Вилка с 100mm Ход Става ли за Drag ZX Comp 2018

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Вилка с 100mm Ход Става ли за Drag ZX Comp 2018

Мнениеот Oshikuro » Чет Авг 30, 2018 8:22 am

Здравейте,

Мисля да сложа вилка 27.5 MANITOU MARKHOR BLACK 1 1 8 (100мм, 120мм ход) на Drag ZX Comp 2018.

Вилката има следните характеристики:

Размери -26/27/29";
Ход-120 или 100мм;
Стержен-1 1/8";
Корона-Пресован алуминий;
Настройки-Заключване , Rebound TPC, въздушна пружина;
Спирачка-Disc/PM;
Макс. диаметър на ротор-n/a;
Горни тръби-Алуминий;
Долни тръби-Магнезий;
Ос-QR 9mm;
Тегло-1656g (26"), 1677g (27.5"), 1875g (29").

Рамката е това:

Изображение

A6+ Alloy Hydroformed Double Butted

Проблемът е, че оригиналната вилка е 80мм ход.

Ще имам ли някакъв проблем с рамката или геометрията? Карам предимно на асфалт и понякога крос кънтри.

Оригиналната е SR Suntour XCT DS-TS - тежичка и груба. Яко дрънчи. Хаха.

Благодаря за вниманието
Oshikuro
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1140
Регистриран на: Сря Юни 06, 2018 8:47 pm

Re: Вилка с 100mm Ход Става ли за Drag ZX Comp 2018

Мнениеот Gworan » Чет Авг 30, 2018 3:34 pm

Като сменяш вилката по-важно е да гледаш и да сравняваш дължината от центъра на оста до върха на короната, не само хода. Аз мисля че с 20мм повече няма да има проблеми.
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1019
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Вилка с 100mm Ход Става ли за Drag ZX Comp 2018

Мнениеот mentalhead » Чет Авг 30, 2018 5:22 pm

Няма да имаш проблем. Сменяй смело. Един килограм разлика във вилките ще усетиш доста повече от някакви милиметри във височината на средното. Да не говорим, че вилката наистина ще работи. 2 см увеличение във височината на вилката рефлектират в намаляване на челния ъгъл с един градус, което принципно си е хубаво нещо и в твоя случай дори ще постигнеш един по-модерен ъгъл.
Не намирам сигурни данни за височината на сегашната ти вилка, но от цифрите, които прескачаха из нета стигам до извода, че axle to crown размера на Манитуто е съвсем леко по-малък, така че разликата дори няма да е 20мм, а някъде от порядъка на 15-17. Не че има значение. 2 та сантиметра повече ход също са си плюс.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Вилка с 100mm Ход Става ли за Drag ZX Comp 2018

Мнениеот Oshikuro » Чет Авг 30, 2018 7:55 pm

Благодаря за отговорите.

Ще я сменя. Събрал съм парите и ще я поръчвам. Ще трябва обаче и помпичка разбрах, но ще купувам. Хехе. Тая вилка изглежда брутално яка.

Ако трябва да съм честен, Suntour XCT не е толкова зле. Здрава е за парите си. Все пак е 100лв, докато тази е 350. Но е някак си тежка и дървена.

Старата мисля да я разглобя, да я смажа и да я оставя като резерва.

А според вас рамката достатъчно добра ли е да понесе и 120мм? (Няма да я преправям вилката - нямам уменията. Просто питам.)

Рамката се води A6+ Alloy Hydroformed Double Butted.

Както и да е.

Благодаря отново и приятна вечер на всички. Ако всичко мине ок, ще направя и снимка и ще я кача.
Oshikuro
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1140
Регистриран на: Сря Юни 06, 2018 8:47 pm

Re: Вилка с 100mm Ход Става ли за Drag ZX Comp 2018

Мнениеот billclinton » Чет Авг 30, 2018 8:50 pm

Oshikuro написа:Ако трябва да съм честен, Suntour XCT не е толкова зле. Здрава е за парите си. Все пак е 100лв. Но е някак си тежка и дървена.


Хаха,ти ташак ли си правиш? :D :D :D
billclinton
 
Мнения: 422
Рейтинг: 1525
Регистриран на: Вто Ное 11, 2014 11:23 am
Местоположение: София

Re: Вилка с 100mm Ход Става ли за Drag ZX Comp 2018

Мнениеот Oshikuro » Сря Сеп 12, 2018 9:10 pm

Смених вилката преди около 10 дни и я карам от тогава.

Като цяло процесът не беше много труден. Най-трудно ми беше да махна короната от старата и да я сложа на новата, но защото нямах необходимите инструменти и не мислех да ги купувам, защото може да не ми трябват до края на живота ми повече.

И така.

Махнах короната от старата вилка като първо зачуках лекичко макетно ножче около целия и диамерър. След като имаше място за отвертка я използвах за да побутна короната нагоре - без чук.

За да сложа короната на новата вилка, използвах тежест от 0.5кг, която имах вкъщи. Оказа се перфектен диаметър. С два удара короната беше на мястото си.

Срязах новата вилка с ножовка.

Оказа се, че старата ми вилка (suntour xct) е била срязана МЕГА криво и не е била и пилена. Имаше стружка. Ужас. хаха.

Запилих маниту. Дължината на стержена напаравих като на старата вилка.

Набих новата пеперуда с малка отвертка.

Новата вилка беше около 71см от горе до долу, а старата 70 или малко отгоре. Не си спомням.

Свалих всички лагери около хедсета, гресирах обилно и я затворих. Отне ми около 5 часа. Но не бързах за никъде. Ако го правя на ново сигурно ще ми отнеме 2 часа.

След това си монтирах предната гума и спирачката - не съм имал проблеми пасна точно.

Но възникна един друг проблем - понеже manitou вилките са с обратна арка, СТАНДАРТНИТЕ ПРЕДНИ КАЛНИЦИ НЕ СТАВАТ.

Имам два комплекта калници - един с болт, един с пеперуда във вилката. И двата не стават. Първият защото няма резба. Вторият се удря в арката. Единственият начин е да го обърнете, но става адски грозно.

Това ме издразни, защото оставам без преден калник. Направих си един от тези късите калници от папка.

Иначе вилката е мега лека сравнение с дървото suntour xct. Когато ги носих нагоре към вкъщи разликата беше осезаема.

Работи мн мазно и заключващият механизъм е много по добър от XCT.

Ето малко снимки:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Oshikuro
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1140
Регистриран на: Сря Юни 06, 2018 8:47 pm

Re: Вилка с 100mm Ход Става ли за Drag ZX Comp 2018

Мнениеот Brave » Пон Сеп 17, 2018 12:35 pm

Oshikuro написа:Най-трудно ми беше да махна короната от старата и да я сложа на новата, но защото нямах необходимите инструменти и не мислех да ги купувам, защото може да не ми трябват до края на живота ми повече.

Добре изглежда и явно си се справил отлично. Само една малка поправка - това което си избил от стержена не короната, а долния конус. Корона се нарича целия детайл обединяващ краката на вилката и стержена. И един съвет - като набиваш пеперудка, ползвай не отвертка а дълъг болт М6 с завити на него две гайки (говорим ако нямаш специалния инструмент). Така е много по-трудно да оплескаш резбата или пеперудата да тръгне накриво, защото имаш лост с който да контролираш съосието на болта и стержена.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта