Питане за безкамерни гуми

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Юни 10, 2012 10:38 pm

bikerider написа:Ако държиш на такива налягания използвай гуми с метална жица в борда, а не кевларена. Явно си скъсал твоята, т.е. гумата ти е за боклука.

Не е съвсем за боклука. Извадих една стара вътрешна гума и с нея може още да се кара. Но за тюблес вече не става. Защо пише налягане от 2-4 на гумата? Значи не е много вярно... :dontknow:
Кои са тези гуми с метална жица в борда ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот hitar_potter » Нед Юни 10, 2012 10:49 pm

Има разлика между 4 бара с и без вътрешна гума.
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Пон Юни 11, 2012 11:09 am

MacLeod написа:Не е съвсем за боклука. Извадих една стара вътрешна гума и с нея може още да се кара.

Щом жицата е кевларена, да продължиш да караш със скъсана е неоправдан риск, поне според мен. Дори на око гумата да става нямаш гаранции кога пак ще изскочи. Изобщо не разчитай на вътрешната гума щом жицата вече е скъсана. Казвам го с най-добри чувства - предполагам знаеш колко струва лицево-челюстна операция.

MacLeod написа:Защо пише налягане от 2-4 на гумата?

Защото (както казаха преди мен) това е препоръчително налягане за каране с вътрешна гума.

MacLeod написа:Кои са тези гуми с метална жица в борда ?

Тези с кевларена жица обикновено ги водят сгъваеми (foldable) и идват сгънати. Личи си дори като огънеш леко жицата - кевларената се връща както е била, металната - не.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пон Юни 11, 2012 9:53 pm

bikerider написа:Щом жицата е кевларена, да продължиш да караш със скъсана е неоправдан риск, поне според мен. Дори на око гумата да става нямаш гаранции кога пак ще изскочи. Изобщо не разчитай на вътрешната гума щом жицата вече е скъсана. Казвам го с най-добри чувства - предполагам знаеш колко струва лицево-челюстна операция.


И аз мислих по въпроса и стигнах до същия извод. Гумата вече е в кофата :) Явно ще трябва да помпам по - малко. Около 2.5 бара дали е добре за човек около 90 кг, 190 см ? И последен въпрос.. Всички сгъваеми гуми ли стават за тюблес ?
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Сря Юни 13, 2012 7:02 pm

За такава употреба бих си взел само UST folding гума (и пак ще внимавам много да не излизам от предназначението), но не виждам особен смисъл с оглед цените на UST гумите. Спестеното тегло в този вариант също е под въпрос.
За мен лично най-лесно и безболезнено е да карам гуми с метална жица. Когато въртя по асфалт помпам на 2 отпред и 2.5 отзад, а на пресечен терен задната гума не я помпам над 1.8-2 бара (2.5 балон).
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот rsf » Сря Юни 13, 2012 10:38 pm

MacLeod написа:И последен въпрос.. Всички сгъваеми гуми ли стават за тюблес ?

Според мен всички гуми стават за гето тюблес.
rsf
 
Мнения: 243
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 10:10 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юни 14, 2012 10:25 am

Изключенията и възможните трудности са отбелязани на сайта на Стан.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3982
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alleyezonme » Съб Юни 16, 2012 10:43 am

Здравейте при мен нещо задната гума не стана нещо сполучлива като gheto tubeless. Като я направих и забелязах че след 3-4 дена беше доста мека, но беше точно преди едно каране, и нямах време да я разследвам от къде изпуска затова само я напомпих и си взех повечко резервни вътрешни. И на карането мисле че веднъж я бях пукнал на трънче защото забелязах следи от латекса и си се запуши. Но после на спускането по едно време забелязах че е много мека направо капла и нямаше спасение сложих си вътрешна ама да сменяш гума с латекс из планината не си е работа. Както и да е оправих се някак си но се чудя какво е станало дали има съм и има по голяма дупка която латекса не е успял да запуши, но няма видими следи от такова спукване, или е била с много ниско налягане и по като съм лягал по завоите ми е изтекал латекса през борда. Но ме съмнява защото и аз като колегата по горе от скоро минах на tubeless и все имам чувството че карам по капли и помпя повечко.
И другото което искам да питам понеже искам да я направя пак tubeless как се процедира в такива случаи. Т.с как се проверява има ли дупка която латекса няма да може да запуши, може ли да се лепи външната гума и т.н. Споделяте малко опит моля ви. А тази старата изрязаната вътрешна предполагам не може да се ползва пак като бандаж или напротив.

Благодаря предварително!
Alleyezonme
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 7:50 pm
Местоположение: Sofia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот rsf » Съб Юни 16, 2012 12:21 pm

Писано е в предните страници. Гето бозата която аз ползвам и работи е Боро грунд + Slime* (4:1). Само Боро грунд не работи. Само латекс не съм чел някой да ползва.
По този начин съм си направил гумите и не съм имал проблем http://www.youtube.com/watch?v=WRM7gq1fcoQ Проблеми с изпускане може да е от цепнатина на външната гума или от наранен бандаж от 20 инчовата гума. Цепнатина на външна гума съм лепил от вътрешната страна с лепило и лепенка за вътрешни гуми. Бандаж съм прецаквал когато гумата е с много стегнат борд и съм напъвал с щангички за да мога да напъхам борда на гумата в каплата. В този случай издърпвам бандажа(10-15 см) извън борда на каплата(за да мога да напъвам само върху каплата), напъхвам гумата с помощ на щангичка и издърпвам обратно бандажа между гумата и каплата. Прецакан бандаж не съм кърпил и предполагам няма да се получи както трябва гумата след като се залепи с лепенка.
Ползвал съм един и същ бандаж от 20 инчова гума на различни капли с различни гуми, така че става, стига да е здрав.

*Това е грунда - дълбокопроникващ http://www.boro-bg.com/articles.php?ArticleGroupID=20 1
Това е slime http://bikescenter-bg.com/index.php/ste ... 770/lang.2
rsf
 
Мнения: 243
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 10:10 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alleyezonme » Нед Юни 17, 2012 10:50 am

rsf написа:Писано е в предните страници. Гето бозата която аз ползвам и работи е Боро грунд + Slime* (4:1). Само Боро грунд не работи. Само латекс не съм чел някой да ползва.
*Това е грунда - дълбокопроникващ http://www.boro-bg.com/articles.php?ArticleGroupID=20 1
Това е slime http://bikescenter-bg.com/index.php/ste ... 770/lang.2


Гумата беше пълна с чист боро грунд точно този който си посочил. Аз бях чел темата доста обстойно, преди да почна. Казах латекс образно като синоним на боза, май на гумите пише че могат да се ползват без вътрешни но трябва да се сложи латекс.

Та най-вероятно това е станало просто гумата се е спукала и грунда не е запушил дупката, защото както казах гумата не беше много мека да е изтекал през борда, нито видимо има някаква по голяма дупка или да съм я чул да съска докато издишаше.

Дай моля те малко повече инфо за Слайма има ли и от тях различни видове, какъв точно слагаш от къде го купуваш и как го вкарваш в гумата при положение че не е съвсем течен. Вкарваш го преди да си монтирал и втория борда на гумата или го смесваш с грунда предварително в отношението което си посочил да стане течна целата консистенция и през вентила.

Мерси предварително!
Alleyezonme
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 7:50 pm
Местоположение: Sofia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот rsf » Нед Юни 17, 2012 9:22 pm

Използвам точно този slime от линка. Не знам дали има различни видове, на мен само този ми е познат.
Смесвам грунда и slime(4:1) предварително - разбърквам го в чашка и го сипвам преди окончателно да монтирам втория борд на гумата. Аз съм с гуми с балон м/у 1.95-2.25. Повече от 50мл боза на гума няма смисъл (40мл грунд + 10мл slime).
rsf
 
Мнения: 243
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 10:10 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Alleyezonme » Нед Юни 17, 2012 11:39 pm

Не знам как го бях пропуснал линка със слайма. Мерси за съветите. Ще пробвам и така да видим какво ще излезе.
Alleyezonme
 
Мнения: 66
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Юни 11, 2009 7:50 pm
Местоположение: Sofia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юни 18, 2012 9:12 am

На мен ми изглежда, че не си уплътнил добре външната към бордовете на шината.

Виж тук как трябва да се тръска гумата, за да уплътни навсякъде и как се проверява със сапунена вода - http://www.notubes.com/Movies.aspx
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3982
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Вто Юни 26, 2012 5:57 pm

Здравейте, взех си тези гуми: http://screambikes.eu/bg/vunshni-gumi-26/8181-vanshna-guma-schwalbe-racing-ralph-evo-tl-ready-26-2-10-2012.html. Пише тюблес реди, тоест трябва да стават за безкамерни.
Сложих си бандажа ( оригинален от комплекта на стан ), сложих отгоре гумата и се опитвам да я напомпам първоначално без боза. За целта използвах моята голяма ръчна помпа, а после компресора в близката бензиностанция. Обаче не иска и по двата начина. Изпуска през борда.
Има ли нещо което да съм направил грешно ?
Благодаря предварително.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот penmark » Вто Юни 26, 2012 6:02 pm

Вътрешна 20 цолова гума ти трябва.
http://www.youtube.com/watch?v=IQX3CciW ... re=related

п.п. Щом не мисли, че ти трябва, успех тогава.
Последна промяна penmark на Вто Юни 26, 2012 6:11 pm, променена общо 1 път
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Вто Юни 26, 2012 6:07 pm

Ми аз използвам бандажа от комплекта на Стан, не мисля че ми трябва вътрешна гума от 20 инча.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот spirov92 » Вто Юни 26, 2012 6:18 pm

Издиша бавно, или въобще не успява да се надуе? Моята Nobby Nic също е TL Ready и без бозата успях да я надуя, но спадаше за около 10 минути.
Ако въобще не успява и за кратко да задържи налягането, пробвай да държиш с ръка бордовете към краищата на каплата в района около вентила. Освен това, компресора на бензиностанцията едва ли е предназначен за монтаж на гуми. Трябва ти възможно най-голям поток на въздух. Може да пробваш описания на предишната страница метод с "резервоара", или да отидеш до гумаджийница и да ползваш компресора, с който монтират безкамерните гуми на колите.
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Вто Юни 26, 2012 6:26 pm

Въобще не може да се напомпа нито веднъж. Просто си издиша. Не ми се ходи на компресор в гумаджииница. Трябва да има някакъв по - лесен начин. Хей това все пак е колело :) Предните ми безкамерни гуми успях да ги вдигна с компресора на бензиностанцията, че дори и с моята голяма ръчна помпа. Разликата е че те бяха карани известно време с вътрешни и бяха придобили някаква форма, а тези тук са чисто нови.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Сря Юни 27, 2012 8:43 am

Огледай си бандажа дали не повдига борда на гумата. Ако е така - трябва да го "вдигнеш" леко по борда на каплата, за да затвори балона отвън. Ако не става, значи си взел по-тесен бандаж отколкото ти трябва, в който случай можеш да действаш с 20 цолова гума. Също така, опитай да помпиш с вентила надолу и да натискаш леко цялата капла към земята, за да се отвори хубаво балона в областта около вентила и да се вдигне налягане.

Друго нещо за което се сещам, ако гумата е с метална жица - огледай дали някъде не е крива. Предполагам, че е излишно да питам, но за всеки случай - нали смазваш бандажа и гумата със сапунена вода преди помпането?

Edit: На практика няма смисъл да ходиш на гумаджия, компресорите по бензиностанциите вършат чудесна работа (дори ако не се лъжа са аналогични на гумаджийските). Просто ти трябва що-годе добра изолация.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Юни 27, 2012 9:16 am

http://www.notubes.com/helpcenter.aspx

Чичко Стан си го обяснява добре ; - ) Следвах инструкциите за инсталация на комплекта и надух моите с крачна помпа.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3982
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Сря Юни 27, 2012 6:10 pm

bikerider написа:Огледай си бандажа дали не повдига борда на гумата. Ако е така - трябва да го "вдигнеш" леко по борда на каплата, за да затвори балона отвън. Ако не става, значи си взел по-тесен бандаж отколкото ти трябва, в който случай можеш да действаш с 20 цолова гума. Също така, опитай да помпиш с вентила надолу и да натискаш леко цялата капла към земята, за да се отвори хубаво балона в областта около вентила и да се вдигне налягане.

Друго нещо за което се сещам, ако гумата е с метална жица - огледай дали някъде не е крива. Предполагам, че е излишно да питам, но за всеки случай - нали смазваш бандажа и гумата със сапунена вода преди помпането?

Edit: На практика няма смисъл да ходиш на гумаджия, компресорите по бензиностанциите вършат чудесна работа (дори ако не се лъжа са аналогични на гумаджийските). Просто ти трябва що-годе добра изолация.


Бандажа по каплата повдига борда на гумата, тоест нямам част от гумата, която да опира директно в каплата.
Не съм смазвал с вода и сапун, защото с предните ми гуми мина номера и без сапунената вода :D
В неделя ще пробвам следните неща:
1. Ще смажа гумата и каплата с вода и сапун
2. Ще махна игличката на вентила за по - голяма въздушна струя.
3. Ще гледам вентила да е в долната част.

Друго което ми направи впечатление е, че бордовете на гумата отиват навътре в каплата ( има разстояние от стените ). Може би защото гумата е нова.

Общо взето от стъпките от клипчето единственото което няма да направя е, да си разширявам дупката на вентила с бормашина.
Дано да стане. Ще пиша какъв е резултатът.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Сря Юни 27, 2012 6:35 pm

Мда, точно това е проблема, че е нова и още не се е "отворила". Кажи какво е станало, не вярвам да не успееш от втория път :agree:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Чет Юни 28, 2012 2:51 pm

гума: HUTCHINSON COUGAR UST
капла: WTB Laser Disk Trail
бандаж: hand made от 20" вътрешна гума
резултата: успешен!!! :nuts:

Не съм очаквал гумата да се раздуе толкова лесно, бързо и безпроблемно. Все едно надувах вътрешна. Буквално за секунди. Никакви изпускания на въздух или нужда от донагласяне и пр.. На Чумерна ще и направя бойното кръщене.
Прибягнах до компресора в близка гумаджийница, като при надуването бях свалил игличката.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот M1010X » Чет Юни 28, 2012 4:31 pm

Каква боза ползва?
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот Ozzie » Чет Юни 28, 2012 4:36 pm

на чичо Стан, sorry за пропуска
но я напомпах първо боза (ей така, за проба), после я спаднах, отворих колкото да сипя 50-60 мл., затворих я и пак се наду без проблеми
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Пет Юни 29, 2012 10:45 pm

И аз успях да надуя гумата. Номера с натискането при вентила върши идеална работа. Също махането на игличката допринася допълнително.
Сега имам проблем, че от време на време спада, въпреки че има боза вътре. Много е странно: Може да изкара цял ден без да спадне, после я оставяш през ноща и на сутринта е мека :)
Ще покарам още малко така, пък дано да се уплътни. Ако някой има идей от какво може да е, ще се радвам да сподели.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Съб Юни 30, 2012 8:18 am

Някъде има нещо недоизолирано - поразклати я хубаво, така че бозата да оплиска бандажа и да влезе зад бордовете. Можеш да тестваш със сапунена вода за точното място, но трябва да е осезаемо по-гъст разтвор, за да издържат мехурите, т.е. да можеш да ги видиш. Съвсем нормално е след монтаж да се наложи доизолиране, особено ако си монтирал гумата в жега. Причината да спада през нощта са по-ниските температури, които отварят дупчицата. През деня налягането е по-високо (особено ако караш) и явно не успява да изпусне.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Съб Юни 30, 2012 9:58 pm

bikerider написа:Някъде има нещо недоизолирано - поразклати я хубаво, така че бозата да оплиска бандажа и да влезе зад бордовете. Можеш да тестваш със сапунена вода за точното място, но трябва да е осезаемо по-гъст разтвор, за да издържат мехурите, т.е. да можеш да ги видиш. Съвсем нормално е след монтаж да се наложи доизолиране, особено ако си монтирал гумата в жега. Причината да спада през нощта са по-ниските температури, които отварят дупчицата. През деня налягането е по-високо (особено ако караш) и явно не успява да изпусне.


Днес сутринта свалих гумата и бандажа, после сложих бандажа отново поогледах го дали всичко е точно и сложих гумата пак ( както си беше с бозата вътре от онзи ден :D )
После напомпах и сега всичко изглежда много добре след днешните 40 км каране. Мисля че проблемът беше в не добре сложен бандаж. На едно място единият край беше влезнал твърде много от едната страна и се беше вдигнал твърде много от другата ( бандажът е от тези на Стан ).
Мерси за отговорите. :beer:
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот bikerider » Нед Юли 01, 2012 11:51 am

:beer:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Питане за безкамерни гуми

Мнениеот MacLeod » Нед Юли 29, 2012 7:41 am

Здравейте, вчера ми се скъса единя бандаж от комплекта на Стан точно при винтила. Бандажа има горе - долу година ползване, което според мен е недостатъчно за парите които струва:
http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=38842 - около 40 лева :)
Реших проблема като си направих самоделка от 20 инчова вътрешна гума.
Въпроса ми е към хора, които карат с оригинални бандажи на Стан. Имали ли сте такива проблеми с тях ? По колко време ви карат преди да се скъсат ? С други думи да чакам ли скоро и другия да замине ? :) И последен въпрос. Може ли нещо да съм оплескал при поставянето ? Под бандажа има лента, която покрива дупките на каплата.
Аватар
MacLeod
 
Мнения: 882
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Съб Авг 02, 2008 3:22 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], tbk515 и 13 госта