Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

В този форум публикувайте теми от следните видове:
1) Връзки и коментари за видеоматериали (клипове, пълнометражни филми и т.н.), свързани с колоезденето.
2) Теми, в които основната идея е да се пускат снимки с някаква определена тематика.
3) Теми, в които хората показват новите си велосипеди и компоненти, получават поздравления за тях и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 700 / 5

Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот hrissim » Сря Юни 10, 2015 7:29 pm

Коя е планината и хижата?:
Изображение
Снимката е правена 50-те години - в зората на българското МТБ движение :D
Тенкс то З. Недялков

Група Самоковски туристи - велосипедисти "байкъри" на 2178мнв
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот MIKEY MOUSE » Сря Юни 10, 2015 8:07 pm

Прилича ми на "Вихрен" :dontknow:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот Telepatok » Чет Юни 11, 2015 9:05 am

Тия са били оригиналните български "klunkerz"

Изображение
Аватар
Telepatok
 
Мнения: 166
Рейтинг: 1504
Регистриран на: Нед Фев 10, 2008 8:51 am

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот 4getcredo » Чет Юни 11, 2015 11:40 am

Ристе, може би Грънчар?
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот dob111 » Чет Юни 11, 2015 11:41 am

На мен ми прилича на х.Рибни езера в Рила..... :crazy:
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот 4getcredo » Чет Юни 11, 2015 12:01 pm

dob111 написа:На мен ми прилича на х.Рибни езера в Рила..... :crazy:

И аз това си помислих първо, но по това време до там с велосипед не е имало как да се стигне (без 3-4 часа носене). Това нищо не значи, де - перковци има по всяко време. :D
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Юни 11, 2015 12:19 pm

А 50-те години замислихте ли се какви са били фотоапаратите и колко "лесно" е било да се качат там? :bowdown:

Благодарение на подсказката и гугъл - хижа Заварчица :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот kvelikov » Чет Юни 11, 2015 1:28 pm

Изображение

Ристо, не ти знам снимката, но легналият отляво е Коце!
Просто се е скрил зад мустак (тогава са били модерни).
;)
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
kvelikov
 
Мнения: 4453
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 5:13 pm
Местоположение: София 0899982814

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Чет Юни 11, 2015 2:57 pm

Pr3d4t0R написа:А 50-те години замислихте ли се какви са били фотоапаратите и колко "лесно" е било да се качат там? :bowdown:

Благодарение на подсказката и гугъл - хижа Заварчица :D


По-дребни от модерен ДСЛР :P

Някъде по албумите имам снимка на дядо ми от 53-4 година. Точно на същото място :P
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот hrissim » Чет Юни 11, 2015 4:08 pm

Всеки път се удивлявам на логическото мислене на най-упорития корояд. :agree:
Релефът, видим на снимката, говори за надморска височина над 2100м /над горния пояс на гората/ - алпийски пасища, камъняк и клек /дори хазяите скоро са се запасили и не са го складирали още. Къде у нас има клек?
До кои високопланински хижи е имало път по това време, така щото велосипедисти спокойно да отидат до тях?
Хижите Грънчар и Заврачица в Рила са единствените, които отговарят на видимите и логични условия . построени са на Кайзеровия път. /Да не се бърка с Фердинандовия покрай х.Мечит до з.Кобилино бранище/.
Сигурно е имало луди, дето са стигали и до други хижи, може би и по-високо, ама явно са били бедни или са нямали приятели с фотоапарати.

Това е снимка на х.Заврачица, преди голямото разширение през 60-те. Дори мисля, че това е след първото разширяване - в началото е била само дясната част на снимката - после е достроена лявата ъглова.
Не знам как ментално е оцелявал хижарят там 40-те и 50-те години през зимата - постоянно е имало човек и често се е налагало да копае здраво, за да стигне до вратата. Местните ветрове са особени и който е ходил там зимата знае каква огромна пряспа има от юг, където е вратата.

Интересен разказ на Асен Христофоров за онова време, свързан с хижата. За ценители ;)

Великов - приликата е смущаваща. :roll2:
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот vpravov » Пет Юни 12, 2015 7:29 pm

Страхотна тема! Ристе, благодаря!
hrissim написа:Интересен разказ на Асен Христофоров за онова време, свързан с хижата. За ценители

Кеф беше да го прочета! :agree:
hrissim написа:Не знам как ментално е оцелявал хижарят там 40-те и 50-те години през зимата - постоянно е имало човек и често се е налагало да копае здраво, за да стигне до вратата. Местните ветрове са особени и който е ходил там зимата знае каква огромна пряспа има от юг, където е вратата.

При единственото ми ходене зимата до Заврачица(до сега), се наложи да откопаваме вратата. Беше затрупана до над половината, но въпреки че хижарят го нямаше, лопатата беше предвидливо и любезно закачена до вратата. :) Добре че бяхме и сравнително голяма група (7 човека), защото се наложи да бием пъртината към Заврачица. Снегът беше такъв, че със снегоходки се затъваше над колената и редуването отпред беше като при шосейките. Лека-полека, още поне 15 човека пристигнаха в хижата след нас по пъртината. Вечерта, на свещи(романтика), плюскаш-пиеш, каквото си си донесъл, но имаше една особено интересна двойка. Момче(явно опитен планинар) и девойка тип "кифле". Момчето в раницата - лавинна сонда, лопата, газов котлон и тн.- поне 15 кила. Отделно грижовно закачил и раницата на девойката на неговата да не и е тежко(модни дрешки за преобличане в хижата, а сигурно и някой комплект гримове) :D - та седим вечерта, момчето явно уморено от хамалогията да я доведе до там, рано се предаде и отиде да спи. Девойката пък, не се подаде на призивите да си легне рано с него(каква умора кат си щъкал без багаж) и се забавлява с нас до късни доби. А си беше бая атрактивно девойче. Та тогава се замислих - ако искаш с девойка в планината, намери си я в планината. Ако ли не - ти бъхтиш и спиш след това, пък тя си хортува ;) !
Тогава повече, обаче ме впечатли преспата при входната врата на "Чакър войвода". Хижарите им се беше наложило да копаят траншея над 2.5м. Сиреч върха на преспата и стрехата на покрива + снега върху него, бяха на едно ниво.
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Задачка-закачка или какво е твоето извинение?

Мнениеот 4getcredo » Съб Юни 13, 2015 10:54 am

За малко, Ристе ;) :beer:

Последното, което прочетох от Христофоров, беше "Иманяри". Много ме развълнува. Това според мен е най-личната му книга. Арангел е той - с цялата му житейска неосъщественост, печална и даже глупава доброта. Наскоро излязоха три тома негови събрани съчинения, дето има и непубликувани досега неща - включително от "Скиците", а и едни разкази, дето се случват около Рибните езера "В дебрите на Рила". Адски готини. :clap:

Ако на някой му се задълбава, да прочете предговора на Румен Аврамов към това: "Двуизмерният таланат".
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София


Назад към Радост за окото (видео и снимки)

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 152 госта