Маслена баня на верига

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 8:51 am

Здравейте,
Преди около 20 дни си купих колело втора ръка от пазара до ст. Васил Левски. Lakota - чичо Гуги ми изкара само, че са племе индианци, но пък командите му са перфектни и е много леко, дори сравнено с други маркови с алуминиеви рамки. Тогава установих, че веригата е суховата и я смазах звено по звено с двигателно масло. Ефектът беше чудесен, но понеже наесен ще сменям маслото на колата (правя го сам при един приятел), та си мисля не е ли удачно да направя маслена баня на веригата - да я натопя в маслото, докато е топло, за да се смаже абсолютно навсякъде и изчисти. А и след това ще го зазимявам до пролетта, та да е защитена напълно.
Ще ми се и да гресирам всички лагери, но това като посъбера информация как се достига до тях.
Благодаря за отговорите!
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 01, 2015 9:36 am

1. Недей с отработено двигателно масло, защото то вече ще е поело много метални частици, нагари и други неща и повече ще навредиш на веригата.
2. Това ако решиш да го правиш, го направи с ново масло и ако трябва леко го загрей като преди това си изчистил веригата с някакъв обезмаслител /газ за осветление е най-евтиният вариант без да се ползва вода/ много добре /най-добре с накисване/
3. Двигателното масло е твърде гъсто за верига на велосипед. По-удачно е да се разреди с нещо като ацетон или терпентин, така прониква добре и после след като се изпари ацетонът, става гъсто и не излиза от звената. Още по-добре е това упражнение да се направи с някаква качествена грес или тя да се загрее до разтопяване /по този начин се смазват веригите заводски/. Веднъж проникнала греста остава вътре в звената и при въртене смазва, без да изтича и лепи мизерии.
4. Обикновено масло за шевни машини също върши прекрасна работа при смазване на велосипедни вериги и е около левче. То обаче е тънко и изтича при въртене, съответно трябва често да се смазва и почиства, но то така е най-добре.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 9:56 am

Благодаря за мнението и информацията!
Само за металните частици в маслото не съм съгласен - ако беше така, колянов вал и лагери на двигателите щяха да се сменят на двуцифрен пробег. Което е минало през масления филтър е достатъчно малко, за да е в границите на допуските за ДВГ, а веригата е с несравнимо по-големи.
И друго буди в мен колебание - не може грес и масло за шевни машини да са подходящи за един компонент. Греста се използва за лагери, които са в затворена среда, за да не се отдели при въртенето. Ако средата не е затворена (карета и шлици на кардан) се поставят гресьорки. Маслото за шевни машини е минерално, което ще рече срок на годност около 2 години от датата на производство, която не се пише по етикетите. След това рязко губи мазителни свойства.
Вероятно идеалният вариант е измиване с обезмаслител и маслена баня в загрято трансмисионно масло - то е достатъчно гъсто, за да е течливо и да не изкапва от гравитацията. Също е минерално, но там бирата е друга.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 01, 2015 10:19 am

Виж цвета на отработеното масло и този на новото и сам прецени, кое е по-добре да сложиш.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 10:37 am

Виктор, въобще не ми е идеята да влизам в спор, но маслото почернява в рамките на 2 часа работа на двигателя или пробег от около 50км. Това въобще не го прави отработено. Никое масло за ДВГ не е гъсто за веригата, защото, както писах, допуските в ДВГ са несравнимо по-малки от тези на веригата, а маслото прониква.
Това с оцветяването е като с цвета на ракията - няма отношение към главоболието от нея. :beer:
И за обезмасляването си мисля - обезмаслитебят трябва или да се самоизпари, или да се отстрани с вода. В противен случай смазването си губи смисъла. Бензинът, вероятно, е най-добрия вариант???
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Вто Сеп 01, 2015 10:50 am

Това със банята ми се струва малко прекалено, няма ли да остане много излишно и да събира боклици?
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 11:00 am

ЧестоНеадвкватен написа:Това със банята ми се струва малко прекалено, няма ли да остане много излишно и да събира боклици?

Боклуци така или иначе се събират, особено, където има смазка - все пак веригата е близо до земята и зад предната гума, която вдига прахоляка. Въпросът е да се извадят тези твърди частици, които са проникнали в триещите се части - обезмасляването обилно с бензин и четчица е за това. А за да се смаже качествено, трябва баня в загрято масло - да изкара въздуха между триещите се части на веригата и да заеме мястото му. Смисъла на загряването е, че освен, че маслото става по-течливо и прониква по-лесно, в досег с него въздухът се разширява и принудително излиза.
После може да се избърше външно с парцал, но така, че парцалът да не попие и да "дръпне" маслото отвътре. Сиреч - бързо и само вляво и вдясно.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 01, 2015 11:16 am

Добре, и аз не искам да влизам в спор, затова само ще кажа, че газта за осветление е керосин - по-силна е от бензина и се изпарява доста бързо /е, чакаш малко/. Според мен водата не е добра идея поначало, защото може да остане вътре и в досег с масло го разваля.
А защо потъмнява двигателното масло толкова бързо всъщност /винаги ми е било любопитно/.

А иначе всички тези дилеми се решават с две машинки за почистване на верига, като с едната само почистваш, а с другата смазваш с масло /четчиците го вкарват и вътре/
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 12:03 pm

victortrt написа:Добре, и аз не искам да влизам в спор, затова само ще кажа, че газта за осветление е керосин - по-силна е от бензина и се изпарява доста бързо /е, чакаш малко/. Според мен водата не е добра идея поначало, защото може да остане вътре и в досег с масло го разваля.
А защо потъмнява двигателното масло толкова бързо всъщност /винаги ми е било любопитно/.

А иначе всички тези дилеми се решават с две машинки за почистване на верига, като с едната само почистваш, а с другата смазваш с масло /четчиците го вкарват и вътре/

За газта знам, че е керосин или поне би трябвало да бъде. Четох, обаче, из нета (понеже на практика съм нямал досег с газ), че на пазара се предлага и синтетична газ, но данни за нейната летливост не намерих. А летливостта е важна в случая.
Водата не разваля маслото, а по-скоро пречи на проникването му между триещите се части, отделно, че е агресивна към метала, с който е в досег, което в обсъждания от нас случай е важното. Не знам кое от двете има по-добра адхезия към метала, но и чак такова детайлизиране е излишно. Вода не трябва да има, както и обезмаслител.
Защо потъмнява маслото не се наемам да отговоря, но не е и важно. Важното в случая е, че потъмняването не се отразява на неговите мазителни свойства. Масло губи мазителни свойства по различни причини, като основната е коагулацията на присадката. Това е най-силно изразено в минералните масла. Това е и една от причините да кажа по-горе, че да се слага масло за шевни машини (което е минерално) е малко лишено от смисъл, защото на етикета няма дата на производство и не се знае доколко е годно. Хубавото на минералното масло, обаче е, че има най-силна адхезия към метала. Следват го полусинтетичното и синтетичното, с на практика никаква. Затова и се продават добавки за увеличаване на адхезията на синтетичните масла към метала. Целта е смазване при студения старт, когато не е останало достатъчно масло по триещите се части, а за да се напълни маслената магистрала и осигури мазане трябват секунда - две.
Като извод, до който стигнах е, че най-добрата маслена баня ще е с трансмисионно масло - по-горе обясних защо.

Моля те, ако не те затруднява, да ми изпратиш линк към въпросната машинка за почистване и смазване. Интересно ми е как работи. Благодаря!
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 01, 2015 12:22 pm

http://screambikes.eu/bg/instrumenti-za ... bieri.html
Има я чат - пат и в Лидл по евтина.
Работи така - http://screambikes.eu/bg/instrumenti-za ... -gist.html
То това не е видео, но въртиш педалите на обратно /за да няма напрежение/ и при движението си в машинката и в обезмаслителя веригата се изчиства, а обезмаслителя изцапва, може да сложиш нова доза, избърсваш и оставяш да изсъхне.
После или с нова машинка или с тази, предварително измита може да повториш упражнението, но вече с масло. При една машинка се хаби повече обезмаслител, за да изчистиш след маслото. Може непотребното масло да се върне и ползва пак или да се долива.
Тъй или иначе почти всички велосипеди вкъщи са с вериги за сингъл, защото са с вътрешни скорости или без скорости и се чистят с друга четка и парцал, но те и нямат кой знае каква нужда от често смазване, защото не се гънат като тези за външни скорости.
На единствения велосипед с външни скорости, който имам чистя веригата с тази машинка от първия линк и обезмаслител газ, оставям на терасата да изсъхне /при слънце и постоянно течение/ и смазвам или с обикновено масло за шевни машини /пише му срока на годност/ или с някакъв финиш лайн като смазването не го правя с машинка, а просто с шишенцето масло, като избърсвам след смазване.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 12:38 pm

Благодаря за линковете!
Така работеща, машинката изчиства зоните на контакт между веригата и зъбните колела. Не мисля, обаче, че изчиства между стволчетата, с които е свързана веригата и металните рингове върху тях, а там е големият дявол, защото е там натоварването - както между стволчетата и страничните звена.
за да бъда по-ясен (снимката е от нета).
Изображение
В лявата ръка е звеното, завършващо с ринга, а в дясната ръка - звеното, завършващо със стволчето. Между тях, когато се свърже веригата, е основното усилие и триене. Машинката не почиства точно тази зона.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 01, 2015 12:53 pm

Колкото - толкова, една нова верига "не струва вол и кон".
Пък и ако правиш и маслена и обезмаслителна баня, и ще се изчисти, и ще се смаже.
Друг е въпросът дали си струват толкова грижи за една верига, която все пак се разтяга и трябва да се сменя от време на време.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 1:00 pm

Веригата не се разтяга, а се натрупва луфт в триещите части, описани от мен, поради твърди частици (прах), вода, непочистване и несмазване. Банята може да се направи от няколко човека, които да си изкарат приятно един ден в поддръжка на колелетата. Аз ще поддържам 4 броя, та не ми е съвсем безсмислена.

Малко встрани от темата - на артикула, на цената му или на присъствието в сайта да се смея първо:
http://screambikes.eu/bg/drugi/3850-otvarachka-za-butilki-park-tool-bo-2c.html
:rofl:
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот victortrt » Вто Сеп 01, 2015 1:15 pm

Ами какво толкова - отварачка за бутилки на известна марка, производител на велоинструменти и други такива. Малко е скъпа, но гъзарията си има цена.
Явно са преценили, че има търсене на този артикул от онези, които ще си купят бира някъде на майната си от магазин и няма да могат да си я отворят с подръчни средства като например щанга за гуми или колче срещу паркиране без горната тапа.
:beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 1:21 pm

victortrt написа:Ами какво толкова - отварачка за бутилки на известна марка, производител на велоинструменти и други такива. Малко е скъпа, но гъзарията си има цена.
Явно са преценили, че има търсене на този артикул от онези, които ще си купят бира някъде на майната си от магазин и няма да могат да си я отворят с подръчни средства като например щанга за гуми или колче срещу паркиране без горната тапа.
:beer:

:beer:
Човек, който не може да си отвори бирата с подръчни средства, не заслужава да я пие.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот compira » Вто Сеп 01, 2015 6:19 pm

И все пак веригата си е консуматив. Като се разпъне (поради износване, яко набиране на педалите или много километри) е по добре да се смени защото тогава и венците и касеатта стават бързо консуматив за смяна. Все пак с една верига спокойно се кара 2-3 сезона, а цената на една добра верига е около 50-60 лева... а на по-евтините и масови 15-25 лева. Издухването на боклуците от веригата (вкл. и от вътре в звената) с водоструйка и последващо смазване с подходяща смазка и гарантира максимален живот. Процедурата с маслената баня за мен е подходяща за колела които се карат в леки условия и се мият 1-2 в годината, но и тогава ако се кара на тежки предавки изправен на педалите веригата бързо ще стане за смяна.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот hatamoto » Вто Сеп 01, 2015 7:33 pm

Accept написа:Човек, който не може да си отвори бирата с подръчни средства, не заслужава да я пие.


Точно така! Много правилно казано!

Колкото до веригата, считам, че винаги е по-добре да отделям свободното време за хобито, вместо за грижи около него. Чистя с машинка, смазвам с тефлоново масло, после забърсвам. Като дойде време, сменям.
hatamoto
 
Мнения: 161
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Пон Юли 08, 2013 11:45 am

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот bigchicken » Вто Сеп 01, 2015 10:17 pm

Хубаво си хортувате, лошото е, че някой ще го прочете...
Аватар
bigchicken
 
Мнения: 105
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 2:22 pm

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Вто Сеп 01, 2015 11:33 pm

bigchicken написа:Хубаво си хортувате, лошото е, че някой ще го прочете...

Кое е лошото? Че ще научи нещо повече от лакърдии?
bigchicken написа:Издухването на боклуците от веригата (вкл. и от вътре в звената) с водоструйка и последващо смазване с подходяща смазка и гарантира максимален живот.

Може би с пароструйка?
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот subritual » Сря Сеп 02, 2015 12:22 am

Accept написа:Веригата не се разтяга...

Колега, струва ми се, че като навлизаш от автомобилите към велосипедите, морето ти се струва до колене.Харесва ми как мислиш нещата, ала има някои неща, които само практиката може да подскаже.
То и затова има разлика между продуктите за моторни вериги и тези за велосипедни.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Сря Сеп 02, 2015 12:59 am

subritual написа:
Accept написа:Веригата не се разтяга...

Колега, струва ми се, че като навлизаш от автомобилите към велосипедите, морето ти се струва до колене.Харесва ми как мислиш нещата, ала има някои неща, които само практиката може да подскаже.
То и затова има разлика между продуктите за моторни вериги и тези за велосипедни.

Колега,
Разлика между автомобили и велосипеди на практика няма. Това е така, защото и двете превозни средства ползват еднакви части за еднаквите си нужди. За валове и оси - лагери, за предаване на въртящ момент - верига и зъбни колелета. За смазване - масла и греси, за предаване на усилие - течности или жила. Автомобилите използват и други системи, но те не се използват в колелетата.
Ако си мислиш, че между лагерите на велосипедите и колите има разлика - в дивна грешка си. Масла се произвеждат в петролните рафинерии. Не знам марка, обвързана по някакъв начин с велосипедите, която да има петролна рафинерия, за да прави разфасовки по 50, 100 и 1000 ml. Марката съобразява своето производство с наличните масла или течности (защото няма как да е иначе), след което пуска продукта и започва да продава маслата или течностите със своя търговски знак, като пропуска да спомене спецификациите. И баламурниците се връзват и купуват скъпо, и прескъпо. Да, ама законите за търговия в някои държави задължават да се публикува състава и / или спецификацията. И така стават общодостъпни. Просто трябва да се намерят и прочетат.

Така е и с лагерите, но търговската "хватка" се прави на по-ниско ниво - в магазините. Ето пример:
- Имате ли лагер за автомобил ХХХХХХХХХ модел ХХХХ 2014г.
- Момент да видя каталога. Да - ХХХлв.
След една седмица (за същия лагер).
- Имате ли лагер номер YY ХХХХХХХХ
- За каква кола?
- За съветски струг.
- Да - Хлв
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот bikerider » Сря Сеп 02, 2015 2:25 am

"Колега", вместо да четеш лекции си купи проникващ спрей за верига за офроуд мотор и приключи с тая сага, че се уморих да ви чета лакардиите. Ако искаш да използваш масло, използвай гъсто масло, устойчиво на високо налягане. За да го кажа на твоя "автомобилен" език - коректния авто-аналог не е двигателното масло, а такова за трансмисия (ск.кутия, диференциал и прочее).

А най-добре си купи суха лятна смазка за велосипедна верига за левчета и приключи с тия ежения, защото наистина не можеш да уловиш велосипедната специфика от автомобилния си опит.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Сря Сеп 02, 2015 6:12 am

bikerider написа:"Колега", вместо да четеш лекции си купи проникващ спрей за верига за офроуд мотор и приключи с тая сага, че се уморих да ви чета лакардиите. Ако искаш да използваш масло, използвай гъсто масло, устойчиво на високо налягане. За да го кажа на твоя "автомобилен" език - коректния авто-аналог не е двигателното масло, а такова за трансмисия (ск.кутия, диференциал и прочее).

Колега, не знам какво си чел и от какво ти е дошла умората, но това го написах още във втория си пост и за мен въпросът се изчерпа:
Accept написа:Вероятно идеалният вариант е измиване с обезмаслител и маслена баня в загрято трансмисионно масло - то е достатъчно гъсто, за да е течливо и да не изкапва от гравитацията.

Четенето и гледането на текст са различни неща. Твоите физически състояния не са задължителни за никой тук, както и тази тема за теб.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот yohan » Сря Сеп 02, 2015 8:43 am

Не мога да разбера драмата на тая тема-веригата е консуматив с каквото и да я смазваш всичко зависи от експлоатацията-дали караш колелото в кал,прах,вода ,колко напъваш като въртиш,колко са ти износени венците и т.н.Мажеш от време на време с тънка смазка и като овисне следващата и готово.Да не е от злато тая верига,че толкова грижи ще полагаш за нея!?!?!? :dontknow: :D
Аватар
yohan
 
Мнения: 77
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Юни 19, 2012 3:13 pm

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот Accept » Сря Сеп 02, 2015 2:11 pm

Принципно не е драма и не е за веригата. Приеми, че начинът ми на мислене е различен от този на консумента.
Портал "Нашето отечество България"
Клуб "Ленд Ровър приятели - България"
Аватар
Accept
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Сеп 03, 2012 8:08 pm
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот jungleraver » Сря Сеп 02, 2015 2:24 pm

Ето на който му се чете - какво казва чичко Браун.
Ще цитирам няколко реда, които засягат темата:
"Lubricants Not to Use!
While it's hard to say which lubricants are best for chains, some lubricants are real no-nos:
•Automotive motor oil contains detergent, to wash away combustion products, and is made to be renewed constantly under pressure from the motor's oil pump. I [John Allen] rode once with someone who had used it the day before, and her chain was already squeaking."
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот heavymann » Сря Сеп 02, 2015 2:33 pm

Не мога да повярвам че тази тема още се дискутира - както казаха няколко колеги по-рано една масова верига струва 40-50 лв и кара по няколко сезона .Едно масло за верига струва примерно 10лв и стига за много време. Една машинка за почистване струва примерно 30лв и е практически вечна, а ако толкова е наложащо винаги може да се накисне веригата в обезмаслител за половин час преди миене с машинката.Абе общо взето няма смисъл да се занимава човек да търси алтернативи на вече добре измислени неща дето така или иначе са консуматив :D
Аватар
heavymann
 
Мнения: 209
Рейтинг: 1376
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 6:11 pm
Местоположение: София 0896837388

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот did » Сря Сеп 02, 2015 3:22 pm

Е т'ва е тема, в която доказана във времето пратика се оТровергава от планински "колоездач" с нулев отит с това, което коментира.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот billclinton » Сря Сеп 02, 2015 6:47 pm

did написа:Е т'ва е тема, в която доказана във времето пратика се оТровергава от планински "колоездач" с нулев отит с това, което коментира.


Еми сега остана и да ни научи как да си караме велосипедите :D
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Маслена баня на верига

Мнениеот bikerider » Пет Сеп 04, 2015 4:35 pm

Accept написа:
bikerider написа:"Колега", вместо да четеш лекции си купи проникващ спрей за верига за офроуд мотор и приключи с тая сага, че се уморих да ви чета лакардиите. Ако искаш да използваш масло, използвай гъсто масло, устойчиво на високо налягане. За да го кажа на твоя "автомобилен" език - коректния авто-аналог не е двигателното масло, а такова за трансмисия (ск.кутия, диференциал и прочее).

Колега, не знам какво си чел и от какво ти е дошла умората, но това го написах още във втория си пост и за мен въпросът се изчерпа:
Accept написа:Вероятно идеалният вариант е измиване с обезмаслител и маслена баня в загрято трансмисионно масло - то е достатъчно гъсто, за да е течливо и да не изкапва от гравитацията.

Четенето и гледането на текст са различни неща. Твоите физически състояния не са задължителни за никой тук, както и тази тема за теб.



Да бе разбрахме, че знаеш всичко, остава да откриеш велосипедните смазки.... :)
А между другото, предстои ти тепърва да откриеш веригите с о-пръстени, където големия ти опит може и да свърши истинска работа ;)

Приятен ден :)
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта