Въпросчета относно Cross Proton

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпросчета относно Cross Proton

Мнениеот Flankerivo » Сря Юли 09, 2008 10:27 am

Здравейте,

Притежавам велосипед Cross Proton Protecttronic от 2000 г. Мисля, че е 24". Не съм го ъпгрейдвал с никакви компоненти. В последните две години не го бях карал активно. Сега реших да го "изтупам от прахта". Преди няколко дни го изкарах на разходка за първи път и неприятно чувство остави у мен твърдата вилка и изобщо липсата на омекотяващи устройства (амортисьори). Явно съм се разглезил от автомобилите. Та един от въпросите ми е свързан със съвместимостта на това колело с нови компоненти и детайли на различните производители. Моделът не ми харесва, но сърце не ми дава да го зарежа и да купувам друг велосипед, джоба също. Идеята ми е да интегрирам мека вилка, но като видях цените и това, което се предлага на пазара за тях, стигнах до извода, че колелата гонят по цени колите. 500 лв. за амортисьор за велосипед ми звучи прекалено.
Единственият ъпгрейд, който съм правил е инсталацията на бордови скоростомер.

Моля за съвет от тези от вас, които се досещат какво включва в базовата си комплектация този модел колело, относно промените, които е наложително да направя в рамките на нормален бюджет от сто, сто и нещо лева.

Cross Proton:

скорости - 18; (не са на Shimano), китайски са, май на Falcon; изглеждат доста демоде; мисля си, че е цяло чудо, че са още здрави, но пък може и да съм случил с тях; малко твърдо превключват, но предполагам е до настройки, нещо, което не е правено на това колело от 7 години; превключвателите не са с палци а с въртене на дръжките;

спирачки - челюстите имат надпис Вуелта (свързвам го с обиколката на Испания), от черна пластмаса е изпълнението им; не работят никак добре, но това е до настройка;

Със замяната на кои компоненти мога да омекотя хода на колелото?
Къде в района на Лозенец могат да направят настройка на колелото ми на нормална цена?
Flankerivo
 
Мнения: 1
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Юли 09, 2008 10:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Bolverk » Сря Юли 09, 2008 12:22 pm

За сега ще ти отговоря на базата на това което си писал и ще те помоля за някаква снимка на колелото, че толкова стар модел ми се видя неоткриваем в нета :)

1-во. Впечатлението ми че за толкова годинки откакто го имаш навярно си порастнал и поради това е възможно да не ти е удобно колело защото с тези гуми 24 се води юношески модел.
2-ро. Разбирам, че колелото е абсолютен твърдак. При такива положения можеш да му сложиш преден амортисьор. Обаче има над 90% вероятност колелото да е с Normal size чело което ще ограничи сериозно избора ти на вилка. Има такива и по-ниски от 500 лв около 100 лв. Сега за заден амортисьор не може да се говори там можеш да контрираш нещата с хубава седалка с прожини :).
3-то. Скоростите дано се държат добре :) Обаче тези спирачки ме притесняват. Вече трябва по всякакъв начин да се избягва пласмасовите спирачки има алуминиеви и стоманени на доста ниски цени а далеч по-добра работа ще ти свършат.

Заключение - Мисля че колелото си е свършило работата навремето, но сега преокомплектоването му ще ти излезе по-скъпо от вземането на ново колело. Наистина бих те насочил към някой модели ако бюджета ти е 100-150 лв те наистина няма да се нещо върховно, но тръпката от нещо ново под теб и навярно с по-подходяща геометрия ще бъде много повече отколкото да кърпиш. Чесно казано наистина някой друг лев и ново колело има страхотни бюджетни решения в момента :)

П.П. Е нещо можеш да запазиш от колелото :) Скоростомера ще ти свърши работа.
Аватар
Bolverk
 
Мнения: 879
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Май 03, 2008 10:43 am
Местоположение: Там при Реката


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 83 госта