Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Чет Фев 15, 2018 9:47 am

Защо обърквате човека? Той иска да си купи колело за 800 лв., вие му предлагате вилки за 450! Все пак е пуснал темата в раздел за НАЧАЛЕН КЛАС ВЕЛОСИПЕДИ! Като покара и реши, че не му е достатъчно ще пита в специализираните раздели. Пък и ще знае за какво си дава парите.
@ KoIЮ Между другото RS ХС 28 е същото дърво като ХСМ, а Paragon е за градски велосипеди. Хубаво е да си запознат поне малко, преди да препоръчваш на другите.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Admin » Чет Фев 15, 2018 11:15 pm

Съгласен с Boko-Loco. Имал съм „удоволствието“ да карам доста вилки от начален клас и никой не спори, че са дръвчета, но все пак:
1. Нямат нищо общо с цепениците, които карахме едно време, т.е. вече дори при велосипедите за 700-800 лв. можеш да разбереш, че нещо там отпред се сгъва и разгъва.
2. Ако се поставя в колоездачните обувки на един начинаещ, терените, по които той смее да кара и начинът, по който кара, евтината вилка поне в началото няма да е огромен и ясно изразен проблем.
Подмяната на вилка при готов велосипед не е нещо, с което търговецът лесно да се съгласи, а и не мисля, че ще е по-изгодно за потребителя от това просто да си купи следващото ниво от дадения модел. Така че когато човек си е определил точен бюджет, най-добре е да си избира в него. Ако реши да вдигне бюджета, тогава става друго и така.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот carmo » Пет Фев 16, 2018 11:13 am

Alexi написа:под голяма винаги разбирай горната тръба или както е прието top tube efective ( TTe ) .. рамка 52 седалкова с горна тръба примерно 56 е смехотворно къса ( здравейте Крос ) и едър висок човек стои като на циркаджийско колело изправен като бастун .. като добавим и челния ъгъл от 72.5 ,нещата стават плачевни ако се кара по предназначение .. гледай дълги рамки ,да са ти удобни ..

Материала на админ-а е за предната версия на Фюжън. Актуалният модел (предложен от колегата) е с ревизирана рамка и геометрия. https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... n-mat.html В таблицата е дадена дължина по действителен ТТ, но по хоризонталата е поне 60см (за 50см височина). Най-високата версия 54см е с поне 63см дължина на предния триъгълник (съдейки по колесната база от таблицата). Авторът на темата е по-добре да премери този вариант, особено ако вътрешната дължина на кракът му е около и над 90см.
От 2-та Драг-а Хардито е по-добър вариант, но Фюжъна е с по-висок клас команди, преден дерайльор, курбели и спирачки, а при аналогична (или по-ниска цена), не мисля че е въпрос на колебание. Разбира се има и други колелета в тоя ценови диапазон, но какво е монтирано по тях е друга бира. :D
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот КоlЮ » Нед Фев 18, 2018 1:30 am

Boko-Loco написа:Защо обърквате човека? Той иска да си купи колело за 800 лв., вие му предлагате вилки за 450! Все пак е пуснал темата в раздел за НАЧАЛЕН КЛАС ВЕЛОСИПЕДИ! Като покара и реши, че не му е достатъчно ще пита в специализираните раздели. Пък и ще знае за какво си дава парите.
@ KoIЮ Между другото RS ХС 28 е същото дърво като ХСМ, а Paragon е за градски велосипеди. Хубаво е да си запознат поне малко, преди да препоръчваш на другите.



Никой не обърква човека , въпросното колело(което си е харесал колегата ZX Pro) го карам от няколко месеца и си давам мнението ,защото той за това пита. Никой не му предлага вилка за 450лв.(Може да прочете пак дадените мнение колега , ако пак не ви стане ясно, повтаряме... И така докато не оборим Айнщайн.)

@Boko-Loco Радвам се ,че имате колоезденето като хоби.Доста приятно нещо си е.Така . Само когато сравним втулките на двата вида вилки и ни става пределно ясно ,че нямат нищо общо :).Да не работят като висок клас вилка , това е ясно ,но и БДЖ-то не вози като "Шики-Шима". Относно Paragon , не разбрах какво ви притеснява колела, че е с малък ход ли ? Питайте колега не е проблем каквото не ви е ясно, нали за това е форума да се образоваме.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Нед Фев 18, 2018 10:36 am

КоlЮ написа:
Boko-Loco написа:Защо обърквате човека? Той иска да си купи колело за 800 лв., вие му предлагате вилки за 450! Все пак е пуснал темата в раздел за НАЧАЛЕН КЛАС ВЕЛОСИПЕДИ! Като покара и реши, че не му е достатъчно ще пита в специализираните раздели. Пък и ще знае за какво си дава парите.
@ KoIЮ Между другото RS ХС 28 е същото дърво като ХСМ, а Paragon е за градски велосипеди. Хубаво е да си запознат поне малко, преди да препоръчваш на другите.



Никой не обърква човека , въпросното колело(което си е харесал колегата ZX Pro) го карам от няколко месеца и си давам мнението ,защото той за това пита. Никой не му предлага вилка за 450лв.(Може да прочете пак дадените мнение колега , ако пак не ви стане ясно, повтаряме... И така докато не оборим Айнщайн.)

@Boko-Loco Радвам се ,че имате колоезденето като хоби.Доста приятно нещо си е.Така . Само когато сравним втулките на двата вида вилки и ни става пределно ясно ,че нямат нищо общо :).Да не работят като висок клас вилка , това е ясно ,но и БДЖ-то не вози като "Шики-Шима". Относно Paragon , не разбрах какво ви притеснява колела, че е с малък ход ли ? Питайте колега не е проблем каквото не ви е ясно, нали за това е форума да се образоваме.


Paragon освен малкото ход е и с по-малък АтоС, тоест ще компрометира геометрията: по-голям челен ъгъл и по-ниско средно. Не е проектирана за натоварванията при планинско каране и монтирана на МТБ ще остане без гаранция.
Не съм препоръчал ZX, a Hardy! Което е с на-добрата геометрия от всички бг велосипеди.
Освен хоби, велосипедите са ми и професия от 10 г.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Вто Фев 20, 2018 12:56 pm

Благодаря на всички за насоките . Може би ще се насоча към Хардито , колкото и да му е зле вилката , с моето каране (повече по шосе) предполагам ще ме изкара поне година :) А и нали винаги по късно мога да я сменя с по добра (тогава ще разпитвам тук пак , коя , що ) :)

Не мога да разбера защо не виждам в спецификациите информация за общото тегло на велосипеда , така от любопитство :) Моя сегашен стар , със стоманена рамка и 26" гуми тежи около 17кг и нещо и ми се струва тежък като го пренасям на ръка :) Сега това с алуминиева рамка , макар и с по големи гуми, дали ще е по леко или не ?

Поздрави !
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boyan1984 » Вто Фев 20, 2018 1:40 pm

Предполагам, че този е не повече от 13.5 кг.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Чет Фев 22, 2018 4:43 pm

Чудя се ,ако вдигна бюджета, този модел заслужава ли го спрямо конкретно Хардито абстрахирайки се от вилката му :

https://kadenas.bg/CROSS-BIG-FOOT-29

:dontknow:
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот carmo » Чет Фев 22, 2018 11:12 pm

Ами напоследък гледам се обсъжда в различни теми. Един го плюе, но другите купуват и карат. И защо да се абстрахираш от вилката, като тя е 2-ри по важност компонент, а тук я получаваш в цената, вместо да планираш стотици левове за ъпгрейда и ако вземеш по-евтин байк.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Фев 23, 2018 8:50 am

Имах предвид да се абстрахирам от вилката на Хардито, която е ясно че е по зле от тази на Биг Фута, чудя се какво друго заслужаващо има в него спрямо Хардито.
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Пет Фев 23, 2018 4:35 pm

achodemo написа:Имах предвид да се абстрахирам от вилката на Хардито, която е ясно че е по зле от тази на Биг Фута, чудя се какво друго заслужаващо има в него спрямо Хардито.

Зависи с кое Харди го сравняваш, с Comp https://dragzone.bg/velosipedi/planinsk ... -comp-2017
което е на почти същата цена разликите са:
Геометрия: + за Харди
Спирачки: + за Харди
Кормило и лапа: + за Харди - по-къса лапа и по-широко кормило.
Вилка: = , и двете са "дръвца", но фетишистите на Рокшокс ще се кефят на Крос.
Останалите компоненти са съпоставими.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот carmo » Вто Фев 27, 2018 2:19 pm

achodemo написа:Имах предвид да се абстрахирам от вилката на Хардито, която е ясно че е по зле от тази на Биг Фута, чудя се какво друго заслужаващо има в него спрямо Хардито.

Ако решиш че и 27.5" ти подхожда, от другия месец може -100лв да са ти фактор.
http://www.mtb-bg.com/index.php/other/c ... aign-march
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пон Мар 19, 2018 1:07 pm

Аз продължавам с ресърча и бюджета го отпускам все по нагоре :) , но мисля да спра тук :

https://dragzone.bg/velosiped-drag-hardy-pro-2018 Това е тазгодишната ревизия :) на този модел от серията и все още не е произведен и наличен , но ще бъде скоро , ми беше отговорено на запитване.

Реших да жертвам повече средства сега , вместо ядове после ,че не съм взел малко по добро оборудване :)
Другото, което ме направи впечатление в този модел е наличието на 3Х10 скорости . Знам,че тройния преден венец ще бъде малко по тежък , но ми се иска по универсален като предавки велосипед, предполагам ще имам малко повече бързина по равен асфалт така ??! Някакви препоръки и забележки тук ми биха биле отново много полезни !
Благодаря !
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Lucky Loser » Пон Мар 19, 2018 1:37 pm

Относно третия венец, помисли къде би могъл да го караш на шосе, на което за по-дълго време би държал по-висока скорост. Инак е излишен, според мен.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот nkc20 » Чет Мар 22, 2018 11:24 pm

achodemo написа:Аз продължавам с ресърча и бюджета го отпускам все по нагоре :) , но мисля да спра тук :

https://dragzone.bg/velosiped-drag-hardy-pro-2018 Това е тазгодишната ревизия :) на този модел от серията и все още не е произведен и наличен , но ще бъде скоро , ми беше отговорено на запитване.

Реших да жертвам повече средства сега , вместо ядове после ,че не съм взел малко по добро оборудване :)
Другото, което ме направи впечатление в този модел е наличието на 3Х10 скорости . Знам,че тройния преден венец ще бъде малко по тежък , но ми се иска по универсален като предавки велосипед, предполагам ще имам малко повече бързина по равен асфалт така ??! Някакви препоръки и забележки тук ми биха биле отново много полезни !
Благодаря !


Аз карам Харди Про, но от 2016г., вече близо две години.
По асфалт наистина най-големият венец отпред е предимство, но както написа и колегата по-горе - ако не караш много по асфалт, се явява излишен. Като геометрия на рамката гледам няма разлики с модела от 2016г. Геометрията като цяло е модерна, с конусовидно чело е. Спирачките при модела от 2016г. са M615 - не знам как са се излъгали да сложат такива спирачки на такъв клас велосипед, но аз съм много доволен от тях и спират чудесно. В модела от 2018г. са BR-M395 - малко по-нисък клас, но за начинаещ велосипедист мисля, че ще са ти напълно достатъчни.
Доста са скапани "периферните" компоненти на Драг, с марка Cox, които слагат почти на всичко. На мен колчето ми се разскърца и ми създаваше неудобство. Дори скобата Cox за колчето се изкриви. Седалката ми беше ужасна, кормилото е с минимално издигане, но все пак беше прилично, както и лапата. Аз съм сменил почти всички фабрични компоненти Cox, с изключение на лапата и смея да твърдя, че колелото в момента е приятно за каране.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Мар 23, 2018 12:52 pm

Благодаря много за мнението от първа ръка :) , а с каква маса е горе долу със стоковото оборудване ?
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Alexi » Пет Мар 23, 2018 1:03 pm

масата е последното което се гледа при велосипед за начинаещ .. най малкото имаш ( гадая ,но с доста голям успех ) поне 10тина килца сланинка за смъкване ,2-3 да смъкнеш е доста по евтино от колкото да смъкнеш 2 кила от велосипеда ( личен опит ) :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Мар 23, 2018 1:09 pm

Alexi написа:масата е последното което се гледа при велосипед за начинаещ .. най малкото имаш ( гадая ,но с доста голям успех ) поне 10тина килца сланинка за смъкване ,2-3 да смъкнеш е доста по евтино от колкото да смъкнеш 2 кила от велосипеда ( личен опит ) :D


:roll2: така е да
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот nkc20 » Съб Мар 24, 2018 9:36 pm

achodemo написа:Благодаря много за мнението от първа ръка :) , а с каква маса е горе долу със стоковото оборудване ?


Ще те излъжа за точното тегло, но по мои спомени беше 13.6 или 13.7кг. за XL рамката.
nkc20
 
Мнения: 162
Рейтинг: 1474
Регистриран на: Пет Юни 24, 2016 7:28 pm

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пон Апр 02, 2018 6:44 pm

Една конкретен въпрос :)

Вилка "SR Suntour Raidon 29" Air Spring, Remote Lock, Rebound" бива ли я? :) В смисъл става ли за умерен офроуд из горите?
И след това вилка " RockShox Gold 30 Gold 29“ Solo Air,TurnKey lock, Rebound" Съществено заслужаваща стъпка нагоре ли е спрямо първата?
Благодаря
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Предишна

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта