MTB до 900лв.

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

MTB до 900лв.

Мнениеот Shantavelen » Съб Юни 03, 2017 9:31 am

Здравейте !
Решил съм да отделя 900 лева максимум, и то в случай, че наистина си заслужава.Целта ми е да взема колело, с което няма да ми се налага да ходя до велосервиза всяка седмица.Просто вече ми е писнало.
Ще се кара градско, извънградско, черен път и по-рядко даунхил.Знаете, че пътищата в България не са от най-добрите, затова твърдо съм решил, че ще е MTB.
Искаше ми се нещо с гуми 29-ки, но не съм много висок - 173 сантиметра, и си мисля, че ще ми е голямо.Засега съм се спрял на RAM HT ONE.3, според вас струва ли си парите ? Единственото нещо, което не ми харесва е, че не е със 27 скорости, а обичам да карам бързо.
От скоро следя форума, но съм много объркан, затова ще се радвам на вашите съвети и препоръки !
Shantavelen
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 1:29 am

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот Shantavelen » Съб Юни 03, 2017 11:31 am

Извинявам се, не намерих опцията редактиране на текст, става въпрос за HT ONE.3 2017 година - http://www.sportdelivery.com/bg/product ... -Black-Mat
Shantavelen
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 1:29 am

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот Lucky Loser » Съб Юни 03, 2017 7:40 pm

Сам казваш, че не искаш да ходиш всяка седмица от сервизите, а искаш да караш дори downhill, макар и рядко. С велосипед за 900 лв, особено твърдак, определено ще ти се налага да ги посещаваш.
По-добре си подреди приоритетите или по-скоро - стила на каране и тогава можеш да получиш по-точни мнения :)

Поздрави :smash:
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1858
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот Shantavelen » Съб Юни 03, 2017 7:47 pm

Добре, това за даунхила не го четете..
Благодаря предварително !
Shantavelen
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 1:29 am

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот carmo » Пон Юни 05, 2017 9:51 am

29" МТВ-та се правят и за ниски хора, както и за такива със среден ръст (в която графа попадаш и ти). Различните цолажи предлагат нюанси в поведението, но рамките им трябва да "обслужват" всички ръстове, за да имат хората избор. Рамки в толеранса 17" - 19" трябва да ти паснат, но мери на живо, защото имат значение пропорциите на тялото ти. Броят предавки не е важен за максималната скорост, понеже предавателните числа на крайните е относително еднакъв, но тези с повече венци отзад разпределят диапазоните по начесто, което принципно е по-удобно. Качеството на пътищата има само косвено отношение към типа велосипед който ще избереш. Приоритет е ежедневното му предназначение, а отвъд него -колкото понесе (и най-вече ти). Правил съм няколко пъти даунхил и с хибрида си (не по спец трасе, но по чакълесто стръмен и дълъг път). Важен е куражът, хладнокръвието и прецизната траектория -доколкото е възможно :). Нищо ни няма, макар че не е проектирано за това, но байковете са преоразмерени, а в твоя ценови клас стресът преминава през аналогични шини, спици, главини. Така че обмисли, доколко ти трябва МТВ за градско, извънградско, черен път.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот Shantavelen » Пон Юни 05, 2017 2:07 pm

@carmo, благодаря ти за подробното мнение.
Може би хибрид ще ми върши по-добра работа, но нещо не ми допада, предпочитам МТБ.
Също така, мислиш ли, че за градско и извънградско 29'' ще е по-добре от 27.5'' ?
И последно, какво мислиш за RAM-а, който съм посочил ? Добро ли е съотношението цена - качество, или за тези пари може да се намерят и по-хубави велосипеди ?
Shantavelen
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 1:29 am

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот carmo » Вто Юни 06, 2017 10:46 am

Относно последното ти изречение -виж долния байк от тази промоция: http://mtb-bg.com/index.php/other/comme ... -june-2017 Ако завишиш малко бюджета, това http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... -3228.html също си струва парите. РАМ-ът ми изглежда малко надценен, но нямам опит със Шрам компонентите. 29" и за твоят ръст ще се намери, а добрата новина е че по-лесно ще откриеш по-тънки и гладки гуми за него -нещо което скоро ще установиш че е наложително, поради асфалтовият ти периметър. Но дори и да ги смениш, по равните улици / шосета пак ще е по-бавно, понеже трансмисията на МТВ-тата разбираемо е с по-къси предавки. Не че настоявам, но помисли пак за хибрид и погледни примерно тези 2 моделчета: http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... cross.html като прочетеш описанията им, както и общото за типът велосипед -може да ти е полезно.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот 2WBGST » Вто Юни 06, 2017 1:36 pm

И какво точно чупиш, износваш, скапваш, огъваш, дебалансираш, че ти е писнало от сервиза?
Няма място за съмнение, че 29" велосипедите са "гумен стандарт". На тези шини(капли), може да си сложиш и 28" гуми с приличен грайфер за шосе.
При 27,5 нещата са доста ограничени и трудни за намиране.
Компонентите SRAM в България са по-малко използвани от Shimano, което е елемент на сервизирането.
Личното ми мнение е че Sprint Apolon 2017 за 999 лв. по нищо не отстъпва на Cross: http://bikesport.bg/bg/products/2598-%D ... %B4%D0%B8_.
Прави впечатление, че Cross Extreme eco е доста слаб/намален диаметър на TT/ при връзката между горната и седалковата тръба, спрямо Sprint Apolon! Това е от голямо значение ако карача е по-тежък (над 85 kg), мъкне раници по планински преходи и пр. Да не забравяме, че и жилата при Спринта са по горната тръба и всичко е по-чисто, особено в планината.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот carmo » Вто Юни 06, 2017 2:49 pm

2WBGST написа:
Прави впечатление, че Cross Extreme eco е доста слаб/намален диаметър на TT/ при връзката между горната и седалковата тръба, спрямо Sprint Apolon! Това е от голямо значение ако карача е по-тежък (над 85 kg), мъкне раници по планински преходи и пр.


Това има значение само ако колчето на седалката е фиксирано твърде високо -тоест долният му край е срещу въпросното засичане или над него. Такава позиция обаче е забранена във всички видове упътвания, а колчетата си имат лимит маркер, който е поне 8 -10 см над основат им и експериментите на някой относно здравината на рамката му са си "негово лично извращение" -както се казваше в една хумореска :) Седалковото колче се явява укрепващ елемент в тая зона, а тезата ти означава че дамските и други типове рамки въобще без горна, тръба не биха съществували.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот 2WBGST » Вто Юни 06, 2017 5:06 pm

Не е теза, ами личен опит на единия ми байк точно там, при нормално поставено колче в седалковата тръба се сцепи. Така, че от личен опит споделям, ако карача е над 90 кг., и кара с по-тежка раница (над 10 кг.) с Cross extreme eco – не си заслужава да експериментира(да рискува). Дори и Cross fusion man ми се вижда един анемичен - говоря за карачи над 90 kg. Щото когато се спраска рамката - става оле мале....
Виж Cross big foot, Cross euphoria, Cross grip – OK.
Дамските колела са си точно за изправено пенсионерско каране, те не са нито хибриди, камо ли пък МТБ. Не познавам дами-колоездачки да тежат над 65-75 kg? :D
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот carmo » Вто Юни 06, 2017 9:26 pm

Кофти е да чуя че си лично потърпевш :( Дано не е било много болезнено. Карал съм с раница + отделно монтиран багажник, крепящ се само на колчето за седалката (с 4 болтова лапа), но не съм имал ядове. На багажника имаше 15-тина кила, в раницата още толкова и тежах около 80кг. Да не би рамката ти да е била от тези при които горните тръби на задницата не се засичат с горната на предницата, а се разминават? Кажи каква е била че да знаем? Принципно по неравности с "твърдак" човек инстинктивно се приповдига от седалката и такова динамично натоварване е рядкост, а и е неудачно за кръста.
Изправеното "пенсионерско" каране още повече натоварва седалката, колчето и съответно рамката в тая зона.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот 2WBGST » Вто Юни 06, 2017 10:15 pm

Просто материала беше по-малко и стеснена беше горната тръба в тази зона. Седалковата тръба си струва да е малко по-дебела.
При мен 90 кг + 10-15 стават 100-105 kg. Както и да е вече има доста велосипеди, на които се доверявам. :)
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: MTB до 900лв.

Мнениеот Shantavelen » Пет Юни 09, 2017 2:08 pm

Благодаря и на двама ви за съветите.
Shantavelen
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 30, 2014 1:29 am


Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта