Избор на рамка

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на рамка

Мнениеот Icemann3016 » Пет Фев 23, 2024 11:46 pm

Здравейте, пак съм аз с част поредна на въпросите ми. Реших да не продължавам да разводнявам съдържанието на предната тема и поради тази причина започвам нова такава. Накракто, от около месец карам един ъпгрейднат Крос Грип 124ка с монтаж на Шимано 7100 и спирачки 6120/6100 серия. Сега погледа ми се насочва обаче и към последното нещо, което не е в крак с времето - рамката. Мислех доста варианти, като да взема "евтино" 29" колело и да сменя групсети и спирачки и подобни неща с тези, които имам, но за съжаление всичко което се предлага на пазара за що годе разумни пари ~ 1500лв. не покрива критериите, които съм си поставил за това една рамка да бъде що годе съвременна - а именно да бъде бууст 12х148 проходна ос и с конус чело. Масовото или са с овърсайз чело или ако случайно е конус, то задължително дропаута е 10х135. Та, моля за съвет или насока за модел на рамка, която да отговаря на тези изисквания. Или естествено аргументи защо не ми трябва бууст или конус чело :D Към момента из интернет единственото което успях да намеря е това, изглежда добре на чертеж, парите са му добри, но тва военно зелено не е моето. В крайна сметка, цвета е от второстепенно значение, така че, ще помоля за мнение и за тази рамка като цяло.

ПС: Колелото ми трябва тип Крос Кънтри.
Icemann3016
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 09, 2012 10:07 am

Re: Избор на рамка

Мнениеот Alexi » Съб Фев 24, 2024 7:40 am

малко късно си се сетил за ъпгрейди ,промоциите минаха идва сезона .. тази рамка от линка ти не е лоша но я има само 21" т.е. ХЛ
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на рамка

Мнениеот Icemann3016 » Съб Фев 24, 2024 8:24 am

Alexi написа:малко късно си се сетил за ъпгрейди ,промоциите минаха идва сезона .. тази рамка от линка ти не е лоша но я има само 21" т.е. ХЛ


В момента съм с ХХЛ 56см и ми една идея голямо. 192см съм, но не съм си мерил крачола отвътре. А иначе, че зимата се правят ъпгрейди е така. Всъщност идеята ми е да имам набелязани модели, които да следя, а не че утре тръгвам да сменям. Дори и да я взема, най-вероятно ще стои в мазето до есента. Така, че ако имаш предложение и за други модели ще се радвам.
Icemann3016
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 09, 2012 10:07 am

Re: Избор на рамка

Мнениеот Sprinter » Съб Фев 24, 2024 7:33 pm

Малко стана като “имам копче, търся му балтон” :)
Освен задвижването и спирачките, ще трябва да се огледаш и за подходящи капли (тук разхода за среден клас ще надвиши инвестицията ти до момента).
Започни от това какъв е максималния ти бюджет - колко би дал за колелото. Оттам, ще се ориентираш какъв материал на рамката търсиш - карбон или алуминий и започваш да дебнеш за промоции и обяви. Купуването на цяло колело, което да разглобиш с цел подмяна на компоненти, в 99% от случаите ще ти излезе повече, отколкото да сглобяваш стъпка по стъпка от различни промоции.
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Избор на рамка

Мнениеот Icemann3016 » Съб Фев 24, 2024 10:19 pm

Баш така си стана. То да кажем, че всичко тръгна от желанието да стегна едно старо колело, но от незнание, че е с 1" чело му купих овърсайз вилка...и те така. После пък заради вилката и отново глупост се докопах до рамка от Крос Грип. В крайна сметка доста пари налях от незнание и липса на адекватна преценка. Но до тук с офтопика. Не съм си поставял конкретен бюджет. Реално това, което ще ми трябва..или поне си мисля е рамка, вилка, чашки, шини, главини и гуми. За вилка съм се спрял на recon silver rl като по-бюджетен вариант с конус стержен и 100мм ход, освен ако не изпадне на промоция нещо със 120мм ход на до 150 евра. Шини Dartmoor tomcat и главини slx m7110. Та за рамка, със сигурност не ми се инвестира в карбон, и може би търся най-бюджетния вариант, който да покрива изискванията, които опитах в началото. С Томпсън рамката сметнах, че ще ми трябват може би около 1к-1.1к лева да отделя. Но и малко повече да са, не е проблем при факта, че ще се дебнат промоции. Крайна, цел..в кръга на шегата е да спра да пиша в този раздел, а 1-2 нагоре, или да имам читав твърдак, защото за читава мекица не съм пораснал :D :D :D
Icemann3016
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 09, 2012 10:07 am

Re: Избор на рамка

Мнениеот Alexi » Нед Фев 25, 2024 8:07 am

почти всеки е минал по тоя път ,според мен вземи хубава рамка не са евтини но рамката е основата която да надграждаш ,ако тя не е читава няма смисъл нищо друго .. правилно си се ориентирал към буст и проходна ос ,но виж нещо с по актуална геометрия от Томпсъна
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на рамка

Мнениеот Sprinter » Нед Фев 25, 2024 9:58 am

Филма със сглобяване на колело е 18+ :D
Ще се насладиш на всичките похвати на производителите за съвместимости, стандарти и прочее полу-инженерни, полу-маркетингови “нововъведения”…
Заради ясно изразената сегментация между класовете, вече е доста трудно да намериш твърда алуминиева рамка с ход на вилката 100-120 мм и 148мм(boost) задна ос. Причината е, че в ХС класа вече е почти стандарт задното окачване, а твърдите рамки са за хардкор спортисти, демек изпилен карбон под 1 кг.
Като отправна точка можеш да ползваш Chisel на Specialized, X-Caliber на трек (но е с boost QR 141мм), сега са пуснали нов алуминиев Procaliber, но не съм виждал само рамка. Ето едно предложение за ориентир https://www.tradeinn.com/bikeinn/en/spe ... 40247001/p .
Според мен, нова рамка, отговаряща на тези условия, дори от вторичния пазар, за по-малко от 500 евро няма да намериш.
За каплите - аз не бих се занимавал с наплитане на сет-а Dartmoor/Shimano. Ако сглобяваш колело и не бързаш със сроковете, най-добрия ти приятел е https://www.rczbikeshop.com/ ( внимавай, че води до пристрастяване :evil: ) Днешната промоция https://go.mail-coach.com/t/r-e-tihlyhyk-bdttlktjtl-r/ включва DT Swiss XR1700 MicroSpline за 280евро с доставката.

Но, всъщност RCZ си е за отделна тема :D
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am

Re: Избор на рамка

Мнениеот Boyan1984 » Нед Фев 25, 2024 10:08 am

Chisel-a е мн яка рамка, ама защо ги продават по 800-1000 евро не ми е ясно. Алуминиевите при това. А цял байк съм виждал за по-малко в kleinenzeigen-a. :dontknow: Бях се наточил да си взема една, ама при тая цена няма смисъл.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на рамка

Мнениеот Gworan » Нед Фев 25, 2024 10:47 am

Boyan1984 написа:Chisel-a е мн яка рамка, ама защо ги продават по 800-1000 евро не ми е ясно. Алуминиевите при това. А цял байк съм виждал за по-малко в kleinenzeigen-a. :dontknow: Бях се наточил да си взема една, ама при тая цена няма смисъл.


Верно ли толкова искат за алуминиева рамка, аз моя чизел комп го взех за толкова цялото колело. Да взема да го разпарчетосам :D
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1022
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Избор на рамка

Мнениеот Boyan1984 » Нед Фев 25, 2024 12:53 pm

Не трябваше да казвам :D Без майтап: https://www.kleinanzeigen.de/s-anzeige/ ... -217-26368 А цял байк има за 1000 еврака, чисто нов :dontknow:
Един само продава рамка за 570 евро, вс друго е по 1000. Това за рамка от 2023.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Избор на рамка

Мнениеот Bi11y » Пон Фев 26, 2024 3:27 pm

Specialized Chisel e доста специална и лека рамка за алуминий - около 1600 грама е и за това цената е доста дървена ...
Bi11y
 
Мнения: 1369
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Избор на рамка

Мнениеот Icemann3016 » Сря Фев 28, 2024 1:59 pm

Благодаря за мненията ви. Видях тази рамка на Спешълайзд. Но може би тя е вече твърде над бюджета. Ако трябва да отделя 2к лева за рамка, според мен се обезсмисля цялата идея.."опитвам се да мисля и адекватно, до колкото ми се отдава"... Например един Dartmoor Primal е около 2.5к лева, с бууст и конус чело и 5100 монтаж на Шимано. Ако това е "реалната" посока, по-скоро май ще търкалям така Крос-а от колкото да набивам пари примерно за Томпсън рамката, която пуснах плюс вилка и прочее.

@Alexi, може ли малко повече инфо какво трябва да гледам, за модерна геометрия.. чета за т.нар. рийч ама нещо не схващам цялата идея.
Icemann3016
 
Мнения: 36
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Юли 09, 2012 10:07 am

Re: Избор на рамка

Мнениеот gssatcc » Сря Фев 28, 2024 3:15 pm

Има ли някаква съществена разлика в рамката на Rockhopper и Chisel от последните години? Освен, че Rockhopper е QR.
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 390
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Избор на рамка

Мнениеот Sprinter » Сря Фев 28, 2024 4:16 pm

gssatcc написа:Има ли някаква съществена разлика в рамката на Rockhopper и Chisel от последните години? Освен, че Rockhopper е QR.


Не е като да няма.Челен ъгъл, рийч, следа са в полза на Chisel
Изображение
upload image
Sprinter
 
Мнения: 107
Рейтинг: 1502
Регистриран на: Съб Апр 22, 2023 6:35 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 86 госта