Избор на седалка за тежък човек?

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на седалка за тежък човек?

Мнениеот reflexa » Пет Юли 28, 2017 11:03 am

Здравейте колеги,

От скоро съм в играта отново и в момента изпитвам малък проблем.Последните дни имам болка в опашката(като от натъртване или е точно това не съм сигурен), която според мен се предизвика от карането на велосипеда(+ ежедневната работа на компютър, която си е константа от доста години).Болката отдавам на факта че карам вероятно по изправен отколкото трябва в седнало положение, многобройните неравности по пътя през които минавам и самата седалка(недоказуемо към момента :D ).
Тежа 105кг и се чудя за седалка като една , която гледах в декатлон - по-широка,има гел и е по-мека, но не знам дали това няма да е нож с две остриета. Надявам човек с малко повече опит да даде мнение или насоки за да избегна подобни ситуации за в бъдеще.

Като време карам под 1 час - не правя някакви преходи, което гледах по разни тема се отчита като фактор.

Седалката, която гледах - http://www.decathlon.bg/p/8386935_sedalka-za-gradski-velosiped-900-gel-xl.html?search_query=sedalka&results=129#/17-254-_
Велосипеда - https://dragzone.bg/velosiped-drag-h3-27-5-2017 , седалката е Drag H1, но не мога да намеря размери(довечера ще ъпдейтна като я измеря).

Благодаря предварително на всеки отзовал се :)
Аватар
reflexa
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 19, 2017 11:23 pm

Re: Избор на седалка за тежък човек?

Мнениеот vencil » Пет Юли 28, 2017 2:15 pm

Правил съм опит да карам велосипед с такава седалка и мога да кажа че това е №1 при най-неудобните седалки, ако не са ти излишни тези 54 гроша забрави че си я гледал :D .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Избор на седалка за тежък човек?

Мнениеот carmo » Пет Юли 28, 2017 2:43 pm

Щом торса ти е по-изправен, виж дали задната и част не е прекалено високо, тоест -регулирай и ъгъла, така че да вирнеш малко носа и. Предната част на седалката да е малко по-високо от задната (поне както е на картинката от линка на Драг-а). Разхлаби гайките държащи я зя релсите и прехвърли 1 зъб от шлиците. Покарай така и ако резултата е същия, повтори регулировката с още 1 стъпка, но не чак да усещаш притискане в слабините. Задната част на самата седалка е добре да е плоска, а не скосена от средата към краищата и е желателно по средата да има вдлъбнатина.
Удобството на седалките е относително за всяко дупе, но принципно меките наистина не са добри за дълги часове върху тях, особено ако са нерегулярни.
Сложи върху твърда повърхност парче картон и седни върху него така че да се получат 2 хлътнатини от костите на таза ти. Разстоянието между тях прехвърли върху седалката и виж дали сегашната не ти е тясна и таза ти да лежи твърде близо до краищата и. На същите места впии със сила палците си в нея и виж дали сегашната е мека или твърда. Ако потъват лесно, значи ти се струва мека, но всъщност теглото ти я деформира лесно и тазът ти стига до пластмасовата и подложка, а средната и част (между натиснатото от палците) остава високо и те "дърпа за опашката". Добрата седалка е плоска и не с дебела тапицерия отзад, и като я натиснеш силно с палци, те не стигат до основата, особено ако си тежък. Заместителят (от линка ти) изглежда обемен и комфортен, но най-добре го потърси и смачкай на живо. Градското ми колело е с дебела седалка, но е за 30-40 минутни преходи. Същата съм слагал и на хибрида и след 2 часа си е пребиване. На него и МТВ-то съм с твърди седалки, но имам амортизиращи колчета (нещо такова https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... 84-hp.html ), които пък са капризни за настройка, но ми вършат работа, понеже съм 75кг. и пружините им са ми "в категорията". Като седна -потъват с около сантиметър и при нормална езда по неравности имат още 2-3см. ход, което е достатъчно за повечето асфалтови или леки оф-роуд трасета.
Двете ми твърди седалки са нещо подобно като размери и форма на тази https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... -2477.html, но са стари модели. Меката ми е точно тази https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... ka-03.html
И 3-те изглеждат чудесно за годините си -2те на по 7г, а меката на 5г.
бих ти препоръчал тази https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... -2478.html понеже из форума съм срещал добри мнения за нея, но пак да кажа -търси и мачкай на живо, което без тестове пак не е гаранция, а и при мен се търкалят още няколко непотребни, докато Д-то ми "си седне на мястото". :)
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на седалка за тежък човек?

Мнениеот reflexa » Пет Юли 28, 2017 4:22 pm

carmo написа:...

Благодаря за изчерпателният отговор и примерните седалки - ще измеря по описания метод за да видя колко широка ми трябва, и ако моята не свърши работа само с настройка или като широчина и твърдост ще потърся друга. :beer:
Аватар
reflexa
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 19, 2017 11:23 pm

Re: Избор на седалка за тежък човек?

Мнениеот zemo » Сря Авг 02, 2017 1:44 pm

Купи си шорти за колоездене с подложка на "дъто" .
zemo
 
Мнения: 9
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юли 02, 2016 9:00 pm

Re: Избор на седалка за тежък човек?

Мнениеот sos » Сря Авг 02, 2017 2:29 pm

Със седалките е много, много трудно. Седалката трябва да се пробва и то не за едно кръгче, Аз лично преди да нацеля моята смених четири :D
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Избор на седалка за тежък човек?

Мнениеот Alexi » Сря Авг 02, 2017 2:31 pm

всеки начинаещ колоездач си мисли ,че на задника трябва да му е комфортно ,за съжаление не се получава на 100% ,особено ако караш дълго и по черно .. след време се свиква .. тясна твърда седалка помага също ( точно обратното на избраната от теб ) ,също така помага да си по приведен ( това подобрява и педалирането )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на седалка за тежък човек?

Мнениеот rev » Чет Авг 03, 2017 1:58 pm

Друго което бих те посъветвал понеже караш твърдак е да се изправяш с присивити колена за по-големите неравности понеже иначе ударите се поемат от долната част на гръбнака (или колената ако си напълно прав) което води до редица проблеми с годините.
Аз лично след 10ина години каране по час два на ден и работа на комп развих болки в кръста които според лекарите са начална фаза на дископатия. Взех си амортисиорно колче Suntour (SP12-NCX) и след като го нагласих за килата съм доста доволен и не се притеснявам някоя 10 сантиметрова дупка да ме прати в спешното :rofl:
rev
 
Мнения: 10
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Дек 30, 2009 12:32 pm


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта