Питане за заварка

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Питане за заварка

Мнениеот totosmoto » Нед Ное 11, 2018 8:29 pm

IMG_20181111_202053.jpg
(370.92 KiB) 166 пъти
IMG_20181111_202446.jpg
IMG_20181111_202446.jpg (263.29 KiB) Прегледано 3507 пъти
Здравейте, това са снимки на пукнатото. Питането ми е дали може да се завари в сглобено състояние или трябва да се разглобява лагера? Ако се разглобява играчка ли е? След заварката дали ще може отново да се монтира лагера? Благодаря предварително за отговорите!
totosmoto
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 12:45 pm

Re: Питане за заварка

Мнениеот КоlЮ » Пон Ное 12, 2018 2:45 am

Здравей.По принцип всичко може "Българи сме" ,но за да не се съсипе лагера е хубаво да се свали.Не ,не е голяма играчка да се свали. В зависимост от качествата на заварчика и довършителни работи (фрезиране и връщане на диаметъра на отвора) би трябвали да може да се глоби (то ако не може за какво ти е да го заваряваш :roll2: ). За жалост материала на рамката ти 6061 Т6 е закален и при заваряването(високата температура) ще се отвърне и ще стане по слаб . Поздрави .
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Питане за заварка

Мнениеот Brave » Пон Ное 12, 2018 2:18 pm

Мисля, че най-добре, да се остави лагера (или временно да се набие стоманена втулка със същия диаметърна негово място, ако се окаже, че е скъп или труден за намиране) докато се заварява, за да държи формата на леглото и веднага след това да се смени. Но всеки опитен заварчик така или иначе ще го направи така. Иначе Колю е прав, че алуминия отслабва до заварката, но не е като да няма успешно поправяни рамки, които карат години.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Питане за заварка

Мнениеот totosmoto » Пон Ное 12, 2018 5:40 pm

Ясно, мисля да стане по начина със смяна на лагера след заварка защото ми се струва невъзможно бай Иван фрезиста на нивелира рамката и да я фрезова правилно. По скоро ще развали отвора. Сега трябва да намера какъв е лагера. Момчета знаете ли дали по модел и година на колелото може да се намери какви са му лагерите и от къде? Колелото е Massi Toro FR. Благодаря за отговорите!
totosmoto
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 12:45 pm

Re: Питане за заварка

Мнениеот Lucky Loser » Пон Ное 12, 2018 5:56 pm

totosmoto написа:Момчета знаете ли дали по модел и година на колелото може да се намери какви са му лагерите и от къде?

Google какво каза по въпроса ?
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Питане за заварка

Мнениеот totosmoto » Пон Ное 12, 2018 6:02 pm

Нищо не казва, даже са кът резултатите на английски. Друг вариант е да се разглоби лагера и да му се вземат размерите и така да се търси. Втори вариант е да пиша на производителя и може да склони да ми даде номера на лагера.
totosmoto
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 12:45 pm

Re: Питане за заварка

Мнениеот Brave » Пон Ное 12, 2018 6:12 pm

Лагера няма ли маркировка? Под голямата шайба няма ли надпис - нещо като 608 2RS примерно.?
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Питане за заварка

Мнениеот totosmoto » Пон Ное 12, 2018 7:09 pm

Ще махна шайбата и ще видя в други ден, че малкия ми син има рожден ден утре. :beer: :D
totosmoto
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 12:45 pm

Re: Питане за заварка

Мнениеот КоlЮ » Вто Ное 13, 2018 12:07 am

Все пак ,пак да спомена,че лагера трябва да се слави преди да се завари. Самият лагер "просто казано" е набит Press-fit (има опр. толеранс) и разпъва рамката , ако се завари с него лагера ще плава (ще е хлабав) в леглото си и ще почне да яде алуминия. Въпросният "бай иван" ,като не може да заварява ,му кажи да подложи с тръба черно с по малък диаметър(но не по малък от 3/4Ф-то на леглото) и да го завари.

Относно лагера на него е обозначен какъв е както е споменал колегата.

Поздрави.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Питане за заварка

Мнениеот Gworan » Вто Ное 13, 2018 6:46 am

От това което съм виждал, гледайки как работят заварчици, това първо ще го минат със шлайфа за да разширят цепнатината и да могад на наслагат новата сплав. Не знам дали ще могат да запазят оригиналния вътрешен диаметър на кръга, където ляга лагера. В крайна сметка, ако дойде хлабаво, може да се лепне лагера с локтайт (не от тоя дето продават по супермаркетите) и лагера пак да стои стегнато. Аз мисля че пак ще се сцепи на новата заварка, или близо до нея. Пробвай, ако искаш, една заварка не вярвам да е повече от 20-30-50лв.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Питане за заварка

Мнениеот Xares » Вто Ное 13, 2018 11:28 am

Този тип Алуминии както казаха след заварката ще стане на кашкавал трябва да се изпече. Намери заварчик с фурна ако изобщо има някъде около теб. Най-добре се обърни към производителя за нова част. Това няма да изкара много.
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Питане за заварка

Мнениеот compira » Вто Ное 13, 2018 10:13 pm

Има си заварчици които ще се справят отлично със задачата (за Пловдив има поне един такъв), но ще е добре някой да подготви добре рамката. Проблема е обаче в самата рамка... ами недомислица на 1000 години. Може при ремонта дори да се подсили и да се направи по-здрава с добавяне на още един пръстен върху сцепения... но пак някой трябва да си поиграе за подготовката! Заварчика няма да свърши тази работа! Относно отслабването на материала също значение има заварчика. Проблеема не е в омекването, а в натрупването на допълнителни вътрешни напрежения. Веднъж ми заваряваха рамото на един дерайльор и му го занесох с предватително напревен стенд за до го фиксирам, заварчика го капна за 2-3 секунди и след това 5 мин. се заигра да му отпускал напрежението (като го цъкаше с апарата и от двете страни по негово осмотрение) за да не се счупило пак понеже сплавта била закалена (за алуминиево рамо става дума). Аз лично не разбрах по какво се ориентира кога е готово, но е факт че 5-6 години не е мръднало. Та просто има заварчици и "заварчици"! Моето предложение е да завариш тази рамка както доиде (е да става де...) и да дадеш колелото на малкия (ако му става вече... или като му стане) и да разцъква с него в квартала с другите хлапета и да помислиш за нещо друго на не повече от 5-6 години (за ново знаем, че не всеки има възможност).
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за заварка

Мнениеот totosmoto » Вто Ное 13, 2018 10:31 pm

Здравей Компира, аз съм от Стамболийски. Дай някакви координати на добър заварчик да се консултирам и с него! Благодаря!
totosmoto
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 12:45 pm

Re: Питане за заварка

Мнениеот Xares » Сря Ное 14, 2018 7:22 am

compira написа:...



Извини ме за коментара, не се заяждам, но този тип алуминии не е въпрос до Заварчик, при нагряване на алуминии 6061 при толкова висока температура се нарушява структура на метала тъй като това е сплав между алуминии и магнезии, която се закалява топлинно след като заварките са били направени в завода. Ако не се закали обикновено се пука точно до заварката или около нея. Ако сплавта беше 7001 там по няма проблем.

Второ това е става на окачване, натоварването спрямо дерейльора или ухото на дерейльора е може би 50 пъти повече. Тъй като при всеки скок натоварването се увеличава многократно в зависимост от височината, също така постоянната вибрация която има в ставата.

Добрите заварчици в чужбина имат пещ и след заварка обработват топлинно частта(в София имаме един единствен с пещ топлинната обработка струва 250лв).

Пак казвам не се заяждам, обяснявам защо няма да стане, говоря както от опит така и от страна на това че съм авиоинжинер по професия и съм учил достатъчно за различни сплави и прочие
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Питане за заварка

Мнениеот veskoz » Сря Ное 14, 2018 9:18 am

Аз бих потърсил иглен лагер със същите вътрешен диаметър и ширина и по-малък външен диаметър, за да може да се навари и съответно фрезова това гнездо. Не за друго, просто няма "месо" в тази си конфигурация и просто няма да издържи и ден. Успех! :peace:
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Питане за заварка

Мнениеот totosmoto » Чет Ное 15, 2018 8:22 pm

Пичове май като ви слушам няма да го заварявам, а ще го държа така. Така и така ще се уча на това колело и няма да го карам всеки ден. Колкото изкара. Предишния собственик си го е карал така, обаче той е 60 кила с мокри гащи, а аз съм 85. Иначе имам достъп до лазерна машина за наваряване, но пусто не мога да вкарам рамката в машината. Благодаря ви за съдействието и мненията :wavey: !
totosmoto
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 12:45 pm

Re: Питане за заварка

Мнениеот Brave » Пет Ное 16, 2018 1:08 pm

Е, не е чак така. Дори да отслабва алуминия при заварката, не е по-слаб от спукано. Разликата в устойчивостта на опън между Т6 обработка и никаква е около два пъти за повечето сплави. Освен това може да се завари подсилка. Направи си я рамката, не е и толкова скъпо. Иначе за вкарването в машината - не влиза ли само задния триъгълник?
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Питане за заварка

Мнениеот compira » Пет Ное 16, 2018 8:35 pm

И аз имах в предвид да се направи един пръстен отгоре за подсилка. У разбира се че има значение каква е сплавта, но има истина и в това че завареното ще е по-здраво от спиканото! Направи си я рамката и ако караш леко както казваш нчма да има никакъв проблем!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Питане за заварка

Мнениеот the_rookie » Сря Мар 30, 2022 9:44 pm

Здравейте! Ще ползвам тази стара тема с молба за съвет свързан с подобна проблематика! Не усетих как и кога точно,но пукнах дясното рамо на chainstey в областа на моста между двете тръби. Възможно е вътре да е имало вода и от студа да е замръзнала,незнам - стана без осезаема причина! Откритието на същия (от steppenwolf taycoon 26") или цяла рамка с подобни параметри среща затруднения за сега, а обстоятелствата ме притискат! Искам да проверя варианта за възстановяване със заварка и търся координати на заварчик който би могъл да извърши КАЧЕСТВЕНО заварка и евентуална топлинна обработка. Желателно е да е в региона на югоизточна България за да е личен контакта, но в краен случай може и в цялата страна с идеята да ползвам евентуално куриер. Ако някой сподели препоръки и съвет, ще се радвам да ги прочета!
20220330_164819.jpg
20220330_164819.jpg (409.58 KiB) Прегледано 701 пъти
Прикачени файлове
20220330_164903.jpg
(101.01 KiB) 42 пъти
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 451
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта