Ядове с Tora 302...

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Ядове с Tora 302...

Мнениеот vladko10 » Нед Мар 01, 2015 10:04 pm

Мили приятели колоездачи, преди 2 години си купих велосипед с въпросната вилка, втора ръка. Това ми беше най-хубавия велосипед до момента, мислех че е страхотен! Появи се един проблем обаче... (може и да си е бил там, но да не съм забелязал). При натискане на вилката, каплата се измества вляво и грайфера на гумата удря арката. Това не ме притесняваше толкова, тъй като с малко вардене нямаше проблеми, но реших да си взема едни хидравлики на далавера (евтини) Clarks skeletal. И проблема започна да сияе... Щом седна на велосипеда каплата се изкривява по същия начин и подпира дясната накладка и пречи на дясното бутало да се движи и по този начин не получавам почти никаква спирачна сила, а и на всичкото отгоре oпира докато си карам :D . Мисля, че проблемът се крие в семерингите, които позволяват вилката да се сгъва на една страна. Може и да греша, затова искам вашето мнение. Благодаря предварително!

ПП: Държа да отбележа, че съм 100 кила човек и може и това да оказва влияние. :D
vladko10
 
Мнения: 31
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Юни 04, 2012 9:53 pm

Re: Ядове с Tora 302...

Мнениеот krach » Нед Мар 01, 2015 10:06 pm

Ако каплата се криви, да не са ти разхлабени спиците?
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Ядове с Tora 302...

Мнениеот zafirovp » Нед Мар 01, 2015 10:11 pm

Теглото не е от значение, не е нормално да се суче толкова много. Главината затегната ли е хубаво? Щом самият диск се измества, значи цялата главина играе. Оста права ли е?
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Ядове с Tora 302...

Мнениеот m30b25 » Нед Мар 01, 2015 10:49 pm

Аз така имах проблем със ср сънтор дуро,като натисна спирачката и каплата ми се изместваше наляво.Бях с QR,но реших проблема след като минах на плътна ос с гайки.Имал съм и тора 302 при нея не съм имал проблем с QR.Пробвай като затегнеш по-здраво QR-a ако пак ти прави проблем си купи хубав или смени оста на каплата. :beer:
m30b25
 
Мнения: 177
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Пон Юли 16, 2012 7:45 pm

Re: Ядове с Tora 302...

Мнениеот sonscp » Пон Мар 02, 2015 1:32 am

При дурото на m30b25 (в последствие мое) проблема идваше от там, че от прекалено бърникане на каплата част от материала на ухото на вилката се е изронил и вдлъбнатината е станала по-голяма, отколкото от другата страта. При поставяне на каплата тя влизаше както трябва, но при затягане оста на главината влиза в тази по-голяма вдлъбнатина и следователно каплата се измества настрани. Проблема го оправих с поставяне на шайба, която запълни вдлъбнатината. Както го обясняваш проблема ти изглежда точно като моя, така че виж ушите на вилката. Ако не е от там погледни резбата на Qr-а да не е прецакана и от там да идва изместването. :agree:
Аватар
sonscp
 
Мнения: 651
Рейтинг: 1434
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 7:21 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Ядове с Tora 302...

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пон Мар 02, 2015 12:47 pm

Виж да не ти е разхлабен QR'a ма не мисля че чак до арката може да стигне.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Ядове с Tora 302...

Мнениеот compira » Пон Мар 02, 2015 1:47 pm

Като допълнение огледай оста на главината дали разтоянието от края на оста до гайките от двете страни е еднакво. Ако от едната страна е по-малко може лесно да се издялка ухото на вилката и от там да криви. Само половин милиметър ще е достатъчен горе да стане 1 см. За евтино решение си слагаш ос с гайки и няма да имаш ядове.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта