Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ВелоВело » Съб Авг 12, 2023 11:35 am

Здравейте, няма да ви тормозя с избор на конкретен велосипед а само за избора на типа му.
Гледам ги че са ендуро, ХС и разни други.

Карам по 30-40 километра с лека денивелация и трудност за начинаещи. Примерен маршрут

Хамстерски истории да въртя на една пътека по цял ден не правя, по скоро го ползвам за разходка.

Както и типа скорости, сега съм 3*7 или 9 не знам :D
Предвид че има дълги карания по амен равно с 1*нещо си ще стига ли за нормална скорост? Освен в катеренето какъв друг плюс мога да имам от 1* скорости?
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Съб Авг 12, 2023 3:03 pm

Според мен ХС или Трейл велосипед би ти подхождал, Ендуро е за по-екстремни изпълнения. Трейл е нещо по средата, катери добре но поради 130-140 хода позволява и малко по екстремни спускания. ХС обикновенно са с 100-120 ход повече ориентирани към въртене както се предполага от името.

За мен предимството на 1х е че е много по упростено без да губиш обхват. С 2-3х имаш много припокриващи се скорости което според мен е излишно тегло. Като + за 3х бих казал че е много по лесно ако ти се наложи да свалиш от тежка на лека скорост много бързо, при 1х трябва няколко превключвания докато при 3х едно е достатъчно.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот stealth » Съб Авг 12, 2023 3:21 pm

Понеже и аз карам основно черни пътища (+някоя прилична пътечка), то XC-то ми е достатъчно (твърдак с 100мм въздушна вилка).
1х си е напълно в реда на нещата като скорост. Аз минах от 3х6 към 1х11 и имам една по-бърза и една по-бавна скорост в повече спрямо старата система. 1х-то опростява играчката да сменяш скорости на две места, а сваля и от теглото на велосипеда (лично за мен не ми е толкова от значение това, но си е причина :)
На х.Българка трябва да направят специален паркинг за колелета, сериозен трафик има там :)
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот Alexi » Съб Авг 12, 2023 4:36 pm

в момента 1х11 е на цената на 1х12 ,така че това е групсета ти ( естествено нисък клас но поне има обхват )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ВелоВело » Съб Авг 12, 2023 5:23 pm

stealth написа:На х.Българка трябва да направят специален паркинг за колелета, сериозен трафик има там :)

Подкрепям за паркинга, или поне една стоянка. Да не се мятат по поляната или подпират по стълбите.
Ще има предложа на следващото ходене :dontknow:
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ВелоВело » Нед Авг 13, 2023 7:47 am

Да разбирам че трябва да се ориентирам към търсене на ХС велосипед?
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот Вилката » Сря Авг 16, 2023 7:52 am

В началния клас задължително ХС твърдак с макс 120 ход на вилката. Ако си по-лек - по възможност въздушна вилка.
На първо износване на гумите минаваш на по-леки и търкалящи (защото в началния клас слагат тежки модели) и минаваш на тублес.
29" и 1x12, за да ти е по-лесно след време да ъпгрейдваш. Ако челото е конус ще е добре, пак заради ъпгрейдите.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ВелоВело » Пон Ное 20, 2023 7:41 pm

Да приключа и темата с това какво избрах - CROSS FUSION PRO 29" 2022
Бях решил първоначално да взема Radon Jealous AL 8.0 или Radon ZR Team 8.0 но в един момент ми се изчерпа търпението и поръчах Кроса.
Надявам се, че и 3-те велосипеда отговарят на съветите ви, отделих бая време за гледане и сравняване.
Изображение
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот Kkrase » Пон Ное 20, 2023 11:22 pm

Честит да ти е колега, гледам че снимката с маршрута по който минаваш е в моя район. Я разкажи с влака ли се качваш до гара Кръстец, аз съм го правел това трасе преди 10 години с 28 цола колело с твърда вилка и тънки гуми, спомням си беше уникално, има и много места за разглеждане.
Ти от къде си? Това трасе правиш ли го в тези студените месеци и група ли сте, защото може да се съберем една агитка.
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1382
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ВелоВело » Вто Ное 21, 2023 12:21 am

От Стара Загора съм и ходя с влака до Кръстец.
А от Кръстец пътеки да искаш, студа не ме плаши стига да не вали дъжд.
И карам сам по принцип ама си е страшничко, там конкретно през повечето време няма покритие на мобилните.
Бих се радвал на компания ама да се има в предвид, че съм толуп и не съм някакъв бързак.

Като цяло в района ми е мерак ГД Българка - Енина по синята маркировка ама не знам дали ми е по възможностите, не съм я разглеждал подробно още. Пък и с тоя сняг и кал няма да е тая година...
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот Kkrase » Вто Ное 21, 2023 3:00 am

Хубавото на сегашния ти маршрут е спускането от Селци, а примерно до Енина не знам как ще е. Но последно пусках от перките на Бузлуджа до Енина и беше само камъни ама жестоки, мотористите са разбили абсолютно всички пътеки, повече от там няма да пускаме, не беше никак приятно, та казвам ти го да не случайно да се нахакаш на подобно трасе. Иначе това от гарата ми се иска да го направя пак, ако скоро времето позволява или на ранна пролет е хубаво ще се чуем пак. Браво, че дори и сам ходиш на такива места.
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1382
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ВелоВело » Вто Ное 21, 2023 8:13 am

На тоя маршрут всичко хубаво свършва в Селце, следва асфалт и бая баир, след него гадно спускане - стръмно + много пясък + клони които стесняват платното и много коли. Останах без пръсти да стискам спирачките.
Всички пътеки от ляво на ждрелото съм ги минавал пеша, там с колело не е за мене.
За изровенето тук ако говориш е ужасно наистина, там пеша едвам слезнахме... Долу до реката БТВ ни посрещна баба меца, както бяхме назад с графика го изпреварихме с 20 минути :crap:

За Кръстец - ГД Българка - Селце може по всяко време според мен стига да са отъпкали снега до Българка, след нея бързо се губи височина и надолу няма да има. Пътя е камънак и калта не е проблем, има на 1-2 места. Бих се върнал само за да отида до Тисовото находище че ме домързя...
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот stealth » Вто Ное 21, 2023 11:42 am

ВелоВело написа:Като цяло в района ми е мерак ГД Българка - Енина по синята маркировка ама не знам дали ми е по възможностите, не съм я разглеждал подробно още. Пък и с тоя сняг и кал няма да е тая година...

Синята марка е в ужасно състояние. Аз ходих от Кръстец до х.Българка, после до връх Българка и реших, че така и така съм там, да хвана към Енина. Марката е стара, по кръстопътища, където трябва да я има - липсва, ако не ползваш карта е ъпсурт да се следва. Отделно, че се водеше сеч това лято и вероятно е оредяла още повече. Самият маршрут в по-голямата си част е монотонно губене и качване на височина, и... едва ли ще го мина втори път доброволно.
В бъдещите ми творчески планове е спускане към Селце и от там на запад към Горно Изворово. Аз съм от Хасково и не бих отказал компания, ама във влака почва едно мрънкане, ако има повече колелета...
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот Kkrase » Вто Ное 21, 2023 6:10 pm

Да, за този маршрут Катуните говоря, само камъни, много неприятно и натоварващо спускане е.
А преди 10 години като качвахме гара Кръстец с влака, бяхме 4 колела, като едото беше Украйна с дамска рамка хаха
Сега до колко колела дават във влака? и отколко часа тръгва влака?
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1382
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ВелоВело » Вто Ное 21, 2023 9:04 pm

stealth написа:
ВелоВело написа:Като цяло в района ми е мерак ГД Българка - Енина по синята маркировка ама не знам дали ми е по възможностите, не съм я разглеждал подробно още. Пък и с тоя сняг и кал няма да е тая година...

Синята марка е в ужасно състояние. Аз ходих от Кръстец до х.Българка, после до връх Българка и реших, че така и така съм там, да хвана към Енина. Марката е стара, по кръстопътища, където трябва да я има - липсва, ако не ползваш карта е ъпсурт да се следва. Отделно, че се водеше сеч това лято и вероятно е оредяла още повече. Самият маршрут в по-голямата си част е монотонно губене и качване на височина, и... едва ли ще го мина втори път доброволно.
В бъдещите ми творчески планове е спускане към Селце и от там на запад към Горно Изворово. Аз съм от Хасково и не бих отказал компания, ама във влака почва едно мрънкане, ако има повече колелета...

Отпада значи синята...
А това отклонение от Селце към Горно Изворов изглежда много по-приятна от асфалта, къде съм спал че не съм я видял не знам.

Във влака няма максимална бройка, но се поставят на последната платформа и като са повече става неудобно, не че не съм виждал пълен коридор и купета. Място ще се намери, желание да има.
Аз хващам по принцип международния в 7:20 от Стара Загора, на Тулово има връзка с Казанлък, 9 си на Кръстец. За лятото не е Ок тоя влак, че му закачат турски спален вагон и заради него закъснява с 2-3 часа...
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот Kkrase » Вто Ное 21, 2023 10:29 pm

Гледам, че влака на Тулово е 7:40 и на Кръстец вярно е към 9 часа. Аз може да си закарам сингъла до Тулово с колата и от там да го хвана. Кой дни ти е удобно тва пътуване, смисъл кои дни почиваш колега? защото аз работя 2 дена и 2 почивам и така 17 години вече. Навит съм за прехода, евентуално може да взема и още един приятел с мен. Направо да уговорим някоя дата и да летим викам аз.
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1382
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ВелоВело » Вто Ное 21, 2023 11:39 pm

На мен ми е малко рано да се връщам пак там, виж @stealth дали няма да успеете да се разберете.
Имайте предвид и прогнозата за времето, утре вечер го дават дъжд, събота сняг.
Бих изчакал по-стабилно време.
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот stealth » Сря Ное 22, 2023 9:17 am

На мен само неделята ми е свободна, а и въпреки че не съм зазимил колелото все още, то едва ли ще се кача на Стара планина с него тази година. Та, живот и здраве - догодина.
stealth
 
Мнения: 68
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Пет Апр 19, 2019 6:32 pm

Re: Какъв тип велосипед ми трябва за моя тип каране - лежерно

Мнениеот ВелоВело » Нед Дек 03, 2023 1:08 pm

1x12 било голяма работа, аз досега нямаше баир който да не бутам с 3х8...
Аватар
ВелоВело
 
Мнения: 130
Рейтинг: 1246
Регистриран на: Чет Фев 04, 2021 8:43 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 99 госта