Избор на бърз велосипед

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот victortrt » Пон Юни 12, 2017 2:38 pm

Да, това имах предвид. После да не се появи нова тема, че се късат вериги. :beer:
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Чет Юни 15, 2017 9:42 pm

Alexi написа:нещо гладко около и под 400 грама ,32-37с

Има ли такива в диапазона на 30 35 лева
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот Alexi » Чет Юни 15, 2017 10:13 pm

имаше в Planet X ,и сега имат интересни гуми разгледай ги
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Пет Юни 16, 2017 7:39 am

Ще ги погледна :). Нз как стои въпросът с доставката. От бг магазините - https://dragzone.bg/v-nshna-guma-schwalbe-delta-cruiser-kevlarguard-622 при положение, че съм малко под 80 кг и колелото е 12 13 кг ? Или гумите предложени на предишната страница? Искам ми се да е около 35.
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Юни 16, 2017 8:25 am

С по9широкия модел е фабрично обут моят Драг гранд Каньон ТЕ, от старите, с ви-брейк.
Като за цената си това са доста добри гуми за хибрид. На асфалт са бързи и безшумни. стават и за черен път, но не много кален, естествено.
Това с теглото мисля, се има предвид на гума и само колоездача, понеже колелото е на две гуми, теглото се разпределя между тях.
Вярно при по-къса рамка като твоята повече тегло пада на задната, но приеми, че е около 70%.
Аз с багажа /раница, вода и инструменти/ минавам 100 кг. и с точно тези гуми проблем не съм имал дори и по черен каменист път.
Помпя ги максимално винаги /но не съм с твърда вилка/.
Добре са и откъм износоустойчивост.
Разбира се и предложенията на континентал стават. Въпрос на вкус и цена.
При вас има и склад на Рубена, може и там да поразгледаш като имаш предвид, че имат различни класове, с различни екстри и на различни цени.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Нед Юни 18, 2017 7:42 pm

В крайна сметка взех Schwalbe Delta Cruiser 700 x 32C. Ще покарам известно време и ще напиша как са. Сложих му и седалка Velo Plush, както и бидонче(не съм свикнал да карам с такова, ако ми натежи или пречи ще го махна). Обърнах и лапата, за да съм по - приведен. Следващото нещо,което евентуално ще сменя са педалите. Ще покарам известно време с тези, за да видя дали няма да им свикна. Прикачил съм и снимка.
Прикачени файлове
bike.jpg
(196.37 KiB) 278 пъти
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот victortrt » Пон Юни 19, 2017 10:13 am

Педалите са супер за този велосипед. Карай с някакви гуменки или маратонки с равна подметка и няма да имаш проблеми с тях.
Гумите са малко тесни според мен, но дано са бързи, ще споделиш.
Седалката ми се струва твърде мека, но ти си знаеш, а лапата почти не личи, че е обърната, явно е с малко издигане.
Кошницата за бидон си е добре там, но бидонът ти е доста голям.
Имай предвид, че с новите гуми, колелото ще спира по-различно в сравнение със старите и е по-вероятно да ги блокираш, тоест спирай по-плавно.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Пон Юни 19, 2017 11:37 am

Ще пиша за гумите, да. Благодаря ти за уточнението, че дадената товароносимост е за гума.
Седалката наистина е мека, но нея заедно с бидончето и поставката му ги прехвърлих от старото ми колело. Седалката, с която взех Quest-a ми беше адски твърда. Явно не съм свикнал все още. След време мога да я върна като почна да правя по - дълги преходи и сегашната ми стане неудобна. Имам от старото колело и една Sigma(велокомпютър) - най-елементарната версия ( с кабел и малко функции). Не съм имал оплаквания от работата и, но може би ми се иска да си сложа безжично устройство.
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот carmo » Пон Юни 19, 2017 2:37 pm

Стилно, а само от по-тънките гуми изглежда и бързо. С такива педали съм от години -карай си ги. За дълги преходи -по-твърда седалка. Може да тръгнеш с тази, но вземи и другата в раничката. Тази малко трътлеста изглежда, но за кратки градски -бива.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Пон Юни 19, 2017 8:24 pm

Преди малко, докато свалях вело компютъра от старото колело, реших, че няма да подхожда на това хубаво ново колело с тези увити жички и направо ще си купя нов безжичен.Но след като го намотах обратно вече не отчиташе нищо. Бях го освободил от свинските опашки и размотал жичката от жилото на спирачката, но не съм местил магнита. Каква може да е причината ? :crap:
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот vencil » Вто Юни 20, 2017 5:53 am

За километражчето - има вероятност и батерията да си е отишла, преди време и при мен след едно местене спря да работи без причина и в крайна сметка се оказа батерията. Иначе виж първо разстоянието на магнита от датчика колко е, трябва да е под 5мм. ако от това не се оправи смени батерията ;) .

Педалите - преди 3г. някъде и аз имах такава дилема на моите им се беше изтъркала гумата и много изтърваха, та четох из форума и все се обсъждаха някакви алуминиеви педали от 40-50лв. до над стоте. В крайна сметка попаднах на едни пластмасови (същите габарити като алуминиевите) само че в пъти по-евтини и си взех едни за проба да видя как е с по-големи, та вече 3г. си карам с тях не са мръднали и са в пъти по удобни от малките (като твоите) не ги мисли пробвай ;) . VP 567 Пробвай ако имаш маратонки но с много твърда подметка(възможно най-малко да се огъва) педалирането става съвсем друго, аз си купих едни туристически с много тънка и твърда подметка и такъв кеф с тях че в момента единствено колелото карам с тях, абе станаха нещо като част от колелото ми :D .
Като откриеш и удобната за теб седалка няма да ти се слиза от колелото :D .
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Нед Юни 25, 2017 8:25 pm

До сега карах колелото само до работа. Днес направих първи по - дълъг преход - 50 км. Колелото се представи доста добре. Педалите бяха ок. Малко изтръпване в ръцете и в д....о. Другия път ще пробвам по-твърдата седалка. Доволен съм от гумите. Наложи ми се да мина през няколко черни пътеки и нямах проблем. Остава да видя как са на мокро. Твърдата вилка в началото беше странна, но за не много ръбат път си е ОК. За асфалт е супер. Като цяло колелото беше бързо и тихо.
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот carmo » Пон Юни 26, 2017 8:53 am

И аз покарах, планирайки колкото твоя преход, но ми се услади и станаха 75км. За д-то е нормално, но прави почивки и сменяй малко позата по инерция, а може и прав да ставаш. Щом ти изтръпват ръцете, значи нещо не е наред с нея. Ръцете спрямо торса трябва да са на 80-90 градуса и не ги дръж винаги изпънати в лактите. Тоест -тялото ти не трябва да е толкова приведено напред че те да поемат голяма част от теглото на торса. Регулирай си първо позицията на седалката по височина и дължина (спрямо правилата) и виж какво е положението с ръцете и торса. При следващия извънградски преход може да обърнеш лапата обратно (както си беше). Може да си носиш инструментче и да правиш настроики и през прехода, докато си намериш вярната за теб поза. За твърдата седалка не помпи гумите твърде много, защото по цепките на асфалта, д-то ще те заболи осезаемо към края на прехода.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Пон Юни 26, 2017 9:13 am

Грешно се изразих. Имах в предвид не целите ръце, а само дланите. Нагоре си бяха добре. Иначе, когато засилвах над 40 км усещах как доста прилягам. Дали ако сложа регулеруема лапа, която да дръпне кормилото с още 2, макс 3 сантиметра ще е удачно? Нз дали ще повлияе на чувството върху колелото, но ми се иска като съм в града да си е както е в момента, а на високите скорости на шосе да я издърпвам.
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот carmo » Пон Юни 26, 2017 10:23 am

Тея дето се издърпват http://www.dhgate.com/product/new-atomi ... 63731.html ми се струват щуротия и са рядкост.
Тези при които се регулира ъгъла http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... herno.html са по-разпространени и приложими, особено за да си намериш удачната поза и да я променяш лесно (при желание) в дългите преходи. Ръкохватките също може да смениш с такива http://velosiped.bg/pazaruvaj-po-katego ... g-849.html -по-месести за дланите и с алтернативен страничен захват. Имам подобни и са полезни при катерене прав или просто за да сменя позата на ръцете от време на време.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот vencil » Пон Юни 26, 2017 11:13 am

И аз да кажа за ръкохватките, само да не ставам нахален че не знам вече колко пъти ги предлагам из форума :crap: .
vencil написа:... За рогата пробвай (задължително) аз лично сума ти време четох мнения чудих се и накрая реших да пробвам сам да се убедя за какво става дума. Лятото си взех едни малки за проба и да ти кажа колко пъти съм си хукал акъла що чак сега съм ги сложил, навсякъде в градът извън него и т.н. ги използвам. Много пози ти добавят към захвата на кормилото, вярно рядко ги хващам целите но пък да си подпираш длан пръсти са страхотни. Не знам дали можеш да си представиш точно по описанието ми но си струва пробата не са милиони. Това са моите първо така ги монтирах след 2-3 седмици ги сложих в края на кормилото(като хората :D ), но изкарах едно каране и ги върнах както са си на снимката.
Изображение
Пробвай за да не те е яд после, ако не ти хареса винаги можеш да ги махнеш ама ме съмнява ;) .
http://www.decathlon.bg/p/8203954_roga- ... #/11-235-_
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот 2WBGST » Пон Юни 26, 2017 6:37 pm

Аз карам от скоро V-brake модела (направих 2х50 км извънградско). Има такова изтръпване при дълго каране - няма начин. Сменяш позицията на каране от време на време.
- Доволен съм от гриповете, удобни са и стават за дълги преходи.
- Не съм доволен от седалката (груба е, неудобна и изръбва яко седалищните части!!!). Смених я с https://dragzone.bg/sedalka-za-velosipe ... -mach-8549 и съм много доволен.
- Гумите ги помпя на макс и много добре газят и ускоряват. Като цяло това е балона, който много ми допада. Пробвах ги предишната неделя на мокро (но за малко). Много добри гуми - Schwalbe big apple 29 (50x622). Засега алтернатива са само Rubena COBRA / V58 / 52 – 622 (28 x 2,00), но не знам доколко си заслужават (тук victortrt е с опит).
- Искам да добавя, че ползвам предавките в целия им диапазон според трасето. Курбела 48-38-28 е идеален за такъв тип байк въпреки големия балон. Не мисля да слагам гуми 28х1,75.
- Велосипеда е доста лек и маневрен. Лапата е ОК и не бих я заменил изобщо.
- Твърдата вилка е СУПЕР, за шосе и леко черно. При по-раздрънкани пътища обаче амортесьорната вилка е предимство и удобство.
- Доволен ли си от спирачките?
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Юни 26, 2017 7:00 pm

гуми от 1 кило не са за хвалене ( особено за шосе ) ,има доста по добри алтернативи...
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот 2WBGST » Пон Юни 26, 2017 7:06 pm

Alexi написа:гуми от 1 кило не са за хвалене ( особено за шосе ) ,има доста по добри алтернативи...
Да, но карам и по раздрънкани пътища и не става с по-тънки гуми, когато трябва да се минава през пясък, пръст и т.н., тънкото затъва.
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот Alexi » Пон Юни 26, 2017 7:08 pm

е колко да затъва ,като дори има такава дисциплина- каране на шосеен велосипед по черно и кал :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот 2WBGST » Пон Юни 26, 2017 7:31 pm

Alexi написа:е колко да затъва ,като дори има такава дисциплина- каране на шосеен велосипед по черно и кал :D
С 2 кг е по-лек от старото МТБ и затова го чувствам леко това колело. Наподобява МТБ-29" твърдак, и много ме кефи. ХЕ, ами по твоя челен опит( :D ) може да му взема две капли, да хакна едни там 42х622 гуми и да избера по-читаво трасе. Предпочитам все пак 2-ро колело за подобни цели (кефа цена няма :D ).
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Пон Юни 26, 2017 8:19 pm

От спирачките съм определено доволен. В началото може би им трябваше малко време да се разработят. Беше ми странно, че не "коват" толкова повече в сравнение с предишното ми колело. Вече са си както трябва. Не знаех,че има V brake версия ? От коя година е ?
Иначе велосипедът наистина е лек и бърз. Много съм доволен. Аз го взех с идеята да го карам най - вече по шосе и за това първото, което смених, бяха гумите. Новите са 700x32 Shwalbe delta cruiser. Засега на 5.5 атмосфери. След време ако ми се прииска да карам off-road ще върна оригиналните гуми. Единственото нещо, с което още не съм свикнал е по - късата хоризонтална рамка. Но мисля, че и с нея ще привикна.
Наистина (както колегата victortrt каза) този велосипед е оптимален за смесено каране - град,шосета различен от шосейка с право кормило. Става и за леки черни пътеки, а дори и ако не ми е достатъчна скоростта, може да му се сложат едни 700X28 :)
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот 2WBGST » Пон Юни 26, 2017 9:11 pm

Модела който карам е Cross Аreal Urban 2017 г.,, чисто нов (на 10-тина дни). Той е с V-brake 8-speed, задна касета 11-32, курбел 48-38-28 - https://www.youtube.com/watch?v=GYY4Q3HuyeQ. Рамката е 52 cm. Ще го снимам по-късно с нова седалка, с огледало и звънец на Cateye и пр. дрънкулки.
Но явно караш твърдо по шосе и по-тънките гуми са за предпочитане, те се помпят повече - при теб са ОК.
Рамката ми е добре (57,6 cm), но може поне 1 см повече, категоричен съм. Твоя модел е добър, но рамката излиза доста къса спрямо V-brake.
Най-добре е втори байк, мисля че си заслужава и ще вземам отново нещо НОВО и малко по-различно.
А пък като завали, тогава ще пишеш за дисковите спирачки, как се представят, също и новите гуми. :)
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот victortrt » Вто Юни 27, 2017 11:55 am

Аз опит с рубена кобра нямам, само с два варианта на Флаш, сега съм на градското с 42 мм, които са някак по-високи, отколкото широки.
Преди това с швалбе биг нещо си и друго швалбе, стандартно слаганото на крос Грип 924. На драга - хибрид само с швалбе делта круизър 35 мм. имам опит.
Супер са си като за цената, На шосе са добре, на сухи пътеки също, но на кално, естествено затъват /тесни са просто/
Алекси е прав, но трябва да се вземе предвид, че циклокросовите гуми по дефиниция са по-широки в основата, а стандартните за хибрид са по-овални и тази ширина от 35 мм например не е долу и да стъпва на терена, а е по-средата, и гумата в този си вид по-лесно затъва.
Най - груба казано едното действа като чук, другото като брадва.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот 2WBGST » Сря Юли 26, 2017 7:31 pm

cnow написа:От спирачките съм определено доволен. В началото може би им трябваше малко време да се разработят. Беше ми странно, че не "коват" толкова повече в сравнение с предишното ми колело..... ?
А какви са спирачките на предишния (не разбрах марката) велосипед disc или V-br? И ако са дискови предния ротор 160 или 180 см е?
2-Wheels-BG-STreet
2WBGST
 
Мнения: 273
Рейтинг: 1255
Регистриран на: Съб Окт 10, 2015 9:30 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Чет Юли 27, 2017 4:24 pm

Предишният (аз и сега го карам от време на време) е Drag ZX 2 с v-br. Не може да се сравнява с Quest-a естествено (то и предназначението им е различно), но за цената си е перфектен.
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот victortrt » Чет Юли 27, 2017 4:58 pm

Ви брейка спира добре, защото захваща въртящото се колело по обиколката му и по-малко движение се извършва докато го спре напълно.
Дисковите спирачки действат върху ротори с малък диаметър в сравнение с каплата и колкото да са по-усъвършенствани все пак 20 мм от диска докато закове, са около 1/3 от обиколката на гумата /или 1/3.14 но карай/. Та не е важно да коват, а да спират плавно и сигурно.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот cnow » Пет Юли 28, 2017 9:56 am

Въпрос тогава: Защо в професионалното шосейно колоездене големите производители искат да вкарат дискови спирачки, а много от състезателите са против. Единици (с големи хонорари от производителите, заради рекламата) са тези, които използват дискове. Аз мислех, че v-br им дава това плавно спиране, което за тях е ок, докато дисковите са предпоставки за рязко спиране, изхвърчане, разрези по краката и т.н :look:
cnow
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Май 24, 2017 9:34 pm

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот carmo » Пет Юли 28, 2017 10:07 am

Вероятно заради дъждовните етапи, а с модерните технологии масата на калиперите не е много по-голяма от тази на стандартния за рейсингите тип -работещ върху каплата. Отделно вилките са твърди и няма опасност от разлуфтването им.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Избор на бърз велосипед

Мнениеот victortrt » Пет Юли 28, 2017 10:29 am

Аз в "професионалното шосейно колоездене" съм виждал да спират освен след края на етапа, когато не бързат толкова, иначе и по надолнище не спират и не намаляват, дори се засилват. Това от наблюденията ми от Тура и Вуелтата. :) Понякога си мисля, че и без спирачки могат.
victortrt
 
Мнения: 2130
Рейтинг: 1759
Регистриран на: Пет Май 09, 2014 8:15 am

ПредишнаСледваща

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта