Нова серия Шотландски пътеки

В този форум публикувайте теми от следните видове:
1) Връзки и коментари за видеоматериали (клипове, пълнометражни филми и т.н.), свързани с колоезденето.
2) Теми, в които основната идея е да се пускат снимки с някаква определена тематика.
3) Теми, в които хората показват новите си велосипеди и компоненти, получават поздравления за тях и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 700 / 5

Нова серия Шотландски пътеки

Мнениеот paeth » Сря Ное 22, 2017 9:59 am

През вече отдавна отминалия Септември месец реших да отскоча до една сравнително популярна туристическа пътека на час път от Глазгоу.

Една от хубавите страни на Шотландия е, че въпреки лошото време всякакви прояви на планински спортове са силно насърчавани и достъпът на байкъри до всички туристически пътеки е позволен (за разлика от Англия) стига да спазваш установения етикет и да уважаваш останалите хора и животни, с които споделяш въпросната пътека в дадения ден.

И така, пътеката до връх Артър по известен като 'The Cobbler' е много приятно както за катерене, така и за спускане трасе. В типичния за Шотландия стил пътеката изобилства от каменни прагове, стъпала, множество напречно разположени канафки и остри камънаци, които са способни да разпорят и най-здравата гума независимо дали караш с tubeless (от опит се убедих - задължително за карането в Шотландия) или с вътрешни гуми.

На първи Септември след работа, спомням си че беше петък, натоварих колелото и се отправих към The Cobbler. За компания взех с мен един приятел, който като цяло не кара колело. Докато крачихме нагоре му обяснявах за златното правило при спускането - Speed is your friend. Или с други думи казано - ако преди някакво препятствие - дроп (тази хубава българска думичка :D), праг, канафка, или серия от стъпала намалиш и дори и за момент се зачудиш, шансовете да прескочиш кормилото са доста големи.

И въпреки експертните ми съвети ето какво стана малко по-късно...

https://youtu.be/HLnnSNGM7EI

Трябва да отбележа, че карах трасето за първи път, но това не трябва да ми служи като оправдание...

Разминах се само с леко навехнат палец, но за съжаление се случи най-лошото - колелото пострада! :crap: Равносметката беше изтръгнат маркуч на хидравликата на колчето (не толкова фатално), но и не знам как точно - разпорена задна гума.

След като се убедих, че няма смисъл да слагам вътрешна гума се примирих, че няма да карам и срам не срам си затиках колелцето надолу по пътеката. Добре, че нямаше много хора да ме гледат...

Две седмици по-късно се завърнах с вече закърпена гума и все още не работещо колче и трябва да отбележа, че карането си струваше

https://youtu.be/oGOYYfBVrAw

Определено The Cobbler trail се превърна в една от любимите ми пътеки в Шотландия, въпреки, че все още изобщо не съм се докоснал до бруталните и живописни пътеки на далечния север, за които хора от цял свят посещават Шотландия и се кънал, че страната е в топ 10 на световните МТБ дестинации. :)
Аватар
paeth
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1263
Регистриран на: Пон Яну 23, 2012 1:43 pm

Re: Нова серия Шотландски пътеки

Мнениеот Admin » Сря Ное 22, 2017 10:29 am

Много интересна пътека, за мен най-вече с това, че хем има технични елементи, хем между тях е някаква съвсем загладена, т.е. личи си, че се поддържа доста от човешка ръка.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Нова серия Шотландски пътеки

Мнениеот paeth » Сря Ное 22, 2017 11:38 am

Много от популярните туристически маршрути тук са добре потдържани. Разбира се има и много диви места и доста популярни дестинации, които ако са в България ще са опасани с метални въжета и парапети, а тук дори няма маркировка или оказателна табела, че има шанс да се пречукаш.

Като цяло има доста фондации, които натдават на търгове и изкупуват земята в различни природни паркове и около забележителности с цел потдържане и запазване на природата в непокътнат вид за идните поколения. Нещо като в стил 'Ако бях милярдер щях да купя Пирин и да забраня всякакви строежи'.

Много труд и средства се влагат в потдържането на пътеките, често каменните стъпала, които се виждат се 'докарват' на няколко курса с хеликоптер. Идеята е основно с цел да се насърчат хората да стоят на пътеките и да не тъпчат където им падне за да се намали ерозията по хълмовете.

А основните приходи освен от дарения идват от таксите за паркинг в подножието на подобни пътеки. По този начин обществото си плаща за добре потдържаните пътеки.

Байкпарковете са на същия принцип - няма такси, почти няма лифтове като единствено плащаш за паркинг.

Доста полезни практики могат да бъдат пренесени в България. :)
Аватар
paeth
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1263
Регистриран на: Пон Яну 23, 2012 1:43 pm

Re: Нова серия Шотландски пътеки

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Ное 22, 2017 12:34 pm

Готино клипче!

Състоянието на пътеките обяснава, защо рамката и вилката, която купих от един шотландец бяха неразличими от нови, а на мен ми трябваха 2 карания, за да имат 'нормални следи от употреба' :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Нова серия Шотландски пътеки

Мнениеот paeth » Сря Ное 22, 2017 5:08 pm

Хаха, мерси за положителния коментар.

Трябва да си призная, че тази пътека е от по-приятните за каране, а и съм изрязал по-бавните сегменти.

Като цяло карането тук е много сходно с това в Алпите, или поне така казват хората. Няма ги загладените песачливи пътеки, на които се наслаждаваме в България, но то и няма как с толкова дъжд. Ако искаш виж другите ми клипове има един Riding Devil's Staircase, той е сравнително представителен за типичното шотланско каране от средно ниво.

Ето и клип на Дани Макаскил, който изяжда същото трасе:

https://www.facebook.com/DannyMacAskill ... 771088225/
Аватар
paeth
 
Мнения: 60
Рейтинг: 1263
Регистриран на: Пон Яну 23, 2012 1:43 pm


Назад към Радост за окото (видео и снимки)

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта