Въпрос за марка велосипед

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпрос за марка велосипед

Мнениеот Maribor » Вто Юли 04, 2017 1:46 pm

Здравейте ,драги съфорумници! Обмислям закупуването на велосипед, обаче не съм особено запознат в тази сфера. Имам едно колело , което е вече на 12 години и си личи ,че му е минало времето, а пък ми предстои да живея в София и предпочитам да се движа с велосипед. Имах желание да си сглобя сам ,защото ми харесва да си създавам проекти , но след прочетено осъзнах ,че не си заслужава та ще остане за по-късно. Спрях се на марка shockblaze , изглеждат ми добри за цена/качество , обаче не разчитам на себе си за това . Бих искал все пак колелото да е планинско ,защото ми харесва и черния терен , но не толкова ангажиращо. Чудя се и за размера на колелото , висок съм 185 и тежа 80-85 кг. , но не знам кой ще ми е най-удачен. Ще се радвам ако обърнете внимание и дадете малко насоки. Благодаря предварително :)
Maribor
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 18, 2016 7:32 pm

Re: Въпрос за марка велосипед

Мнениеот carmo » Вто Юли 04, 2017 2:26 pm

До тук - добре. Остават ти другите важни въпроси:
Колко често ще излизаш оф-роуд и ежедневно ли ще го караш в София. От %-та на двете зависи дали ще си вземеш МТВ и ще е компромис в града, или ще си вземеш хибрид -добро за града, но компромис около планината. Ако само си мечтаеш за чукаците, но ежедневно ще го караш по улиците -търси си ърбън или сити байк.
Бюджет. Колко пари имаш/даваш. От това зависи включително и горното въпросче.
Ръст и кг. -добре, но премери и вътрешната част на крака си (от чатала до земята). Така се избира височината на рамката и отчасти е ясна дължината и.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Въпрос за марка велосипед

Мнениеот evilzet » Вто Юли 04, 2017 4:30 pm

И не маловажно, къде мислиш да го паркираш - за градско това е определящо при избора.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за марка велосипед

Мнениеот Maribor » Вто Юли 04, 2017 10:12 pm

Първо искам да ви благодаря за отзивите. Второ , мисля да отделя 700-800 лева ,но може и да се увеличи до 900 ако си заслужава наистина. Мисля да ходя с колело на университет най-вече, а в апартамента в София има къде да си го слагам. Относно оф-роуда , най-вече през лятото когато съм на морето , защото обичам да движа из природата ,отделно обичам да скачам от бордюра на пътя и обратно , а градското колело бързо ще замине според мен ,ако го третирам така. Със сигурност искам да е MTB ,готов съм да се лиша от комфорта и по-лекото каране на градското. Най-вече ме притеснява наистина кражбите на нови колела. Дори и да не е нещо кой знае какво , пак ще е обект. Във Валенсия като бях , хората не смееха и седалките да си оставят на паркирано колело в центъра на града.
Maribor
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 18, 2016 7:32 pm

Re: Въпрос за марка велосипед

Мнениеот carmo » Сря Юли 05, 2017 5:28 am

Бюджетът ти е подходящ за "градско" МТВ -имайки предвид че почти няма да го ползваш по предназначение. :) Щом си избрал марката, виж какво имат в оутлет-а си. Там нещата обикновено си струват, а и вече са старички на вид, но не разчитай на това, а си вземи предпазни мерки.
https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... 12-Bg.html е на долната граница на бюджета ти.
https://www.shockblaze.com/bg/%D0%B2%D0 ... 13-Bg.html е на горната.
Моделите са 26", но височината ти е по-удачна за 29". Там обаче парите са доста повече, но може да видиш и другите БГ марки. Примерно горното от тазмесечната промоция на Cross: http://mtb-bg.com/index.php/other/comme ... -july-2017 си струва. Това https://velosiped.bg/pazaruvaj-po-kateg ... n-mat.html също е добро за цената си. Има го и 27.5" ако решиш да пробваш "модерния стандарт".
Както споменах -мериш си вътрешната част на крака (от чатала до земята -бос) и от нея вадиш 20см за височина на колче и седалка над рамката (така че да ти е удобна за обкрачване), и още 16см за курбела. Получения резултат е удачната височина на рамката.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Въпрос за марка велосипед

Мнениеот Maribor » Сря Юли 05, 2017 10:05 am

Не съм твърдо решен да е тази марка , даже ми казаха ,че ДРАГ са доста стабилни колела. Дори имат дилър точно до нас , което ме улеснява при евентуална покупка или проблеми. Виждам ,че имат голямо намаление при старите модели ,но те са на една цена с новата колекция. Къде превъзхождат старите новите и ако можеш да ми кажеш ,кои са най-важните компоненти ,за да знам къде да се ориентирам :) . Иначе КРОСС-а изглежда впечатляващо на визия и на хартия, но все пак не разбирам. Мерси предварително !
Maribor
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 18, 2016 7:32 pm

Re: Въпрос за марка велосипед

Мнениеот carmo » Сря Юли 05, 2017 1:12 pm

Всички марки имат стойностни и не чак толкова модели. Твоя е грижата да избереш най-доброто за приоритетите и парите си. Драг са силни в шосейките и някои офроудъри -висок клас, но и двата типа са далеч от теб. По-обикновените им модели често са надценени и имат по някой нелогичен компонент -гонейки цена. Примерно -уж всичко е шимано, но главините дори не ги пише. Това че дилърът им ти е близо може да ти е много полезно, но принципно (и ако често го посещаваш) не е добър атестат -ако разбираш какво имам предвид :D Естествено -посети го и разгледай/разпитай. Може да има каквото търсиш, но често се случва да те убедят че търсиш точно каквото имат.
Съветът ми е да се вгледаш в предпоследното си изречение от предния ти пост. И да не е този модел, останалите също са доста добре балансирани като цена/компоненти/качество на сглобката и гаранционно обслужване.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Teodor89 и 15 госта