 am

Esoteric написа: последващия ефект (изсъхване и напукване на кожата).

Аз този ефект го забелязвам и при ацетон, терпентин, техн. бензин ... то не остана нещо за обезмасляване :) .
М/у другото вилката заработи по-"мазно", дали заради новото масло или заради увеличения ход, но надолу е по-добре.
Остава да намеря сили да прочета и инструкцията на RS "Dual air spring tunning guide" и да се настроя оптимално.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот mentalhead » Вто Май 15, 2012 11:43 am

Esoteric написа:на никой не препоръчвам да използва изопропилов алкохол. или по-точно, ако не знае как да борави с него.
като дипломиран инженер химик, смея да твърдя, че е силно канцерогенен и има голям риск от появата на алергични реакции.
лично аз съм работил точно с изопропилов алкохол, в предишната си работа и усещането при допир с кожата не е особено приятно, както и последващия ефект (изсъхване и напукване на кожата). не знам с кой акъл производителя го препоръчва, за почистване...


Човек, ти направо ме уби (преносно; буквално може би ми спаси живота :) ) Формула също препоръчват използването на изопропилов алкохол за почистване на дисковете за спирачките, а и всъщност когато става въпрос за почистване тази съставка неизменно се появява на преден план. Вече бях започнал да си търся изопропанол, но след написаното от теб и малко търсене в мрежата сега май няма начин. И все пак. Малко вероятно е, но да попитам - има ли възможност човек, бос в материята на изопропиловия алкохол, да успее да приложи нужните предпазни мерки и в домашни условия (или да речем на открито) и да може безопасно да манипулира с този продукт? Аз лично едва ли бих се пробвал, защото едва ли мога да съм сигурен в достатъчността на тези мерки, но все пак е добре да се знае до колко неподготвен човек може да работи безопасно с изопропилов алкохол при условието, че не е пълен идиот все пак ;)

И понеже темата така или иначе е за заместител, то аз се чудя. Обикновен спирт? Ясно е че няма да има същия ефект, но при положение че все пак е по-безопасен и също има почистващ ефект може би става за някаква алтернатива?

Иначе направо почвам да се отчайвам - изопропанола канцерогенен, тефлона канцерогенен.
С какво да си обгрижвам велосипеда? Дано поне Брунокса за вилки да не ме убие...
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот rarekin » Вто Май 15, 2012 12:17 pm

mentalhead написа: Обикновен спирт?


:agree:
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот evilzet » Вто Май 15, 2012 1:22 pm

С обикновен спирт никога не съм успявал да сваля мазнини. Особено ако са стари и спечени.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот tisho » Вто Май 15, 2012 5:24 pm

спиртът не е подходящ, защото след него винаги остава мазна следа.
не знам чисто химично на какво се дължи, но съм пробвал и винаги съм
удрял на камък, когато е трябвало да почистя нещо и то да остане сухо,
обезмаслено и чисто. още повече, при машинно масло или дот, спиртът
остава безразличен. затова съм ползвал силен обезмаслител, който не
избутва, а разтваря отстранява мазното.
в разговори и с други колоездачи също въпросът за спирта е бил дискутиран
до точка - отвхърлянето му.
Аватар
tisho
 
Мнения: 622
Рейтинг: 1628
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 3:49 pm
Местоположение: U picku materinu

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот did » Вто Май 15, 2012 5:48 pm

Тука май скоро някои хора ще открият топлата вода :D
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот Ozzie » Вто Май 15, 2012 6:34 pm

tisho написа:...при машинно масло или дот, спиртът
остава безразличен

DOT 4 (за другите не знам) е на водна основа и просто се измива / изплаква с вода от чешмата. Пробвано на практика.

tisho написа:в разговори и с други колоездачи също въпросът за спирта е бил дискутиран
до точка - отвхърлянето му.

Е, все пак зависи от градуса. Понякога отхвърлянето е недопустимо! :D
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот rarekin » Вто Май 15, 2012 10:49 pm

tisho написа:спиртът не е подходящ, защото след него винаги остава мазна следа.
не знам чисто химично на какво се дължи, но съм пробвал и винаги съм
удрял на камък, когато е трябвало да почистя нещо и то да остане сухо,
обезмаслено и чисто. още повече, при машинно масло или дот, спиртът
остава безразличен. затова съм ползвал силен обезмаслител, който не
избутва, а разтваря отстранява мазното.
в разговори и с други колоездачи също въпросът за спирта е бил дискутиран
до точка - отвхърлянето му.


Спирта лично аз го използвам за последно изчистване на роторите, след като съм ги измил с вода. Топла :D. Това е по повод на споменатото чистене на роторите (под което аз разбирам изчистване от всякаква гняс, която попада върху тях по време на каране от пътя). Ако попадне ДОТ върху тях това е вече съвсем друга бира. Не знам за какви машинни масла говорите, но аз където карам такива неща няма.

Ако роторите са омазнени си има обезмаслители за целта. Не препоръчвам на никой да си ползва в къщи силни концентрати като произвеждания от Еванс. Meglio е абсолютно ОК и макар цената му да е малко по-висока, е съвършено безопасно за ползване.
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот tisho » Сря Май 16, 2012 6:45 am

Не знам за какви машинни масла говорите, но аз където карам такива неща няма.


Я покарай по горските пътища в кал и локви дето са газили разни ГАЗ-ки, УАЗ-ки и други тежкотоварни.
Или по мокър Хасфалт - да ти се олепи колелото с това дето е по пътя останало от преминалите коли и
камиони плюс водата - остава един приятен 'лъзгав филм. Плюс маслото, което пръскаш по веригата и
по невнимание попада върху диска, плюс маслото от веригата, което, ако е в повече, заедно с разни
други условия - дъжд, прах, кал - отново достига до, основно, задния диск. Все "живота от нещата"...

Не препоръчвам на никой да си ползва в къщи силни концентрати като произвеждания от Еванс.


А това защо? В действителност всички т.нар. обезмаслители на независимо коя фирма имат една и съща формула
или по-точно да се изразя - едно и също съдържание <5% ПАВ и намсикво..... разликата са парфюмите и, вероятно,
някои дребни други неща. А концентрата - разреждаш си го както ти аресва.
:beer:


Е, все пак зависи от градуса. Понякога отхвърлянето е недопустимо!


Е както казах -
А концентрата - разреждаш си го както ти аресва.
(със сокче по интереси и се снабдяваш с кисели краставички)
Аватар
tisho
 
Мнения: 622
Рейтинг: 1628
Регистриран на: Чет Авг 11, 2005 3:49 pm
Местоположение: U picku materinu

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот rarekin » Сря Май 16, 2012 7:18 am

tisho написа:
Не знам за какви машинни масла говорите, но аз където карам такива неща няма.


Я покарай по горските пътища в кал и локви дето са газили разни ГАЗ-ки, УАЗ-ки и други тежкотоварни.
Или по мокър Хасфалт - да ти се олепи колелото с това дето е по пътя останало от преминалите коли и
камиони плюс водата - остава един приятен 'лъзгав филм. Плюс маслото, което пръскаш по веригата и
по невнимание попада върху диска, плюс маслото от веригата, което, ако е в повече, заедно с разни
други условия - дъжд, прах, кал - отново достига до, основно, задния диск. Все "живота от нещата"...


Карам по горски пътища. Карам и по асфалтови пътища на път за горските пътища (при това по доста натоварени такива). Масло от веригата не ми попада по дисковете по невнимание никога, тъй като не я смазвам със спрей и не излизам да карам, преди да е максимално суха след смазване.

Както казах, профилактиката на дисковете би трябвало в 99% от времето да се състои в измиване и подсушаване. Лично аз използвам и спирт след процедурата и ефекта винаги е отличен. В останалия един процент от случаите мисля, че не става дума за нормална употреба, а за извънредни обстоятелства, при които са необходими и извънредни мерки.


tisho написа:
Не препоръчвам на никой да си ползва в къщи силни концентрати като произвеждания от Еванс.


А това защо? В действителност всички т.нар. обезмаслители на независимо коя фирма имат една и съща формула
или по-точно да се изразя - едно и също съдържание <5% ПАВ и намсикво..... разликата са парфюмите и, вероятно,
някои дребни други неща. А концентрата - разреждаш си го както ти аресва.


Ти ползвал ли си го това чудо, което препоръчваш? Аз съм присъствал, когато ползват същото. В концентрирана форма/леко разредено в затворено помещение препарата (използван за нанасяне посредством пулверизатор) е задушлив и предизвиква остра кашлица. Наистина, ако е много разреден, може би ефекта ще е по-малък, но пак ще дишаш отровите, докато си го приготвяш в нужната ти концентрация.
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот mentalhead » Сря Май 16, 2012 9:52 am

tisho написа:едно и също съдържание <5% ПАВ


Това на мен ми звучи доста общо и още повече - напълно неясно. ПАВ не са едно и две, а някои от тях са си съвсем токсични. Лично на мен "<5% ПАВ" ми дава толкова информация за продукта, колкото и думата "съдържание" на етикета.

Вече разбирам, че спиртът няма как да бъде използван като алтернатива на изопропиловия алкохол, защото явно последния има далеч по-силно обезмаслително действие, което го нарежда по-близо до обезмаслителите. Смятам, че за обикновено почистване на ротор на спирачка от мърсотия, както и при неволен допир с ръка например обаче спиртът може да бъде използван с тази цел. Лично при мен ефектът от почистване на ротор със спирт е много по-добър от този при почистване със специалния препарат на weldtite за целта (онзи с надпис dirtwash). Роторът става чистичък и няма никакви остатъчни следи от препарат по него.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот s_stasko » Нед Май 27, 2012 12:51 pm

Изопропилов алкохол може да намерите за около 5лв/литър за градовете Варна, София, Димитровград, Русе и Плевен в Химтекс ООД.
http://www.chimtex.com/contacts.php :beer:
s_stasko
 
Мнения: 6
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 10:52 am

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот ludanik » Сря Май 30, 2012 8:56 pm

zero knowledge написа:
evilzet написа:Само не разбирам защо синтетично 5w е по-близо от минерално 15 w до 15 w fork oil.

Различни означения за различни неща! rtfm.

http://www.peterverdone.com/archive/lowspeed.htm
http://www.peterverdone.com/archive/bikesuspension.htm

Torco RFF 20 - 42.80 cSt@40°C - оттам и препоръката за 0w-20.


Браво страшен линк, мерси. :agree:
ludanik
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1100
Регистриран на: Вто Мар 09, 2010 2:35 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Заместител на изопропилов алкохол

Мнениеот mentalhead » Вто Фев 04, 2014 4:31 pm

Да събудя малко темата с едно питане.
Доколкото разбирам, най-добрия вариант за чистене на вилката отвътре, след споменатия спирт, е с Meglio. Интересно ми е малко по-подробно, ако могат да обяснят хортата, които го ползват за вилки.
Мога ли спокойно да си пръскам с него въздушната пружина (вилка Рокшокс) там където е самото assembly с уплътненията и спейсърите?
Доколкото разбирам това е така, което поражда и следващото питане - после предполагам се плакне хубаво с вода и се оставя да изсъхне преди сглабянето (на пружината) или вие на правите така?
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта